img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları

Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları
25May

Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları

FLEKSÖR=KIVIRICI TENDON YARALANMALARI

Nedir?

Dirseğimizin iç tarafından başlayan kaslar el bileğine yakın orta bölgede tendon (kiriş) lara dönüşerek parmak kemiklerine yapışırlar. Avuç içimizde yer alan bu tendonlara parmaklara yaptırdıkları hareket nedeniyle kıvırıcı=fleksor tendonlar adı verilmektedir. Tendonlar parmaklara gelince kıvırmayı daha iyi yapabilmek için pulley denilen, makaraya benzeyen tünellerle sımsıkı çevrilmiştir. Bu tüneller, tendonun kemikten uzaklaşmasını engeller ve eklemlerin bükülmesine yardımcı olurlar

Ne zaman yaralanırlar?

Önkol, el bileği, avuç içi ve parmaklarda oluşan derin kesilerde fleksör tendonlar yaralanabilir. Özellikle elde, avuç içinde, parmaklarda tendon yaralanmalarına sinir ve damar yaralanmaları eşlik edebilir.

Bulguları nelerdir?

Fleksör tendon yaralanması olan hastada parmaklarda bükme hareketi yapılamayabilir. Yaralanma sonrasında tanının konması gecikirse, kesilen tendon uçları arasındaki mesafe giderek açılır ve ameliyatla eski haline getirmek zorlaşır. Tam olmayan tendon kesilerinde hastanın parmaklarını bükmesinde sorun olmayabilir ama zaman geçtikçe incelen tendon bölgelerinden tendon tekrar kopabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Ameliyatla kesilen tendon uçları uçuca getirilerek sağlam dikiş ve özel dikiş teknikleriyle dikilmelidir. Tendonlar dikilmez ise bükülme hareketi tekrar yapılamaz. Parmaklarda tendonların içinden geçtiği pulley denilen tünellerin korunması tendonların iyileşme sonrası işlevlerini yerine getirebilmesi için çok önemlidir. Tendon kesisiyle birlikte olan damar sinir yaralanmalarının mutlaka mikrocerrahi yöntemler kullanılırak ameliyatla tamir edilmesi gerekir. Yapılan cerrahi müdahele sonrası dikilen tendonların korunması amacı ile fizik tedaviye parmak düzeyli tendon kesilerinde cerrahinin hemen sonrasında başlanırken, diğerlerinde 3-4 haftadan sonra başlanır. Bu süre boyunca tendonların tekrar kopmasının engellenmesi için ön kol koruyucu alçı ile 6 hafta boyunca sarılır ve genellikle alçı çıkarıldıktan sonra hareketlerin hemen sağlanması mümkün olmaz. Fizik tedavi tendon iyileşmesi sırasında, tendonun etraf dokulara yapışıklık oluşmasını engellemektedir. Fleksör tendon yaralanmalarında, cerrahinin yerinde, zamanında olması kadar fizik tedavinin profesyonel ellerce yapılması çok önemlidir.Bazen, fizik tedaviye rağmen hareketler yetersiz kalabilir. Bu durumda, yapışıklılar ameliyatla açılarak tekrar hemen fizik tedaviye başlanmalıdır.

 

Kaynak :http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-tendon-yaralanmalari-65.html

Tags
Adeziv Treatmant of Proximal Humeral Fractures Deltopektoral Girişim Mekanik Ventilasyon Habütüel Omuz Çıkığı Skafoid Kırıkları HCoV-NL63 İdeal uyku Abdominal Kavite 2019-nCoV Enfeksiyonu Atrofi Lakto-Ovo Vejeteryanlar Aktivite Tendonu Abondan HIV/AIDS Sindaktili Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Dikiş Materyallari Dizlerde Kireçlenme Sublukasyon Artiküler PRP Enjeksiyonu Halsizlik Karpapometakarpal Eklem Artrozu Rotator Manşet Yırtığı Zika Ağır Travma PRP ve Kemik İliği Kemik Mineral Yoğunluğu Kontraendikasyonlar Prof. Dr. Mustafa Özkan Kopmuş Uzuv Bakteriyel Translokasyon Önlemler Sağlıklı Beslenme 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Ateroskleroz Fenilketonüri Belirtileri Önkol Clinical Relevance Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Fizik Muayene İltihabi (Romatoid) Artrit Akademik HCoV-229E Yenidoğan Glenohumeral Eklem Artrit Fonksiyonel Parçalı Omuz Kırıkları Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar El ve Mikrocerrahi Yoga ve Kalp Sağlığı 14 gün izolasyon İdeopatik Aritmi Glenohumeral Eklem Sıvısı Antimikrobiyal Dirençli Tehditler Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Kol Sinir Omuz Sıkışması Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Siddhasana Açık Kırığın Kapatılması Matsyasana Eklemlerde Kireçlenme Kırık tanısı nasıl konulur? Osteoporotik Hastalar Dead Arm Sendromu Menisküs Yırtıkları Beta karoten Kireçlenme Cerrahi Kombinasyon MR - Rontgen Semi Fowler Pozisyonu Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Hidroterapi (Su ile tedavi) Omuz Artroskopisi Yumurta Çay Kahve Tüketimi El Bileği Menisküsü Epidemi Dinamik Stabilizör Koordinasyon Zorluğu Tütün Ve Akciğer Sağlığı Abduktor Enfeksiyon Sekonder Enfeksiyonu Uyku Kalitesi Parmak Uyuşması Lokal Anestezi Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Magnetic Resonance Imaging (MRI) Asemptomatik Karantinanın Ruhsal Etkileri Anjiyoplasti Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Üst Ekstremite Maydanoz Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar