img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Başparmak Tendonunun Sıkışması

Başparmak Tendonunun Sıkışması
26May

Başparmak Tendonunun Sıkışması

DE QUERVAIN TENOSİNOVİTİ (Başparmak Tendonunun Sıkışması)

Nedir?

Başparmağını kaldıran ve diğer parmaklardan uzaklaştıran tendonlar el bileği düzeyinden geçerken kılıf şeklinde ki tünel içinde bulunurlar(ekstensor pollicis brevis tendonu ve Abductor pollicis longus tendonu)Ve bu tendonlar tünel içinde kayarak hareket etmektedirler. Bu tünel içerisinde, tendonda oluşan şişlikler,tunelde oluşan kalınlaşma ve ödem nedeniyle  tendondaki kayma hareketi zorlanmaya başlar.İlk olarak Fritz de Quervain tarafından 1895 yılında tanımlanmıştır.

Nedenleri nelerdir?

Sık tekrar eden travmalar ve kavrama hareketleri nedeniyle tendon kılıfında oluşan ödem veya tünelde oluşan kalınlaşmalar nedeniyle oluşur. Özellikle yeni annelerde bebeği taşırken veya emzirirken el ve elbileğinin yanlış pozisyonda tutulması,aynı dönemde kadınlarda oluşan hormonal değişiklikler de bu hastalığın oluşmasında kolaylaştırıcı sebeplerdir.

Bulguları nelerdir?

El bileğinde başparmak tarafında oluşan ağrı en önemli semptomdur.(şekil)Ağrı sıklıkla başparmağın avuç içine alınıp el bileğinin başparmağın aksi yönüne doğru döndürülmesi sonucu artar. İstirahat halindeyken önkola doğru yayılabilir.Ağrıyla birlikte o bölgede hafif şişlikte görülebilir.

Nasıl tanı konur?

Hastanın şikayetleri dinlendikten sonra yapılan muayene ve ultrasongrafi ile tanı konulur. Gerek görülmesi halinde hastadan röntgen istenir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

De quervain hastalığının başlangıcında atelleme ile tendonun istirahi sağlanıp, ağrı kontrolu için ilaçlar kullanılabilir.(atel şekli)Buz tatbiki ve hastaya ağrı uyandıran hareketlerden uzak durması önerilir.

Ağrı kontrolu sağlanamayan hastalarda tünel içerisine kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Şikayetleri geçmeyen hastalara, koltuk altından uyuşturularak, gece hastanede kalınmasını gerektirmeyecek tünel açılması ameliyatı uygulanabilir.

 

Kaynak: http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-dequervain-tenosinoviti-61.html


Tags
Afferent Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi Magnetic Resonance Imaging (MRI) Fizik tedavi nedir? Agoni Kolera Alçılı Tedavi Yüksek Ateş Kosta Kırıkları Dead Arm Sendromu Sublukasyon Üst Sol Kemiği Lakto-Ovo Vejeteryanlar Hemarojik Şok Abduksiyon Osteoporotik Trombositten Zengin Plazma (PRP) Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Amputasyon Eklem Cerrahisi Utkatasana Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Yumurta Evde Kal SARS-CoV-2 Osteoartrit Atrofi Fizik Muayene Ters Omuz Evcil hayvanlar Osteonekroz Periferik Sinir Sistemi Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Plak Anjiyoplasti Selenyum Tuzak Kefir Asana SLAP Onarımı Değişken Ruh Hali Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Psikoloji Sinir İletim Testi Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Osteoporotic Ovine Model Donma Evresi Dirsek Artroskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır ? Revaskülarizasyon Komik Kemik Omuz Sıkışması Abdominal Kavite Serbest Radikaller Kaplıca Tedavisi Replante Biseps Kirişi Sorunları Balık Tüketimi Anti-inflamatuar Tedavi Omuz Eklem Oyuğu Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Antioksidanın faydaları nelerdir? Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Riskler ve Komplikosyonlar Uzaktan Muayene Psychological Klinik Beslenme Tedavi Adventitia Koenzim Q10 nedir? Distal Radioulnar Eklem(DRUJ Diz Artroplastisi Sürekli Yorgunluk Hissi Kasların Güçsüzleşmesi Solunum Komplikasyonları Yoga ve Stres Proteinli Gıdalar Osteoporotik Hastalar ACE2 Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Kürek Kemiği Adinamik Hidroterapi (Su ile tedavi) EuroVelo Kara Veba (Black Death) Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Sendrom DEU Ortopedi ve Travmatoloji Aritmi El Bileği Artroskopi Balık Yağı Osteoartrit (Kireçlenme) Boyun Fıtığı Birleşmiş Milletler (BM) Süt Ürünleri Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Sitokinler Brakial Pleksus Abduktor The Evaluation of the Rotator Cuff