img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Nikola Tesla Kimdir? İcatları Nelerdir

Nikola Tesla Kimdir? İcatları Nelerdir
30May

Nikola Tesla Kimdir? İcatları Nelerdir

Nikola Tesla Kimdir? İcatları Nelerdir

 

Dünya’ca ünlü Nikola Tesla aslen Sırp olup, Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. Dünyaya 10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan Smijlan’da gelmiştir.  Alışagelmedik bir hafızaya sahiptir. 6 Lisan öğrenen Tesla Terazi burcudur.

Nikola Tesla‘nın babası bir Papazdı. ve Oğlununda mutlaka bir papaz olmasını istiyordu. Ancak Niko Tesla Babasının aksine Avusturya İmparatorluğu içindeki farklı şehirlerde değişik okullara okullara gitti, eğitim hayatı boyunca da farklı üniversitelerde bulunarak yine iş yaşantısında da değişik işlerde çalışmayı seçti. Mükemmel hafızası ile dersler hiç bir zaman sorun olmadı. Hatta böylece aldığı dersler ve edindiği tecrübelerle gelecek  kariyerine, daha da önemlisi hayallerine yön verecekti.

 

Nikola Tesla İcatları / Buluşları Nelerdir?
 

Nikola Tesla Uzun yaşamı boyunca durmaksızın çalışarak pek buluşun babası oldu.


Nikola Tesla ve Alternatif Akım

 

Nikola Tesla 1884’te New York’a taşındı. Çalışmalarını New York’ta sürdüren Tesla, burada Edison’la çalışmaya başladı. Ancak Edison’un Tesla’nın alternatif akım sistemlerine dair keşiflerine uzak durmasıyla elektrik dünyasının iki önemli ismi ayrıldı. Edison’dan önce Amerikada evlerde elektrik bulunmuyordu. Bu doğrultuda Amerika’daki evlere elektriğin girmesi, Edison’un geliştirdiği doğru akım sistemiyle sağlandı. Edison bu durumu ekonomik sebeplerden bu sistemi değiştirmek istemiyordu.

 

Nikola Tesla kendi yolunu çizmeye karar verdi. Yeni elektrik motorları ve jeneratörleri üzerinde çalışmaya başlayan Tesla, kısa sürede alternatif akım sistemini geliştirdi. Nikola Tesla’nın geliştirdiği üç fazlı alternatif akım indüksiyon motoru, elektrik enerjisini mekanik enerjiye, doğru akıma göre çok daha başarılı bir şekilde çeviriyordu. Keza alternatif akım performans bakımında daha etiliydi. çünkü daha yüksek voltaj üretmeyi sağlıyordu. Böylece elektriğin çok daha uzağa, çok daha ucuz bir şekilde taşınması imkanı artık bulunmuş oldu.

 

Nikola Tesla, keşfettiği alternatif akım üreteçleri, transformatörleri ve motorlarına ilişkin buluşlarına istinaden patentlerini 1885 yılında George Westinghouse’a sattı. Bu şekilde elektrik eski iki dost mucidi birbirlerine rakip olmuşlardı. Çünkü Westinghouse ve Tesla alternatif akımı yaymaya çalışırken, Edison, doğru akım sistemlerini yaymaya çalışıyordu. Nitekim bu rekabet tarihte “Akım Savaşları” dönemini başlattı. Chicago’daki 1893 Kolomb Dünya Fuarı, Akım Savaşları için önemli bir platform hazırladı. Westinghouse ve Tesla, Edison’a nazaran çok daha ucuz bir teklif vererek fuardaki Elektrik Pavyonu’nu aydınlatırken tüm dünya alternatif akımın başarısına tanıklık etmiş oldu.  Alternatif Akım’ın kullanım alanı genişleyerek yaygınlaşmaya başlaması zamanla doğru akım sistemlerinin bırakılmasına sebep oldu.

 

Pek çok kaynağa göre Alternatif akım, Tesla’yı dünyanın en zengin insanı yapabilecek bir keşifti. Nikola Tesla ve   Westinghouse arasındaki kontrat, Tesla’nın üretilen enerjiyle doğru orantılı olarak para kazanmasını sağlıyordur. Alternatif akımın büyük başarısıyla Westinghouse’un, Nikola Tesla’ya hatrı sayılır bir miktar borcu olmuştu. Söz konusu borç Westinghouse Electric Company 1907’de batma noktasına getirdi. Bu doğrultuda George Westinghouse sorunu çözmek için Tesla ile konuşmaya karar verdi. Nikola Tesla defalarca farklı kaynaklarda işlendiğine göre kontratı yırttı ve alacaklarından vazgeçti.

 

Nikola Tesla ve Kablosuz Enerji

 

Enerjinin Kablosuz olarak iletilmesi konusunda da Nikola Tesla bir devrim açtı. 1891 yılında patentini aldığı Tesla bobini ile kısa mesafede enerjiyi kablosuz olarak aktarmayı başardı. Temelde yükseltici bir transformatör olan Tesla bobini, çok çok yüksek gerilimler elde etmeyi mümkün kıldı. Tesla, kendi adını verdiği bu indükleme bobinlerini elektrikle aydınlanma, yüksek frekanslı alternatif akım ve özellikle kablosuz elektrik iletimi gibi alanlardaki çalışmalarında deneyimledi.

 

Nikola bu çalışmaları südüre dursun Alman bilim insanı Heinrich Rudolf Hertz’in diğer bir taraftan yaptığı çalışmalarından etkilenen bir grup bilim insanı, radyo dalgalarıyla ilgili deneyler yapıyorlardı. 1889 yılındaki Paris Fuarı’nda Hertz’in çalışmalarını gören Nikola Tesla da için farklı bir yön daha açılmış oldu. Çünkü Nikola  Tesla 1893 yılında, yani Guglielmo Marconi’nin buluşundan iki yıl önce, yeterli teknik donanım ve bilimsel birikimle radyo dalgalarıyla iletişim üzerinde yoğunlaştı, fakat bulduklarını haberleşme yerine elektriğin kablosuz aktarımı üzerine yoğunlaştırmıştı.


Uzaktan Kumanda’nın Bulunuşu ve Nikola Tesla

 

Nikola Tesla 1898 yılında New York’taki Madison Square Garden’daki bir süs havuzunda ufak bir maket gemiyi radyo dalgalarıyla hareket ettirerek bir alıcı ve verici arasındaki iletişimi sağlayan ilk kişi oldu. Böylece Uzaktan kumandanın doğu gerçekleşmiş oldu. Nikola Tesla böylece icat ve patentlerine bir yenisini eklemiş oldu. ikola Tesla “Teleotomaton” ismini taktığı bu icat, bütün radyo prensiplerine, uzaktan elektrik hareketine, hatta bir de robota sahipti.

Marconi 1901 yılında “Kablosuz Telegrafi Aparatı”nın patentini almıştı. Ancak 1943 yılında bir ABD Yüce Mahkemesi kararı, “Marconi’nin patentinin Lodge, Tesla ve Stone’un buluşlarına bir ekleme yapmadığı” kararını yayınladı.

 

Nikola Tesla’nın Başarısızlıkları ve Ölümü

 

Nikola Tesla Hayatı boyunca nerdeyse 700’ün üzerinde icat’ta bulundu ve bunların patentlerini aldı. Başarılarının yanında başarısızlıklarıyla da adında oldukça söz ettirdi. Örneğin belki bugünkü internetin atası sayılabilecek Wardenclyffe Kulesi projesi veya Sıkıştırışmış elektriğin bir silah olarak kullanılması projesi bunlara örnek sayılabilir. Ancak bu başarısızlıkları dahi pek çok buluşun önünü açtı. Kaldıki bu başarısızlıklarda yatan temel sebep projelerine maddi kaynak bulamamasında yatıyordu.

 

Nikola Tesla 7 Ocak 1943’te New Yorker Hotel’de 87 yaşında hayata veda etti. 1 asır’a yaklaşan ömründe 700’ün üzerindeki icatları ve bugünkü teknolojinin gelişmesine temel olacak pek çok fikrin ilk adımlarını oluşturdu.

 

Kaynak : https://www.enerjiportali.com/nikola-tesla-kimdir-icatlari-nelerdir/


 


Tags
Phalen Testi Tendon Uçları Kontrolsüz Spor Dünya Tütünsüz Günü Sendrom Hafif-Orta Atrofi Açık Kırığın Kapatılması Aktivite Tendonu Omuz Ağrısı Joint Capsule; tissue adhesions Epidemi Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma SLAP Lezyonu Agoni 2019-nCoV Epidemic Instabilite Purdue Pegboard Test (PPT) Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Agonist Çözülme Evresi Methods Radius ve Ulna Brakial Pleksus Nöropati Süt ve Süt Ürünleri Değişken Ruh Hali Adezyon Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi Yaralanma Coronavirus Outbreak Koordinasyon Zorluğu DEXA Göz Altlarında Morarma Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Antebrachial Bunyaviridae Ailesi Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Enflamasyon Anamnez Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Omuz Eklem Oyuğu Antioksidanın faydaları nelerdir? Kürek Kemiği Karantina Rehabilitasyon nedir? Tıbbi Maske Kullanımı Klavikula Kırıkları İdeopatik Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Balık Tüketimi Melatonin Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? NL63 Sinir İletim Testi Abrazyon Omuz Dirsek Akciğer Kanseri Tanısı Vegan Vejeteryan Farkı Kapsul Esnemesi Osteoporotik Üst Ekstremite Distal Radioulnar Eklem(DRUJ Adjuvan Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım Kongo Virüs Hidroterapi (Su ile tedavi) Abduksiyon Antioksidan Yiyecekler Önlemler Aspirasyon Omuz Artroskopisi El ve Mikrocerrahi Parçalı Omuz Kırıkları Evaluate Statik Stabilizör Lokal Anestezi SARS Alignment Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? MDR/XDR Tüberkülozu DEU Ortopedi ve Travmatoloji Sağlıklı Beslenme Zoonotik Hastalık Kefir Konasana Kas Kaybı Influenza A H1N5 Antimikrobiyal Dirençli Tehditler Amputasyon Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Radius kırıkları Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Biseps Kirişi Sorunları Ortopedi Yüksek Aspirasyon Aks Sosyal Mesafe Kırım Bölgesi Anti-inflamatuar Tedavi Clinical Parameters