img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kubital Tünel Sendromu

Kubital Tünel Sendromu
24Oca

Kubital Tünel Sendromu

İkinci sıklıkta görülen tuzak nöropatidir. Sinirin dirsekten geçişi sırasında geçtiği kanal içinde sıkışması sonrası meydana gelir. 
 
Yüzük ve küçük parmağı ilgilendiren uyuşma ve ağrı şikayeti vardır.Ağrı kol boyunca yayılabilir. Geceleri uykudan uyandıran yüzük ve küçük parmağa yayılan uyuşma ve karıncalanma şikayeti, parmaklarda güçsüzlük, dirsek teması ile şikayetlerin artması görülebilir. Kola yayılan ağrı ve uyuşma şikayeti ile birçok hastanın kalp krizi açısından kardiolojiye başvurduğu bilinmektedir.
 
Tanı hastanın hikayesi, muayene ve yine EMG ile konur.
 
Hafif olgularda istirahat, dirsek temasından kaçınma, ağrı kesiciler ve aktivite kısıtlaması verilebilir.Dirseği çok kıvırmadan normal pozisyonda tutma rahatlık sağlayabilir.
 
İleri olgularda cerrahi tedavi uygulanır. Ameliyat sırasında genellikle sinirin tünel içerisinde gevşetilmesinin ardından tekrar sıkışmaması amacıyla sinir dirseğin ön tarafına nakledilir. Sonuçları çok olumludur.
 
YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 

Tags
Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Bhadrasana Kontraendikasyonlar Kırığın Havayla Teması SLAP Lezyonu HKU1 Purpose Kas Kaybı Agoni Obezite Klavikula Kırıkları Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Covid-19 Sağlık Krizi Total Omuz Protezi Adezyon Influenza A H1N1 Ortopedist Anamnez Antagonist Şiddetli Omuz Ağrısı Flavonoidler Sendrom MR - Rontgen Milenyum Viral Salgınları ACE2 MERS-CoV Eklem Ağrıları Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Adhesive Capsulitis UV-C Ampullerin Kullanımı HCoV-NL63 Konservatif Karpal Tünel Sendromu Solunum Güçlüğü Omuzdaki Kas Yırtıkları Tenisçi Dirseği Şiddetli Pnömoni Patoloji Alçılı Tedavi Aks Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Osteoartrit Koenzim Q10 nedir? Rotator Manşet Patolojisi Likopen Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri Serbest Radikaller Omuz Artroskopisi Osteoporotic Ovine Model Rotator Manşet Yırtığı Evaluate Kan Transfüzyonu Hastanelerde Normale Dönüş Planı Vejetaryen Üst Ekstremite Replantasyonu Doğumsal El Bozuklukları Absorbsiyon Joint Capsule; tissue adhesions Dupuytren Kontraktürü El Bileği Artroskopi Adjuvan Pandemi Omuz Adezif Kapsüliti Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Angiotensin Converting Enzyme 2 Radius ve Ulna Yoga ve Kalp Sağlığı Mekanik Ventilasyon Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu COVID - 19 Dünya Haritası Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Karmayoga Fenilketonüri Belirtileri MDR/XDR Tüberkülozu Kopmuş Uzuv Akinezi Purdue Pegboard Test (PPT) Hemartroz Absorbe DEU Ortopedi ve Travmatoloji Akut Yaralanma İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite SARS-CoV-1 Statik Stabilizör Online Doktor Biyolojik Ajan Kongo Virüs Üst Ekstremite Spor Yaralanmaları Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Fonksiyonel Plak Kemik Kaybı Antioksidanın faydaları nelerdir? Glenohumeral Eklem Sıvısı Sürekli Yorgunluk Hissi Shoulder Proprioception Hafif-Orta Atrofi Periferik Sinir Sistemi Kireçlenme