img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Omuz Protezi

Omuz Protezi
21May

Omuz Protezi

YIPRANMIŞ OMUZUNUZUN ONARILMASI

Sertleşmiş ve ağrıya neden olan bir omuz giyinmek ya da birkaç alış-veriş torbası taşımak gibi en basit aktiviteleri bile yerine getirmekte zorlanmanıza yol açar. Ancak size iyi bir haberimiz var. Yıpranmış bir omuz da tıpkı sorunlu bir kalça ya da diz gibi onarılabilir. Omuz protezi cerrahisi son derece güvenilir ve sonuç veren bir süreçtir. Cerrahi müdahale sonucunda ağrı giderilerek normal aktivitelerinize geri dönmeniz sağlanır.

Omzunuz da Ağrı Hissettiğinizde

Zaman içerisinde omuz ekleminiz yıpranabilir ve artrit sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Omuzun aşırı kullanımı sorunu daha da derinleştirebilir. Ya da romatoid artrit gibi eklemi tahrip eden kronik bir rahatsızlığınız olabilir. Eğer kötü bir biçimde düştüyseniz, omuzunuzu yırtmış ya da kırmış olabilirsiniz. Nedeni her ne olursa olsun, bu durumda omzunuz da sertlik ve ağrı olacaktır. Sırtınıza ya da başınızın üzerine uzanmaya çalışırken kolunuzu kullanamayabilirsiniz. Geceleri ya da aktif bir şeyler yaparken ya da hava soğuk veya nemli olduğunda ağrınız çok daha artabilir. Eğer ısı, dinlenme ve ilaç ağrınızı gidermeye yardımcı olmuyorsa, doktorunuz protezi cerrahisi önerebilir.

Protez Cerrahisi Yardımınıza Koşacaktır

Omuz protezi cerrahisi neredeyse her zaman ağrıyı giderir ve omuzunuza çok daha fazla bir güç ve hareketlilik kazandırır. Cerrahi süresince, ortopedik cerrah (kemik ve kas hastalıklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir hekim) protez olarak adlandırılan yapay bir eklemi sorunlu bölgenin yerine yerleştirir. Protezle, omuzunuzun yıpranmış ve işlev gösteremeyen kısmının yerine yumuşak metal ve plastik parçalar yerleştirilecektir.

Merak Ettikleriniz
Ameliyata yönelik olarak endişe etmeniz gayet doğaldır. Aşağıda soru ve yanıtlar bazı endişelerinizi gidermeniz konusunda size yardımcı olacaktır:

Soru: Ağrıdan kurtulabilecek miyim?
Yanıt: Omuzunuz iyileştiği zaman çok hafif ya da hiçbir ağrı hissetmeyeceksiniz.
Soru: Daha fazlasını yapabilecek miyim?
Yanıt: Tekrar ne kadar güç ve hareketlilik kazanacağınız omuz sorununuza bağlıdır. Eğer kaslar ve diğer yumuşak dokular sağlıklıysa, omuzunuz protez sonrasında daha güçlü ve daha esnek olacaktır.
Soru: Cerrahi müdahale ne kadar sürecek?
Yanıt: Tahrip olmuş omuzu çıkarıp yeni eklemi yerleştirmek yaklaşık olarak 2-3 saat sürecektir. Ancak süreç sizin omuz sorunuza göre değişiklik gösterebilir.
Soru: Hastanede ne kadar süreyle kalmam gerekecek?
Yanıt: Hastanede 2-3 gün kalmanız gerekecektir.
Soru: Yeni omuzumu ne kadar süreyle kullanabileceğim?
Yanıt: Yeni omuzunuzu 15 yıl ve eğer omuzunuza gerekli özeni gösterirseniz ve hiç bir komplikasyon çıkmazsa bu süreden de daha uzun zaman boyunca kullanabileceksiniz.

OMZUNUZ NASIL ÇALIŞIR?

Bir baş ve yuva eklemi olan omuzunuz vücudunuzdaki en esnek ekleminizdir. Kol kemiğinin başı (humerus) küçük bir yuvaya (glenoid) girer. Kaslar ve diğer yumuşak dokular başın yuvanın içinde oturmasını ve sizin kolunuzu yukarıya, aşağıya, yanlara, önünüze ve arkanıza doğru hareket ettirebilmenizi sağlar.

Sağlıklı Bir Omuz
Omuz ekleminiz sağlıklı olduğu zaman, baş yumuşak bir şekilde yuvanın içerisinde kayarak hareket eder. Bu kaygan hareket kemiklerin ucunda bulunan yumuşak bir tabaka (kıkırdak) ve yumuşak doku örtüsü (synovium) sayesinde gerçekleşir. Rotator manşet kasları ve tendonları başın yuvada sağlam bir şekilde durmasını sağlayarak size güç ve esneklik verir.

Sorunlu Bir Omuz
Artrit, yaralanma, kemik hastalığı kas ve tendon yırtılmaları ağrıya, sertleşmeye ve zaman zaman omuzunuzun şişmesine neden olabilir. Bu durumda en basit hareketler bile ağrıya ve güçlüğe neden olabilir.

Osteoartrit:
Osteoartrit eklem kireçlenmesine verilen isimdir. Kıkırdakta yarıklar oluşur ve yuva zamanla yıpranabilir. Nihayetinde de kemik ortaya çıkar ve spur (çıkıntı) olarak adlandırılan yeni kemik oluşumları ortaya çıkabilir. Kıkırdağın yastık görevi göremediği durumlarda eklem sertleşir ve ağrı vermeye başlar. Hareket ettiğinizde eklemin gıcırdadığı ya da yerinden çıktığı hissine kapılabilirsiniz.

İltihabi (Romatoid) Artrit:
İltihabi artrit kronik bir eklem hastalığıdır. Sinovyum kalınlaşarak kıkırdağa yapışan ve onu tahrip eden bir takım kimyasallar üreten bir doku oluşumunun (pannus) ortaya çıkmasına neden olur. Eklemde kızarıklık, şişme ve sıcaklık hissi oluşur. Ağrı boynunuza ve kolunuza vurabilir. Zaman içerisinde eklem sertleşebilir ve kullanım azlığına bağlı olarak kaslar zayıflayabilir. Aynı zamanda kemik de tahrip olabilir.

Fraktür:
Elinizin ya da dizinizin üzerine düştüğünüz de fraktür oluşabilir. Baş ve tuberkulumlar ayrılır ve kol kemiği parçalara ayrılmış olur. Kırılmış bir omuz ağrıya yol açar ve görünüm açısından morluk ve defermasyon söz konusu olabilir.

Avesküler Nekroz:
Uzun süreli steroid ya da alkol kullanımı gibi durumlar kemiğe giden kan akışının kesilmesine yol açabilir. Kemik yaşamsal görevini yerine getiremeyince, çöker. Omuzda ağrı oluşur ve hareket kısıtlılığı ortaya çıkar.

Rotator manşet yırtığı:
Kronik rotator manşet yırtığı ileri seviyede bir artrite neden olabilir. Baş akromiyona sürtündükçe eklemde ağrı, sertlik ve zayıflama meydana gelir. Cerrahi müdahaleyle ağrı ortadan kalkar ancak esneklik ve güç bir daha eskisi gibi olmayabilir.

CERRAHİ MÜDAHALE SİZİN İÇİN DOĞRU BİR SEÇENEK OLABİLİR Mİ?

Protez cerrahisi, diğer tedavi seçenekleri semptomları iyileştirmede yetersiz kaldığında söz konusu olacaktır. Ortopedik cerrahınız semptomları size bildirecek, omuzunuzu muayene edecek ve protez cerrahisinin sizin için doğru seçenek olup olmadığımı belirlemek için bir takım testler isteyecektir. Omzunuzun gücünü ölçmek için, doktorunuz size direnmenizi söyleyerek bu direniş karşısında kolunuzu aşağıya doğru itecektir. Doktorunuz aynı zamanda gıcırdama olup olmadığını da hissedecektir.

Tıbbi Öykünüz
Tıbbi öykünüz ağrınızın nerde ve ne zaman başladığına, hangi aktivitelerin ağrıya iyi geldiğine ya da hangilerinin ağrıyı şiddetlendirdiğine ve başka hangi semptomlar bulunduğuna dair soruları içerir. Cerrahınız size diğer kemik ve eklem sorunlarını, daha önceki yaralanmaları ve kullandığınız ilaçlarıda içeren genel sağlık durumunuzla ilgili bir takım sorular soracaktır. Cerrahı müdahaleden önce doktorunuz geçmişte kanama ya da anesteziyle ilintili bir sorun yaşayıp yaşamadığınız konusunda da sizden bilgi alacaktır.

Fizik Muayene
Cerrah kas ve tendonlarınızın durumunu gözden geçirmek ve eklemde ne kadarlık bir güç ve hareket bulunduğunu belirlemek için omzunuzu muayene edecektir. Kolunuzu ne kadar uzağa ve hangi doğrultuda hareket ettirebildiğinize bakacak, eklemde bir şişlik ve hassasiyet olup olmadığını da kontrol edecektir. Doktorunuz aynı zamanda sorunun sıkışmış bir sinir ya da başka bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olmak için boynunuzu, kolunuzu, elinizi ve parmaklarınızı da kontrol edecektir.

Tanı Testleri
Röntgen, doktorunuzun ekleminizi kesin durumu hakkında daha fazla bilgi edinilebilmesini sağlar. Doktorunuz başka görüntüleme testlerine de başvurulabilir.

Röntgen
Röntgen kemiğinizin fotoğrafıdır. Röntgenler, üzerinde kemik çıkıntılarını, kırıkları ya da baş veya yuvadaki çatlamaları kıkırdak ya da kemiğin yıpranmış olduğu eklemdeki daralmayı görebilirsiniz. Röntgen aynı zamanda cerrahın sizin için en uygun olacak protezi seçmesine yardımcı olacak. Kimi durumlarda eklemi ve onu çevreleyen dokuyu belirgin kılabilmek için omuza bir miktar boya enjekte edilir. Bu tür röntgenlere artrogram adı verilir.

Diğer Görüntüleme Testleri
BT tarama (bilgisayarlı tomografi) eklemdeki kemiklerin daha ayrıntılı bir görüntüsünü verir. Bir tarayıcı aracılığıyla çeşitli kesitlerde fotoğraf üreten bir bilgisayara bilgi gönderilir. BT tarama cerrahın başın ve yuvanın nerede ve ne derecede tahrip olduğunu görmesini sağlar.

MRI (Manyetik rezonans görüntüleme)
Cerrahın rotator manşetteki kasları ve tendonları incelenmesini sağlar. Eğer rotator manşet tahrip olmamışsa, cerrahi operasyon sonrasında tekrar eski gücünüze ve hareketliliğinize dönme şansınız çok yüksek olacaktır. MRI aynı zamanda ölü kemik bölgelerinin de görülmesini sağlar.

CERRAHI MÜDAHALEYE YÖNELİK HAZIRLIK

Cerrahınız operasyon öncesinde aile doktorunuzu ve diş doktorunuzu görmenizi isteyebilir. Kimi tıbbi ve diş sorunları, tedavi edilmedikleri sürece, yeni omzunuzda bir enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Doktorunuz aynı zamanda ilaçlarınız da değiştirebilir. Operasyon sonrası evdeki gündelik düzeninize yönelik olarak önceden plan yapınız.

Genel Sağlık Durumunuz
Aile doktorunuz genel sağlık durumunuzu gözden geçirecek ve örneğin kalbinizdeki elektrik sinyallerini ölçen EKG (elektrokardiyogram) gibi bir takım laboratuar testleri ya da başka farklı testler talep edebilir. Doktorunuz elem protezi cerrahisi öncesinde mutlaka araştırılması gereken kalp ya da prostat gibi tıbbi durumları sizinle konuşacaktır.

Diş Sağlınız
Eğer cerrahınız diş doktoruna görünmenizi talep ederse, diş doktorunuz tedavi gerektiren diş ya da diş eti sorununuz olup olmadığını kontrol edecektir. Ağızdaki bakteri ya da diğer mikroplar yeni ekleminize yerleşecek enfeksiyona yol açabilir.

Kendiniz için Kan Bulundurmak
Bazı nadir durumlarda, cerrahi süresince kaybedilen kanı telafi etmek için kan nakline gereksinim duyulabilir. Bağışlanan bütün kanla HIV, hepatit ve kanla geçen diğer hastalık riskini azaltmak için teste tabi tutulur. Ancak siz yine de cerrahi müdahale öncesinde daha sonra kullanılmak üzere kendiniz için kan verebilirsiniz. Bu konuyu doktorunuzla görüşebilirsiniz.

İlaçlar
Aldığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Bazı ilaçlar anesteziyle birleştiğinde olumsuz sonuçlara yol açabilir. Steroid içermeyen anti-enflamatuar ilaçlar ve aspirin gibi öteki ilaçlar ise operasyon sırasında aşırı kanamaya yol açabilir. Doktorunuz cerrahi müdahaleden iki ya da daha fazla hafta öncesinden bu ilaçları kesmeniz doğrultusunda sizi uyarabilir.

Önceden Planlama
Aşağıdaki öneriler evdeki iyileşme süreciniz çok daha rahat geçmesini sağlayacaktır. ;
• Doktorunuzdan cerrahı sonrasında kabızlık sorununu nasıl önleyebileceğiniz konusunda bilgi alın.
• Giyinme, yemek pişirme ve araba kullanmayla ilgili olarak mutlaka yardım alın. Cerrahi müdahaleyi izleyen ilk birkaç hafta kolunuzu çok yükseğe kaldırmada güçlük çekebilirsiniz.
• Sık sık kullandığınız şeyleri kolaylıkla erişebileceğiniz bir yere koyun. Yakınlarınızın yapacağı ya da hazır olarak tüketeceğiniz yiyecekleri tercih edin.

Riskler ve Komplikosyonlar
Doktorunuz operasyona ilişkin olası risk ve komplikasyonları sizinle tartışacaktır. Bu olası risk ve komplikasyonlar şunları içerebilir:
• Anesteziye karşı gelişebilen bir takım reaksiyonlar,
• Enfeksiyon,
• Kan damarlarının, sinirlerin ya da kemiklerin tahrip olması,
• Omzunuzda sertleşme hissi ya da hareket kaybı,
• Protezin gevşemesi ya da başarısız bir sonuç vermesi.

OMUZ PROTEZİ CERRAHİSİ
Sizden operasyonu geçireceğiniz günün sabahı hastaneye gelmeniz istenecektir. Hastanede anestezistiniz sizinle görüşecek ve sonrasında hemşireler sizi cerrahi müdahale için hazırlayacaktır. Daha sonra operasyonu geçireceğiniz ameliyathaneye alınacaksınız.
Ameliyathanede cerrahi müdahale süresince kalbinizi, nabzınızı ve ciğerlerinizi izlemek için göğsünüzün ve ellerinizin üzerine sensorlar yerleştirilecektir.

Ameliyat Hazırlığı
Operasyondan birkaç gün önce kayıt yaptırmak ve bir takım testler için hastaneye gelmeniz istenecektir. Cerrahi müdahalenin gerçekleşeceği günden bir önceki gece saat 12’ den sonra hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekir. Ayrıca size imzalamanız için bir form verilecektir. Bu formda anlamadığınız herhangi bir şey olursa mutlaka sorun.
Ameliyat günü tam vaktinde hastanede hazır bulunmanız gerekir. Daha sonra operasyon öncesinde bir odaya alınacaksınız.
Size sıvı ve ilaç verilebilmesi için kolunuza IV (damar yolu) açılacaktır. Anestezistiniz ameliyat süresince ağrı duymanızı engelleyecek olan ve size uygulanacak anestezi türü hakkında sizi bilgilendirecektir. Rahatlamanızı sağlamak için size ilaç verilebilir. Cerrahi ekip hazır olduğunda, anestezinin uygulanacağı ameliyathaneye alınacaksınız.

Omuz Protezi
Cerrahınız yalnızca başı (parsiyel protez) ya da hem başı hem de yuvayı (total protez) değiştirilebilir. Köprücük kemiğinizden kolunuza kadar 15 cm’ lik bir ameliyat kesisi oluşturulur. Yeni eklem yerleştirildikten sonra cerrahınız kesiyi sütürle (dikiş) kapatır.

Ameliyat Sonrası Total Protez
Hem humerus başı hem de glenoid yıpranmışsa, cerrahınız hem başı hem de yuvayı değiştirecektir.
• İlk olarak yıpranmış humerus başı çıkartılır ve kol kemiği aksı taşıyacak duruma getirilir.
• Daha sonra glenoid hazırlanır. Genellikle plastik yuva yerine çimentolanır.
• Son olarak aks kol kemiğine yerleştirilir ve metal baş yeni aksla sağlamlaştırılır.

Ameliyat Sonrası
HASTANEDEKİ İYİLEŞME SÜRECİNİZ

Cerrahi müdahale sonrasında hastanede kalacağınız odaya alınacaksınız. Anesteziden çıktığınız ve durumunuz stabil olduğu zaman hastanede kalacağınız odanıza götürüleceksiniz. Hastanede kaldığınız süre içerisinde, sağlık ekibiniz ağrınızı kontrol altında tutacak, sizi kaldırıp yürütecek, yeni omzunuzu hareket ettirmek ve güçlendirmek amacıyla sizi bir egzersiz programına başlatacaktır.

Cerrahi Müdahaleden Hemen Sonra
Cerrahi müdahale sonrasında normal olarak kendinizi çok halsiz hissedeceksiniz. Özel eğitimli hemşireler kalbinizi ve ciğerlerinizi izlemek ve ağrı kesici uygulamak üzere sizinle olacaktır. Aynı zamanda size IV (damar yolu) aracılığıyla sıvı ve antibiyotik vermeye devam edeceklerdir. Kalp atışınız ve kan basıncınızın düzenli olduğundan emin olduklarında hastanedeki odanıza aktarılacaksınız.

Hastanedeki Odanızda
Yaklaşık 2-3 gün hastanede kalmanız gerekecektir. Kolunuz askıya alınacak ya da omzunuzu koruyup rahat etmesini sağlayacak bir destek verilecektir. Kolunuz ve omzunuz şişebilir ya da morarabilir.
* Hemşireler pansumanınızı kontrol ederek rahat etmeniz için size ağrı kesici vereceklerdir. O gece ya da bir sonraki günün sabahı sizi yataktan kaldırıp solunum fonksiyonlarını arttırmak için size öksürme ve derin nefes alma egzersizleri yaptıracaklardır.
* Cerrahınız iyileşme sürecinizi takip etmek için her gün sizi ziyaret edecektir.

Egzersiz Programınız
Cerrahi müdahaleden bir iki gün sonra omzunuza yönelik olarak hafif bir egzersiz programına başlayacaksınız. Egzersiz programı iyileşme sürecinizin en önemli noktalarından birini oluşturur. Omzunuzun ne kadar güç ve hareketlilik kazanacağı egzersiz programına ne derece bağlı kaldığınıza bağlı olacaktır.
• Cerrahınız ya da fizik tedavi uzmanınız (rehabilitasyon uzmanı) omzunuzun sertleşmesini önlemek için hafifçe kolunuzu hareket ettirecektir.
• Daha sonra kolunuzu öteki kolunuz yardımıyla hareket ettirmeye başlayacaksınız.
• Omzunuz iyileşmeye başladıkça hareket aralığınızı arttırmak ve eklemdeki gücü sağlamak için kolunuzu kaldırmaya ve hareket etmeye başlayacaksınız.

Eve Dönüş
Eve dönüş vaktiniz geldiğinde hastane personeli evdeki iyileşme süreciniz hakkında size bilgi verecektir. Yaranızı ıslatmadan nasıl banyo yapabileceğinizi ve omzunuzu incitmeden nasıl diğer ev içi aktiviteleri yerine getirebileceğinizi göstereceklerdir. Kolunuzu kullanamayacağınız için aynı zamanda sizi evinize ulaştıracak birilerini ayarlamanıza yardımcı olacaklardır. Ağrı kesicilere yönelik olarak doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

EVDEKİ İYİLEŞME SÜRECİNİZ
Evde amacınız normal aktivitelerinize güvenli bir şekilde geri dönebilmek olacaktır. Yeni omzunuzdan en iyi biçimde faydalanabilmeniz için iyileşme sürecinizde etkin bir rol üstlenmeniz gerekir. Egzersiz programına devam etmeniz ve düzenli olarak doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir.

İlk Aylar
Omzunuzun iyileşmesi aşağı yukarı 3-6 ay gibi bir zaman alacaktır. Kırıkların iyileşmesi daha bile uzun sürebilir. Tam gücünüze ve hareketliliğinize kavuşabilmeniz bir yılı bulabilir. ilk başta bir miktar ağrınız ve şişme olabilir. Doktorunuz size ilaç önerecek ve buz torbası kullanmanızı isteyecektir. Kol askısını kullanmaya devam edebilisiniz. Egzersiz programınız kolunuzu ve omzunuzu etkin olarak kullanacağınız hareketler içerir. Maksimum güç ve hareketlilik kazanmak için egzersizleri eksiksiz olarak yapın.

İyileşme Sürecinizin İzlenmesi
Dikişleriniz operasyonu takiben 10-14 gün sonra alınacaktır. Doktorunuz operasyondan bir yıl sonra omzunuzdaki hareket aralığınızı ve gücü kontrol edecektir. Mutlaka randevunuzu vakitli bir şekilde alınız ve doktorunuza kafanızdaki sorulan yöneltiniz. Doktorunuz diş tedavisi ya da cerrahi müdahale öncesinde antibiyotik almanızı önerebilir.

İşe Dönüş
İşinize ne zaman geri döneceğiniz getirdiğiniz operasyona ve yaptığınız işe göre farklılık gösterir. Masa başı bir ofis içine birkaç hafta içerisinde geri dönebilirsiniz. Doktorunuz kimi işleri kademeli olarak yavaş yavaş yapmanızı ya da bir takım işleri de omzunuz tamamen iyileşene kadar yapmamanızı önerecektir. Eğer işiniz çok fazla fiziksel güç ve hareket gerektiriyorsa iyileşme süreciniz daha fazla zamana yayılacaktır. Kimi durumlarda, doktoruz kolunuzun aşırı kullanımını önlemek için size iş değişikliği de önerebilir.

Normal Yaşama Dönüş
Omuz protezinden sonra ağrıya ve sertleşmeye neredeyse veda edeceksiniz. Gücünüz artacak, kolunuz ve omzunuzu çok daha rahat hareket ettirerek yüzme, bowling, bahçe düzenlemesi ve torunlarınızla oynamak gibi keyif aldığınız aktivitelere geri dönebileceksiniz. Egzersiz programınıza uyarsanız ve omzunuza iyi bakarsanız birkaç ay içerisinde normal aktivitelerinize geri dönebileceksiniz. Ancak yeni omzunuzun ağır ve aşırı yorucu aktiviteler için uygun olmadığını asla unutmayınız. Aşırı ve yıpratıcı kullanım sonucunda omzunuz tekrar kötü günlerine dönecektir. Dikkati ve özeni elden bırakmayınız.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Siz ve doktorunuz, omuz protezi ameliyatI öncesinde ve sonrasında gereksinim duyabileceğiniz ayrıntıları aşağıdaki listeyi kullanarak konuşabilirsiniz.

Ameliyattan Önce
* Genel bir muayene için aile hekiminize başvurun.
* Genel bir ağız kontrolü için diş hekiminize başvurun.
* Cerrahi müdahale süresince gereksinim duyabileceğiniz düşüncesiyle kendi kanınızdan miktarda bulundurun.
* Kabızlığı önlemek için cerrahi müdahaleden gün öncesinden yanınızda yumuşak minderler bulundurun.
* Hastane çıkışında sizi evinize ulaştıracak birini ayarlayın.
* Operasyon sonrasında araba kullanma, giyinme ya da başka ev işlerini yerine getirme konularında mutlaka yardım alın.
* Operasyondan bir gece önce saat on ikiden sonra hiçbir şey yiyip içmeyin.

Ameliyattan Sonra
* Dikişleriniz almana kadar ameliyat yaranıza su değdirmeyin.
* Kol askınızı talimatlar uyarınca takın:
* Omuz ve kolunuzdaki gücünüzü ve hareketliliğinizi yeniden kazanmak için egzersiz programına devam edin.
* Herhangi bir diş tedavisi ya da cerrahi müdahale öncesinde antibiyotik kullanımına dair mutlaka diş hekiminiz ya da doktorunuzla konuşun.

Eğer aşağıdaki durumlardan biri ortaya çıkarsa Doktorunuzu Arayın
• Artan ağrı
• Akıntı, yara çevresinde kızarıklık ya da şişme
• Ateşinizin 38.5 C° üzerine çıkması


YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.