img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu
24Oca

Karpal Tünel Sendromu

En sık görülen tuzak nöropati şeklidir. Median sinirin el bileğinden geçişi sırasında geçtiği kanal içinde sıkışması sonrası meydana gelir.
 
Sıklıkla baş, işaret ve orta parmağı ilgilendiren ağrı ve uyuşma şikayeti vardır. Sabahları olan elde uyuşma ve hareket zorluğu, gece uykudan uyandıran ve eli sallama ile rahatlayan uyuşma ve karıncalanma şikayetleri tipiktir. Hastalığın ilerlemesi ile özellikle baş parmakta güçsüzlük ve baş parmak etrafındaki kaslarda zayıflama meydana gelir. Sakarlığın artması ve baş üstü iş yaparken çabuk yorulma hastalığın ilerlediğinin göstergesidir.
 
Tanı hastanın hikayesi, muayene ve EMG (elektromyografi) ile konur. EMG sinir iletim hızındaki yavaşlamayı gösterir. Hastalığın başlangıç dönemlerinde yani sinirin etkinlenip hasarlanmasının yeni başladığı dönemde EMG testi normal çıkabilir.
 
Tedavide amaç hastanın yaşam kalitesini arttırmak ve hastayı en kısa zamanda günlük yaşantısına döndürmek olmalıdır. Hafif olgularda istirahat, el bilek istirahat atelleri, ağrı kesiciler, aktivite kısıtlaması verilebilir.
 
İleri olgularda daha çok cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi genellikle lokal anestezi adı verilen ve hastanın uyutulmasını gerektirmeden sadece ameliyat bölgesinin uyuşturulması ile yapılabilir. El bileği ve avuç içi birleşim bölgesinden yaklaşık 1-2cm kesi ile girilerek sinir sıkıştığı tünel içerisinde gevşetilir.

YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 
 

Tags
Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Adale Komponenti Sendrom Klinik Beslenme Tedavi Mekanik Ventilasyon Sıkışma Vegan Vejeteryan Farkı HDL Çay Kahve Tüketimi Doğumsal El Bozuklukları Obezite Replantasyon Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Asana El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Omuz Eklem Oyuğu Milenyum Viral Salgınları Dirsek Artroskopisi Parmak Yokluğu Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? SARS-CoV-2 Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Saçların Çok Fazla Dökülmesi PRP ve Kemik İliği Kürek Kemiği Instabilite Mikrocerrahi Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Dünya Sağlık Örgütü Kardiyovasküler ACE2 Kök Hücre Enjeksiyonu Göz Altlarında Morarma İltihabi (Romatoid) Artrit Rotator Manşet Patolojisi Distal Radioulnar Eklem(DRUJ Fizik Tedavi DEXA Cerrahi Kombinasyon HIV/AIDS Ayak Bileği Eklemi Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi Abrazyon Rotator Manşet Tendinopatisi Kırım Bölgesi Genel Vücut Ağrısı Gastrointestinal Semptomlar Covid 19 Aşı Akciğer Kanseri Tanısı Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Akkiz Kırığın Havayla Teması Baseline Habütüel Omuz Çıkığı Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım Sosyal Mesafe Riskler ve Komplikosyonlar Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Omuz Dirsek KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Clinical Relevance Periferik Sinir Sistemi Yoğurt Akut Yaralanma Yüksek Ateş 1.5 m. Sosyal Mesafe Revaskülarizasyon Adolesan 14 gün izolasyon Osteoporotic Ovine Model Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Lokal Anestezi Covid-19 Sağlık Krizi Metobolize Tendinit Adinamik Donuk Evre İzmir Ortopedi Cerrahı Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Uykusuzluk Açık Kırığın Kapatılması MDR/XDR Tüberkülozu Doktorla Canlı Görüşme Trombositten Zengin Plazma (PRP) Alçılı Tedavi Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Karantina Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Skalen Blok Alignment İdeal uyku Abondan Deltopektoral Girişim Subskapularis Kası Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ? Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Bhadrasana Beta karoten