img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kubital Tünel Sendromu

Kubital Tünel Sendromu
24Oca

Kubital Tünel Sendromu

İkinci sıklıkta görülen tuzak nöropatidir. Sinirin dirsekten geçişi sırasında geçtiği kanal içinde sıkışması sonrası meydana gelir. 
 
Yüzük ve küçük parmağı ilgilendiren uyuşma ve ağrı şikayeti vardır.Ağrı kol boyunca yayılabilir. Geceleri uykudan uyandıran yüzük ve küçük parmağa yayılan uyuşma ve karıncalanma şikayeti, parmaklarda güçsüzlük, dirsek teması ile şikayetlerin artması görülebilir. Kola yayılan ağrı ve uyuşma şikayeti ile birçok hastanın kalp krizi açısından kardiolojiye başvurduğu bilinmektedir.
 
Tanı hastanın hikayesi, muayene ve yine EMG ile konur.
 
Hafif olgularda istirahat, dirsek temasından kaçınma, ağrı kesiciler ve aktivite kısıtlaması verilebilir.Dirseği çok kıvırmadan normal pozisyonda tutma rahatlık sağlayabilir.
 
İleri olgularda cerrahi tedavi uygulanır. Ameliyat sırasında genellikle sinirin tünel içerisinde gevşetilmesinin ardından tekrar sıkışmaması amacıyla sinir dirseğin ön tarafına nakledilir. Sonuçları çok olumludur.
 
YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 

Tags
Uykusuzluk Biseps Kirişi Sorunları Enfeksiyon Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Üst Ekstremite Karmayoga Kefir Termal Enerji Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Kas Kaybı Başparmak Amputasyonları Ortopedik Cerrah SLAP Onarımı Adduktor Epidemi Lakto Vejeteryanlar El Bileği Menisküsü Ultrasonografi (US) Akinezi Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu izmir ortopedi travmatoloji Enflamasyon Sıkışma Osteoartrit (Kireçlenme) Dr. Mustafa OZKAN Vitamin ve Mineral Alımı Arthroplasty Replante Trapezius Kası Influenza A H1N1 Kronik Ağrılar Ters Omuz Protezi Nedir? Dequervian Tenosinoviti Eklem Kardiyomiyopati Silah Yaralanmaları Dünya Tütünsüz Günü Açık Kırığın Kapatılması Subskapularis Kası Artritin Dupuytren Kontraktürü Alignment Atelleme Biyolojik Ajan Omzunuz Nasıl Çalışır? SARS Zika DEÜ El Cerrahisi Donuk Omuz Toksinler Değişken Ruh Hali Kara Veba (Black Death) Nairovirüs Grubu Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi Köprücük Kemiği Milenyum Viral Salgınları SLAP Lezyonu Tendon Sonuç Tuzak Adolesan Plak Daha Az Kavrama Gücü Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Başparmak Tendonunun Sıkışması Hastalık Aspirasyon Yüksek Ateş Zoonotik Hastalık Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Padmasana Beta karoten Eklem Kıkırdaği Klavikula Kırıkları Donuk Evre Artroz Methods Flora Omuz Artroskopisi Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Omuzdaki Kas Yırtıkları Öksürük Solunum Güçlüğü Önlemler Risk Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Osteoporotik Parmak Yokluğu Omuz Eklem Oyuğu Kemik Kaybı Adeziv Şiddetli Pnömoni HCoV-229E Tekrarlayan Omuz Çıkıkları ACE2 Ateroskleroz Bhadrasana Yumurta Siddhasana Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar