img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Dupuytren Kontraktürü

Dupuytren Kontraktürü
26May

Dupuytren Kontraktürü

DUPUYTREN KONTRAKTÜRÜ

Nedir?

Dupuytren hastalığı; sıklıkla el avuç içinde cilt altında ‘fasia’ adı verilen katmanın kalınlaşması ile oluşan hastalıktır. Ayak ve peniste de görülebilmektedir. Hastalık sonucunda fasianın kalınlaşması nedeniyle, ciltte buruşma ve  tendonlarda yapışıklık oluşur. Bu hastalık adını 19. yüzyıl başlarında yaşamış ve onu tarif etmiş olan Fransız cerrahı Baron Dupuytren den almıştır.

Nedenleri nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber fasia da oluşan biokimyasal değişiklikler sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Sıklıkla; her iki elde, 40 yaş üstü erkeklerde ve kuzey avrupa kökenli insanlarda oluşur. Şeker hastalarında, alkoliklerde hastalığın görülme sıklığı artmaktadır.


Semptomları nelerdir?

Başlangıç sinsidir, avuç içinde özellikle 4 ve 5. parmaklar hizasında, oluşan ağrısız şişliklerle başlar. Giderek şişlik artarak bir bant şeklinde kalınlaşmaya başlar. Ciltte oluşan şişlik ve sertleşme arttıkça parmakların esnekliği etkilenir. Hasta avuç içini düz zemine koyduğunda , el ayası yere temas etmez ve kubbe şeklini alır.

Hastalık ilerledikçe tendonları, komşu damar ve sinirleride etkileyebilir. Hastanın parmağını açması giderek zorlaşır. Bu nedenle elini yıkaması, eldiven giymesi, alkışlaması ve nesneleri kavraması bozulur.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Parmakta gerginliğe ve hareket kısıtlılığına neden olmayan nodullere cerrahi gereksizdir. İlerlemeyi azaltmak için uygun hastalarda kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Ama mutlaka doktor kontrolunde olunmalı ve parmakta açamama başladığı anda uygun cerrahi işlemle müdahale edilmelidir.

Hangi cerrahi yöntem en başarılıdır?

Birçok cerrahi yöntem tanımlanmış olup cerraha ve hastaya göre uygulanacak yöntem değişebilmektedir. Cerrahi müdehalede  geç kalındıkça, uygulanan cerrahi müdehaleden sonra hareketli parmak elde etme şansıda azalmaktadır.

Kaynak: http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-dupuytren-kontrakturu-64.html

 


Tags
Transport Diz Protez Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Parmaklarda His Kaybı HKU1 Portakal Suyu Üst Sol Kemiği izmir ortopedi travmatoloji Rotator Manşet Tendinopatisi Alignment Yüksek Proteinli Gıdalar Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi Anestezi Kolaylıkları Dirsek Artroskopisi Adolesan Riskler ve Komplikosyonlar Rotator Manşet Ovo vejeteryanlar Glenohumeral Eklem Sıvısı Hızlı Kemik Kaybı El Bileği Kırıkları Semptomları Ortopedi Flavonoidler Artroskop Dünya Sağlık Örgütü Adinamik Mustafa Özkan Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Dirsek Cerrahisi HDL Sendrom Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Pranayama Osteoporotik Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Ağır Travma External Fiksatör Proteinli Gıdalar Agnozi Spor Yaralanmaları Akromegali Kuru Baklagiller Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Skafoid Kırıkları Elektromiyografi (EMG) Klinik Beslenme Tedavi Omuz Eklem Oyuğu Çay Kahve Tüketimi Abdominal Kavite Boyun Fıtığı Tedavi edici egzersiz uygulamaları EuroVelo İdeal uyku Mikroekolojiler Atrofi Parçalı kırıklar Ortopedik Cerrah Deltoid Kaslar Dr. Mustafa OZKAN Adeziv Tendinit Lateral Epikondilit Nedir ? Kosta Kırıkları Clinical Relevance Akciğer Kanseri Tanısı Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Omuz Sıkışması Sendromu Hemartroz Ultrasonografi (US) Sinovya Dokusu Fonksiyonel Donma Evresi Omuz Ağrısı İzmir Ortopedi Cerrahı Purdue Pegboard Test (PPT) Covid-19 Sağlık Krizi Karpal Tünel Sendromu Kardiyomiyopati Hastalık Radius ve Ulna Ultrasonography (US) Tuzak Nöropati Beta karoten Angiotensin Converting Enzyme 2 Vegan Vejeteryan Farkı Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Termal Enerji Fleksör Lakto Vejeteryanlar Vegan Yaşam Online Muayene Selenyum Sosyal Mesafe Alçılı Tedavi Sağlıklı Beslenme Omuz Sıkışması Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ?