img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları

Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları
25May

Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları

FLEKSÖR=KIVIRICI TENDON YARALANMALARI

Nedir?

Dirseğimizin iç tarafından başlayan kaslar el bileğine yakın orta bölgede tendon (kiriş) lara dönüşerek parmak kemiklerine yapışırlar. Avuç içimizde yer alan bu tendonlara parmaklara yaptırdıkları hareket nedeniyle kıvırıcı=fleksor tendonlar adı verilmektedir. Tendonlar parmaklara gelince kıvırmayı daha iyi yapabilmek için pulley denilen, makaraya benzeyen tünellerle sımsıkı çevrilmiştir. Bu tüneller, tendonun kemikten uzaklaşmasını engeller ve eklemlerin bükülmesine yardımcı olurlar

Ne zaman yaralanırlar?

Önkol, el bileği, avuç içi ve parmaklarda oluşan derin kesilerde fleksör tendonlar yaralanabilir. Özellikle elde, avuç içinde, parmaklarda tendon yaralanmalarına sinir ve damar yaralanmaları eşlik edebilir.

Bulguları nelerdir?

Fleksör tendon yaralanması olan hastada parmaklarda bükme hareketi yapılamayabilir. Yaralanma sonrasında tanının konması gecikirse, kesilen tendon uçları arasındaki mesafe giderek açılır ve ameliyatla eski haline getirmek zorlaşır. Tam olmayan tendon kesilerinde hastanın parmaklarını bükmesinde sorun olmayabilir ama zaman geçtikçe incelen tendon bölgelerinden tendon tekrar kopabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Ameliyatla kesilen tendon uçları uçuca getirilerek sağlam dikiş ve özel dikiş teknikleriyle dikilmelidir. Tendonlar dikilmez ise bükülme hareketi tekrar yapılamaz. Parmaklarda tendonların içinden geçtiği pulley denilen tünellerin korunması tendonların iyileşme sonrası işlevlerini yerine getirebilmesi için çok önemlidir. Tendon kesisiyle birlikte olan damar sinir yaralanmalarının mutlaka mikrocerrahi yöntemler kullanılırak ameliyatla tamir edilmesi gerekir. Yapılan cerrahi müdahele sonrası dikilen tendonların korunması amacı ile fizik tedaviye parmak düzeyli tendon kesilerinde cerrahinin hemen sonrasında başlanırken, diğerlerinde 3-4 haftadan sonra başlanır. Bu süre boyunca tendonların tekrar kopmasının engellenmesi için ön kol koruyucu alçı ile 6 hafta boyunca sarılır ve genellikle alçı çıkarıldıktan sonra hareketlerin hemen sağlanması mümkün olmaz. Fizik tedavi tendon iyileşmesi sırasında, tendonun etraf dokulara yapışıklık oluşmasını engellemektedir. Fleksör tendon yaralanmalarında, cerrahinin yerinde, zamanında olması kadar fizik tedavinin profesyonel ellerce yapılması çok önemlidir.Bazen, fizik tedaviye rağmen hareketler yetersiz kalabilir. Bu durumda, yapışıklılar ameliyatla açılarak tekrar hemen fizik tedaviye başlanmalıdır.

 

Kaynak :http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-tendon-yaralanmalari-65.html

Tags
Omuz Dirsek Bursit Hücre Yenilenmesi Padmasana Distal Radioulnar Eklem(DRUJ Enfeksiyon Diz Protez Diz Artroplastisi Rotator Manşet Fonksiyonel External Fiksatör Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Rotator Cuff Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) TFCC Yırtığı Kemik Yapısında Bozukluk Purpose El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Hipertansiyon Statik Stabilizör Artrit (Kireçlenme) Dr. Mustafa OZKAN Adinamik El Bileği Artroskopi Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma izmir ortopedi travmatoloji Radius ve Ulna Melatonin Artroz Dikiş Materyallari Skalen Blok Üst Ekstremite Fizik tedavi nedir? Trapezius Kası Eklem Kıkırdaği Osteoporotic Bone El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Parmaklarda His Kaybı Rotator Manşet Tendinopatisi Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Klinik Beslenme Tedavi Maydanoz Adventitia Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Ortopedist Kemik Kaybı Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Serbest Radikaller Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Ultrasonography (US) Anti-inflamatuar Tedavi Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Sağlıklı Bir Omuz Üst Ekstremite Replantasyonu Artrit Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Silah Yaralanmaları Methods Baseline Revaskülarizasyon Gastrointestinal Semptomlar Klavikula Kırıkları Uzuv Mustafa Özkan Glenohumeral Eklem Artrit Denge Problemleri İltihabi (Romatoid) Artrit Patognomonik Kubital Atravmatik Metobolize Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Somon Donuk Omuz Eklem Kapsül Karantinanın Ruhsal Etkileri Radius kırıkları Debridman Antioksidan Yiyecekler COVID - 19 Dünya Haritası Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Riskler ve Komplikosyonlar Subskapularis Kası Çiçek Kardiyovasküler Sistem The Evaluation of the Rotator Cuff Şiddetli Omuz Ağrısı Kardiyomiyopati Omuzdaki Kas Yırtıkları Artroskop Uzaktan Destek Adenovirüs Salgını Omuz Eklem Oyuğu Artritin Fizik Tedavi Uygulamaları Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım Akciğer Kanseri Tanısı