img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kubital Tünel Sendromu

Kubital Tünel Sendromu
24Oca

Kubital Tünel Sendromu

İkinci sıklıkta görülen tuzak nöropatidir. Sinirin dirsekten geçişi sırasında geçtiği kanal içinde sıkışması sonrası meydana gelir. 
 
Yüzük ve küçük parmağı ilgilendiren uyuşma ve ağrı şikayeti vardır.Ağrı kol boyunca yayılabilir. Geceleri uykudan uyandıran yüzük ve küçük parmağa yayılan uyuşma ve karıncalanma şikayeti, parmaklarda güçsüzlük, dirsek teması ile şikayetlerin artması görülebilir. Kola yayılan ağrı ve uyuşma şikayeti ile birçok hastanın kalp krizi açısından kardiolojiye başvurduğu bilinmektedir.
 
Tanı hastanın hikayesi, muayene ve yine EMG ile konur.
 
Hafif olgularda istirahat, dirsek temasından kaçınma, ağrı kesiciler ve aktivite kısıtlaması verilebilir.Dirseği çok kıvırmadan normal pozisyonda tutma rahatlık sağlayabilir.
 
İleri olgularda cerrahi tedavi uygulanır. Ameliyat sırasında genellikle sinirin tünel içerisinde gevşetilmesinin ardından tekrar sıkışmaması amacıyla sinir dirseğin ön tarafına nakledilir. Sonuçları çok olumludur.
 
YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 

Tags
Uzaktan Destek Yoga ve Kalp Sağlığı Adhesive Capsulitis Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Evaluate Yüksek Aspirasyon Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi El Bileği Menisküsü Asana Flora Yüksek Proteinli Gıdalar Artiküler PRP Enjeksiyonu El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? External Fiksatör Likopen Dünya Tütünsüz Günü Doğumsal El Bozuklukları HIV/AIDS Milenyum Viral Salgınları Rotator Kılıf Hasarı Omuz Sıkışması Sendromu El Bileği Artroskopi Tıbbi Maske Kullanımı Labrum Portakal Suyu Omuz Sıkışması Lokal Anestezi Mental Health Sorunlu Bir Omuz Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Çiçek Karpapometakarpal Eklem Artrozu 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Kalsifiye Tendinit Uzaktan Muayene El Kırıkları Bulguları nelerdir? NL63 Dr. Mustafa OZKAN Donuk Omuz Oksidasyon nedir? Absorbe Başparmak Amputasyonları Results Radyolojik 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Açık Kırıklar Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Şiddetli Pnömoni Osteonekroz Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Siddhasana Matsyasana Parçalı Omuz Kırıkları Trombositten Zengin Plazma (PRP) Semi Fowler Pozisyonu MR - Rontgen İzmir El Mikrocerrahi Kasların Güçsüzleşmesi Hastalık Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Çözülme Evresi Lakto-Ovo Vejeteryanlar Avesküler Nekroz Kapsul Esnemesi Artritin Eklemlerde Aşınma Osteoartrit Enflamasyon Serbest Radikaller Kosta Kırıkları Eklem Genel Beslenme Önerileri Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Debridman HCoV-NL63 Artroskopik Yöntem Psychological Kubital Fizik tedavi nedir? COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri UV-C Ampul El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Kalça Protezi Enfeksiyon Anti-inflamatuar Tedavi Neden bisiklet? Zoonotik Hastalık Purpose Vegan Yaşam Kontrolsüz Spor Göz Altlarında Morarma Kemik Yapısında Bozukluk Osteoporotik Üst Ekstremite Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Doğru Nefes Alma İlaca Dirençli Sıtma Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Koordinasyon Zorluğu