img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Omuz Kas Yırtıkları

Omuz Kas Yırtıkları
29May

Omuz Kas Yırtıkları

Neden oluşur?

 

Omuzdaki kas yırtıklarının yaşlanma süreci içerisinde geliştiği anlaşılmaktadır. Yaşımızın ilerlemesiyle bazen küçük bir yırtık gelişebilir ve zamanla ya da travmayla daha ilerler. Genç yaşlarda sportif travmalar ve düşmeler omuz eklem çıkıkları da kas yırtıkları ile sonuçlanabilmektedir. Burada olay dejeneratif eskime ile oluşan bir yırtık değildir.
 

Belirtileri Nelerdir?
 

Kas yırtığı hastanın ağrılı olmasına gece ağrısına ve omuzu üzerine yatamamasına yol açar. Ağrılı bir hareket arkı vardır. Bazen, tam kat yırtık varsa hareket tamamen kaybedilebilir. Ancak 4 grup kasın ortak hareket üretmesi nedeniyle, hareket korunmuş da olabilir.
 

Nasıl Tanı Konulur?
 

Yırtıklar küçük kısmi (parsiyel) ve tam kat geniş yırtıklar gibi tanımlamalar ile ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile tanı alırlar.
 

Nasıl tedavi edilir?
 

Rotator manşet kaslarının güncel tedavisi kopmuş olan kasın kemikteki yapışma yerine ankor denilen çıpalar ile tutturulması esasına dayanmaktadır. Bu onarımın başarısı için ameliyat sonrası hasta, yastıklı bir kol boyun askısı taşımalıdır. Bazı hareketler dışında onarılmış kası gerecek şeyler yapması istenmez. Çünkü bu tür yırtıklarda kasın tendonu kemiğe yani farklı ve sert bir dokuya dikilmektedir. Oradan sıyrılmaması ve yapışması için gerilime uğramaması gerekir. Sigara iyileşmeyi bozan faktörlerin başında gelmektedir. Tahmin edileceği gibi akut ya da kronik yırtık olması, yırtığın büyüklüğü, hastanın yaşı ve hastalıkları tedavi için belirleyicidir. Genellikle yırtığın çok beklenmesi halinde geriye kaçması ve kasın yağ dokusuna dönüşmesi (yağlı dejenerasyon) gelişebilmektedir. Tam kat yırtıklar için, tanı konulduktan sonra beklenmesi önerilmemektedir. Ameliyat sonrası kasın korunması ve rehabilitasyonu 2-3 ay kadar sürer. Sportif faaliyetlere dönüş 6. aydan sonra mümkün olmaktadır.

 

Etiket: Omuzdaki Kas Yırtıkları,Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar,Kalsifiye Tendinit

Tags
Clinical Parameters Proteinli Gıdalar Cilt Kaybı Afferent Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri Sıkışma İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite External Fiksatör Termal Enerji MERS-CoV Eklemlerde Kireçlenme Alignment Kardiyovasküler Vitamin ve Mineral Alımı Kardiyovasküler Sistem El Kırıkları Nasıl oluşur? Parmaklarda His Kaybı Değişken Ruh Hali Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Maydanoz Omuz Adezif Kapsüliti Spor Yaralanmaları Travmatoloji Deltopektoral Girişim Nöropati Ağır Travma Trombositten Zengin Plazma (PRP) Uykusuzluk Kuru Baklagiller Kapsul Esnemesi Brakial Pleksus Sendrom Doktorla Canlı Görüşme Racture Fixation K Vitamini Açık Kırığın Kapatılması Silah Yaralanmaları Fonksiyonel Constant Testi 2019-nCoV Enfeksiyonu SARS Osteoporotic Ovine Model Genel Vücut Ağrısı Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Online Muayene Artroskopik Yöntem Antioksidan Yiyecekler Minival İnvaziv Girişim Uzaktan Muayene Antimikrobiyal Dirençli Tehditler DEÜ El Cerrahisi Selenyum Patoloji EuroVelo Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ? Hastanelerde Normale Dönüş Planı 2019-nCoV Epidemic Agoni Debridman Göz Altlarında Morarma Akciğer Kanseri Tanısı Siddhasana Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Kene Uyku Düzeni Anterior Interossöz Sendrom Pandemi Donuk Evre Uskumru Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Dislokasyon Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Antioksidanın faydaları nelerdir? Klavikula Kırıkları El Bileği Artroskopi Fizik Tedavi Üst Ekstremite Replantasyonu Subacromial Impingement Syndrome Donuk Omuz Tanısı El ve Mikrocerrahi Eklem Yüksek Aspirasyon Yoga ve Stres Rotator Manşet Patolojisi Prof. Dr. Mustafa Özkan Kaplıca Tedavisi Rekonstrüktif Cerrahi Mustafa Özkan Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Neden bisiklet? Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Tuzak Nöropati El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Vejetaryen Osteoporotic Bone Portakal Suyu Covid - 19 Radius kırıkları Önlemler Fizik tedavi nedir?