img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

El Bileği Kırıkları

El Bileği Kırıkları
25May

El Bileği Kırıkları

El Bileği Kırıkları

El bileği iki önkol kemiği ‘radius ve ulna’ ve sekiz küçük kemikten oluşan döndürme, öne ve yukarıya kıvrılma, yanlara doğru eğilme hareketlerini yapabilen eklemdir. Gençlerde, şiddetli yaralanmalarda örneğin el bileğinin üzerine yüksekten düşme, trafik kazası sonucu kırıklar oluşurken osteoporoz ile beraber daha basit travmalarda da aynı kırıklar görülmektedir. Kırıklar, el bileğinde en sık radius kemiğinin uç kısmında görülür.

Semptomları nelerdir?

El bileği kırıklarının semptomları sanılanın aksine burkulmalardan farklı değildir. El bileği üzerinde şişlik ve hareketle ya da hareketsiz oluşan ağrı en sık semptomlardır. Radius kırıklarında el bileğinde çatal sırtına benzer deformite oluşabilir. Küçük kemik kırıklarında bu deformite oluşmaz.

Kırık şüphesi varsa ne yapılmalı?

Elbileği karton ya da tahtayla alttan desteklenmeli ve hareket ettirilmemeye çalışılmalıdır. Şiş olan bölgeye buz konularak şişliğin azaltılması sağlandıktan sonra en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kırık tanısı nasıl konulur?

Muayene edildikten sonra en az iki yönlü röntgen filmi ile tanı konulabilir. Küçük kırık parçalarını daha iyi ayrıntılandırmak için bilgisayarlı tomografi çektirilebilir. Manyetik rezonans görüntüleme daha çok eklem çevresindeki bağlar, tendonlar hakkında bilgi vermektedir.

Nasıl tedavi edilir?

Kırığın yer değiştirmiş olması yada olmaması, parçalı olup olmaması doğru tedavinin belirlenmesinde ana faktörlerdir. Ayrıca hastanın yaşı, genel sağlık durumu, mesleği, el bileğindeki kireçlenme olup olmaması tedavinin belirlenmesinde önemlidir.

Yerinden oynamamış ve parçalı olmayan kırıklarda alçıyla tedavi mümkündür. Fakat yerinden oynamış, parçalı kırıkların çoğu ameliyat gerektirir. Ameliyat için dıştan tespit veya içten tespit yöntemleri kullanılabilir. Dıştan tespit için, el ile önkol arasında köprü gibi platinler yerleştirilebilir. Aynı zamanda çivilerle de kırıklar birbirine tutturulabilir. İçten tespit içinde plaklar kullanılabilir. Bazen el bileği artroskopisinde tedavide kullanılabilmektedir.

Hangi tip tespit (ameliyat) yönteminin kullanılacağını doktorunuz karar verecektir.

Bazen kırık uçları arasında boşluk oluşursa kemik aşısı=grefti gerekebilir. Bu aşı vücudunuzun herhangi bir yerinden sıklıkla kalçanızdan alınarak yapılır.

Ameliyat olduktan sonra, kırık iyileşmesi devam ederken parmakların hareket ettirilmesi elde oluşan ödemi ve sonrasında yapılacak fizik tedaviyi kolaylaştırır. Bu nedenle ameliyattan sonra parmaklar mümkün olduğunca kıvrılarak açılmalıdır. Kırık iyileşmeye başlayınca, el bileğine hareket başlanabilir. El bileği hareket zamanı için doktorunuz karar verecektir. Kırığın kaynaması 4–8 hafta arasındadır.

El bileği kırıkları eklem içi kırıklar olduğu için, bazı hastalarda hareket kısıtlığı, kireçlenme ve ara sıra kırık bölgesinde ağrı görülebilir.


 

 
Kaynak: http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-el-bilegi-kiriklari-68.html

Tags
Skafoid Kırıkları HCoV-229E Fonksiyonel Constant Testi İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Purdue Pegboard Test (PPT) Fizik Tedavi Hemartroz İdeal uyku Ortopedist SARS-CoV-2 Fizik Tedavi Artroz Revaskülarizasyon Sendrom Sıkışma Omuz Ağrısı Magnetic Resonance Imaging (MRI) Online Muayene Eklem Cerrahisi Cilt Kaybı Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Agonist Artroskopik Cerrahi Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Skalen Blok Üst Ekstremite Üst Ekstremite Replantasyonu Mustafa Özkan Results Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Brakial Pleksus Göz Altlarında Morarma UV-C Ampul Tedavi edici egzersiz uygulamaları Biseps Kirişi Sorunları Donuk Omuz El Kırıkları Nasıl oluşur? Osteoporotic Ovine Model Zika Ulnar Siniri Sorunlu Bir Omuz Dr. Mustafa OZKAN Habütüel Omuz Çıkığı Akinezi Artiküler PRP Enjeksiyonu Akciğer Kanseri Tanısı Kasların Güçsüzleşmesi Ayak Bileği Eklemi Köprücük Kemiği Uskumru Konservatif Balık Yağı Kontrolsüz Spor Denge Problemleri HKU1 Çay Kahve Tüketimi SARS-CoV-2 Diz Artroplastisi 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Kırık Sabitlenmesi Adinamik Halsizlik Omuz Adezif Kapsüliti Toplu Beslenme Sistemleri Hemarojik Şok Aktivite Tendonu Akademik Milenyum Viral Salgınları Kene Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi 2019-nCoV Enfeksiyonu Dünya Tütünsüz Günü Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Radius kırıkları Rehabilitasyon nedir? Dequervian Tenosinoviti Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Glenoidin Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Evcil hayvanlar Deltoid Kaslar İzmir Ortopedi Cerrahı Ultrasonography (US) Anamnez Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Hemiartroplasti Osteoporotik Agnozi Boyun Fıtığı Agoni Akut Yaralanma SLAP Onarımı Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi ACE2 Travmatoloji Semi Fowler Pozisyonu Skafoid Kırıkları Nasıl Oluşur? Tanı ve Tedavisinde Neler Yapılır? Öksürük