img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

El Kırıkları

El Kırıkları
25May

El Kırıkları

El Kırıkları

El, parmakların ve el bileğinin hareketini sağlayan kasların içinde olduğu,birçok sayıda küçük kemiğin oluşturduğu kompleks yapılar bütünüdür. El kemikleri birbirine çok sıkı bağlarla bağlanmıştır. Elde kemik kırıkları ancak kuvvetli travmalar sonucu oluşur. Eklem içi,eklem dışında kırıklar olabilir. (Şekil elin iskelet anatomisi,kırık tiplerinin şekli ve müdahale tipleri)

Nasıl oluşur? Bulguları nelerdir?

Düşme, el üzerine ağırlık düşmesi, duvara vurma sonucu oluşabilir. Kırık olan elde şişlik, morarma, deformite, ağrı oluşur. Travma sonrası hastada bu şikayetlerin olması durumunda deneyimli bir doktora başvurulmalıdır. Yapılan radyolojik inceleme ile tanı konulabilir. Şüpheli durumlarda bilgisayarlı tomografi istenebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavi kırık tipine, kırık şekline, kırılan kemiğe, kırığa eşlik eden yaralanmaların şekline göre değişir.

Atel veya tam olmayan yarım alçı yerinden oynamamış kırıkların tedavisi için kullanılabilir.

A.Kapalı olarak kırığı yerine oturtma ve tel ile sabitleme: Kırıklar yerinde oynamış ise; kırık kemik uçlarını görmek için cilt bütünlüğünü bozmadan, anında radyolojik inceleme yapmaya olanak sağlayan skopi denen makineler yardımı ile olarak karşı karşıya getirilip teller ile sabitlenebilir.

B.Plak, vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme: Açık yaralanma varsa, kapalı olarak kırık uçları uç uca getirilemiyorsa, kırık ekleme kadar uzanıyorsa, kırık uçlarını yerine oturtmak için cilt bütünlüğünü açarak kırık uçlarını açık olarak tel, vida, plak ile sabitlenir.

C.Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör):Yara çok kirli veya kırık çok parçalı ise kırık hattının altından ve üstünden vücudun dışından tatbik edilen barlar yardımı ile kırık sabitlenir.

Ne gibi sorunlar oluşur?

Kırık tipine ve şekline göre sorunlar değişik olabilir. Parmaklarda hareket kısıtlılığı,kırıkta kaynamama görülebilir.Bu nedenle fizik tedavi mümkün olduğunca erken başlanmalıdır.

 


Kaynak:http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-el-kiriklari-67.html

Tags
Trombositten Zengin Plazma (PRP) Hemiartroplasti Biyolojik Ajan Hemarojik Şok Fizik Muayene Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Neden bisiklet? Çözülme Evresi Vitamin ve Mineral Alımı Replantasyon Somon El ve Mikrocerrahi Artroskopik Yöntem Süt ve Süt Ürünleri Abondan Fizik Tedavi İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Joint Capsule; tissue adhesions Mikrocerrahi Alo 184 Sosyal Mesafe Amputasyon Shoulder Pain vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme Kubital Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi 2019-nCoV Epidemic Anjiyoplasti Ebola Uzaktan Destek HDL Hidroterapi (Su ile tedavi) Metobolize Karmayoga Maydanoz Üst Ekstremite Replantasyonu İzmir Alsancak Bhadrasana Abrazyon Kara Veba (Black Death) PRP ve Kemik İliği Adezyon Adial Sinir Felci Enfeksiyon Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Kapsul Esnemesi 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Relatif Endikasyonlar Tedavi edici egzersiz uygulamaları Flora Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Eklem Kıkırdaği Hücre Yenilenmesi Kardiyomiyopati Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? İlaca Dirençli Sıtma MERS-CoV Adolesan Vajrasana Başparmak Amputasyonları Kopmuş Uzuv Menisküs Yırtıkları Antioksidanın faydaları nelerdir? Şiddetli Omuz Ağrısı Lakto-Ovo Vejeteryanlar Korona Virus Padmasana Akromegali Bursit Covid - 19 Minival İnvaziv Girişim Asana Portakal Suyu Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Yoga ve Stres Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Ortopedik Cerrah Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler HCoV-229E Medial Epikondil İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Kalça Protezi Renk Değişikliği Eklem Cerrahisi Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Kene Oksidasyon nedir? Influenza A H7N9 El Cerrahi İzmir Travmatoloji Fizik tedavi nedir? Eklemlerde Aşınma Yüksek Mortalite Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Önlemler Anamnez Hastalık Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi)