img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor
26May

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor

HoloLens'in test edildiği 4 hafta içinde doktorların, Covid pozitif hastalarla teması yüzde 80 oranında azaldı. 

 

Londra'da az sayıda hastanede karma gerçeklik gözlüğü kullanılmaya başlandı. Covid-19 hastalarıyla teması azaltmak için kullanılan karma gerçeklik gözlükleri hastane çalışanlarını ve doktorları korumayı amaçlıyor.
 

Microsoft tarafından üretilen HoloLens karma gerçeklik gözlükleri sayesinde doktorlar görüşlerini meslektaşlarıyla uzaktan paylaşabiliyor. Aynı şekilde gözlük sayesinde doktorlar holografik çıktıları görebiliyor. 
 

Vizör görünümüne sahip gözlük, başın etrafını çevrelerken kullandığı sensör ve kameralar ile doktorların holografik görüntüler elde etmesini sağlıyor. HoloLens'i son üç yıldır kullanan cerrah ve eğitimci Dr. James Kinross gözlükle çalışmanın yararlarını şöyle aktarıyor: 

Yapabileceğiniz şeylerden biri, bir röntgen filminden alınan bir tarama veya görüntüyü kullanabilmektir. Bu materyali üç boyutlu olarak yeniden yapılandırabilirsiniz ve bunu bir holograf olarak çalışma alanına yansıtabilirsiniz.

 

HoloLens'in geçmişte kol ve bacakları yeninden yapılandırmak amacıyla yapılan ameliyatlar sonrasında kan damarlarını tanımlamak için kullanıldığını söyleyelim. Aynı şekilde pelvik kanseri tedavisinde de HoloLens'ten faydalanılıyordu. Covid-19 ile birlikte doktorlar gözlüklerin kullanılabileceği yeni bir alanla tanışmış oldu. 
 

Kinross'un söylediklerin göre; doktorların HoloLens'i tercih etmesinin sebebi , sağlık çalışanlarının etkin bir şekilde korunmadığı için zarar görmeye başlaması. Bu noktada salgın boyunca Birlieşik Krallık'ın, Ulusal Sağlık Hizmetleri kapsamında hizmet veren sağlık çalışanlarına Kişisel Koruyucu Ekipman vermekte zorlandığını hatırlatalım. 

 

HoloLens, Microsoft Teams üzerinden çalışan Remote Assist isimli yazılımı sayesinde viziteye giden doktorların ve sağlık çalışanlarının sayısını azaltıyor. Muayene esnasında çekilen holografik görseller, tek bir muyene ile birçok doktorun hastayı değerlendirmesini sağlıyor. 

 

Örnek vermek gerekirse bir muayene ya da cerrahi işlem esnasında doktorlar, muayeneyi yapan doktora uzaktan bağlanarak holografik görseller yansıtabiliyor. Gönüllü doktorlardan biri Covid pozitif hastayla muhattab olurken, diğerleri işlemi uzaktan izleyebiliyor. Böylece  sağlık çalışanları güvenli bir şekilde hastayı tedavi edebiliyor. 

HoloLens'in test edildiği 4 hafta içinde, doktorların Covid pozitif hastalarla temasının yüzde 80 oranında azaldığını söylemekte fayda var. Bu nokta aşı bulunana kadar karma gerçeklik gözlüklerinin hastanelerde yaygın bir şekilde yer almaya başlayacağını söylemek mümkün. 

 

 

 


Tags
Grafi Total Omuz Protezi MR - Rontgen Ortopedist Antebrachial Flora Hızlı Kemik Kaybı Kol Sinir Deltoid Kaslar Klavikula Kırıkları 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Koordinasyon Zorluğu Zika Akut Yaralanma Eklemlerde Kireçlenme Fonksiyonel Vegan Vejeteryan Farkı Hücre Yenilenmesi HKU1 Adezyon Osteoartrit Abrazyon Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Abduktor Tenisçi Dirseği Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri SLAP Onarımı Psikoloji Racture Fixation Mustafa Özkan Alo 184 Labrum Yırtığı Öksürük Maydanoz Dupuytren Kontraktürü Kemik Yapısında Bozukluk Kene Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu El Bileği Kırıkları Semptomları Rotator Cuff İzmir El Mikrocerrahi Tendon Uçları Medial Epikondil Skafoid Kırıkları Çökkün Duygudurum Kara Veba (Black Death) Aspirasyon Distal Radioulnar Eklem(DRUJ KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Rotator Manşet Tendinopatisi Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Aks Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi Prof. Dr. Mustafa Özkan Balık Yağı Rehabilitasyon nedir? Debridman Enflamasyon Uzaktan Destek Eklem Cerrahisi Polidaktili Doğru Nefes Alma Osteoporotik Elektromiyografi (EMG) Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Artroz Ulnar Siniri Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Abdominal Kavite Eklem Cerrahisi Kalsifiye Tendinit Treatmant of Proximal Humeral Fractures Radyolojik Fizik Muayene Ağır Travma Fizik Tedavi Kırım Bölgesi Yüksek Mortalite İlaca Dirençli Sıtma Ortopedik Cerrah Kırığın Havayla Teması Kuru Baklagiller Aktivite Tendonu İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Sitokinler Tuzak Absorbsiyon 14 gün izolasyon Likopen SARS-CoV-1 Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Rekonstrüktif Cerrahi Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Kardiyomiyopati Yüksek Proteinli Gıdalar Yumurta Fenilalanin Sert Dirsek Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Ters Omuz Protezi Nedir?