img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi

Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi
25May

Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi

Karpometakarpal Eklem Artrozu ( Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi )

Nedir?

Eklemlerde bulunan kemiklerin her iki yüzeyi kıkırdakla kaplanmıştır. Kıkırdak yapı kemiklerin hareket sırasında, eklem içinde kolayca kaymasını ve kemik uçlarının birbirine sürtmemesini sağlar. Osteoartrit “kireçlenme”, eklem kıkırdağı ve komşu kemik dokularda bozulma ve aşınma ile karakterize, eklem ağrısına ve tutukluğuna neden olan süregen bir eklem hastalığıdır. Başparmak kök eklemi (karpometakarpal eklem) en sık tutulan ikinci eklemdir.

Başparmak kök eklemi; trapez kemik ve birinci metakarp (tarak kemik) kemik tarafından oluşturulan seleye benzer bir eklemdir. Eklemin seleye benzer yapısı nedeniyle, başparmağın kendi etrafında dönmesi, öne-arkaya kıvrılabilmesi, yanlara açılabilmesi ile çimdikleme yapılabilmesi sağlanır.

Nedenleri nelerdir?

Osteoartrit olasılıkla kıkırdağın yapısındaki bağ dokusuna ait maddeleri üreten hücrelerin anormal çalışması sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Başparmak kök eklem artriti, kadınlarda erkeklere göre daha sık ve sıklıkla 40 yasından sonra görülür. Eklem kıkırdak hasarı, bağ yaralanması ve eklem içi kırık geçirilmiş olması artrit “kireçlenme” görülme ihtimalini arttırır.

Semptomları nelerdir?

Artrit ilerledikçe eklemde görülen ağrı artar. Ağrı sıklıkla çimdiklemenin kullanıldığı, kapı ve kilit açma, yazı yazma, kavanoz açma gibi hareketlerde artmaktadır. Özellikle dinlenme anında ve geceleri ağrı oluşabilir. Hastalar çoğu zaman kavrama ve çimdikleme yapamadıklarından yakınırlar.

Başparmak tabanında şişmeye bağlı şekil bozukluğu veya basmakla hassasiyet saptanabilir. Başparmak hareketleri giderek azalır ve hareket kaybı gelişir. Eklemde tıkırtı hissi olabilir.

Nasıl tanı konur?

Hastanın semptomları sıklıkla tanıyı koydururken, muayene esnasında parmağı bastırarak döndürme yapıldığında ağrının artması, kıtırtı hissi duyulması tanıyı kuvvetlendirir. Çekilen röntgen filmlerinde de başparmak kök eklemindeki artritin derecelendirilmesinde faydalıdır. (xray görüntüsü)

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Başparmak kök eklem kireçlenmesi, başlangıçta genellikle cerrahi gerektirmemektedir. Ağrı kontrolu; buz tatbiki, ilaçlar, ateller ve eklem içi kortikosteroid enjeksiyonu ile sağlanabilir. Son zamanlarda ilaç olarak önerilebilen glukuzamin de kullanılabilir.

Eklem hareket genişliği azalmış, gece ağrıları artmış ve cerrahi dışı tedavinin yararlı olmadığı hasta grubunda seçilen cerrahi yöntemle eklem içi kıkırdakların temizlenmesi, trapez kemiğin çıkarılarak boşluğun değişik tendon materyalleri ile doldurulması yapılabilir. Cerrahi işlem için hastanın gece hastanede yatması genellikle gerekmez. Genellikle 1 ay içinde Fizik tedavi programına alınarak parmakta harekete başlanır.


 

 
Kaynak :http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-karpometakarpal-eklem-artrozu-63.html

Tags
Aktivite Tendonu Sınırlı Girişimsel Cerrahi Üst Ekstremite Komik Kemik El Kırıkları Nasıl oluşur? Mental Health Patognomonik Fizik tedavi nedir? Abdominal Kavite Prof. Dr. Mustafa Özkan Halsizlik Treatmant of Proximal Humeral Fractures Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Ortopedist Arthroplasty Uskumru Glenoidin Korona Virus Sonuç Diz Artroplastisi Evaluate Influenza A H1N1 Karantina Sorunlu Bir Omuz Adinamik Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Steroid Enjeksiyonu Alignment Atelleme Koenzim Q10 nedir? Shoulder Pain Selenyum Sendrom Skafoid Kırıkları Lokal Anestezi Doğumsal El Bozuklukları Toplu Beslenme Sistemleri Dizlerde Kireçlenme Osteoporotic Bone Subskapularis Kası Adhesive Capsulitis External Fiksatör Artroskopik Cerrahi İlaca Dirençli Sıtma Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Dupuytren Kontraktürü El Cerrahi İzmir El Kırıkları Bulguları nelerdir? Antioksidan nedir Kemik Mineral Yoğunluğu Sendrom Açık Kırığın Kapatılması Covid 19 Aşı Kubital Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar Ovo vejeteryanlar Koordinasyon Zorluğu Kemik Kaybı Adduktor Skalen Blok Antimikrobiyal Dirençli Tehditler Uyku Düzeni Beat Plastic Pollution vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme Karpal Tünel Sendromu Konservatif Karantinanın Ruhsal Etkileri Patoloji Kırık tanısı nasıl konulur? Glenohumeral Eklem Artrit Biyolojik Ajan Clinical Relevance Online Doktor Kontraendikasyonlar Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Protez COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri Tütün Ve Akciğer Sağlığı Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Artroskopik Bankart İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Nöropati Osteoporotik Üst Ekstremite Basis Donma Evresi Metobolize Artroz Yüksek Aspirasyon Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Hafif-Orta Atrofi Replantasyon Rotator Manşet Tendinopatisi Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? İdeal uyku Avesküler Nekroz Deltoid Kaslar Üst Ekstremite Replantasyonu Üst Sol Kemiği