img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları

Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları
25May

Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları

FLEKSÖR=KIVIRICI TENDON YARALANMALARI

Nedir?

Dirseğimizin iç tarafından başlayan kaslar el bileğine yakın orta bölgede tendon (kiriş) lara dönüşerek parmak kemiklerine yapışırlar. Avuç içimizde yer alan bu tendonlara parmaklara yaptırdıkları hareket nedeniyle kıvırıcı=fleksor tendonlar adı verilmektedir. Tendonlar parmaklara gelince kıvırmayı daha iyi yapabilmek için pulley denilen, makaraya benzeyen tünellerle sımsıkı çevrilmiştir. Bu tüneller, tendonun kemikten uzaklaşmasını engeller ve eklemlerin bükülmesine yardımcı olurlar

Ne zaman yaralanırlar?

Önkol, el bileği, avuç içi ve parmaklarda oluşan derin kesilerde fleksör tendonlar yaralanabilir. Özellikle elde, avuç içinde, parmaklarda tendon yaralanmalarına sinir ve damar yaralanmaları eşlik edebilir.

Bulguları nelerdir?

Fleksör tendon yaralanması olan hastada parmaklarda bükme hareketi yapılamayabilir. Yaralanma sonrasında tanının konması gecikirse, kesilen tendon uçları arasındaki mesafe giderek açılır ve ameliyatla eski haline getirmek zorlaşır. Tam olmayan tendon kesilerinde hastanın parmaklarını bükmesinde sorun olmayabilir ama zaman geçtikçe incelen tendon bölgelerinden tendon tekrar kopabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Ameliyatla kesilen tendon uçları uçuca getirilerek sağlam dikiş ve özel dikiş teknikleriyle dikilmelidir. Tendonlar dikilmez ise bükülme hareketi tekrar yapılamaz. Parmaklarda tendonların içinden geçtiği pulley denilen tünellerin korunması tendonların iyileşme sonrası işlevlerini yerine getirebilmesi için çok önemlidir. Tendon kesisiyle birlikte olan damar sinir yaralanmalarının mutlaka mikrocerrahi yöntemler kullanılırak ameliyatla tamir edilmesi gerekir. Yapılan cerrahi müdahele sonrası dikilen tendonların korunması amacı ile fizik tedaviye parmak düzeyli tendon kesilerinde cerrahinin hemen sonrasında başlanırken, diğerlerinde 3-4 haftadan sonra başlanır. Bu süre boyunca tendonların tekrar kopmasının engellenmesi için ön kol koruyucu alçı ile 6 hafta boyunca sarılır ve genellikle alçı çıkarıldıktan sonra hareketlerin hemen sağlanması mümkün olmaz. Fizik tedavi tendon iyileşmesi sırasında, tendonun etraf dokulara yapışıklık oluşmasını engellemektedir. Fleksör tendon yaralanmalarında, cerrahinin yerinde, zamanında olması kadar fizik tedavinin profesyonel ellerce yapılması çok önemlidir.Bazen, fizik tedaviye rağmen hareketler yetersiz kalabilir. Bu durumda, yapışıklılar ameliyatla açılarak tekrar hemen fizik tedaviye başlanmalıdır.

 

Kaynak :http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-tendon-yaralanmalari-65.html

Tags
Şiddetli Pnömoni Sürekli Yorgunluk Hissi Vitamin ve Mineral Alımı Donuk Omuz Tanısı Eklem Kıkırdaği Romatoit Artrit nedir? Klinik Beslenme Tedavi Fizik Muayene Çay Kahve Tüketimi Uyku Kalitesi Üst Sol Kemiği Dirsek Akademik Yüksek Aspirasyon Değişken Ruh Hali Tütün Ve Akciğer Sağlığı Yenidoğan Fraktür Results EuroVelo Isırgan Otu Kuru Baklagiller Mortalite Oranları Obezite SARS Adhesive Capsulitis HCoV-229E Donuk Evre Sindaktili Yardımlı Kırık Redüksiyonu Bursit Yoga ve Kalp Sağlığı Donuk Omuz Likopen Anti-inflamatuar Tedavi Online Doktor Serbest Radikaller Hafif-Orta Atrofi Fizik Tedavi İdeal uyku İdeopatik Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Parmak Ucu Deformiteleri Magnetic Resonance Imaging (MRI) Beta karoten Dislokasyon Basis Osteoporotik Hastalar Anjiyoplasti Halsizlik Donma Evresi Fenilalanin Neden bisiklet? Plak Vejetaryen DEXA Bunyaviridae Ailesi Dinamik Stabilizör Sublukasyon TFCC Yırtığı Pasif Maruziyetine Önlem izmir ortopedi travmatoloji Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Alignment Motor Aktivite Akciğer Kanseri Tanısı Eklem Cerrahisi Covid-19 Sağlık Krizi 1.5 m. Sosyal Mesafe Radius kırıkları Köprücük Kemiği Ortopedi ve Travmatoloji Dr. Mustafa Özkan Atravmatik Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Artiküler Steroid Dequervian Tenosinoviti Siddhasana Fonksiyonel Constant Testi Omuz Sıkışması Atrofi MERS-CoV Tenisçi Dirseği Eklem Kapsül Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Lakto-Ovo Vejeteryanlar Hücre Yenilenmesi Renk Değişikliği Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Arter Anastomozu Diz Protezleri Nairovirüs Grubu Atelleme Sonuç Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Deltopektoral Girişim Osteoporotik Üst Ekstremite Periferik Sinir Sistemi Karantinanın Ruhsal Etkileri Kalça Protezi