img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu
24Oca

Karpal Tünel Sendromu

En sık görülen tuzak nöropati şeklidir. Median sinirin el bileğinden geçişi sırasında geçtiği kanal içinde sıkışması sonrası meydana gelir.
 
Sıklıkla baş, işaret ve orta parmağı ilgilendiren ağrı ve uyuşma şikayeti vardır. Sabahları olan elde uyuşma ve hareket zorluğu, gece uykudan uyandıran ve eli sallama ile rahatlayan uyuşma ve karıncalanma şikayetleri tipiktir. Hastalığın ilerlemesi ile özellikle baş parmakta güçsüzlük ve baş parmak etrafındaki kaslarda zayıflama meydana gelir. Sakarlığın artması ve baş üstü iş yaparken çabuk yorulma hastalığın ilerlediğinin göstergesidir.
 
Tanı hastanın hikayesi, muayene ve EMG (elektromyografi) ile konur. EMG sinir iletim hızındaki yavaşlamayı gösterir. Hastalığın başlangıç dönemlerinde yani sinirin etkinlenip hasarlanmasının yeni başladığı dönemde EMG testi normal çıkabilir.
 
Tedavide amaç hastanın yaşam kalitesini arttırmak ve hastayı en kısa zamanda günlük yaşantısına döndürmek olmalıdır. Hafif olgularda istirahat, el bilek istirahat atelleri, ağrı kesiciler, aktivite kısıtlaması verilebilir.
 
İleri olgularda daha çok cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi genellikle lokal anestezi adı verilen ve hastanın uyutulmasını gerektirmeden sadece ameliyat bölgesinin uyuşturulması ile yapılabilir. El bileği ve avuç içi birleşim bölgesinden yaklaşık 1-2cm kesi ile girilerek sinir sıkıştığı tünel içerisinde gevşetilir.

YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 
 

Tags
Travmatoloji Boyun Fıtığı Süt Ürünleri Sitokinler Biseps Kirişi Sorunları Fonksiyonel Constant Testi First COVID-19 Vaccine Tested Dünya Diyetisyenler Günü Eklem Kıkırdaği Agonist Sebze ve Meyve Tüketimi Bakteriyel Translokasyon HCoV-NL63 Avesküler Nekroz Influenza A H7N9 Öksürük Akciğer Kanseri Tanısı Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? SARS-CoV-1 Çökkün Duygudurum 2019-nCoV Enfeksiyonu MDR/XDR Tüberkülozu Hastalık Beta karoten Solunum Komplikasyonları Evaluate Eklem Cerrahisi Üst Sol Kemiği Şiddetli Pnömoni Adezyon Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Osteoporotic Ovine Model Psikoloji Eklem Ağrıları Yoğurt Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Subacromial Impingement Syndrome Phalen Testi Zeka Geriliği Milenyum Viral Salgınları Treatmant of Proximal Humeral Fractures UV-C Ampullerin Kullanımı Önkol Sağlıklı Bir Omuz Siddhasana Vegan Methods Trombositten Zengin Plazma (PRP) Yüksek Mortalite Ortopedik Cerrah Osteonekroz Diz Artroplastisi Omuzdaki Kas Yırtıkları Tahıllar İzmir Ortopedi Cerrahı Rekonstrüktif Cerrahi Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan DEXA Abondan Dinamik Stabilizör Hipertansiyon ACE2 Önlemler Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Rotator Kılıf Hasarı Artiküler Steroid Donuk Evre Skafoid Kırıkları Replante Karmayoga Eklem Kapsül İdeal uyku Abrazyon NL63 KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Artrit (Kireçlenme) Hemarojik Şok Shoulder Pain Beat Plastic Pollution Periferik Sinir Sistemi Rehabilitasyon nedir? Anti-inflamatuar Tedavi Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Topuktan Kan Rotator Manşet Patolojisi Halsizlik Dünya Tütünsüz Günü Karantina Kemik Yapısında Bozukluk Somon Tenis,golf,yüzme Plak Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Yüksek Proteinli Gıdalar Clinical Parameters Toplu Beslenme Sistemleri Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Deltoid Kaslar Dislokasyon Kırım Bölgesi