img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Omuz Artroskopisi

Omuz Artroskopisi
25May

Omuz Artroskopisi

OMUZ ARTROSKOPİSİ

 

Problemli Bir Omuz

 

Omzumuz en hareketli eklemlerimizden birisidir. Fakat tüm bu hareketler becerisi kolayca sakatlanmasına da bir neden oluşturur. Bu problemler, omuzu başın üzerine kaldırma durumunda ya da ani bir sakatlanma sonucunda tekrarlayabilir. Ancak artroskopi sayesinde bu problemleri aşmak hiç de zor değildir.

 

ORTOPEDİK DEĞERLENDİRME
 

Omzunuzdaki ağrının nedenini öğrenmek için, doktorunuzun sizi iyice muayene etmesi gerekir. Bu değerlendirme, tıbbi öykü, fizik muayene ve probleme yönelik özel testleri içermektedir. Artroskopi tanının kesinleşmesi için gerekli görülebilir.

 

TIBBİ ÖYKÜ VE FİZİK MUAYENE
 

Size tıbbi öykünüz, semptomlarınız, geçmişte gördüğünüz tedaviler ve aile öykünüz hakkında çeşitli sorular sorulabilir. Bunların yanıtları doktorunuza omuz probleminizi çözme yönünde yardımcı olacaktır. Fizik muayeneniz sırasında, doktorunuz omzunuzdaki hassasiyeti, güç kaybını, ağrıyı, hareket kısıtlılığını ve instabiliteyi test edecektir.

 

TANI TESTLERİ
 

Artroskopi öncesi kullanılabilecek tanı testleri vardır. Bu testler sakatlığınızın tanısı ve sonradan göreceğiniz tedavi için doktorunuza ışık tutacaktır. Ayrıca bu testler doktorunuza artroskopi sırasında hangi bölgeye odaklanması gerektiğini gösterecektir.

 

TANI

 

Sıkışma

Kolu başın üzerine kaldırma hareketinin sıkça tekrarlanması omuz eklemindeki rotator cuff kasının ve bursanın sıkışmasına ve hasar görmesine yol açar. Artroskopi sayesinde bu bölgedeki hasarlanma, yırtıklar ve enflamasyon görüntülenebilir.

 

Labrum Yırtığı
Çıkık ve yerinde olmayan bir omuz eklemi labrum yırtılması için bir sebep oluşturur. Bu yırtık ise omuz hareketleri sırasında ağrılı bir sürtünme ve atlama hissi ve sesi ortaya çıkarır. Artroskopi bu labrum yırtığını ve parçasını görmeye yarar.

 

İnstabilite

Omuz hareket açıklığı ötesinde zorlandığında, omuz eklemini oluşturan humerus başı yuvasından çıkar. Kapsül ve labrum oyuktan dışarı çıkar. Bu da bir kırığa ya da çıkığa yol açabilir.

 

Artrit (Kireçlenme)

Çeşitli hastalıklar, sakatlıklar veya enfeksiyonlar kireçlenmeye neden olabilir. Kireçlenme eklem kıkırdağı yıpranması, eskimesi veya kemik fragmanları ve kıkırdaklarının gevşemesi olarak tanımlanabilir (eklem fareleri).

 

Artroskopik Yöntem

Artroskopi genellikle ayakta tedavi sonrasında, hastanın aynı gün içerisinde evine gidebileceği bir yöntemdir. Artroskopi öncesi hastaya kan testleri yapılması gerekir. Artroskopi işleminden önceki gün gece yarısından sonra hastanın hiçbir şey yiyip içmemesi gerekir. Hastanın durumuna göre genel ya da lokal anestezi tercih edilebilir. Bu anestezi, bir ila iki saat sürebilecek işlem sırasında acı duymanızı engeller. Doktorunuz bu süre içerisinde artroskopiyle omuz ekleminizin içini görüntüleyerek işlemi gerçekleştirecektir. Artroskop ve diğer aletler için açılmış olan küçük cilt delikleri bir veya iki dikiş materyali ile kapatıldıktan sonra omzunuza pansuman ve bandaj yapılır.

 

Artroskopi: Ekleminize İçeriden Bakış
Artroskopi (küçük bir cilt kesisiyle yapılan cerrahi bir teknik) doktorunuzun bir kamera sistemi sayesinde ekleminizin içini görmesini sağlayan cerrahi bir yöntemdir. Her türlü eklem probleminin nedenini göstermede kullanılır. Aynı zamanda hem tanı hem de tedavi olanağı sağlar. Cilt kesileri çok küçük ve dar olduğu için buna bağlı olarak artroskopi sonrası yara iyileşmesi ve ağrı bir o kadar da az olacaktır.

 

ARTROSKOPİ NASIL YAPILIR?

 

Gerekli Ekipmanlar

Monitör

Kamera

Işık Kaynağı

Artroskopik irrigasyon pompa sistemi

Shaver aleti

Artroskopik el aletleri

 

*Sıvı eklem içine verilerek eklemin şişmesi ve böylece doktorun kamera ile eklem içini daha rahat görmesini sağlar.

*Küçük Cilt kesileri yapılır. Bu küçük deliklerden sıvı, artroskop ve işlemi yapacağımız cerrahi aletler yerleştirilir.

*Artroskopi eklemin içine ışık tutarak kamera sistemiyle görüntü ekrana çıkarılır.

*Cerrahi alet eklemi onarmak için herhangi bir açılmış delikten (portelden) gönderilir.

 

Riskler ve Kısıtlamalar

Tüm cerrahi işlemler gibi artroskopininde bazı riskleri vardır. Bunlar enfeksiyon, damar ve sinir yaralanması gibi risklerdir. Artroskopi tüm omuz problemlerini gidermek için yeterli olmayabilir.

 

TEDAVİ

 

Bölgenin Temizlenmesi

Artroskopik cerrahi bu yıpranmış ve yırtılmış rotator cuff bölgesinin ve şişmiş bursanın traşlanıp temizlenmesini sağlar. Akromion kemiğinin ve bağların traşlanması o bölgede rahat çalışılmasını sağlar.

 

Yırtık Labrumun Dikilmesi

Bazen bu yırtık bölgenin tamiri ve omuz ekleminin bütünlüğü sağlamak için açık cerrahi tercih edilebilir.

 

Eklemin Stabilize Edilmesi

Eklemi güçlendirmek ve stabilize etmek için, doktorunuzun omuz eklemi kapsülünü ve labrumu glenoidin önüne tesbit etmesi gerekebilir. Bu da omuz eklemlerinin bütünlüğü ve stabilizesini sağlar.

Eklemin Temizlenmesi

Doktorunuz kireçlenmiş ve yıpranmış omuz eklemini temizleyebilir. Sert ve yıpranmış yüzeyi yumuşatır. Ayrıca eklem farelerini de temizler. Kemiği sıyırarak veya traşlayarak altında yeni kıkırdak oluşmasını sağlar.

 

ARTROSKOPİ SONRASI
 

Rehabilitasyon Süreci

Artroskopi omzunuzun eski performansını kazanması için ilk basamaktır. Bundan sonraki aşama olan rehabilitasyonda size büyük bir rol düşmektedir. Cerrahiden hemen sonra birkaç saat ayılma süresi gerekir. Size bir omuz askısı takılarak buz tatbiki ve ağrı kesici tedavisi uygulanması gerekir.

 

Cerrahi Sonrası

İlk birkaç gün boyunca belli başlı aşamalardan geçerek kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Buz uygulaması günde 3 kez 20 dakikalık seanslarla yapılacaktır. Uygun görülürse omuz askısı ve ağrı kesici kullanımı önerilir. Başka bir öneri getirilmediği taktirde omzunuzu ve kolunuzu hafifçe oynatarak şişliği ve omuz tutukluğunu giderebilirsiniz. Doktorunuz pansumanı her kontrole gittiğinizde yenileyecektir. Eğer doktorunuz uygun görürse birkaç gün içinde ağır işler yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Taburcu olduğunuzda, doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekir. Hazır olduğunuzda doktorunuz gerekli fizik tedavi programına karar verecektir. Böylece günden güne hareket açılımınızı ve gücünüzü geri kazanmaya başlayacaksınız.

 

Fizik Tedavi

Cerrahınız ve ekibi size uygun bir fizk tedavi ve rehabilitasyon programı oluşturur. Ameliyattan bir hafta on gün sonra bu programı uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu program omzunuzdaki problem ve cerrahi türünüz göz önünde bulundurularak şekillendirilir. Esneme ve germe egzersizleri omuz hareketlerinin sağlanması için uygulanır. Bu egzersizler uygun görüldüğü zaman fizik tedavi uzmanınız tarafından size gösterilecektir.

 

Omuz probleminizin çözülebilir olduğunu bilmek sizde bir rahatlama hissi yaratacaktır. Doktorunuzun artroskopi deneyimi ve sizin rehabilitasyon sürecinde gösterdiğiniz gayret sonucunda tekrar eski sağlığınıza kavuşacaksınız.

 

Artroskopi sonrası iyileşme süreci açık ameliyata oranla daha rahat geçmekte ve çok daha az zaman almaktadır. Bunun sonucunda en kısa zamanda eski yaşamınıza kaldığınız yerden devam edeceksiniz.