img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Dupuytren Kontraktürü

Dupuytren Kontraktürü
26May

Dupuytren Kontraktürü

DUPUYTREN KONTRAKTÜRÜ

Nedir?

Dupuytren hastalığı; sıklıkla el avuç içinde cilt altında ‘fasia’ adı verilen katmanın kalınlaşması ile oluşan hastalıktır. Ayak ve peniste de görülebilmektedir. Hastalık sonucunda fasianın kalınlaşması nedeniyle, ciltte buruşma ve  tendonlarda yapışıklık oluşur. Bu hastalık adını 19. yüzyıl başlarında yaşamış ve onu tarif etmiş olan Fransız cerrahı Baron Dupuytren den almıştır.

Nedenleri nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber fasia da oluşan biokimyasal değişiklikler sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Sıklıkla; her iki elde, 40 yaş üstü erkeklerde ve kuzey avrupa kökenli insanlarda oluşur. Şeker hastalarında, alkoliklerde hastalığın görülme sıklığı artmaktadır.


Semptomları nelerdir?

Başlangıç sinsidir, avuç içinde özellikle 4 ve 5. parmaklar hizasında, oluşan ağrısız şişliklerle başlar. Giderek şişlik artarak bir bant şeklinde kalınlaşmaya başlar. Ciltte oluşan şişlik ve sertleşme arttıkça parmakların esnekliği etkilenir. Hasta avuç içini düz zemine koyduğunda , el ayası yere temas etmez ve kubbe şeklini alır.

Hastalık ilerledikçe tendonları, komşu damar ve sinirleride etkileyebilir. Hastanın parmağını açması giderek zorlaşır. Bu nedenle elini yıkaması, eldiven giymesi, alkışlaması ve nesneleri kavraması bozulur.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Parmakta gerginliğe ve hareket kısıtlılığına neden olmayan nodullere cerrahi gereksizdir. İlerlemeyi azaltmak için uygun hastalarda kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Ama mutlaka doktor kontrolunde olunmalı ve parmakta açamama başladığı anda uygun cerrahi işlemle müdahale edilmelidir.

Hangi cerrahi yöntem en başarılıdır?

Birçok cerrahi yöntem tanımlanmış olup cerraha ve hastaya göre uygulanacak yöntem değişebilmektedir. Cerrahi müdehalede  geç kalındıkça, uygulanan cerrahi müdehaleden sonra hareketli parmak elde etme şansıda azalmaktadır.

Kaynak: http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-dupuytren-kontrakturu-64.html

 


Tags
Adeziv Omuz Dirsek Uykusuzluk İzmir El Mikrocerrahi Atravmatik ACE2 First COVID-19 Vaccine Tested İspanyol Gribi (Spanish Flu) El Cerrahi İzmir El Kırıkları Bulguları nelerdir? Kara Veba (Black Death) Öksürük Clinical Relevance Total Omuz Protezi Lakto Vejeteryanlar Karantina Donuk Omuzda Konservatif Tedavi UV-C Ampul External Fiksatör Yaralanma Alignment Sebze ve Meyve Tüketimi Kaplıca Tedavisi Pranayama Yoga ve Stres COVID - 19 Dünya Haritası Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Sınırlı Girişimsel Cerrahi Çiçek Evde Kal Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Adenovirüs Salgını Dislokasyon Ultrasonography (US) Birleşmiş Milletler (BM) Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Bursit 1.5 m. Sosyal Mesafe Tıbbi Maske Kullanımı Omuz Sıkışması Sendromu Deltopektoral Girişim Covid 19 Aşı Kontamine İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Akciğer Kanseri Tanısı Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Relatif Endikasyonlar Replantasyon Joint Capsule; tissue adhesions PRP ve Kemik İliği Genel Vücut Ağrısı Artroskopik Yöntem Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Psikoloji Glenohumeral Eklem Artrit Eklem Karpapometakarpal Eklem Artrozu Başparmak Tendonunun Sıkışması Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Fizik tedavi nedir? Eklem Ağrıları Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Üst Sol Kemiği Diz Protez Matsyasana Cerrahi Kombinasyon El ve Mikrocerrahi Coronavirus Outbreak Dünya Tütünsüz Günü Sekonder Enfeksiyonu Omuz Sıkışması Yenidoğan Donuk Omuzun Belirtileri Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Shoulder Proprioception KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Vitamin ve Mineral Alımı Skafoid Kırıkları Zika 2019-nCoV Enfeksiyonu Şiddetli Omuz Ağrısı Osteoporotik Hastalar Donma Evresi The Evaluation of the Rotator Cuff Süt ve Süt Ürünleri Afferent Transport Vegan Vejeteryan Farkı Biyolojik Ajan Trapezius Kası Ters Omuz Protezi Nedir? Travmatoloji Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Kapsul Esnemesi Agonist İlaca Dirençli Sıtma Kök Hücre Enjeksiyonu