img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ?
30May

Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Etiketler:Arter Anastomozu,Kopmuş Uzuv,Revaskülarizasyon,Arter Anastomozu,Amputasyon,Replante,Transport,Adale Komponenti,Atravmatik,Başparmak Amputasyonları,Relatif Endikasyonlar,Kontraendikasyonlar

Replantasyon tamamıyla kopmuş veya hasta ile bağlantısı kalmamış uzuvların tekrar yerine dikilip canlılığının tekrar kazanılmasıdır. Replantasyon tamamıyla kopmuş veya hasta ile bağlantısı kalmamış uzuvların tekrar yerine dikilip canlılığının tekrar kazanılmasıdır.

Amaç kaybedilmiş parçanın yerine geri konarak olabildiğince eskisine yakın bir fonksiyon sağlayacak hale gelmesidir. Kopan uzvun dolaşımı(kanlanması) olmadan canlı kalabilme süresine iskemi tolerans süresi denilir. Bu da ortalama 4-6 saattir. Erken cerrahi müdahale çok önemlidir. Replantasyonla parçanın tutma şansı erken müdahale ile doğru orantılıdır. Çok gecikmiş olgular(iskemi tolerans süresi geçmiş), genel durumu kötü olan multitravmalı hastalar, ileri derecede damar sertliği olan diabetik ve sigara kullanımı olan hastalar, akli dengesi olmayan hastalar, uyuşturucu bağımlısı olan kişilerde replantasyon endikasyınu yoktur.

Getirilen uzvun(kopan parçanın) uğradığı travma da önemlidir. Çok parçalı olması ve ezilmiş olması replantasyonu engeller. Tüm replantasyonlarda başarı oranı ortalama %80’dir. Bu başarı cerrahın deneyimine, erken müdahale edilmesine, yaralanma tipi ve yerine, hastanın uyumuna bağlıdır. Parmak ve el bileği seviyesi amputasyonlarda replantasyon başarı oranı önkol ve kol amputasyonlarından daha iyidir. Sigara kullanılması replantasyon başarı şansını azaltır.

Ameliyat sonrası bakım ve rehabilitasyon çok önemlidir. Replante olan uzvun korunması önemlidir. Atel ve cihazlar kullanılarak replante uzuv belirli bir pozisyonda tutulur. Belirli bir iyileşme dönemi sonrası fizik tedavi başlanır. His bazen tam anlamıyla dönmeyebilir. Replante uzuvda karıncalanma, iğnelenme, üşüme hissi gibi şikayetler olabilir. Özellikle eklem seviyesi yaralanmalarında hareket kısıtlılığı veya sertliği gelişebilir. Uzuv eskisinden kısa olabilir.

Çocuklarda büyüme durmasına bağlı olarak yaşla birlikte kısalık gelişebilir. Geçirilmiş olan travmaya, ameliyata ve ameliyat sayısına ve sonrasında uzun iyileşme ve rehabilitasyon dönemlerinin her birine bağlı olarak hastalarda psikolojik sorunlar gelişebilir.

Kişiler genellikle başlangıçla görünüm nedeni ile sonrasında fonksiyonel kayıp endişesi nedeni ile sorunlar yaşarlar. Bazen ikinci veya üçüncü bir cerrahi işlem gerektirebilir. Psikolojik ve gerekirse psikiatrik destek önemlidir. Replantasyon cerrahisi, mikrocerrahi bilgi ve deneyim gerektiren, beceri ve sabır isteyen bir daldır. Mikroskop altında çalışmayı ve ince beceri gerektiren mikrocerrahi aletleri kullanmayı gerektirir. Başarı şansı; yaralanma tipi, yeri, uzvun durumu, hastanın durumu, erken müdahale gibi etkenlerinin yanında cerrahın tecrübe ve deneyimiyle de ilgilidir.

Tags
Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Kontamine Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Kontraendikasyonlar Ebola Utkatasana izmir ortopedi travmatoloji Sinovya Dokusu Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Eklemlerde Aşınma Donuk Omuz Agoni Artroskop İnflamatuar Artritlerin Tedavisi El Kırıkları Bulguları nelerdir? Adenovirüs Salgını Amputasyon Dinamik Stabilizör İspanyol Gribi (Spanish Flu) Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Baseline Serbest Radikaller Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Purpose Pandemi Fizik tedavi nedir? Genel Beslenme Önerileri HDL Adinamik Uzaktan Destek İltihabi (Romatoid) Artrit Angiotensin Converting Enzyme 2 Periferik Sinir Sistemi Covid-19 Sağlık Krizi Artroz SARS-CoV-2 Agonist Doğumsal El Bozuklukları Psikoloji Nöropati Üst Ekstremite Replantasyonu DEXA Adjuvan Karpapometakarpal Eklem Artrozu Minival İnvaziv Girişim Sendrom Alo 184 Kireçlenme Başparmak Tendonunun Sıkışması Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi ACE2 Elektromiyografi (EMG) Çiçek Nairovirüs Grubu Renk Değişikliği Subacromial Impingement Syndrome Artiküler Steroid HIV/AIDS COVID - 19 Dünya Haritası Parmak Ucu Deformiteleri Üşüme Omuz Dirsek Travmatoloji Köprücük Kemiği Dirsek Artroskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır ? Dikiş Materyallari Omzunuz Nasıl Çalışır? Gastrointestinal Semptomlar Ortopedik Cerrah Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Opioid Analjezikler Birleşmiş Milletler (BM) Absorbe Padmasana Kas Kaybı Clinical Relevance Milenyum Viral Salgınları Değişken Ruh Hali Kene Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Cerrahi Kombinasyon HCoV-229E Artrit (Kireçlenme) Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme Transport Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Pranayama Basis Artrit Fonksiyonel External Fiksatör Avesküler Nekroz Koenzim Q10 nedir? SARS-CoV-2 Hemartroz İzmir El Mikrocerrahi Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu?