img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları

Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları
25May

Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları

FLEKSÖR=KIVIRICI TENDON YARALANMALARI

Nedir?

Dirseğimizin iç tarafından başlayan kaslar el bileğine yakın orta bölgede tendon (kiriş) lara dönüşerek parmak kemiklerine yapışırlar. Avuç içimizde yer alan bu tendonlara parmaklara yaptırdıkları hareket nedeniyle kıvırıcı=fleksor tendonlar adı verilmektedir. Tendonlar parmaklara gelince kıvırmayı daha iyi yapabilmek için pulley denilen, makaraya benzeyen tünellerle sımsıkı çevrilmiştir. Bu tüneller, tendonun kemikten uzaklaşmasını engeller ve eklemlerin bükülmesine yardımcı olurlar

Ne zaman yaralanırlar?

Önkol, el bileği, avuç içi ve parmaklarda oluşan derin kesilerde fleksör tendonlar yaralanabilir. Özellikle elde, avuç içinde, parmaklarda tendon yaralanmalarına sinir ve damar yaralanmaları eşlik edebilir.

Bulguları nelerdir?

Fleksör tendon yaralanması olan hastada parmaklarda bükme hareketi yapılamayabilir. Yaralanma sonrasında tanının konması gecikirse, kesilen tendon uçları arasındaki mesafe giderek açılır ve ameliyatla eski haline getirmek zorlaşır. Tam olmayan tendon kesilerinde hastanın parmaklarını bükmesinde sorun olmayabilir ama zaman geçtikçe incelen tendon bölgelerinden tendon tekrar kopabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Ameliyatla kesilen tendon uçları uçuca getirilerek sağlam dikiş ve özel dikiş teknikleriyle dikilmelidir. Tendonlar dikilmez ise bükülme hareketi tekrar yapılamaz. Parmaklarda tendonların içinden geçtiği pulley denilen tünellerin korunması tendonların iyileşme sonrası işlevlerini yerine getirebilmesi için çok önemlidir. Tendon kesisiyle birlikte olan damar sinir yaralanmalarının mutlaka mikrocerrahi yöntemler kullanılırak ameliyatla tamir edilmesi gerekir. Yapılan cerrahi müdahele sonrası dikilen tendonların korunması amacı ile fizik tedaviye parmak düzeyli tendon kesilerinde cerrahinin hemen sonrasında başlanırken, diğerlerinde 3-4 haftadan sonra başlanır. Bu süre boyunca tendonların tekrar kopmasının engellenmesi için ön kol koruyucu alçı ile 6 hafta boyunca sarılır ve genellikle alçı çıkarıldıktan sonra hareketlerin hemen sağlanması mümkün olmaz. Fizik tedavi tendon iyileşmesi sırasında, tendonun etraf dokulara yapışıklık oluşmasını engellemektedir. Fleksör tendon yaralanmalarında, cerrahinin yerinde, zamanında olması kadar fizik tedavinin profesyonel ellerce yapılması çok önemlidir.Bazen, fizik tedaviye rağmen hareketler yetersiz kalabilir. Bu durumda, yapışıklılar ameliyatla açılarak tekrar hemen fizik tedaviye başlanmalıdır.

 

Kaynak :http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-tendon-yaralanmalari-65.html

Tags
Donuk Omuz Tanısı Yapışıcı Kapsülit Hemartroz Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? İltihabi (Romatoid) Artrit Karpapometakarpal Eklem Artrozu İzmir Alsancak Metobolize Beat Plastic Pollution izmir ortopedi travmatoloji Lokal Anestezi Saçların Çok Fazla Dökülmesi External Fiksatör Sindaktili Adhesive Capsulitis Glenohumeral Eklem Artrit Artroskopik Yöntem Osteonekroz Lateral Epikondilit Nedir ? Kapsul Esnemesi Rotator Manşet Amputasyon Donuk Omuz Akkiz Habütüel Omuz Çıkığı Koenzim Q10 nedir? Fonksiyonel Transport Ayak Bileği Eklemi Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Yaralanma Donuk Evre Kongo Virüs Komik Kemik Uskumru Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Adezyon ACE2 Adolesan Vegan Toplu Beslenme Sistemleri Plak Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Melatonin Akut Yaralanma Sendrom Dupuytren Kontraktürü Genel Beslenme Önerileri Sekonder Enfeksiyonu Solunum Güçlüğü Kan Transfüzyonu Kalça Protezi Labrum Yırtığı Ortopedik Cerrah Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Mortalite Oranları COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri Anestezi Kolaylıkları Ağır Travma Deltopektoral Girişim Kırığın Havayla Teması Adeziv Sınırlı Girişimsel Cerrahi Diz Artroplastisi Osteoporotik Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı Eklem Ağrıları 2019-nCoV Enfeksiyonu Konservatif Ateroskleroz Statik Stabilizör Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Purdue Pegboard Test (PPT) Uzaktan Muayene MR - Rontgen Diyabet Bunyaviridae Ailesi Yüksek Ateş Karantinanın Ruhsal Etkileri Vegan Yaşam Yenidoğan Balık Yağı HIV/AIDS Eklemlerde Aşınma Donma Evresi Kosta Kırıkları Fleksör Sitokinler Üşüme Uzuv Deltoid Kaslar Osteoporotic Bone Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Kaplıca Tedavisi Kontrolsüz Spor Flora Trapezius Kası Shoulder Proprioception Klinik Beslenme Tedavi Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar