img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kubital Tünel Sendromu Tedavisi

Kubital Tünel Sendromu Tedavisi
30May

Kubital Tünel Sendromu Tedavisi

Kubital Tünel Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Etiket:Ulnar Siniri,Medial Epikondil, Komik Kemik,Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma,Daha Az Kavrama Gücü,Koordinasyon Zorluğuİkinci sıklıkta görülen tuzak nöropatidir. Sinirin dirsekten geçişi sırasında geçtiği kanal içinde sıkışması sonrası meydana gelir.

Yüzük ve küçük parmağı ilgilendiren uyuşma ve ağrı şikayeti vardır.Ağrı kol boyunca yayılabilir. Geceleri uykudan uyandıran yüzük ve küçük parmağa yayılan uyuşma ve karıncalanma şikayeti, parmaklarda güçsüzlük, dirsek teması ile şikayetlerin artması görülebilir.

Kola yayılan ağrı ve uyuşma şikayeti ile birçok hastanın kalp krizi açısından kardiolojiye başvurduğu bilinmektedir.
Tanı hastanın hikayesi, muayene ve yine EMG ile konur. Hafif olgularda istirahat, dirsek temasından kaçınma, ağrı kesiciler ve aktivite kısıtlaması verilebilir.Dirseği çok kıvırmadan normal pozisyonda tutma rahatlık sağlayabilir.

İleri olgularda cerrahi tedavi uygulanır. Ameliyat sırasında genellikle sinirin tünel içerisinde gevşetilmesinin ardından tekrar sıkışmaması amacıyla sinir dirseğin ön tarafına nakledilir. Sonuçları çok olumludur.

Tags
Maydanoz Dr. Mustafa Özkan Vegan Vejeteryan Farkı Avesküler Nekroz DSÖ Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Adial Sinir Felci Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) SARS Artiküler Steroid El Kırıkları Nasıl oluşur? Balık Yağı Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Atrofi Influenza A H7N9 Donuk Omuz Tanısı MERS-CoV Proteinli Gıdalar Kongo Virüs UV-C Ampul Enflamasyon Sorunlu Bir Omuz Tuzak Nöropati Artroskopik Bankart Yoga ve Kalp Sağlığı Portakal Suyu Selenyum Rotator Manşet Pandemi Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Dupuytren Kontraktürü Adjuvan Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) El Kırıkları Bulguları nelerdir? Vitamin ve Mineral Alımı Fonksiyonel First COVID-19 Vaccine Tested Adventitia SARS-CoV-1 Kapsül Humeral Başı İzmir Alsancak Racture Fixation Agonist SLAP Lezyonu Sınırlı Girişimsel Cerrahi Çiçek Çözülme Evresi Agnozi Mustafa Özkan Cerrahi Kombinasyon Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Donuk Omuzun Belirtileri Ortopedik Cerrah El Bileği Menisküsü Birleşmiş Milletler (BM) Ateroskleroz 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Skafoid Kırıkları Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Uzaktan Muayene Manyetik Rezonans Görüntüleme Nairovirüs Grubu Instabilite Online Muayene Influenza A H1N1 Aks Halsizlik Antagonist Hipertansiyon Göz Altlarında Morarma Sıkışma Kardiyovasküler Tütün Ve Akciğer Sağlığı Sinir İletim Testi Mekanik Ventilasyon Solunum Komplikasyonları Artroskopik Cerrahi Osteoporotic Bone DEU Ortopedi ve Travmatoloji Shoulder Proprioception İdeopatik El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Evde Kal External Fiksatör Adezyon Treatmant of Proximal Humeral Fractures Evcil hayvanlar Rotator Manşet Yırtığı Neden bisiklet? Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Skafoid Kemik İzmir Ortopedi Cerrahı Total Omuz Protezi Omuz Dirsek Rehabilitasyon nedir? Adduktor Clinical Relevance Eklem Kıkırdaği