img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Omuz Kas Yırtıkları

Omuz Kas Yırtıkları
29May

Omuz Kas Yırtıkları

Neden oluşur?

 

Omuzdaki kas yırtıklarının yaşlanma süreci içerisinde geliştiği anlaşılmaktadır. Yaşımızın ilerlemesiyle bazen küçük bir yırtık gelişebilir ve zamanla ya da travmayla daha ilerler. Genç yaşlarda sportif travmalar ve düşmeler omuz eklem çıkıkları da kas yırtıkları ile sonuçlanabilmektedir. Burada olay dejeneratif eskime ile oluşan bir yırtık değildir.
 

Belirtileri Nelerdir?
 

Kas yırtığı hastanın ağrılı olmasına gece ağrısına ve omuzu üzerine yatamamasına yol açar. Ağrılı bir hareket arkı vardır. Bazen, tam kat yırtık varsa hareket tamamen kaybedilebilir. Ancak 4 grup kasın ortak hareket üretmesi nedeniyle, hareket korunmuş da olabilir.
 

Nasıl Tanı Konulur?
 

Yırtıklar küçük kısmi (parsiyel) ve tam kat geniş yırtıklar gibi tanımlamalar ile ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile tanı alırlar.
 

Nasıl tedavi edilir?
 

Rotator manşet kaslarının güncel tedavisi kopmuş olan kasın kemikteki yapışma yerine ankor denilen çıpalar ile tutturulması esasına dayanmaktadır. Bu onarımın başarısı için ameliyat sonrası hasta, yastıklı bir kol boyun askısı taşımalıdır. Bazı hareketler dışında onarılmış kası gerecek şeyler yapması istenmez. Çünkü bu tür yırtıklarda kasın tendonu kemiğe yani farklı ve sert bir dokuya dikilmektedir. Oradan sıyrılmaması ve yapışması için gerilime uğramaması gerekir. Sigara iyileşmeyi bozan faktörlerin başında gelmektedir. Tahmin edileceği gibi akut ya da kronik yırtık olması, yırtığın büyüklüğü, hastanın yaşı ve hastalıkları tedavi için belirleyicidir. Genellikle yırtığın çok beklenmesi halinde geriye kaçması ve kasın yağ dokusuna dönüşmesi (yağlı dejenerasyon) gelişebilmektedir. Tam kat yırtıklar için, tanı konulduktan sonra beklenmesi önerilmemektedir. Ameliyat sonrası kasın korunması ve rehabilitasyonu 2-3 ay kadar sürer. Sportif faaliyetlere dönüş 6. aydan sonra mümkün olmaktadır.

 

Etiket: Omuzdaki Kas Yırtıkları,Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar,Kalsifiye Tendinit

Tags
Kardiyomiyopati Elektromiyografi (EMG) Kaplıca Tedavisi Influenza A H1N1 Kronik Ağrılar Lokal Anestezi Cilt Kaybı Sinir İletim Testi Fizik tedavi nedir? Relatif Endikasyonlar Pranayama Şiddetli Omuz Ağrısı Statik Stabilizör Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Ulnar Siniri Başparmak Amputasyonları Ultrasonografi (US) Bunyaviridae Ailesi Asemptomatik Silah Yaralanmaları Absorban Yaralanma Tıbbi Maske Kullanımı Psychological El Kırıkları Nasıl oluşur? Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Hastalık Revaskülarizasyon Fonksiyonel Denge Problemleri Sebze ve Meyve Tüketimi Nöropati Yüksek Mortalite Rotator Kılıf Hasarı Mikrocerrahi Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Fraktür Nairovirüs Grubu HIV/AIDS Labrum Antioksidan nedir Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Ortopedi ve Travmatoloji Fizik Muayene Bakteriyel Translokasyon Osteoporotic Bone Donuk Omuzun Belirtileri Atrofi Akromegali Instabilite Neden bisiklet? Gastrointestinal Semptomlar Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Koordinasyon Zorluğu Siddhasana Dr. Mustafa OZKAN İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Omuz Eklem Oyuğu Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Hücre Yenilenmesi 1.5 m. Sosyal Mesafe Kene Alignment TFCC Yırtığı Eklem Ağrıları Sınırlı Girişimsel Cerrahi Uyku Düzeni Osteoporotik Yumurta Alçılı Tedavi Replante Osteoartrit Racture Fixation NL63 Isırgan Otu Fizik Tedavi Ovo vejeteryanlar Zeka Geriliği Hemarojik Şok SLAP Lezyonu The Evaluation of the Rotator Cuff Dequervian Tenosinoviti Yüksek Proteinli Gıdalar Doğru Nefes Alma Karpal Tünel Sendromu Kısmi Artroskopi Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Diyabet Eklem Cerrahisi El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Abduksiyon Kara Veba (Black Death) Kapsül Humeral Başı Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Omuz Artroskopisi Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) External Fiksatör Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri Omuz Sıkışması