img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kubital Tünel Sendromu Tedavisi

Kubital Tünel Sendromu Tedavisi
30May

Kubital Tünel Sendromu Tedavisi

Kubital Tünel Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Etiket:Ulnar Siniri,Medial Epikondil, Komik Kemik,Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma,Daha Az Kavrama Gücü,Koordinasyon Zorluğuİkinci sıklıkta görülen tuzak nöropatidir. Sinirin dirsekten geçişi sırasında geçtiği kanal içinde sıkışması sonrası meydana gelir.

Yüzük ve küçük parmağı ilgilendiren uyuşma ve ağrı şikayeti vardır.Ağrı kol boyunca yayılabilir. Geceleri uykudan uyandıran yüzük ve küçük parmağa yayılan uyuşma ve karıncalanma şikayeti, parmaklarda güçsüzlük, dirsek teması ile şikayetlerin artması görülebilir.

Kola yayılan ağrı ve uyuşma şikayeti ile birçok hastanın kalp krizi açısından kardiolojiye başvurduğu bilinmektedir.
Tanı hastanın hikayesi, muayene ve yine EMG ile konur. Hafif olgularda istirahat, dirsek temasından kaçınma, ağrı kesiciler ve aktivite kısıtlaması verilebilir.Dirseği çok kıvırmadan normal pozisyonda tutma rahatlık sağlayabilir.

İleri olgularda cerrahi tedavi uygulanır. Ameliyat sırasında genellikle sinirin tünel içerisinde gevşetilmesinin ardından tekrar sıkışmaması amacıyla sinir dirseğin ön tarafına nakledilir. Sonuçları çok olumludur.

Tags
Arter Anastomozu Akromegali Evcil hayvanlar Adinamik Relatif Endikasyonlar Yüksek Aspirasyon Labrum Omuz Eklem Oyuğu Antioksidan Yiyecekler Trombositten Zengin Plazma (PRP) HCoV-NL63 Glenohumeral Eklem Sıvısı Rotator Manşet Tendinopatisi Fizik Tedavi Methods Hücre Yenilenmesi Dr. Mustafa OZKAN Serbest Radikaller Karantinanın Ruhsal Etkileri Selenyum Abduktor Omuz Artroskopisi DEXA Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Fleksör Bursit Donuk Omuzun Belirtileri Akut Yaralanma Evde Kal Sublukasyon SLAP Onarımı Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım Biyolojik Ajan Skafoid Kemik El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Fenilalanin Donuk Omuz Sinir İletim Testi PRP ve Kemik İliği Artiküler PRP Enjeksiyonu Spor Yaralanmaları Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Skalen Blok First COVID-19 Vaccine Tested Deltoid Kaslar MERS-CoV İspanyol Gribi (Spanish Flu) İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Online Doktor Mental Health Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Koordinasyon Zorluğu Adduktor Uskumru Artroskopik Yöntem Çay Kahve Tüketimi External Fiksatör Vegan Yaşam Termal Enerji Prof. Dr. Mustafa Özkan Trapezius Kası El ve Mikrocerrahi Metobolize Rotator Kılıf Hasarı Anti-inflamatuar Tedavi Enfeksiyon Omuz Sıkışması Sendromu Artrit Purpose Abrazyon Bhadrasana Hastanelerde Normale Dönüş Planı Obezite Artritin Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Results HKU1 2019-nCoV Epidemic Lateral Epikondilit Nedir ? DSÖ Romatoit Artrit nedir? Labrum Yırtığı Psychological Dinamik Stabilizör Donma Evresi Eklem Ağrıları Baseline Gastrointestinal Semptomlar Sendrom 14 gün izolasyon Akinezi Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler El Kırıkları Bulguları nelerdir? Radius kırıkları Debridman Asemptomatik Covid - 19