img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu
08Haz

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu Sonrası Kemik Mineral Yoğunluğunun Değerlendirilmesi


Amaç: 

Bu çalışmada, üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi sonrası elde kemik mineral yoğunluğunu (KMY) değerlendirmek ve KMY ile kas gücü, eklem hareket açıklığı ve motor aktivite arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlandı.

 

Gereç ve Yöntem: 

Çalışmaya üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi geçiren 14 hasta alındı. Total aktif hareket(TAH), el kavrama ve lateral kavrama güçleri değerlendirildi. Motor aktivite Purdue Pegboard Test (PPT) ile, KMY radyografik absorbsiyometri (ALARA) kullanılarak değerlendirildi. Etkilenen ve etkilenmeyen tarafın sonuçları karşılaştırıldı.

 

Bulgular

Cerrahi sonrası ortalama geçen süre 5,36±3,08 yıldı. El kavrama ve lateral kavrama güçleri, başparmak ve diğer parmakların TAH’ları ve PPT skoru replante edilmiş ekstremitede anlamlı olarak daha az bulundu(p<0,05). Etkilenen ve etkilenmeyen el arasında KMY açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Lateral kavrama gücü ile KMY arasında pozitif korelasyon, yaş ile KMY arasında negative korelasyon saptandı (p<0,05).

 

Sonuç: 

Replantasyon kas gücü, fonksiyonel düzey ve TAH’i etkilemesine rağmen opere edilen ve opere edilmeyen eller arasında KMY açısından fark bulunmadı. Motor aktivite ve lateral kavrama gücü KMY ile ilişkili bulunmuştur.

 

Keywords : Kemik mineral yoğunluğu, replantasyon, üst ekstremite


Tags
Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Korona Virus Asemptomatik Glenoidin Adjuvan Deltopektoral Girişim Fizik tedavi nedir? Atravmatik Omuz Dirsek Tenisçi Dirseği Ovo vejeteryanlar Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Fleksör HCoV-NL63 Likopen First COVID-19 Vaccine Tested Dünya Tütünsüz Günü Tedavi edici egzersiz uygulamaları Halsizlik Ortopedi Kubital Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme 1.5 m. Sosyal Mesafe Lakto-Ovo Vejeteryanlar Mental Health Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Dünya Diyetisyenler Günü Genel Vücut Ağrısı Kronik Ağrılar Başparmak Tendonunun Sıkışması Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Yüksek Ateş Aspirasyon Ayak Bileği Eklemi Toplu Beslenme Sistemleri Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? DEXA Yüksek Mortalite Doktorla Canlı Görüşme Basis Donuk Omuzda Konservatif Tedavi Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Hastalık Results Kefir Magnetic Resonance Imaging (MRI) SARS-CoV-1 Kırık Sabitlenmesi Shaver Aleti Çökkün Duygudurum Başparmak Amputasyonları Adventitia Prof. Dr. Mustafa Özkan Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Epidemi Osteoporotic Ovine Model Total Omuz Protezi Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Mortalite Oranları Sürekli Yorgunluk Hissi Postoperatif Ağrı Vegan Yaşam Abrazyon Adezyon Methods Aritmi Ultrasonography (US) Bunyaviridae Ailesi Kireçlenme Eklem Ağrıları Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri Serbest Radikaller Artrit (Kireçlenme) Kas Kaybı Mekanik Ventilasyon Sendrom Silah Yaralanmaları Portakal Suyu Pranayama Somon Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Dinamik Stabilizör Osteoporotik Hastalar El Bileği Artroskopi Covid-19 Sağlık Krizi Genel Beslenme Önerileri Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Omuz İnstabilitesi Sonuç Termal Enerji Eklemlerde Kireçlenme Artiküler Steroid Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Semi Fowler Pozisyonu Antimikrobiyal Dirençli Tehditler Omuz Artroskopisi Antioksidanın faydaları nelerdir? Mustafa Özkan