img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

20 EKİM DÜNYA OSTEOPOROZ GÜNÜ

20 EKİM DÜNYA OSTEOPOROZ GÜNÜ
26Eki

20 EKİM DÜNYA OSTEOPOROZ GÜNÜ

Osteoporoz (kemik erimesi), kemiklerin yoğunluğunun ve kalitesinin azalması sonucu kemiklerin zayıfladığı ve kırılgan hale geldiği bir kemik hastalığıdır. Sağlıklı kemikler, yoğun ve sert bir yapıya sahiptir, ancak osteoporozlu kemikler daha az yoğun ve daha kırılgan hale gelir. Bu durum, kemiklerin daha kolay kırılmasına yol açabilir.
 
Osteoporoz genellikle yaşla birlikte ortaya çıkar, özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlar ve yaşlı erkeklerde daha sık görülür. Kemik kaybı genellikle belirgin belirtilerle başlamaz ve çoğu zaman kişi kırık bir kemikle teşhis edilir. Osteoporoz, vertebral (omurga), kalça, el bileği ve diğer kemiklerde kırıklara yol açabilir.
 
Osteoporoz risk faktörleri arasında yaş, cinsiyet, aile öyküsü, hormonal değişiklikler, beslenme eksiklikleri, fiziksel aktivite eksikliği ve bazı ilaçların kullanımı bulunur. Teşhis, kemik yoğunluğu taramaları gibi görüntüleme testleri ile yapılır. Tedavi, kemik kaybını yavaşlatmaya ve kırık riskini azaltmaya yönelik önlemleri içerebilir. Bu tedavi yöntemleri arasında ilaçlar, beslenme desteği, egzersiz, sigara ve alkol tüketiminin azaltılması yer alır.
 
Osteoporoz, kemik sağlığının önemini vurgulayan bir hastalıktır ve erken teşhis ve uygun tedavi ile kırık riskini azaltmak mümkün olabilir. Bu nedenle, osteoporoz riski taşıyan kişiler düzenli doktor kontrolleri yapmalı ve sağlıklı yaşam tarzı seçeneklerini benimsemelidirler.