img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

El Bileği Kırıkları

El Bileği Kırıkları
25May

El Bileği Kırıkları

El Bileği Kırıkları

El bileği iki önkol kemiği ‘radius ve ulna’ ve sekiz küçük kemikten oluşan döndürme, öne ve yukarıya kıvrılma, yanlara doğru eğilme hareketlerini yapabilen eklemdir. Gençlerde, şiddetli yaralanmalarda örneğin el bileğinin üzerine yüksekten düşme, trafik kazası sonucu kırıklar oluşurken osteoporoz ile beraber daha basit travmalarda da aynı kırıklar görülmektedir. Kırıklar, el bileğinde en sık radius kemiğinin uç kısmında görülür.

Semptomları nelerdir?

El bileği kırıklarının semptomları sanılanın aksine burkulmalardan farklı değildir. El bileği üzerinde şişlik ve hareketle ya da hareketsiz oluşan ağrı en sık semptomlardır. Radius kırıklarında el bileğinde çatal sırtına benzer deformite oluşabilir. Küçük kemik kırıklarında bu deformite oluşmaz.

Kırık şüphesi varsa ne yapılmalı?

Elbileği karton ya da tahtayla alttan desteklenmeli ve hareket ettirilmemeye çalışılmalıdır. Şiş olan bölgeye buz konularak şişliğin azaltılması sağlandıktan sonra en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kırık tanısı nasıl konulur?

Muayene edildikten sonra en az iki yönlü röntgen filmi ile tanı konulabilir. Küçük kırık parçalarını daha iyi ayrıntılandırmak için bilgisayarlı tomografi çektirilebilir. Manyetik rezonans görüntüleme daha çok eklem çevresindeki bağlar, tendonlar hakkında bilgi vermektedir.

Nasıl tedavi edilir?

Kırığın yer değiştirmiş olması yada olmaması, parçalı olup olmaması doğru tedavinin belirlenmesinde ana faktörlerdir. Ayrıca hastanın yaşı, genel sağlık durumu, mesleği, el bileğindeki kireçlenme olup olmaması tedavinin belirlenmesinde önemlidir.

Yerinden oynamamış ve parçalı olmayan kırıklarda alçıyla tedavi mümkündür. Fakat yerinden oynamış, parçalı kırıkların çoğu ameliyat gerektirir. Ameliyat için dıştan tespit veya içten tespit yöntemleri kullanılabilir. Dıştan tespit için, el ile önkol arasında köprü gibi platinler yerleştirilebilir. Aynı zamanda çivilerle de kırıklar birbirine tutturulabilir. İçten tespit içinde plaklar kullanılabilir. Bazen el bileği artroskopisinde tedavide kullanılabilmektedir.

Hangi tip tespit (ameliyat) yönteminin kullanılacağını doktorunuz karar verecektir.

Bazen kırık uçları arasında boşluk oluşursa kemik aşısı=grefti gerekebilir. Bu aşı vücudunuzun herhangi bir yerinden sıklıkla kalçanızdan alınarak yapılır.

Ameliyat olduktan sonra, kırık iyileşmesi devam ederken parmakların hareket ettirilmesi elde oluşan ödemi ve sonrasında yapılacak fizik tedaviyi kolaylaştırır. Bu nedenle ameliyattan sonra parmaklar mümkün olduğunca kıvrılarak açılmalıdır. Kırık iyileşmeye başlayınca, el bileğine hareket başlanabilir. El bileği hareket zamanı için doktorunuz karar verecektir. Kırığın kaynaması 4–8 hafta arasındadır.

El bileği kırıkları eklem içi kırıklar olduğu için, bazı hastalarda hareket kısıtlığı, kireçlenme ve ara sıra kırık bölgesinde ağrı görülebilir.


 

 
Kaynak: http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-el-bilegi-kiriklari-68.html

Tags
Eklem Ağrıları HDL Ağır Travma Donuk Omuzun Belirtileri Üst Ekstremite Üşüme Patognomonik Shaver Aleti Akkiz El Kırıkları Nasıl oluşur? External Fiksatör Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Mikroekolojiler Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Skafoid Kırıkları Nasıl Oluşur? Tanı ve Tedavisinde Neler Yapılır? Fizik tedavi nedir? Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı Kardiyovasküler Alçılı Tedavi Öksürük Fizik Tedavi Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Rotator Cuff Agoni Neden bisiklet? Kontamine Denge Problemleri Osteoporotic Bone Romatoit Artrit nedir? Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Abduksiyon Kosta Kırıkları Genel Beslenme Önerileri Şiddetli Omuz Ağrısı Klinik Beslenme Tedavi Tuzak Tendon vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme Fonksiyonel Constant Testi Antioksidan nedir Yaralanma SARS-CoV-2 Risk SLAP Onarımı Kalsifiye Tendinit Abdominal Kavite Kırık tanısı nasıl konulur? Kronik Ağrılar Donuk Omuzda Konservatif Tedavi Grafi Parçalı Omuz Kırıkları Nöropati Donma Evresi Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Vajrasana Antioksidan Yiyecekler Kopmuş Uzuv DEU Ortopedi ve Travmatoloji Renk Değişikliği Yoga ve Stres Instabilite Komik Kemik Doktorla Canlı Görüşme Matsyasana Osteoartrit El Kırıkları Bulguları nelerdir? Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Boyun Fıtığı Influenza A H1N1 Lateral Epikondilit Nedir ? Opioid Analjezikler Osteonekroz First COVID-19 Vaccine Tested Plak Diz Protezleri Yardımlı Kırık Redüksiyonu Karpal Tünel Sendromu Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Doğumsal El Bozuklukları Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler The Evaluation of the Rotator Cuff Bhadrasana Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Influenza A H1N5 El Cerrahi İzmir Beta karoten Kök Hücre Enjeksiyonu Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Tuzak Nöropati Prof. Dr. Mustafa Özkan Sorunlu Bir Omuz Uyku Kalitesi Avesküler Nekroz Agnozi Anti-inflamatuar Tedavi Akut Yaralanma Adenovirüs Salgını