img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

El Kırıkları

El Kırıkları
25May

El Kırıkları

El Kırıkları

El, parmakların ve el bileğinin hareketini sağlayan kasların içinde olduğu,birçok sayıda küçük kemiğin oluşturduğu kompleks yapılar bütünüdür. El kemikleri birbirine çok sıkı bağlarla bağlanmıştır. Elde kemik kırıkları ancak kuvvetli travmalar sonucu oluşur. Eklem içi,eklem dışında kırıklar olabilir. (Şekil elin iskelet anatomisi,kırık tiplerinin şekli ve müdahale tipleri)

Nasıl oluşur? Bulguları nelerdir?

Düşme, el üzerine ağırlık düşmesi, duvara vurma sonucu oluşabilir. Kırık olan elde şişlik, morarma, deformite, ağrı oluşur. Travma sonrası hastada bu şikayetlerin olması durumunda deneyimli bir doktora başvurulmalıdır. Yapılan radyolojik inceleme ile tanı konulabilir. Şüpheli durumlarda bilgisayarlı tomografi istenebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavi kırık tipine, kırık şekline, kırılan kemiğe, kırığa eşlik eden yaralanmaların şekline göre değişir.

Atel veya tam olmayan yarım alçı yerinden oynamamış kırıkların tedavisi için kullanılabilir.

A.Kapalı olarak kırığı yerine oturtma ve tel ile sabitleme: Kırıklar yerinde oynamış ise; kırık kemik uçlarını görmek için cilt bütünlüğünü bozmadan, anında radyolojik inceleme yapmaya olanak sağlayan skopi denen makineler yardımı ile olarak karşı karşıya getirilip teller ile sabitlenebilir.

B.Plak, vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme: Açık yaralanma varsa, kapalı olarak kırık uçları uç uca getirilemiyorsa, kırık ekleme kadar uzanıyorsa, kırık uçlarını yerine oturtmak için cilt bütünlüğünü açarak kırık uçlarını açık olarak tel, vida, plak ile sabitlenir.

C.Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör):Yara çok kirli veya kırık çok parçalı ise kırık hattının altından ve üstünden vücudun dışından tatbik edilen barlar yardımı ile kırık sabitlenir.

Ne gibi sorunlar oluşur?

Kırık tipine ve şekline göre sorunlar değişik olabilir. Parmaklarda hareket kısıtlılığı,kırıkta kaynamama görülebilir.Bu nedenle fizik tedavi mümkün olduğunca erken başlanmalıdır.

 


Kaynak:http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-el-kiriklari-67.html

Tags
Clinical Relevance Isırgan Otu Sürekli Yorgunluk Hissi Parmak Ucu Deformiteleri Parçalı kırıklar Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Results Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Sert Dirsek Influenza A H7N9 Ters Omuz Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri TFCC Yırtığı Omuz Dirsek Postoperatif Ağrı Fizik tedavi nedir? Kontamine Afferent Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) SARS Uzaktan Destek Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Yapışıcı Kapsülit Vegan Yaşam Balık Tüketimi Patoloji External Fiksatör Skafoid Kırıkları Nasıl Oluşur? Tanı ve Tedavisinde Neler Yapılır? Instabilite Debridman Minival İnvaziv Girişim Vegan Kök Hücre Enjeksiyonu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Çökkün Duygudurum Hızlı Kemik Kaybı The Evaluation of the Rotator Cuff Yüksek Mortalite Absorban Covid - 19 Donuk Omuz Tanısı Riskler ve Komplikosyonlar Kongo Virüs Bunyaviridae Ailesi Somon Atelleme Trapezius Kası Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Parmak Yokluğu Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Eklemlerde Aşınma Parmaklarda His Kaybı Sebze ve Meyve Tüketimi Mikrocerrahi Fizik Muayene Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Kırık tanısı nasıl konulur? MDR/XDR Tüberkülozu Alo 184 Topuktan Kan Halsizlik Kolera Alignment Ebola Sinovya Dokusu Sendrom KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Glenoidin Radius ve Ulna Ortopedi Ağır Travma Fonksiyonel Constant Testi İspanyol Gribi (Spanish Flu) Influenza A H1N1 Daha Az Kavrama Gücü Eklem Cerrahisi Protez Artrit Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Çiçek Sendrom Skafoid Kırıkları Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Oksidasyon nedir? Fizik Tedavi Sağlıklı Bir Omuz 1.5 m. Sosyal Mesafe Fleksör Artroskopik Bankart Kısmi Artroskopi Aks Flora Avesküler Nekroz Akinezi Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma 14 gün izolasyon El Bileği Menisküsü