img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor
26May

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor

HoloLens'in test edildiği 4 hafta içinde doktorların, Covid pozitif hastalarla teması yüzde 80 oranında azaldı. 

 

Londra'da az sayıda hastanede karma gerçeklik gözlüğü kullanılmaya başlandı. Covid-19 hastalarıyla teması azaltmak için kullanılan karma gerçeklik gözlükleri hastane çalışanlarını ve doktorları korumayı amaçlıyor.
 

Microsoft tarafından üretilen HoloLens karma gerçeklik gözlükleri sayesinde doktorlar görüşlerini meslektaşlarıyla uzaktan paylaşabiliyor. Aynı şekilde gözlük sayesinde doktorlar holografik çıktıları görebiliyor. 
 

Vizör görünümüne sahip gözlük, başın etrafını çevrelerken kullandığı sensör ve kameralar ile doktorların holografik görüntüler elde etmesini sağlıyor. HoloLens'i son üç yıldır kullanan cerrah ve eğitimci Dr. James Kinross gözlükle çalışmanın yararlarını şöyle aktarıyor: 

Yapabileceğiniz şeylerden biri, bir röntgen filminden alınan bir tarama veya görüntüyü kullanabilmektir. Bu materyali üç boyutlu olarak yeniden yapılandırabilirsiniz ve bunu bir holograf olarak çalışma alanına yansıtabilirsiniz.

 

HoloLens'in geçmişte kol ve bacakları yeninden yapılandırmak amacıyla yapılan ameliyatlar sonrasında kan damarlarını tanımlamak için kullanıldığını söyleyelim. Aynı şekilde pelvik kanseri tedavisinde de HoloLens'ten faydalanılıyordu. Covid-19 ile birlikte doktorlar gözlüklerin kullanılabileceği yeni bir alanla tanışmış oldu. 
 

Kinross'un söylediklerin göre; doktorların HoloLens'i tercih etmesinin sebebi , sağlık çalışanlarının etkin bir şekilde korunmadığı için zarar görmeye başlaması. Bu noktada salgın boyunca Birlieşik Krallık'ın, Ulusal Sağlık Hizmetleri kapsamında hizmet veren sağlık çalışanlarına Kişisel Koruyucu Ekipman vermekte zorlandığını hatırlatalım. 

 

HoloLens, Microsoft Teams üzerinden çalışan Remote Assist isimli yazılımı sayesinde viziteye giden doktorların ve sağlık çalışanlarının sayısını azaltıyor. Muayene esnasında çekilen holografik görseller, tek bir muyene ile birçok doktorun hastayı değerlendirmesini sağlıyor. 

 

Örnek vermek gerekirse bir muayene ya da cerrahi işlem esnasında doktorlar, muayeneyi yapan doktora uzaktan bağlanarak holografik görseller yansıtabiliyor. Gönüllü doktorlardan biri Covid pozitif hastayla muhattab olurken, diğerleri işlemi uzaktan izleyebiliyor. Böylece  sağlık çalışanları güvenli bir şekilde hastayı tedavi edebiliyor. 

HoloLens'in test edildiği 4 hafta içinde, doktorların Covid pozitif hastalarla temasının yüzde 80 oranında azaldığını söylemekte fayda var. Bu nokta aşı bulunana kadar karma gerçeklik gözlüklerinin hastanelerde yaygın bir şekilde yer almaya başlayacağını söylemek mümkün. 

 

 

 


Tags
Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi Fenilalanin Fonksiyonel Constant Testi İlaca Dirençli Sıtma Tenisçi Dirseği Adjuvan Adduktor El Cerrahi İzmir Semi Fowler Pozisyonu Toplu Beslenme Sistemleri Avesküler Nekroz Kaplıca Tedavisi Aspirasyon Adhesive Capsulitis Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Bakteriyel Translokasyon Matsyasana Skafoid Kırıkları Omuz Adezif Kapsüliti Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Hemartroz İnsizyon Şiddetli Pnömoni Fraktür Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ? İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Uzaktan Muayene Daha Az Kavrama Gücü 2019-nCoV Enfeksiyonu Steroid Enjeksiyonu Kök Hücre Enjeksiyonu Uykusuzluk Afferent Elektromiyografi (EMG) Ateroskleroz Ultrasonografi (US) Skafoid Kırıkları Racture Fixation Eklemlerde Aşınma ACE2 Adeziv Evde Kal Basis Spor Yaralanmaları Kas Kaybı Klavikula Kırıkları Kardiyovasküler Sistem Dirsek Abdominal Kavite Fizik Tedavi Uygulamaları Antagonist Cerrahi Kombinasyon NL63 Klinik Beslenme Tedavi Biseps Kirişi Sorunları Omuz İnstabilitesi Genel Vücut Ağrısı Rotator Manşet Boyun Fıtığı Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Ortopedist İzmir Ortopedi Cerrahı Yüksek Ateş Atrofi Ağır Travma SARS-CoV-2 Omuz Eklem Oyuğu Glenohumeral Eklem Artrit MERS-CoV Osteoporotic Bone Yüksek Aspirasyon Skafoid Kemik Artrit (Kireçlenme) Transport Kosta Kırıkları Covid 19 Aşı Ortopedi Shaver Aleti Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? The Evaluation of the Rotator Cuff Alçılı Tedavi Pandemi Flavonoidler Değişken Ruh Hali Psikoloji Artroskopik Cerrahi Yüksek Mortalite Birleşmiş Milletler (BM) Psychological Silah Yaralanmaları Osteoporotik Üst Ekstremite Omuz Sıkışması Dinamik Stabilizör Epidemi Akut Yaralanma Menisküs Yırtıkları Diz Protez Coronavirus Outbreak Nairovirüs Grubu Deltopektoral Girişim