img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ?
30May

Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ?

Etiketler:Arter Anastomozu,Kopmuş Uzuv,Revaskülarizasyon,Arter Anastomozu,Amputasyon,Replante,Transport,Adale Komponenti,Atravmatik,Başparmak Amputasyonları,Relatif Endikasyonlar,Kontraendikasyonlar

Replantasyon tamamıyla kopmuş veya hasta ile bağlantısı kalmamış uzuvların tekrar yerine dikilip canlılığının tekrar kazanılmasıdır. Replantasyon tamamıyla kopmuş veya hasta ile bağlantısı kalmamış uzuvların tekrar yerine dikilip canlılığının tekrar kazanılmasıdır.

Amaç kaybedilmiş parçanın yerine geri konarak olabildiğince eskisine yakın bir fonksiyon sağlayacak hale gelmesidir. Kopan uzvun dolaşımı(kanlanması) olmadan canlı kalabilme süresine iskemi tolerans süresi denilir. Bu da ortalama 4-6 saattir. Erken cerrahi müdahale çok önemlidir. Replantasyonla parçanın tutma şansı erken müdahale ile doğru orantılıdır. Çok gecikmiş olgular(iskemi tolerans süresi geçmiş), genel durumu kötü olan multitravmalı hastalar, ileri derecede damar sertliği olan diabetik ve sigara kullanımı olan hastalar, akli dengesi olmayan hastalar, uyuşturucu bağımlısı olan kişilerde replantasyon endikasyınu yoktur.

Getirilen uzvun(kopan parçanın) uğradığı travma da önemlidir. Çok parçalı olması ve ezilmiş olması replantasyonu engeller. Tüm replantasyonlarda başarı oranı ortalama %80’dir. Bu başarı cerrahın deneyimine, erken müdahale edilmesine, yaralanma tipi ve yerine, hastanın uyumuna bağlıdır. Parmak ve el bileği seviyesi amputasyonlarda replantasyon başarı oranı önkol ve kol amputasyonlarından daha iyidir. Sigara kullanılması replantasyon başarı şansını azaltır.

Ameliyat sonrası bakım ve rehabilitasyon çok önemlidir. Replante olan uzvun korunması önemlidir. Atel ve cihazlar kullanılarak replante uzuv belirli bir pozisyonda tutulur. Belirli bir iyileşme dönemi sonrası fizik tedavi başlanır. His bazen tam anlamıyla dönmeyebilir. Replante uzuvda karıncalanma, iğnelenme, üşüme hissi gibi şikayetler olabilir. Özellikle eklem seviyesi yaralanmalarında hareket kısıtlılığı veya sertliği gelişebilir. Uzuv eskisinden kısa olabilir.

Çocuklarda büyüme durmasına bağlı olarak yaşla birlikte kısalık gelişebilir. Geçirilmiş olan travmaya, ameliyata ve ameliyat sayısına ve sonrasında uzun iyileşme ve rehabilitasyon dönemlerinin her birine bağlı olarak hastalarda psikolojik sorunlar gelişebilir.

Kişiler genellikle başlangıçla görünüm nedeni ile sonrasında fonksiyonel kayıp endişesi nedeni ile sorunlar yaşarlar. Bazen ikinci veya üçüncü bir cerrahi işlem gerektirebilir. Psikolojik ve gerekirse psikiatrik destek önemlidir. Replantasyon cerrahisi, mikrocerrahi bilgi ve deneyim gerektiren, beceri ve sabır isteyen bir daldır. Mikroskop altında çalışmayı ve ince beceri gerektiren mikrocerrahi aletleri kullanmayı gerektirir. Başarı şansı; yaralanma tipi, yeri, uzvun durumu, hastanın durumu, erken müdahale gibi etkenlerinin yanında cerrahın tecrübe ve deneyimiyle de ilgilidir.

Tags
Sinovya Dokusu Aks El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Kolera Kemik Mineral Yoğunluğu Purpose Parçalı Omuz Kırıkları İspanyol Gribi (Spanish Flu) Baseline Artroskopik Bankart Biseps Kirişi Sorunları Fizik Muayene Silah Yaralanmaları Omuz Ağrısı Glenohumeral Eklem Artrit Hipertansiyon Kapsul Esnemesi Shoulder Fractures İzmir El Mikrocerrahi Kopmuş Uzuv HKU1 Fizik Tedavi Methods Zika Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Spor Yaralanmaları Tenisçi Dirseği Ortopedi ve Travmatoloji Statik Stabilizör Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Karpal Tünel Sendromu Karpapometakarpal Eklem Artrozu Koenzim Q10 nedir? HIV/AIDS Tıbbi Maske Kullanımı Flora Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Rotator Manşet İdeopatik Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı Grafi Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Fizik Tedavi Uygulamaları Akciğer Kanseri Tanısı Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Sağlıklı Bir Omuz Artroskop EuroVelo Artroskopik Cerrahi Agonist Solunum Güçlüğü Instabilite Bunyaviridae Ailesi Online Doktor Dead Arm Sendromu COVID - 19 Dünya Haritası Vajrasana Asemptomatik MDR/XDR Tüberkülozu Utkatasana Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım Artrit Agnozi Karantina COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Absorbsiyon Psychological Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Portakal Suyu Mortalite Oranları Artiküler Steroid Beta karoten Risk Adventitia Eklem Ağrıları Kemik Kaybı Glenoidin Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri Fenilalanin Daha Az Kavrama Gücü Angiotensin Converting Enzyme 2 Likopen Kosta Kırıkları Medial Epikondil Sendrom Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Doktorla Canlı Görüşme Kalça Protezi Fonksiyonel Constant Testi Enfeksiyon Motor Aktivite SARS-CoV-2 Proteinli Gıdalar Başparmak Tendonunun Sıkışması Hızlı Kemik Kaybı Çözülme Evresi Deltopektoral Girişim SARS-CoV-2 Replante