img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kubital Tünel Sendromu

Kubital Tünel Sendromu
24Oca

Kubital Tünel Sendromu

İkinci sıklıkta görülen tuzak nöropatidir. Sinirin dirsekten geçişi sırasında geçtiği kanal içinde sıkışması sonrası meydana gelir. 
 
Yüzük ve küçük parmağı ilgilendiren uyuşma ve ağrı şikayeti vardır.Ağrı kol boyunca yayılabilir. Geceleri uykudan uyandıran yüzük ve küçük parmağa yayılan uyuşma ve karıncalanma şikayeti, parmaklarda güçsüzlük, dirsek teması ile şikayetlerin artması görülebilir. Kola yayılan ağrı ve uyuşma şikayeti ile birçok hastanın kalp krizi açısından kardiolojiye başvurduğu bilinmektedir.
 
Tanı hastanın hikayesi, muayene ve yine EMG ile konur.
 
Hafif olgularda istirahat, dirsek temasından kaçınma, ağrı kesiciler ve aktivite kısıtlaması verilebilir.Dirseği çok kıvırmadan normal pozisyonda tutma rahatlık sağlayabilir.
 
İleri olgularda cerrahi tedavi uygulanır. Ameliyat sırasında genellikle sinirin tünel içerisinde gevşetilmesinin ardından tekrar sıkışmaması amacıyla sinir dirseğin ön tarafına nakledilir. Sonuçları çok olumludur.
 
YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 

Tags
Kireçlenme Evcil hayvanlar HKU1 Tendon Uçları Yüksek Mortalite Aritmi Semi Fowler Pozisyonu Dikiş Materyallari Yapışıcı Kapsülit Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Trombositten Zengin Plazma (PRP) Dirsek Cerrahisi Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Korona Virus Koenzim Q10 nedir? Total Omuz Protezi Beat Plastic Pollution Lokal Anestezi Lakto-Ovo Vejeteryanlar Mental Health Bunyaviridae Ailesi Diyabet Milenyum Viral Salgınları Adezyon El Bileği Kırıkları Semptomları Kalça Protezi Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Enfeksiyon Agnozi Treatmant of Proximal Humeral Fractures Menisküs Yırtıkları Trapezius Kası Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? 1.5 m. Sosyal Mesafe Ortopedist Skafoid Kırıkları Nasıl Oluşur? Tanı ve Tedavisinde Neler Yapılır? Uzaktan Muayene Kontrolsüz Spor Osteoporotic Ovine Model Ortopedi ve Travmatoloji Yüksek Proteinli Gıdalar Artroskopik Bankart Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Somon Mikroekolojiler Kongo Virüs Ters Omuz Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Konservatif Göz Altlarında Morarma Shaver Aleti Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Selenyum Yardımlı Kırık Redüksiyonu Kara Veba (Black Death) Methods Dirsek Başparmak Amputasyonları Kasların Güçsüzleşmesi Transport Vegan Vejeteryan Farkı Donma Evresi Halsizlik Antebrachial 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Artroskopik Yöntem Akademik El ve Mikrocerrahi Zeka Geriliği Osteoartrit (Kireçlenme) Eklem Artroskop Agoni Doktorla Canlı Görüşme Osteoporotik Üst Ekstremite Donuk Evre K Vitamini Fizik Tedavi Omzunuz Nasıl Çalışır? Hemartroz Osteoartrit Evaluate Kapsul Esnemesi SARS-CoV-2 Siddhasana Pasif Maruziyetine Önlem Parmak Uyuşması Adventitia Hastanelerde Normale Dönüş Planı COVID - 19 Dünya Haritası Protez Kısmi Artroskopi Koordinasyon Zorluğu Kardiyomiyopati Kol Sinir Uykusuzluk Ultrasonography (US) Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi