img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Skafoid Kırıkları

Skafoid Kırıkları
25May

Skafoid Kırıkları

Skafoid Kırıkları

Skafoid kemik, el kemikleri ile ön kol arasında geçiş sağlayan sekiz karpal kemikten bir tanesidir. Skafoid kemik, ön kola yakın olan ve ele yakın olarak iki sıra halinde bulunan karpal kemikleri birbirine bağlayan merkez konumda bulunur. Bu nedenle sık travmaya maruz kalır.

Nedenleri nelerdir?

El bileği üzerine alınan direkt travma sonucu oluşabilir. Düşme en sık sebeplerden birisidir.

Bulguları nelerdir?

Travma sonrasında başlangıçta çok ağrılı bir period olur. Ağrı gün gittikçe azalır. Bazı hastalarda el bileğinde deformite ve şişlik oluşmayabilir. Morarma nadirdir. Bazı hastaların kırıkları olmasına rağmen aylar yıllar sonrasında doktora başvurup tanıları konulmaktadır.

Nasıl tanı konur?

Muayenede başparmağın elbileğine doğru bastırılmasında, el bileğinin başparmak tarafına doğru basılmasında ağrı saptanabilir (snuffbox şekil). Şüpheli hastalarda, radyolojik incelemede skafoid kemiğe özellikle dikkat etmek gerekir. İlk gün çekilen grafilerin hepsinde mevcut skafoid kırığı görülemeyebilir. Bu gibi durumlarda, hastanın el bileği atele alınırak 10 gün sonra film kontrolü yenilenebilir. Eğer imkan varsa 10 gün beklenmeden, MR veya bilgisayarlı tomografi ile tanı netleştirilmelidir.

Nasıl tedavi edilir?

1.Alçılı tedavi:Yerinden oynamamış kırıklarda; önkol el ve başparmağı içine alçılı tedavi uygulanabilir. Alçılı tedavi süresi ortalama 6–10 haftayı bulur. Kırığın oluştuğu bölgeye göre; kırığın kaynama süresi değişir. Bunun nedeni skafoid kemiğin her bölgesindeki kanlanmanın farklı olmasıdır. Kırık oluşumu sonrasında kaynamanın hızının kırık kemiğin kanlanması etikelemektedir. Özellikle 1/3 ön kısım yani önkola yakın kısımdaki skafoid kırıklarında bu nedenle cerrahi önerilir.

2.Cerrahi tedavi:Yerinden oynamış kırıklarda cerrahi en uygun tedavi yöntemidir. Cerrahi tedavide amaç; vida ve çivilerle kırığın oynamaması sağlamaktır. (şekil) Bazen vücudun başka kısımlarından kemik alınarak bu bölgede kullanımı gerekebilir. Bazen uzun alçılama süresi nedeni ile ayrışmamış kırıklarda da vida ile kırık hattını görmeden cerrahi önerilebilir.

Tedavi sonucu oluşabilecek komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

Kırığın kaynamaması:

Skafoid kemiğin kötü kanlanma özelliğinden dolayı kırık kaynamayabilir. Kırıkta 6 ay sonra kaynama sağlanamamasına kaynamama=nounion denir. Kırığın normal kaynama süresinden uzun süren kaynama sorunlarına gecikmiş kaynama adı verilir. Direkt film bilgisayarlı tomografi ve MRI tanıda yararlıdır. Tedavisinde; Erken kireçlenmeyi engellemek için kemik aşısı alınarak kırık hattına cerrahi müdahalede bulunmak gerekir.

Kırık sonrasında oluşan kemik ölümü:

Kemiğin kötü kanlanma özelliğinden dolayı kırık olan kemik parçası ölebilir. Cerrahi olarak kemik uçları kanlandırmaya çalışılır.

Kırık sonucu oluşan kireçlenme:

Eğer kırık nedeniyle el bileğinde kireçlenme gelişmişse cerrahi olarak tedavi etmek gerekir. Kireçlenmenin şiddetine göre uygun cerrahi işlem el cerrahı tarafından seçilir.

 

Kaynak :http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-skafoid-kiriklari-66.html

 

 


Tags
Lakto Vejeteryanlar Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Sindaktili Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Vegan Rotator Manşet Yırtığı Methods First COVID-19 Vaccine Tested Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Shoulder Proprioception El Bileği Kırıkları Semptomları Ortopedik Cerrah Skafoid Kırıkları Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Adventitia Halsizlik Halsizlik Tütün Ve Akciğer Sağlığı Protez Biseps Kirişi Sorunları Skalen Blok Adduktor Akademik Rotator Manşet Eklem Kıkırdaği Influenza A H1N5 Pasif Maruziyetine Önlem Rotator Manşet Tendinopatisi Açık Kırıklar Dirsek Adinamik Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Distal Radioulnar Eklem(DRUJ Diz Protez Osteoporotic Bone Kopmuş Uzuv Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Artritin Cilt Kaybı Atelleme Sosyal Mesafe Spor Yaralanmaları Influenza A H1N1 Donuk Omuz Tanısı Yaralanma COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri Romatoit Artrit nedir? Subacromial Impingement Syndrome Üşüme Glenohumeral Eklem Sıvısı El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Klavikula Kırıkları ACE2 Kırık tanısı nasıl konulur? Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ? Ateroskleroz SARS-CoV-2 Solunum Komplikasyonları Melatonin Aktivite Tendonu Zika Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Gastrointestinal Semptomlar Konservatif Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Shoulder Pain Online Muayene DEÜ El Cerrahisi Semi Fowler Pozisyonu Alo 184 izmir ortopedi travmatoloji İzmir El Mikrocerrahi Replante Donuk Omuz SLAP Lezyonu Glenohumeral Eklem Artrit Artroskopik Cerrahi Covid - 19 Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Doğru Nefes Alma Hücre Yenilenmesi Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Sağlıklı Beslenme Bakteriyel Translokasyon Koenzim Q10 nedir? Şiddetli Omuz Ağrısı Sıkışma El Kırıkları Nasıl oluşur? Kolera NL63 Enfeksiyon Trapezius Kası Donuk Omuzda Konservatif Tedavi Radius ve Ulna Replantasyon Hastanelerde Normale Dönüş Planı Uykusuzluk