img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Başparmak Tendonunun Sıkışması

Başparmak Tendonunun Sıkışması
26May

Başparmak Tendonunun Sıkışması

DE QUERVAIN TENOSİNOVİTİ (Başparmak Tendonunun Sıkışması)

Nedir?

Başparmağını kaldıran ve diğer parmaklardan uzaklaştıran tendonlar el bileği düzeyinden geçerken kılıf şeklinde ki tünel içinde bulunurlar(ekstensor pollicis brevis tendonu ve Abductor pollicis longus tendonu)Ve bu tendonlar tünel içinde kayarak hareket etmektedirler. Bu tünel içerisinde, tendonda oluşan şişlikler,tunelde oluşan kalınlaşma ve ödem nedeniyle  tendondaki kayma hareketi zorlanmaya başlar.İlk olarak Fritz de Quervain tarafından 1895 yılında tanımlanmıştır.

Nedenleri nelerdir?

Sık tekrar eden travmalar ve kavrama hareketleri nedeniyle tendon kılıfında oluşan ödem veya tünelde oluşan kalınlaşmalar nedeniyle oluşur. Özellikle yeni annelerde bebeği taşırken veya emzirirken el ve elbileğinin yanlış pozisyonda tutulması,aynı dönemde kadınlarda oluşan hormonal değişiklikler de bu hastalığın oluşmasında kolaylaştırıcı sebeplerdir.

Bulguları nelerdir?

El bileğinde başparmak tarafında oluşan ağrı en önemli semptomdur.(şekil)Ağrı sıklıkla başparmağın avuç içine alınıp el bileğinin başparmağın aksi yönüne doğru döndürülmesi sonucu artar. İstirahat halindeyken önkola doğru yayılabilir.Ağrıyla birlikte o bölgede hafif şişlikte görülebilir.

Nasıl tanı konur?

Hastanın şikayetleri dinlendikten sonra yapılan muayene ve ultrasongrafi ile tanı konulur. Gerek görülmesi halinde hastadan röntgen istenir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

De quervain hastalığının başlangıcında atelleme ile tendonun istirahi sağlanıp, ağrı kontrolu için ilaçlar kullanılabilir.(atel şekli)Buz tatbiki ve hastaya ağrı uyandıran hareketlerden uzak durması önerilir.

Ağrı kontrolu sağlanamayan hastalarda tünel içerisine kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Şikayetleri geçmeyen hastalara, koltuk altından uyuşturularak, gece hastanede kalınmasını gerektirmeyecek tünel açılması ameliyatı uygulanabilir.

 

Kaynak: http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-dequervain-tenosinoviti-61.html


Tags
Dirsek Cerrahisi Skafoid Kırıkları Antagonist Solunum Komplikasyonları Online Randevu Anamnez Periferik Sinir Sistemi Aritmi Kara Veba (Black Death) Deltoid Kaslar Diz Artroplastisi Biyolojik Ajan Doğru Nefes Alma Revaskülarizasyon 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Atelleme Uyku Kalitesi Eklemlerde Aşınma Psychological Rotator Manşet Ultrasonografi (US) Uzaktan Destek Omuz Eklem Oyuğu Covid-19 Sağlık Krizi Kolera Omuz Adezif Kapsüliti Eklem Ağrıları Birleşmiş Milletler (BM) Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme izmir ortopedi travmatoloji Kemik Kaybı Klinik Beslenme Tedavi El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Hızlı Kemik Kaybı Fleksör Rotator Kılıf Hasarı Nörolojik Semptomlar Halsizlik Anestezi Kolaylıkları ACE2 Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Omuz Dirsek Korona Virus Matsyasana Nöropati Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Osteoporotik Üst Ekstremite Asana Genel Beslenme Önerileri Afferent Sorunlu Bir Omuz Abdominal Kavite HCoV-NL63 Sinovya Dokusu Purdue Pegboard Test (PPT) Atrofi Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Trombositten Zengin Plazma (PRP) Artrit Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Evaluate Shoulder Pain Patoloji Mustafa Özkan Lokal Anestezi Ters Omuz Fonksiyonel Constant Testi Yüksek Proteinli Gıdalar İzmir El Mikrocerrahi Avesküler Nekroz İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Influenza A H1N1 Eklem Kapsül Sosyal Mesafe SARS-CoV-2 Tendinit Padmasana Kosta Kırıkları Ortopedi Kubital Akademik Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Covid - 19 Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Donuk Omuz Bhadrasana Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı Transport Yumurta Koordinasyon Zorluğu Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Konservatif Süt ve Süt Ürünleri Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Yoga ve Stres Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Brakial Pleksus Rotator Manşet Patolojisi Shoulder Fractures Sekonder Enfeksiyonu