img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Omuz Kas Yırtıkları

Omuz Kas Yırtıkları
29May

Omuz Kas Yırtıkları

Neden oluşur?

 

Omuzdaki kas yırtıklarının yaşlanma süreci içerisinde geliştiği anlaşılmaktadır. Yaşımızın ilerlemesiyle bazen küçük bir yırtık gelişebilir ve zamanla ya da travmayla daha ilerler. Genç yaşlarda sportif travmalar ve düşmeler omuz eklem çıkıkları da kas yırtıkları ile sonuçlanabilmektedir. Burada olay dejeneratif eskime ile oluşan bir yırtık değildir.
 

Belirtileri Nelerdir?
 

Kas yırtığı hastanın ağrılı olmasına gece ağrısına ve omuzu üzerine yatamamasına yol açar. Ağrılı bir hareket arkı vardır. Bazen, tam kat yırtık varsa hareket tamamen kaybedilebilir. Ancak 4 grup kasın ortak hareket üretmesi nedeniyle, hareket korunmuş da olabilir.
 

Nasıl Tanı Konulur?
 

Yırtıklar küçük kısmi (parsiyel) ve tam kat geniş yırtıklar gibi tanımlamalar ile ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile tanı alırlar.
 

Nasıl tedavi edilir?
 

Rotator manşet kaslarının güncel tedavisi kopmuş olan kasın kemikteki yapışma yerine ankor denilen çıpalar ile tutturulması esasına dayanmaktadır. Bu onarımın başarısı için ameliyat sonrası hasta, yastıklı bir kol boyun askısı taşımalıdır. Bazı hareketler dışında onarılmış kası gerecek şeyler yapması istenmez. Çünkü bu tür yırtıklarda kasın tendonu kemiğe yani farklı ve sert bir dokuya dikilmektedir. Oradan sıyrılmaması ve yapışması için gerilime uğramaması gerekir. Sigara iyileşmeyi bozan faktörlerin başında gelmektedir. Tahmin edileceği gibi akut ya da kronik yırtık olması, yırtığın büyüklüğü, hastanın yaşı ve hastalıkları tedavi için belirleyicidir. Genellikle yırtığın çok beklenmesi halinde geriye kaçması ve kasın yağ dokusuna dönüşmesi (yağlı dejenerasyon) gelişebilmektedir. Tam kat yırtıklar için, tanı konulduktan sonra beklenmesi önerilmemektedir. Ameliyat sonrası kasın korunması ve rehabilitasyonu 2-3 ay kadar sürer. Sportif faaliyetlere dönüş 6. aydan sonra mümkün olmaktadır.

 

Etiket: Omuzdaki Kas Yırtıkları,Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar,Kalsifiye Tendinit

Tags
Lakto Vejeteryanlar Clinical Relevance Öksürük Yoğurt Replante Proteinli Gıdalar Artiküler PRP Enjeksiyonu Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Fleksör Çözülme Evresi Yapışıcı Kapsülit Omuz Adezif Kapsüliti Konasana Shoulder Pain Fonksiyonel Kemik Yapısında Bozukluk Renk Değişikliği Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Vejetaryen 2019-nCoV Epidemic Melatonin Kopmuş Uzuv Hemartroz Klinik Beslenme Tedavi Gastrointestinal Semptomlar İzmir Ortopedi Cerrahı Fenilketonüri Belirtileri Habütüel Omuz Çıkığı Dr. Mustafa Özkan Isırgan Otu Osteoporotic Bone Metobolize Patognomonik Süt ve Süt Ürünleri Kosta Kırıkları Padmasana Osteoporotik Hastalar Arthroplasty Mental Health Opioid Analjezikler Enfeksiyon Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Psychological Glenoidin Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Dikiş Materyallari Önlemler Abondan Balık Tüketimi Riskler ve Komplikosyonlar Spor Yaralanmaları Zika Kırık Sabitlenmesi Dirsek Artroskopisi El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Nörolojik Semptomlar Magnetic Resonance Imaging (MRI) Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Antebrachial Hücre Yenilenmesi Kardiyovasküler Rotator Manşet Patolojisi Portakal Suyu Kubital Parmak Uyuşması Antioksidanın faydaları nelerdir? Omuz Sıkışması Sendromu Medial Epikondil 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü İdeopatik Solunum Komplikasyonları Ovo vejeteryanlar Şiddetli Pnömoni Osteoporotik Üst Ekstremite Diz Protezleri Skafoid Kemik İmplant Parçalı kırıklar El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Steroid Enjeksiyonu El ve Mikrocerrahi MDR/XDR Tüberkülozu Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Minival İnvaziv Girişim Adezyon Omuz İnstabilitesi Omuz Sıkışması COVID - 19 Dünya Haritası Sert Dirsek Rotator Cuff Grafi Abdominal Kavite Karmayoga Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Abduktor Boyun Fıtığı Sinovya Dokusu Hipertansiyon