img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ?
30May

Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Etiketler:Arter Anastomozu,Kopmuş Uzuv,Revaskülarizasyon,Arter Anastomozu,Amputasyon,Replante,Transport,Adale Komponenti,Atravmatik,Başparmak Amputasyonları,Relatif Endikasyonlar,Kontraendikasyonlar

Replantasyon tamamıyla kopmuş veya hasta ile bağlantısı kalmamış uzuvların tekrar yerine dikilip canlılığının tekrar kazanılmasıdır. Replantasyon tamamıyla kopmuş veya hasta ile bağlantısı kalmamış uzuvların tekrar yerine dikilip canlılığının tekrar kazanılmasıdır.

Amaç kaybedilmiş parçanın yerine geri konarak olabildiğince eskisine yakın bir fonksiyon sağlayacak hale gelmesidir. Kopan uzvun dolaşımı(kanlanması) olmadan canlı kalabilme süresine iskemi tolerans süresi denilir. Bu da ortalama 4-6 saattir. Erken cerrahi müdahale çok önemlidir. Replantasyonla parçanın tutma şansı erken müdahale ile doğru orantılıdır. Çok gecikmiş olgular(iskemi tolerans süresi geçmiş), genel durumu kötü olan multitravmalı hastalar, ileri derecede damar sertliği olan diabetik ve sigara kullanımı olan hastalar, akli dengesi olmayan hastalar, uyuşturucu bağımlısı olan kişilerde replantasyon endikasyınu yoktur.

Getirilen uzvun(kopan parçanın) uğradığı travma da önemlidir. Çok parçalı olması ve ezilmiş olması replantasyonu engeller. Tüm replantasyonlarda başarı oranı ortalama %80’dir. Bu başarı cerrahın deneyimine, erken müdahale edilmesine, yaralanma tipi ve yerine, hastanın uyumuna bağlıdır. Parmak ve el bileği seviyesi amputasyonlarda replantasyon başarı oranı önkol ve kol amputasyonlarından daha iyidir. Sigara kullanılması replantasyon başarı şansını azaltır.

Ameliyat sonrası bakım ve rehabilitasyon çok önemlidir. Replante olan uzvun korunması önemlidir. Atel ve cihazlar kullanılarak replante uzuv belirli bir pozisyonda tutulur. Belirli bir iyileşme dönemi sonrası fizik tedavi başlanır. His bazen tam anlamıyla dönmeyebilir. Replante uzuvda karıncalanma, iğnelenme, üşüme hissi gibi şikayetler olabilir. Özellikle eklem seviyesi yaralanmalarında hareket kısıtlılığı veya sertliği gelişebilir. Uzuv eskisinden kısa olabilir.

Çocuklarda büyüme durmasına bağlı olarak yaşla birlikte kısalık gelişebilir. Geçirilmiş olan travmaya, ameliyata ve ameliyat sayısına ve sonrasında uzun iyileşme ve rehabilitasyon dönemlerinin her birine bağlı olarak hastalarda psikolojik sorunlar gelişebilir.

Kişiler genellikle başlangıçla görünüm nedeni ile sonrasında fonksiyonel kayıp endişesi nedeni ile sorunlar yaşarlar. Bazen ikinci veya üçüncü bir cerrahi işlem gerektirebilir. Psikolojik ve gerekirse psikiatrik destek önemlidir. Replantasyon cerrahisi, mikrocerrahi bilgi ve deneyim gerektiren, beceri ve sabır isteyen bir daldır. Mikroskop altında çalışmayı ve ince beceri gerektiren mikrocerrahi aletleri kullanmayı gerektirir. Başarı şansı; yaralanma tipi, yeri, uzvun durumu, hastanın durumu, erken müdahale gibi etkenlerinin yanında cerrahın tecrübe ve deneyimiyle de ilgilidir.

Tags
Metobolize Koenzim Q10 nedir? Aks Mortalite Oranları Radyolojik Portakal Suyu Dupuytren Kontraktürü DEU Ortopedi ve Travmatoloji Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi El Cerrahi İzmir Şiddetli Pnömoni Periferik Sinir Sistemi Ovo vejeteryanlar Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Fonksiyonel Constant Testi Atelleme Biseps Kirişi Sorunları Ortopedik Cerrah Rotator Manşet Distal Radioulnar Eklem(DRUJ SARS-CoV-2 Glenohumeral Eklem Artrit Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Ultrasonography (US) Grafi Magnetic Resonance Imaging (MRI) Pranayama Akademik Tuzak Enfeksiyon Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Toplu Beslenme Sistemleri Influenza A H1N1 Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Yapışıcı Kapsülit Solunum Güçlüğü Ağır Travma Antioksidanın faydaları nelerdir? Omzunuz Nasıl Çalışır? Çay Kahve Tüketimi Yoga ve Stres Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Vegan Parçalı Omuz Kırıkları Amputasyon Rotator Manşet Tendinopatisi Karpapometakarpal Eklem Artrozu Topuktan Kan Saçların Çok Fazla Dökülmesi Yoğurt Protez Adventitia Antioksidan Yiyecekler Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Aspirasyon Kopmuş Uzuv 1.5 m. Sosyal Mesafe Adeziv Eklemlerde Kireçlenme Eklem Ağrıları Kuru Baklagiller Renk Değişikliği KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Relatif Endikasyonlar Transport Kemik Kaybı Donuk Omuz Habütüel Omuz Çıkığı PRP ve Kemik İliği Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Kapsül Humeral Başı Afferent Radius ve Ulna Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Psikoloji Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? HDL Fizik tedavi nedir? Travmatoloji Influenza A H1N5 Hızlı Kemik Kaybı Sıkışma Artiküler Steroid Dünya Diyetisyenler Günü K Vitamini Sinovya Dokusu Diz Protezleri Anamnez Covid 19 Aşı Kene Solunum Komplikasyonları El ve Mikrocerrahi Adenovirüs Salgını Üst Sol Kemiği Trombositten Zengin Plazma (PRP) Önkol Karantina HCoV-NL63 Diz Protez