img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Başparmak Tendonunun Sıkışması

Başparmak Tendonunun Sıkışması
26May

Başparmak Tendonunun Sıkışması

DE QUERVAIN TENOSİNOVİTİ (Başparmak Tendonunun Sıkışması)

Nedir?

Başparmağını kaldıran ve diğer parmaklardan uzaklaştıran tendonlar el bileği düzeyinden geçerken kılıf şeklinde ki tünel içinde bulunurlar(ekstensor pollicis brevis tendonu ve Abductor pollicis longus tendonu)Ve bu tendonlar tünel içinde kayarak hareket etmektedirler. Bu tünel içerisinde, tendonda oluşan şişlikler,tunelde oluşan kalınlaşma ve ödem nedeniyle  tendondaki kayma hareketi zorlanmaya başlar.İlk olarak Fritz de Quervain tarafından 1895 yılında tanımlanmıştır.

Nedenleri nelerdir?

Sık tekrar eden travmalar ve kavrama hareketleri nedeniyle tendon kılıfında oluşan ödem veya tünelde oluşan kalınlaşmalar nedeniyle oluşur. Özellikle yeni annelerde bebeği taşırken veya emzirirken el ve elbileğinin yanlış pozisyonda tutulması,aynı dönemde kadınlarda oluşan hormonal değişiklikler de bu hastalığın oluşmasında kolaylaştırıcı sebeplerdir.

Bulguları nelerdir?

El bileğinde başparmak tarafında oluşan ağrı en önemli semptomdur.(şekil)Ağrı sıklıkla başparmağın avuç içine alınıp el bileğinin başparmağın aksi yönüne doğru döndürülmesi sonucu artar. İstirahat halindeyken önkola doğru yayılabilir.Ağrıyla birlikte o bölgede hafif şişlikte görülebilir.

Nasıl tanı konur?

Hastanın şikayetleri dinlendikten sonra yapılan muayene ve ultrasongrafi ile tanı konulur. Gerek görülmesi halinde hastadan röntgen istenir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

De quervain hastalığının başlangıcında atelleme ile tendonun istirahi sağlanıp, ağrı kontrolu için ilaçlar kullanılabilir.(atel şekli)Buz tatbiki ve hastaya ağrı uyandıran hareketlerden uzak durması önerilir.

Ağrı kontrolu sağlanamayan hastalarda tünel içerisine kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Şikayetleri geçmeyen hastalara, koltuk altından uyuşturularak, gece hastanede kalınmasını gerektirmeyecek tünel açılması ameliyatı uygulanabilir.

 

Kaynak: http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-dequervain-tenosinoviti-61.html


Tags
Somon Artroskopik Bankart Sürekli Yorgunluk Hissi Hastalık Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Çökkün Duygudurum İzmir Alsancak Sitokinler Dislokasyon Alo 184 Omzunuz Nasıl Çalışır? Adeziv Tuzak Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Zeka Geriliği Osteoporotik Hastalar Donuk Omuz Tenisçi Dirseği İspanyol Gribi (Spanish Flu) Rotator Manşet Skafoid Kırıkları Ters Omuz Kas Kaybı Dinamik Stabilizör Absorban Genel Vücut Ağrısı Dünya Tütünsüz Günü Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi Anti-inflamatuar Tedavi 14 gün izolasyon 1.5 m. Sosyal Mesafe Donuk Omuzda Konservatif Tedavi Çözülme Evresi Kök Hücre Enjeksiyonu K Vitamini El Kırıkları Bulguları nelerdir? Yenidoğan Açık Kırıklar Beat Plastic Pollution Basis Polidaktili Sağlıklı Beslenme Dequervian Tenosinoviti İmplant Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Omuzdaki Kas Yırtıkları Alçılı Tedavi Vegan Yaşam Korona Virus Toplu Beslenme Sistemleri El Cerrahi İzmir Parçalı kırıklar Risk Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Amputasyon Flora Postoperatif Ağrı Milenyum Viral Salgınları Üst Sol Kemiği 2019-nCoV Epidemic Tendon Nairovirüs Grubu Online Muayene Komik Kemik Rotator Manşet Yırtığı Aktivite Tendonu Lateral Epikondilit Nedir ? Fizik Tedavi Antioksidan Yiyecekler Neden bisiklet? Travmatoloji Yoga ve Stres Başparmak Tendonunun Sıkışması Skafoid Kırıkları Atravmatik Omuz Artroskopisi Sosyal Mesafe Doktorla Canlı Görüşme Yaralanma Evcil hayvanlar Replante 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Total Omuz Protezi Anamnez Kopmuş Uzuv Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Dünya Sağlık Örgütü SARS Pranayama HIV/AIDS Sekonder Enfeksiyonu Deltopektoral Girişim Ters Omuz Protezi Nedir? Fizik Tedavi Abduksiyon Adhesive Capsulitis Enfeksiyon