img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Omuz Kas Yırtıkları

Omuz Kas Yırtıkları
29May

Omuz Kas Yırtıkları

Neden oluşur?

 

Omuzdaki kas yırtıklarının yaşlanma süreci içerisinde geliştiği anlaşılmaktadır. Yaşımızın ilerlemesiyle bazen küçük bir yırtık gelişebilir ve zamanla ya da travmayla daha ilerler. Genç yaşlarda sportif travmalar ve düşmeler omuz eklem çıkıkları da kas yırtıkları ile sonuçlanabilmektedir. Burada olay dejeneratif eskime ile oluşan bir yırtık değildir.
 

Belirtileri Nelerdir?
 

Kas yırtığı hastanın ağrılı olmasına gece ağrısına ve omuzu üzerine yatamamasına yol açar. Ağrılı bir hareket arkı vardır. Bazen, tam kat yırtık varsa hareket tamamen kaybedilebilir. Ancak 4 grup kasın ortak hareket üretmesi nedeniyle, hareket korunmuş da olabilir.
 

Nasıl Tanı Konulur?
 

Yırtıklar küçük kısmi (parsiyel) ve tam kat geniş yırtıklar gibi tanımlamalar ile ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile tanı alırlar.
 

Nasıl tedavi edilir?
 

Rotator manşet kaslarının güncel tedavisi kopmuş olan kasın kemikteki yapışma yerine ankor denilen çıpalar ile tutturulması esasına dayanmaktadır. Bu onarımın başarısı için ameliyat sonrası hasta, yastıklı bir kol boyun askısı taşımalıdır. Bazı hareketler dışında onarılmış kası gerecek şeyler yapması istenmez. Çünkü bu tür yırtıklarda kasın tendonu kemiğe yani farklı ve sert bir dokuya dikilmektedir. Oradan sıyrılmaması ve yapışması için gerilime uğramaması gerekir. Sigara iyileşmeyi bozan faktörlerin başında gelmektedir. Tahmin edileceği gibi akut ya da kronik yırtık olması, yırtığın büyüklüğü, hastanın yaşı ve hastalıkları tedavi için belirleyicidir. Genellikle yırtığın çok beklenmesi halinde geriye kaçması ve kasın yağ dokusuna dönüşmesi (yağlı dejenerasyon) gelişebilmektedir. Tam kat yırtıklar için, tanı konulduktan sonra beklenmesi önerilmemektedir. Ameliyat sonrası kasın korunması ve rehabilitasyonu 2-3 ay kadar sürer. Sportif faaliyetlere dönüş 6. aydan sonra mümkün olmaktadır.

 

Etiket: Omuzdaki Kas Yırtıkları,Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar,Kalsifiye Tendinit

Tags
Zeka Geriliği Yüksek Aspirasyon Online Doktor Sitokinler Ateroskleroz Anterior Interossöz Sendrom Statik Stabilizör Influenza A H1N1 Fenilalanin Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Kürek Kemiği Omuz Ağrısı Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Kalsifiye Tendinit DEU Ortopedi ve Travmatoloji Nairovirüs Grubu Lokal Anestezi Dead Arm Sendromu Doktorla Canlı Görüşme Uzuv Metobolize Rekonstrüktif Cerrahi Sınırlı Girişimsel Cerrahi Hemartroz 2019-nCoV Enfeksiyonu Adial Sinir Felci Halsizlik Purdue Pegboard Test (PPT) Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Osteonekroz Proteinli Gıdalar Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Yoğurt Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Atravmatik Omuz İnstabilitesi Açık Kırıklar Epidemi El Kırıkları Nasıl oluşur? İdeopatik Antioksidanın faydaları nelerdir? Dequervian Tenosinoviti Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Tıbbi Maske Kullanımı Açık Kırığın Kapatılması Adeziv Plak Koordinasyon Zorluğu Birleşmiş Milletler (BM) TFCC Yırtığı Gastrointestinal Semptomlar Üşüme Kronik Ağrılar Üst Ekstremite Klinik Beslenme Tedavi Ovo vejeteryanlar Adhesive Capsulitis External Fiksatör Rotator Cuff Ortopedi ve Travmatoloji Rotator Manşet Replante Vegan Kuru Baklagiller Hidroterapi (Su ile tedavi) Vejetaryen Labrum Yırtığı Influenza A H7N9 Dünya Sağlık Örgütü Boyun Fıtığı Radyolojik Eklem Kapsül Akkiz Diyabet Enfeksiyon Alignment Termal Enerji Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Önlemler Donuk Omuz Tanısı Sekonder Enfeksiyonu Antioksidan Yiyecekler Osteoporotic Ovine Model Fraktür Ters Omuz Asemptomatik Magnetic Resonance Imaging (MRI) HIV/AIDS Prof. Dr. Mustafa Özkan Başparmak Tendonunun Sıkışması Psychological izmir ortopedi travmatoloji SLAP Onarımı Üst Ekstremite Replantasyonu Omuzdaki Kas Yırtıkları Postoperatif Ağrı Omuz Eklem Oyuğu Doğumsal El Bozuklukları Tuzak Nöropati Adolesan