img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Başparmak Tendonunun Sıkışması

Başparmak Tendonunun Sıkışması
26May

Başparmak Tendonunun Sıkışması

DE QUERVAIN TENOSİNOVİTİ (Başparmak Tendonunun Sıkışması)

Nedir?

Başparmağını kaldıran ve diğer parmaklardan uzaklaştıran tendonlar el bileği düzeyinden geçerken kılıf şeklinde ki tünel içinde bulunurlar(ekstensor pollicis brevis tendonu ve Abductor pollicis longus tendonu)Ve bu tendonlar tünel içinde kayarak hareket etmektedirler. Bu tünel içerisinde, tendonda oluşan şişlikler,tunelde oluşan kalınlaşma ve ödem nedeniyle  tendondaki kayma hareketi zorlanmaya başlar.İlk olarak Fritz de Quervain tarafından 1895 yılında tanımlanmıştır.

Nedenleri nelerdir?

Sık tekrar eden travmalar ve kavrama hareketleri nedeniyle tendon kılıfında oluşan ödem veya tünelde oluşan kalınlaşmalar nedeniyle oluşur. Özellikle yeni annelerde bebeği taşırken veya emzirirken el ve elbileğinin yanlış pozisyonda tutulması,aynı dönemde kadınlarda oluşan hormonal değişiklikler de bu hastalığın oluşmasında kolaylaştırıcı sebeplerdir.

Bulguları nelerdir?

El bileğinde başparmak tarafında oluşan ağrı en önemli semptomdur.(şekil)Ağrı sıklıkla başparmağın avuç içine alınıp el bileğinin başparmağın aksi yönüne doğru döndürülmesi sonucu artar. İstirahat halindeyken önkola doğru yayılabilir.Ağrıyla birlikte o bölgede hafif şişlikte görülebilir.

Nasıl tanı konur?

Hastanın şikayetleri dinlendikten sonra yapılan muayene ve ultrasongrafi ile tanı konulur. Gerek görülmesi halinde hastadan röntgen istenir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

De quervain hastalığının başlangıcında atelleme ile tendonun istirahi sağlanıp, ağrı kontrolu için ilaçlar kullanılabilir.(atel şekli)Buz tatbiki ve hastaya ağrı uyandıran hareketlerden uzak durması önerilir.

Ağrı kontrolu sağlanamayan hastalarda tünel içerisine kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Şikayetleri geçmeyen hastalara, koltuk altından uyuşturularak, gece hastanede kalınmasını gerektirmeyecek tünel açılması ameliyatı uygulanabilir.

 

Kaynak: http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-dequervain-tenosinoviti-61.html


Tags
Adezyon SARS-CoV-2 Subacromial Impingement Syndrome Grafi Açık Kırığın Kapatılması Somon Dizlerde Kireçlenme Üst Ekstremite Replantasyonu Phalen Testi Üst Sol Kemiği Dünya Sağlık Örgütü Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri Asana DEU Ortopedi ve Travmatoloji Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Yüksek Ateş Üşüme Hastanelerde Normale Dönüş Planı Trapezius Kası Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Akkiz Doğru Nefes Alma İzmir El Mikrocerrahi Shoulder Pain Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Uyku Kalitesi Purdue Pegboard Test (PPT) Çözülme Evresi Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Parçalı kırıklar SARS-CoV-1 Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Rotator Kılıf Hasarı Ortopedik Cerrah Eklem Genel Beslenme Önerileri Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Yüksek Mortalite Ovo vejeteryanlar Beta karoten İzmir Alsancak Çökkün Duygudurum Parçalı Omuz Kırıkları Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Balık Yağı Alo 184 Flora Statik Stabilizör Açık Kırıklar Omuz Ağrısı Adeziv Akinezi 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Vegan Yaşam Replantasyon Kemik Kaybı Habütüel Omuz Çıkığı DEXA Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Skafoid Kırıkları Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Sürekli Yorgunluk Hissi Donuk Omuz Tanısı HIV/AIDS Hemartroz Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Vegan Vejeteryan Farkı Komik Kemik Romatoit Artrit nedir? Hidroterapi (Su ile tedavi) Clinical Parameters El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Önkol Coronavirus Outbreak Angiotensin Converting Enzyme 2 Bunyaviridae Ailesi Rotator Cuff Fonksiyonel Constant Testi Eklem Cerrahisi Kardiyovasküler Sistem Fenilketonüri Belirtileri 14 gün izolasyon Covid - 19 Rotator Manşet Tendinopatisi İzmir Ortopedi Cerrahı Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Omuz Artroskopisi Fizik Tedavi Uygulamaları Shoulder Fractures Matsyasana Boyun Fıtığı Aspirasyon Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan