img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi

Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi
25May

Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi

Karpometakarpal Eklem Artrozu ( Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi )

Nedir?

Eklemlerde bulunan kemiklerin her iki yüzeyi kıkırdakla kaplanmıştır. Kıkırdak yapı kemiklerin hareket sırasında, eklem içinde kolayca kaymasını ve kemik uçlarının birbirine sürtmemesini sağlar. Osteoartrit “kireçlenme”, eklem kıkırdağı ve komşu kemik dokularda bozulma ve aşınma ile karakterize, eklem ağrısına ve tutukluğuna neden olan süregen bir eklem hastalığıdır. Başparmak kök eklemi (karpometakarpal eklem) en sık tutulan ikinci eklemdir.

Başparmak kök eklemi; trapez kemik ve birinci metakarp (tarak kemik) kemik tarafından oluşturulan seleye benzer bir eklemdir. Eklemin seleye benzer yapısı nedeniyle, başparmağın kendi etrafında dönmesi, öne-arkaya kıvrılabilmesi, yanlara açılabilmesi ile çimdikleme yapılabilmesi sağlanır.

Nedenleri nelerdir?

Osteoartrit olasılıkla kıkırdağın yapısındaki bağ dokusuna ait maddeleri üreten hücrelerin anormal çalışması sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Başparmak kök eklem artriti, kadınlarda erkeklere göre daha sık ve sıklıkla 40 yasından sonra görülür. Eklem kıkırdak hasarı, bağ yaralanması ve eklem içi kırık geçirilmiş olması artrit “kireçlenme” görülme ihtimalini arttırır.

Semptomları nelerdir?

Artrit ilerledikçe eklemde görülen ağrı artar. Ağrı sıklıkla çimdiklemenin kullanıldığı, kapı ve kilit açma, yazı yazma, kavanoz açma gibi hareketlerde artmaktadır. Özellikle dinlenme anında ve geceleri ağrı oluşabilir. Hastalar çoğu zaman kavrama ve çimdikleme yapamadıklarından yakınırlar.

Başparmak tabanında şişmeye bağlı şekil bozukluğu veya basmakla hassasiyet saptanabilir. Başparmak hareketleri giderek azalır ve hareket kaybı gelişir. Eklemde tıkırtı hissi olabilir.

Nasıl tanı konur?

Hastanın semptomları sıklıkla tanıyı koydururken, muayene esnasında parmağı bastırarak döndürme yapıldığında ağrının artması, kıtırtı hissi duyulması tanıyı kuvvetlendirir. Çekilen röntgen filmlerinde de başparmak kök eklemindeki artritin derecelendirilmesinde faydalıdır. (xray görüntüsü)

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Başparmak kök eklem kireçlenmesi, başlangıçta genellikle cerrahi gerektirmemektedir. Ağrı kontrolu; buz tatbiki, ilaçlar, ateller ve eklem içi kortikosteroid enjeksiyonu ile sağlanabilir. Son zamanlarda ilaç olarak önerilebilen glukuzamin de kullanılabilir.

Eklem hareket genişliği azalmış, gece ağrıları artmış ve cerrahi dışı tedavinin yararlı olmadığı hasta grubunda seçilen cerrahi yöntemle eklem içi kıkırdakların temizlenmesi, trapez kemiğin çıkarılarak boşluğun değişik tendon materyalleri ile doldurulması yapılabilir. Cerrahi işlem için hastanın gece hastanede yatması genellikle gerekmez. Genellikle 1 ay içinde Fizik tedavi programına alınarak parmakta harekete başlanır.


 

 
Kaynak :http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-karpometakarpal-eklem-artrozu-63.html

Tags
Adjuvan Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Osteoporotik Hastalar Dupuytren Kontraktürü First COVID-19 Vaccine Tested Fonksiyonel Agonist Utkatasana Covid-19 Sağlık Krizi Deltopektoral Girişim Online Muayene Antimikrobiyal Dirençli Tehditler Mental Health Komik Kemik Vajrasana Labrum Toplu Beslenme Sistemleri Dikiş Materyallari Gastrointestinal Semptomlar Adeziv HCoV-229E Statik Stabilizör Vegan Omuzdaki Kas Yırtıkları Ağır Travma Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler ACE2 Skafoid Kırıkları Yüksek Mortalite Rotator Manşet Eklem Cerrahisi Rotator Manşet Patolojisi Enfeksiyon The Evaluation of the Rotator Cuff Dead Arm Sendromu Kosta Kırıkları K Vitamini Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Motor Aktivite Ortopedi ve Travmatoloji Uzuv Asana DEXA Zoonotik Hastalık Eklem Kapsül Kök Hücre Enjeksiyonu Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Akademik Proteinli Gıdalar Eklem Kıkırdaği Patoloji Başparmak Tendonunun Sıkışması Sorunlu Bir Omuz Antebrachial Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Brakial Pleksus Kırık Sabitlenmesi Magnetic Resonance Imaging (MRI) Shoulder Fractures Influenza A H1N1 Rotator Cuff Vitamin ve Mineral Alımı Diz Protez Üşüme Kronik Ağrılar Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Genel Vücut Ağrısı Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Akromegali Üst Sol Kemiği Skafoid Kemik Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Adale Komponenti Semi Fowler Pozisyonu Ortopedist Likopen Selenyum Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Postoperatif Ağrı Atrofi Opioid Analjezikler Kene Fleksör Uzaktan Destek Kalsifiye Tendinit Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Beta karoten Yoga ve Kalp Sağlığı Beat Plastic Pollution Psychological Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım Alignment Osteoporotic Bone Subacromial Impingement Syndrome Hafif-Orta Atrofi SLAP Onarımı Absorban Plak Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi