img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu
24Oca

Karpal Tünel Sendromu

En sık görülen tuzak nöropati şeklidir. Median sinirin el bileğinden geçişi sırasında geçtiği kanal içinde sıkışması sonrası meydana gelir.
 
Sıklıkla baş, işaret ve orta parmağı ilgilendiren ağrı ve uyuşma şikayeti vardır. Sabahları olan elde uyuşma ve hareket zorluğu, gece uykudan uyandıran ve eli sallama ile rahatlayan uyuşma ve karıncalanma şikayetleri tipiktir. Hastalığın ilerlemesi ile özellikle baş parmakta güçsüzlük ve baş parmak etrafındaki kaslarda zayıflama meydana gelir. Sakarlığın artması ve baş üstü iş yaparken çabuk yorulma hastalığın ilerlediğinin göstergesidir.
 
Tanı hastanın hikayesi, muayene ve EMG (elektromyografi) ile konur. EMG sinir iletim hızındaki yavaşlamayı gösterir. Hastalığın başlangıç dönemlerinde yani sinirin etkinlenip hasarlanmasının yeni başladığı dönemde EMG testi normal çıkabilir.
 
Tedavide amaç hastanın yaşam kalitesini arttırmak ve hastayı en kısa zamanda günlük yaşantısına döndürmek olmalıdır. Hafif olgularda istirahat, el bilek istirahat atelleri, ağrı kesiciler, aktivite kısıtlaması verilebilir.
 
İleri olgularda daha çok cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi genellikle lokal anestezi adı verilen ve hastanın uyutulmasını gerektirmeden sadece ameliyat bölgesinin uyuşturulması ile yapılabilir. El bileği ve avuç içi birleşim bölgesinden yaklaşık 1-2cm kesi ile girilerek sinir sıkıştığı tünel içerisinde gevşetilir.

YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 
 

Tags
Kasların Güçsüzleşmesi Menisküs Yırtıkları Kas Kaybı Vegan Uyku Hijyeni Racture Fixation Tenis,golf,yüzme Fonksiyonel Constant Testi Opioid Analjezikler Hastanelerde Normale Dönüş Planı Osteoartrit Skafoid Kırıkları Agonist Antebrachial Fizik Tedavi Uygulamaları Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Bhadrasana El Bileği Kırıkları Semptomları Hemiartroplasti Abondan Solunum Komplikasyonları Akinezi Ateroskleroz Avesküler Nekroz Fizik Tedavi Likopen Shoulder Fractures Uskumru Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Komik Kemik UV-C Ampul Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Melatonin Semi Fowler Pozisyonu Adolesan Atravmatik Akromegali Ebola Üst Ekstremite Metobolize Yüksek Aspirasyon Dislokasyon Joint Capsule; tissue adhesions Hastalık Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Doğumsal El Bozuklukları Mikrocerrahi Omzunuz Nasıl Çalışır? 1.5 m. Sosyal Mesafe Osteonekroz Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Kapsul Esnemesi Sekonder Enfeksiyonu Omuz Sıkışması Sendromu Motor Aktivite 14 gün izolasyon Donuk Omuzda Konservatif Tedavi HCoV-NL63 Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? HKU1 Anamnez Subacromial Impingement Syndrome Kontrolsüz Spor Dirsek Covid-19 Sağlık Krizi Psikoloji Eklemlerde Aşınma Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Anjiyoplasti Radyolojik Lokal Anestezi Omuz Ağrısı Glenohumeral Eklem Artrit Dizlerde Kireçlenme Eklem Kıkırdaği Artiküler Steroid Skafoid Kemik Absorbe Eklemlerde Kireçlenme Sağlıklı Beslenme Deltopektoral Girişim Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Ortopedik Cerrah Osteoporotik Artiküler PRP Enjeksiyonu İzmir Ortopedi Cerrahı Kardiyovasküler Sistem Kalsifiye Tendinit Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Kronik Ağrılar Gastrointestinal Semptomlar Ulnar Siniri Genel Vücut Ağrısı Mikroekolojiler Serbest Radikaller Fonksiyonel