img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Dupuytren Kontraktürü

Dupuytren Kontraktürü
26May

Dupuytren Kontraktürü

DUPUYTREN KONTRAKTÜRÜ

Nedir?

Dupuytren hastalığı; sıklıkla el avuç içinde cilt altında ‘fasia’ adı verilen katmanın kalınlaşması ile oluşan hastalıktır. Ayak ve peniste de görülebilmektedir. Hastalık sonucunda fasianın kalınlaşması nedeniyle, ciltte buruşma ve  tendonlarda yapışıklık oluşur. Bu hastalık adını 19. yüzyıl başlarında yaşamış ve onu tarif etmiş olan Fransız cerrahı Baron Dupuytren den almıştır.

Nedenleri nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber fasia da oluşan biokimyasal değişiklikler sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Sıklıkla; her iki elde, 40 yaş üstü erkeklerde ve kuzey avrupa kökenli insanlarda oluşur. Şeker hastalarında, alkoliklerde hastalığın görülme sıklığı artmaktadır.


Semptomları nelerdir?

Başlangıç sinsidir, avuç içinde özellikle 4 ve 5. parmaklar hizasında, oluşan ağrısız şişliklerle başlar. Giderek şişlik artarak bir bant şeklinde kalınlaşmaya başlar. Ciltte oluşan şişlik ve sertleşme arttıkça parmakların esnekliği etkilenir. Hasta avuç içini düz zemine koyduğunda , el ayası yere temas etmez ve kubbe şeklini alır.

Hastalık ilerledikçe tendonları, komşu damar ve sinirleride etkileyebilir. Hastanın parmağını açması giderek zorlaşır. Bu nedenle elini yıkaması, eldiven giymesi, alkışlaması ve nesneleri kavraması bozulur.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Parmakta gerginliğe ve hareket kısıtlılığına neden olmayan nodullere cerrahi gereksizdir. İlerlemeyi azaltmak için uygun hastalarda kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Ama mutlaka doktor kontrolunde olunmalı ve parmakta açamama başladığı anda uygun cerrahi işlemle müdahale edilmelidir.

Hangi cerrahi yöntem en başarılıdır?

Birçok cerrahi yöntem tanımlanmış olup cerraha ve hastaya göre uygulanacak yöntem değişebilmektedir. Cerrahi müdehalede  geç kalındıkça, uygulanan cerrahi müdehaleden sonra hareketli parmak elde etme şansıda azalmaktadır.

Kaynak: http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-dupuytren-kontrakturu-64.html

 


Tags
Clinical Relevance Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi İlaca Dirençli Sıtma EuroVelo Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Parçalı Omuz Kırıkları Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Akinezi Omuz Ağrısı Kas Kaybı Toplu Beslenme Sistemleri Radius kırıkları Sağlıklı Bir Omuz Sürekli Yorgunluk Hissi Kopmuş Uzuv Adolesan Patoloji Osteoporotik Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Absorban Utkatasana Glenohumeral Eklem Artrit Revaskülarizasyon Instabilite 14 gün izolasyon Üst Sol Kemiği Kalsifiye Tendinit Donma Evresi Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Epidemi Balık Yağı Debridman İnsizyon HIV/AIDS 1.5 m. Sosyal Mesafe Kene Artroskop Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu MERS-CoV Tedavi edici egzersiz uygulamaları Osteonekroz Anti-inflamatuar Tedavi Agoni Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Komik Kemik Online Randevu Proteinli Gıdalar El Kırıkları Bulguları nelerdir? Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Donuk Omuz Tanısı Donuk Omuz Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi İzmir El Mikrocerrahi Balık Tüketimi Dinamik Stabilizör Kefir Açık Kırıklar Evaluate SLAP Onarımı Dequervian Tenosinoviti Trapezius Kası Statik Stabilizör Donuk Omuzda Konservatif Tedavi Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Antagonist İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Kırığın Havayla Teması Rekonstrüktif Cerrahi Tendon Uçları Omzunuz Nasıl Çalışır? Tenisçi Dirseği Koenzim Q10 nedir? Yoga ve Stres Glenohumeral Eklem Sıvısı Yoga ve Kalp Sağlığı Abduktor Dr. Mustafa Özkan Distal Radioulnar Eklem(DRUJ Psikoloji Beat Plastic Pollution Sert Dirsek Osteoporotik Hastalar Amputasyon Kaplıca Tedavisi Habütüel Omuz Çıkığı Semi Fowler Pozisyonu Fizik Tedavi Zoonotik Hastalık Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme Biyolojik Ajan Mental Health Fenilalanin Artroskopik Yöntem Omuz Artroskopisi Tenis,golf,yüzme İdeopatik Ortopedi ve Travmatoloji Yüksek Proteinli Gıdalar