img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

El Kırıkları

El Kırıkları
25May

El Kırıkları

El Kırıkları

El, parmakların ve el bileğinin hareketini sağlayan kasların içinde olduğu,birçok sayıda küçük kemiğin oluşturduğu kompleks yapılar bütünüdür. El kemikleri birbirine çok sıkı bağlarla bağlanmıştır. Elde kemik kırıkları ancak kuvvetli travmalar sonucu oluşur. Eklem içi,eklem dışında kırıklar olabilir. (Şekil elin iskelet anatomisi,kırık tiplerinin şekli ve müdahale tipleri)

Nasıl oluşur? Bulguları nelerdir?

Düşme, el üzerine ağırlık düşmesi, duvara vurma sonucu oluşabilir. Kırık olan elde şişlik, morarma, deformite, ağrı oluşur. Travma sonrası hastada bu şikayetlerin olması durumunda deneyimli bir doktora başvurulmalıdır. Yapılan radyolojik inceleme ile tanı konulabilir. Şüpheli durumlarda bilgisayarlı tomografi istenebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavi kırık tipine, kırık şekline, kırılan kemiğe, kırığa eşlik eden yaralanmaların şekline göre değişir.

Atel veya tam olmayan yarım alçı yerinden oynamamış kırıkların tedavisi için kullanılabilir.

A.Kapalı olarak kırığı yerine oturtma ve tel ile sabitleme: Kırıklar yerinde oynamış ise; kırık kemik uçlarını görmek için cilt bütünlüğünü bozmadan, anında radyolojik inceleme yapmaya olanak sağlayan skopi denen makineler yardımı ile olarak karşı karşıya getirilip teller ile sabitlenebilir.

B.Plak, vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme: Açık yaralanma varsa, kapalı olarak kırık uçları uç uca getirilemiyorsa, kırık ekleme kadar uzanıyorsa, kırık uçlarını yerine oturtmak için cilt bütünlüğünü açarak kırık uçlarını açık olarak tel, vida, plak ile sabitlenir.

C.Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör):Yara çok kirli veya kırık çok parçalı ise kırık hattının altından ve üstünden vücudun dışından tatbik edilen barlar yardımı ile kırık sabitlenir.

Ne gibi sorunlar oluşur?

Kırık tipine ve şekline göre sorunlar değişik olabilir. Parmaklarda hareket kısıtlılığı,kırıkta kaynamama görülebilir.Bu nedenle fizik tedavi mümkün olduğunca erken başlanmalıdır.

 


Kaynak:http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-el-kiriklari-67.html

Tags
Akciğer Kanseri Tanısı Pasif Maruziyetine Önlem Radius ve Ulna Patoloji Ters Omuz Protezi Nedir? Radyolojik Toplu Beslenme Sistemleri Renk Değişikliği HDL Adhesive Capsulitis Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Halsizlik Prof. Dr. Mustafa Özkan Omuz Eklem Oyuğu Coronavirus Outbreak Sublukasyon Ultrasonografi (US) Kontamine DEÜ El Cerrahisi Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Evaluate Alçılı Tedavi Köprücük Kemiği Uyku Hijyeni Polidaktili Purpose Kemik Mineral Yoğunluğu Klinik Beslenme Tedavi Sınırlı Girişimsel Cerrahi Plak Epidemi İzmir El Mikrocerrahi NL63 Absorban Asana El Cerrahi İzmir Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Fizik tedavi nedir? Abduksiyon Dr. Mustafa OZKAN izmir ortopedi travmatoloji Lakto Vejeteryanlar Osteoporotic Ovine Model Omuzdaki Kas Yırtıkları Artiküler PRP Enjeksiyonu Covid - 19 Artrit (Kireçlenme) Dizlerde Kireçlenme Pranayama Minival İnvaziv Girişim Eklem Kıkırdaği Agonist Parmak Uyuşması Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Eklem Ağrıları Lateral Epikondilit Nedir ? Sindaktili Shoulder Pain Yardımlı Kırık Redüksiyonu Motor Aktivite Donuk Evre Semi Fowler Pozisyonu Amputasyon Yaralanma Kalça Protezi TFCC Yırtığı Kök Hücre Enjeksiyonu Manyetik Rezonans Görüntüleme Dr. Mustafa Özkan Habütüel Omuz Çıkığı Üst Ekstremite Beta karoten Evcil hayvanlar Önkol Serbest Radikaller Parmak Ucu Deformiteleri İzmir Ortopedi Cerrahı El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Uykusuzluk Önlemler Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Osteoporotik Hastalar Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Trapezius Kası Covid 19 Aşı Donuk Omuzda Konservatif Tedavi Doğru Nefes Alma Fizik Tedavi Uygulamaları Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Osteonekroz vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme Vajrasana Bakteriyel Translokasyon Trombositten Zengin Plazma (PRP) Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım Saçların Çok Fazla Dökülmesi İmplant Ateroskleroz ACE2 Konasana