img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu
24Oca

Karpal Tünel Sendromu

En sık görülen tuzak nöropati şeklidir. Median sinirin el bileğinden geçişi sırasında geçtiği kanal içinde sıkışması sonrası meydana gelir.
 
Sıklıkla baş, işaret ve orta parmağı ilgilendiren ağrı ve uyuşma şikayeti vardır. Sabahları olan elde uyuşma ve hareket zorluğu, gece uykudan uyandıran ve eli sallama ile rahatlayan uyuşma ve karıncalanma şikayetleri tipiktir. Hastalığın ilerlemesi ile özellikle baş parmakta güçsüzlük ve baş parmak etrafındaki kaslarda zayıflama meydana gelir. Sakarlığın artması ve baş üstü iş yaparken çabuk yorulma hastalığın ilerlediğinin göstergesidir.
 
Tanı hastanın hikayesi, muayene ve EMG (elektromyografi) ile konur. EMG sinir iletim hızındaki yavaşlamayı gösterir. Hastalığın başlangıç dönemlerinde yani sinirin etkinlenip hasarlanmasının yeni başladığı dönemde EMG testi normal çıkabilir.
 
Tedavide amaç hastanın yaşam kalitesini arttırmak ve hastayı en kısa zamanda günlük yaşantısına döndürmek olmalıdır. Hafif olgularda istirahat, el bilek istirahat atelleri, ağrı kesiciler, aktivite kısıtlaması verilebilir.
 
İleri olgularda daha çok cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi genellikle lokal anestezi adı verilen ve hastanın uyutulmasını gerektirmeden sadece ameliyat bölgesinin uyuşturulması ile yapılabilir. El bileği ve avuç içi birleşim bölgesinden yaklaşık 1-2cm kesi ile girilerek sinir sıkıştığı tünel içerisinde gevşetilir.

YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 
 

Tags
Yardımlı Kırık Redüksiyonu Adhesive Capsulitis Halsizlik Revaskülarizasyon Deltoid Kaslar UV-C Ampullerin Kullanımı Bhadrasana EuroVelo Fenilketonüri Belirtileri Dünya Tütünsüz Günü Adezyon First COVID-19 Vaccine Tested Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Purpose Dirsek Deltopektoral Girişim Çay Kahve Tüketimi Osteonekroz Anamnez Karpal Tünel Sendromu Absorbe Alignment Uyku Kalitesi Influenza A H1N1 Bursit Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Enflamasyon Agonist Phalen Testi Steroid Enjeksiyonu 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Donuk Omuz Tanısı Medial Epikondil Sekonder Enfeksiyonu Kırım Bölgesi Eklem Kapsül Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Oksidasyon nedir? Topuktan Kan UV-C Ampul Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Adduktor Eklemlerde Kireçlenme Dinamik Stabilizör Asemptomatik İnsizyon Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Dünya Sağlık Örgütü Kemik Kaybı Tenis,golf,yüzme Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Süt Ürünleri Likopen Magnetic Resonance Imaging (MRI) Angiotensin Converting Enzyme 2 Önkol Çökkün Duygudurum Sağlıklı Bir Omuz Shaver Aleti Adezyon Kalsifiye Tendinit Halsizlik Enfeksiyon Zika Eklem Cerrahisi Sağlıklı Beslenme Mikroekolojiler Ortopedi Tedavi edici egzersiz uygulamaları Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Agoni MERS-CoV 14 gün izolasyon Covid - 19 Omuz Eklem Oyuğu Isırgan Otu Kök Hücre Enjeksiyonu İnflamatuar Artritlerin Tedavisi El Kırıkları Nasıl oluşur? Uzaktan Muayene Anestezi Kolaylıkları Eklem Ağrıları Ayak Bileği Eklemi Silah Yaralanmaları Adolesan Hızlı Kemik Kaybı Birleşmiş Milletler (BM) 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Zeka Geriliği Absorban Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Daha Az Kavrama Gücü Kumanya Menü Tendinit Subacromial Impingement Syndrome Kaplıca Tedavisi Menisküs Yırtıkları Relatif Endikasyonlar