img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

El Kırıkları

El Kırıkları
25May

El Kırıkları

El Kırıkları

El, parmakların ve el bileğinin hareketini sağlayan kasların içinde olduğu,birçok sayıda küçük kemiğin oluşturduğu kompleks yapılar bütünüdür. El kemikleri birbirine çok sıkı bağlarla bağlanmıştır. Elde kemik kırıkları ancak kuvvetli travmalar sonucu oluşur. Eklem içi,eklem dışında kırıklar olabilir. (Şekil elin iskelet anatomisi,kırık tiplerinin şekli ve müdahale tipleri)

Nasıl oluşur? Bulguları nelerdir?

Düşme, el üzerine ağırlık düşmesi, duvara vurma sonucu oluşabilir. Kırık olan elde şişlik, morarma, deformite, ağrı oluşur. Travma sonrası hastada bu şikayetlerin olması durumunda deneyimli bir doktora başvurulmalıdır. Yapılan radyolojik inceleme ile tanı konulabilir. Şüpheli durumlarda bilgisayarlı tomografi istenebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavi kırık tipine, kırık şekline, kırılan kemiğe, kırığa eşlik eden yaralanmaların şekline göre değişir.

Atel veya tam olmayan yarım alçı yerinden oynamamış kırıkların tedavisi için kullanılabilir.

A.Kapalı olarak kırığı yerine oturtma ve tel ile sabitleme: Kırıklar yerinde oynamış ise; kırık kemik uçlarını görmek için cilt bütünlüğünü bozmadan, anında radyolojik inceleme yapmaya olanak sağlayan skopi denen makineler yardımı ile olarak karşı karşıya getirilip teller ile sabitlenebilir.

B.Plak, vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme: Açık yaralanma varsa, kapalı olarak kırık uçları uç uca getirilemiyorsa, kırık ekleme kadar uzanıyorsa, kırık uçlarını yerine oturtmak için cilt bütünlüğünü açarak kırık uçlarını açık olarak tel, vida, plak ile sabitlenir.

C.Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör):Yara çok kirli veya kırık çok parçalı ise kırık hattının altından ve üstünden vücudun dışından tatbik edilen barlar yardımı ile kırık sabitlenir.

Ne gibi sorunlar oluşur?

Kırık tipine ve şekline göre sorunlar değişik olabilir. Parmaklarda hareket kısıtlılığı,kırıkta kaynamama görülebilir.Bu nedenle fizik tedavi mümkün olduğunca erken başlanmalıdır.

 


Kaynak:http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-el-kiriklari-67.html

Tags
Antebrachial Hidroterapi (Su ile tedavi) Deltopektoral Girişim Adduktor Kolera Dünya Diyetisyenler Günü Kemik Yapısında Bozukluk Results Ateroskleroz El Bileği Artroskopi Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Alignment Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Karpapometakarpal Eklem Artrozu İdeal uyku Anestezi Kolaylıkları Habütüel Omuz Çıkığı Pranayama Sıkışma Evcil hayvanlar Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi Tuzak Nöropati Portakal Suyu Nöropati Online Doktor Skafoid Kırıkları Adenovirüs Salgını Tuzak Antioksidan Yiyecekler Akinezi Hemarojik Şok Omuz Artroskopisi Sınırlı Girişimsel Cerrahi Online Randevu Fonksiyonel Artritin Adial Sinir Felci Anterior Interossöz Sendrom Bunyaviridae Ailesi External Fiksatör Mikroekolojiler Hızlı Kemik Kaybı Yoga ve Kalp Sağlığı Purdue Pegboard Test (PPT) Kara Veba (Black Death) Eklem Ağrıları Rekonstrüktif Cerrahi Kronik Ağrılar Aspirasyon Rotator Cuff Eklem El Kırıkları Nasıl oluşur? Artiküler PRP Enjeksiyonu Artrit Abrazyon Mustafa Özkan Sendrom Korona Virus Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Replante Yoğurt Statik Stabilizör Fizik Tedavi Kosta Kırıkları Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Fizik Muayene Adinamik Çözülme Evresi Omuz Eklem Oyuğu Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Racture Fixation Mental Health Kene Kemik Kaybı Sekonder Enfeksiyonu Grafi Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar Eklem Kıkırdaği Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Basis Spor Yaralanmaları Neden bisiklet? İnsizyon SARS-CoV-2 Kan Transfüzyonu Halsizlik MDR/XDR Tüberkülozu Çay Kahve Tüketimi Donuk Omuzun Belirtileri Trombositten Zengin Plazma (PRP) Anti-inflamatuar Tedavi Ultrasonography (US) Ters Omuz Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Matsyasana Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Ağır Travma Lokal Anestezi Parçalı kırıklar Süt Ürünleri