img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu
08Haz

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu

Üst Ekstremite Replantasyon ve Revaskülarizasyonu Sonrası Kemik Mineral Yoğunluğunun Değerlendirilmesi


Amaç: 

Bu çalışmada, üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi sonrası elde kemik mineral yoğunluğunu (KMY) değerlendirmek ve KMY ile kas gücü, eklem hareket açıklığı ve motor aktivite arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlandı.

 

Gereç ve Yöntem: 

Çalışmaya üst ekstremitede replantasyon veya revaskularizasyon cerrahisi geçiren 14 hasta alındı. Total aktif hareket(TAH), el kavrama ve lateral kavrama güçleri değerlendirildi. Motor aktivite Purdue Pegboard Test (PPT) ile, KMY radyografik absorbsiyometri (ALARA) kullanılarak değerlendirildi. Etkilenen ve etkilenmeyen tarafın sonuçları karşılaştırıldı.

 

Bulgular

Cerrahi sonrası ortalama geçen süre 5,36±3,08 yıldı. El kavrama ve lateral kavrama güçleri, başparmak ve diğer parmakların TAH’ları ve PPT skoru replante edilmiş ekstremitede anlamlı olarak daha az bulundu(p<0,05). Etkilenen ve etkilenmeyen el arasında KMY açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Lateral kavrama gücü ile KMY arasında pozitif korelasyon, yaş ile KMY arasında negative korelasyon saptandı (p<0,05).

 

Sonuç: 

Replantasyon kas gücü, fonksiyonel düzey ve TAH’i etkilemesine rağmen opere edilen ve opere edilmeyen eller arasında KMY açısından fark bulunmadı. Motor aktivite ve lateral kavrama gücü KMY ile ilişkili bulunmuştur.

 

Keywords : Kemik mineral yoğunluğu, replantasyon, üst ekstremite


Tags
El ve Mikrocerrahi Joint Capsule; tissue adhesions Korona Virus Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Rotator Manşet Patolojisi Replantasyon Göz Altlarında Morarma 14 gün izolasyon Omuz Eklem Oyuğu Omuzdaki Kas Yırtıkları Elektromiyografi (EMG) Atrofi Kalça Protezi Racture Fixation Hidroterapi (Su ile tedavi) Konservatif Kefir Arthroplasty MR - Rontgen Omuz Sıkışması Sendromu Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Glenohumeral Eklem Artrit Koenzim Q10 nedir? ACE2 Debridman Patognomonik Adezyon El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Artrit (Kireçlenme) Atelleme Dislokasyon Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri SARS-CoV-2 Basis Trombositten Zengin Plazma (PRP) Artiküler PRP Enjeksiyonu Absorbsiyon Asemptomatik Silah Yaralanmaları Yapışıcı Kapsülit Fizik Tedavi Uygulamaları İlaca Dirençli Sıtma SARS-CoV-1 Isırgan Otu Eklemlerde Kireçlenme Adenovirüs Salgını Mikroekolojiler Kardiyomiyopati Dirsek Cerrahisi Antebrachial Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Yüksek Aspirasyon Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Aspirasyon Daha Az Kavrama Gücü Birleşmiş Milletler (BM) Yüksek Ateş Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Riskler ve Komplikosyonlar Değişken Ruh Hali Bakteriyel Translokasyon First COVID-19 Vaccine Tested Biyolojik Ajan Açık Kırıklar Shoulder Fractures Kırım Bölgesi Artroskopik Cerrahi Akciğer Kanseri Tanısı Uyku Düzeni DEXA Rotator Manşet Yırtığı Afferent Covid - 19 Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Parmak Uyuşması Omuz Sıkışması Sınırlı Girişimsel Cerrahi Artritin Fenilketonüri Belirtileri Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Yoga ve Kalp Sağlığı Süt ve Süt Ürünleri Doğru Nefes Alma Abrazyon Kardiyovasküler Magnetic Resonance Imaging (MRI) Kas Kaybı Agonist Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Polidaktili Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı Ağır Travma Diz Protezleri Toplu Beslenme Sistemleri Boyun Fıtığı Radius ve Ulna Bunyaviridae Ailesi Tenis,golf,yüzme Gastrointestinal Semptomlar