img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu
08Haz

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu Sonrası Kemik Mineral Yoğunluğunun Değerlendirilmesi


Amaç: 

Bu çalışmada, üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi sonrası elde kemik mineral yoğunluğunu (KMY) değerlendirmek ve KMY ile kas gücü, eklem hareket açıklığı ve motor aktivite arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlandı.

 

Gereç ve Yöntem: 

Çalışmaya üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi geçiren 14 hasta alındı. Total aktif hareket(TAH), el kavrama ve lateral kavrama güçleri değerlendirildi. Motor aktivite Purdue Pegboard Test (PPT) ile, KMY radyografik absorbsiyometri (ALARA) kullanılarak değerlendirildi. Etkilenen ve etkilenmeyen tarafın sonuçları karşılaştırıldı.

 

Bulgular

Cerrahi sonrası ortalama geçen süre 5,36±3,08 yıldı. El kavrama ve lateral kavrama güçleri, başparmak ve diğer parmakların TAH’ları ve PPT skoru replante edilmiş ekstremitede anlamlı olarak daha az bulundu(p<0,05). Etkilenen ve etkilenmeyen el arasında KMY açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Lateral kavrama gücü ile KMY arasında pozitif korelasyon, yaş ile KMY arasında negative korelasyon saptandı (p<0,05).

 

Sonuç: 

Replantasyon kas gücü, fonksiyonel düzey ve TAH’i etkilemesine rağmen opere edilen ve opere edilmeyen eller arasında KMY açısından fark bulunmadı. Motor aktivite ve lateral kavrama gücü KMY ile ilişkili bulunmuştur.

 

Keywords : Kemik mineral yoğunluğu, replantasyon, üst ekstremite


Tags
Romatoit Artrit nedir? Radyolojik Zeka Geriliği Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Halsizlik Parmak Uyuşması Sekonder Enfeksiyonu Omuz İnstabilitesi SARS-CoV-1 Obezite Ters Omuz 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri ACE2 Glenohumeral Eklem Sıvısı Dinamik Stabilizör Agnozi Instabilite Debridman Riskler ve Komplikosyonlar Ortopedi Kireçlenme Adinamik Yoga ve Kalp Sağlığı Nöropati Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme Topuktan Kan Genel Vücut Ağrısı Hidroterapi (Su ile tedavi) Artrit (Kireçlenme) Beat Plastic Pollution Shoulder Fractures El Bileği Artroskopi Tedavi edici egzersiz uygulamaları Vajrasana Kaplıca Tedavisi Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Isırgan Otu Anterior Interossöz Sendrom Kan Transfüzyonu Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Kırığın Havayla Teması Eklem Cerrahisi Minival İnvaziv Girişim Vegan Vejeteryan Farkı Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Hemiartroplasti 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Eklemlerde Kireçlenme Transport Artroz Adolesan Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Rotator Kılıf Hasarı Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Racture Fixation Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? UV-C Ampullerin Kullanımı Kemik Yapısında Bozukluk Kardiyovasküler Sistem Protez Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Eklem Ağrıları Nörolojik Semptomlar Solunum Komplikasyonları Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları Sert Dirsek Mental Health Evaluate Biyolojik Ajan Ortopedik Cerrah Termal Enerji Hastanelerde Normale Dönüş Planı Glenohumeral Eklem Artrit Serbest Radikaller Melatonin Phalen Testi Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Öksürük SARS-CoV-2 Kapsul Esnemesi Beta karoten Methods Rehabilitasyon nedir? Psychological Grafi El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Adeziv Tenis,golf,yüzme Adenovirüs Salgını Covid - 19 Joint Capsule; tissue adhesions Online Muayene izmir ortopedi travmatoloji Vegan Agonist Dirsek Artroskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır ? Çözülme Evresi Artritin Osteoporotik Üst Ekstremite