img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi

Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi
25May

Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi

Karpometakarpal Eklem Artrozu ( Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi )

Nedir?

Eklemlerde bulunan kemiklerin her iki yüzeyi kıkırdakla kaplanmıştır. Kıkırdak yapı kemiklerin hareket sırasında, eklem içinde kolayca kaymasını ve kemik uçlarının birbirine sürtmemesini sağlar. Osteoartrit “kireçlenme”, eklem kıkırdağı ve komşu kemik dokularda bozulma ve aşınma ile karakterize, eklem ağrısına ve tutukluğuna neden olan süregen bir eklem hastalığıdır. Başparmak kök eklemi (karpometakarpal eklem) en sık tutulan ikinci eklemdir.

Başparmak kök eklemi; trapez kemik ve birinci metakarp (tarak kemik) kemik tarafından oluşturulan seleye benzer bir eklemdir. Eklemin seleye benzer yapısı nedeniyle, başparmağın kendi etrafında dönmesi, öne-arkaya kıvrılabilmesi, yanlara açılabilmesi ile çimdikleme yapılabilmesi sağlanır.

Nedenleri nelerdir?

Osteoartrit olasılıkla kıkırdağın yapısındaki bağ dokusuna ait maddeleri üreten hücrelerin anormal çalışması sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Başparmak kök eklem artriti, kadınlarda erkeklere göre daha sık ve sıklıkla 40 yasından sonra görülür. Eklem kıkırdak hasarı, bağ yaralanması ve eklem içi kırık geçirilmiş olması artrit “kireçlenme” görülme ihtimalini arttırır.

Semptomları nelerdir?

Artrit ilerledikçe eklemde görülen ağrı artar. Ağrı sıklıkla çimdiklemenin kullanıldığı, kapı ve kilit açma, yazı yazma, kavanoz açma gibi hareketlerde artmaktadır. Özellikle dinlenme anında ve geceleri ağrı oluşabilir. Hastalar çoğu zaman kavrama ve çimdikleme yapamadıklarından yakınırlar.

Başparmak tabanında şişmeye bağlı şekil bozukluğu veya basmakla hassasiyet saptanabilir. Başparmak hareketleri giderek azalır ve hareket kaybı gelişir. Eklemde tıkırtı hissi olabilir.

Nasıl tanı konur?

Hastanın semptomları sıklıkla tanıyı koydururken, muayene esnasında parmağı bastırarak döndürme yapıldığında ağrının artması, kıtırtı hissi duyulması tanıyı kuvvetlendirir. Çekilen röntgen filmlerinde de başparmak kök eklemindeki artritin derecelendirilmesinde faydalıdır. (xray görüntüsü)

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Başparmak kök eklem kireçlenmesi, başlangıçta genellikle cerrahi gerektirmemektedir. Ağrı kontrolu; buz tatbiki, ilaçlar, ateller ve eklem içi kortikosteroid enjeksiyonu ile sağlanabilir. Son zamanlarda ilaç olarak önerilebilen glukuzamin de kullanılabilir.

Eklem hareket genişliği azalmış, gece ağrıları artmış ve cerrahi dışı tedavinin yararlı olmadığı hasta grubunda seçilen cerrahi yöntemle eklem içi kıkırdakların temizlenmesi, trapez kemiğin çıkarılarak boşluğun değişik tendon materyalleri ile doldurulması yapılabilir. Cerrahi işlem için hastanın gece hastanede yatması genellikle gerekmez. Genellikle 1 ay içinde Fizik tedavi programına alınarak parmakta harekete başlanır.


 

 
Kaynak :http://www.turkelcerrahisidernegi.com/sayfa-karpometakarpal-eklem-artrozu-63.html

Tags
K Vitamini Komik Kemik Sorunlu Bir Omuz HCoV-NL63 Parmaklarda His Kaybı Anamnez Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ? MERS-CoV Donuk Omuz Tanısı Omuz İnstabilitesi Osteoporotik Osteoporotic Ovine Model Isırgan Otu Tenis,golf,yüzme Kol Sinir Fizik Tedavi Uygulamaları İmplant Omuz Ağrısı Termal Enerji Doğumsal El Bozuklukları Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Treatmant of Proximal Humeral Fractures Likopen Koenzim Q10 nedir? Uyku Düzeni Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Omuz Sıkışması Diz Artroplastisi Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Klavikula Kırıkları Anti-inflamatuar Tedavi 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Shoulder Proprioception Periferik Sinir Sistemi Süt ve Süt Ürünleri Glenoidin Omuz Sıkışması Sendromu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Dünya Diyetisyenler Günü Ayak Bileği Eklemi Radyolojik Kongo Virüs Agnozi Tendinit PRP ve Kemik İliği Kırım Bölgesi Doktorla Canlı Görüşme Korona Virus Saçların Çok Fazla Dökülmesi Sendrom Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Hipertansiyon Alo 184 Parçalı Omuz Kırıkları Ebola Abondan Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? SARS-CoV-2 Padmasana Çözülme Evresi Evcil hayvanlar Nairovirüs Grubu Renk Değişikliği Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Yenidoğan Yüksek Proteinli Gıdalar Hidroterapi (Su ile tedavi) El Kırıkları Bulguları nelerdir? Kalça Protezi Dünya Tütünsüz Günü Yüksek Aspirasyon Kan Transfüzyonu Shaver Aleti Uskumru SLAP Onarımı Önkol Mikroekolojiler Toplu Beslenme Sistemleri HKU1 Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Brakial Pleksus Skalen Blok Ters Omuz Protezi Nedir? Fonksiyonel Constant Testi Anterior Interossöz Sendrom İspanyol Gribi (Spanish Flu) Spor Yaralanmaları Purdue Pegboard Test (PPT) Omuz Artroskopisi Asana Fleksör Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Rotator Cuff Eklem Kapsül Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Dupuytren Kontraktürü Fenilketonüri Belirtileri Aks Semi Fowler Pozisyonu Motor Aktivite