img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Dupuytren Kontraktürü

Dupuytren Kontraktürü
26May

Dupuytren Kontraktürü

DUPUYTREN KONTRAKTÜRÜ

Nedir?

Dupuytren hastalığı; sıklıkla el avuç içinde cilt altında ‘fasia’ adı verilen katmanın kalınlaşması ile oluşan hastalıktır. Ayak ve peniste de görülebilmektedir. Hastalık sonucunda fasianın kalınlaşması nedeniyle, ciltte buruşma ve  tendonlarda yapışıklık oluşur. Bu hastalık adını 19. yüzyıl başlarında yaşamış ve onu tarif etmiş olan Fransız cerrahı Baron Dupuytren den almıştır.

Nedenleri nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber fasia da oluşan biokimyasal değişiklikler sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Sıklıkla; her iki elde, 40 yaş üstü erkeklerde ve kuzey avrupa kökenli insanlarda oluşur. Şeker hastalarında, alkoliklerde hastalığın görülme sıklığı artmaktadır.


Semptomları nelerdir?

Başlangıç sinsidir, avuç içinde özellikle 4 ve 5. parmaklar hizasında, oluşan ağrısız şişliklerle başlar. Giderek şişlik artarak bir bant şeklinde kalınlaşmaya başlar. Ciltte oluşan şişlik ve sertleşme arttıkça parmakların esnekliği etkilenir. Hasta avuç içini düz zemine koyduğunda , el ayası yere temas etmez ve kubbe şeklini alır.

Hastalık ilerledikçe tendonları, komşu damar ve sinirleride etkileyebilir. Hastanın parmağını açması giderek zorlaşır. Bu nedenle elini yıkaması, eldiven giymesi, alkışlaması ve nesneleri kavraması bozulur.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Parmakta gerginliğe ve hareket kısıtlılığına neden olmayan nodullere cerrahi gereksizdir. İlerlemeyi azaltmak için uygun hastalarda kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Ama mutlaka doktor kontrolunde olunmalı ve parmakta açamama başladığı anda uygun cerrahi işlemle müdahale edilmelidir.

Hangi cerrahi yöntem en başarılıdır?

Birçok cerrahi yöntem tanımlanmış olup cerraha ve hastaya göre uygulanacak yöntem değişebilmektedir. Cerrahi müdehalede  geç kalındıkça, uygulanan cerrahi müdehaleden sonra hareketli parmak elde etme şansıda azalmaktadır.

Kaynak: http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-dupuytren-kontrakturu-64.html

 


Tags
Ulnar Siniri Afferent Atravmatik Clinical Parameters Total Omuz Protezi Osteoartrit Deltoid Kaslar Karpal Tünel Sendromu Psychological Vegan Replante Maydanoz Omuz Eklem Oyuğu Patognomonik Flavonoidler Fonksiyonel Constant Testi Mekanik Ventilasyon Labrum Yırtığı Melatonin Bakteriyel Translokasyon Tendon Uçları Parmaklarda His Kaybı Artritin External Fiksatör Cilt Kaybı Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Konservatif Protez Rotator Manşet Yırtığı Relatif Endikasyonlar Kaplıca Tedavisi Avesküler Nekroz Covid - 19 Agnozi Artroskopik Bankart Adinamik Mental Health Ortopedik Cerrah Rotator Manşet Tendinopatisi Osteoporotic Bone Transport Antioksidan nedir HCoV-NL63 Covid-19 Sağlık Krizi Kan Transfüzyonu Uzuv Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? SARS Vegan Vejeteryan Farkı Methods Süt Ürünleri Uskumru Fenilketonüri Belirtileri Hemarojik Şok Subskapularis Kası Evde Kal Tenisçi Dirseği Ortopedi Osteoporotik Hastalar El Bileği Kırıkları Semptomları Dislokasyon Anjiyoplasti Absorbsiyon Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Ayak Bileği Eklemi Skafoid Kırıkları Eklem Ağrıları MDR/XDR Tüberkülozu Karmayoga Portakal Suyu Kırığın Havayla Teması Kürek Kemiği Hidroterapi (Su ile tedavi) Osteoporotik Üst Ekstremite Riskler ve Komplikosyonlar El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Instabilite Adenovirüs Salgını Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Kronik Ağrılar Prof. Dr. Mustafa Özkan Enfeksiyon Kolera izmir ortopedi travmatoloji Beat Plastic Pollution Artrit (Kireçlenme) 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Uyku Kalitesi Risk Ebola UV-C Ampul Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Distal Radioulnar Eklem(DRUJ Lakto-Ovo Vejeteryanlar Renk Değişikliği Sıkışma Köprücük Kemiği Milenyum Viral Salgınları