img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor
26May

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor

HoloLens'in test edildiği 4 hafta içinde doktorların, Covid pozitif hastalarla teması yüzde 80 oranında azaldı. 

 

Londra'da az sayıda hastanede karma gerçeklik gözlüğü kullanılmaya başlandı. Covid-19 hastalarıyla teması azaltmak için kullanılan karma gerçeklik gözlükleri hastane çalışanlarını ve doktorları korumayı amaçlıyor.
 

Microsoft tarafından üretilen HoloLens karma gerçeklik gözlükleri sayesinde doktorlar görüşlerini meslektaşlarıyla uzaktan paylaşabiliyor. Aynı şekilde gözlük sayesinde doktorlar holografik çıktıları görebiliyor. 
 

Vizör görünümüne sahip gözlük, başın etrafını çevrelerken kullandığı sensör ve kameralar ile doktorların holografik görüntüler elde etmesini sağlıyor. HoloLens'i son üç yıldır kullanan cerrah ve eğitimci Dr. James Kinross gözlükle çalışmanın yararlarını şöyle aktarıyor: 

Yapabileceğiniz şeylerden biri, bir röntgen filminden alınan bir tarama veya görüntüyü kullanabilmektir. Bu materyali üç boyutlu olarak yeniden yapılandırabilirsiniz ve bunu bir holograf olarak çalışma alanına yansıtabilirsiniz.

 

HoloLens'in geçmişte kol ve bacakları yeninden yapılandırmak amacıyla yapılan ameliyatlar sonrasında kan damarlarını tanımlamak için kullanıldığını söyleyelim. Aynı şekilde pelvik kanseri tedavisinde de HoloLens'ten faydalanılıyordu. Covid-19 ile birlikte doktorlar gözlüklerin kullanılabileceği yeni bir alanla tanışmış oldu. 
 

Kinross'un söylediklerin göre; doktorların HoloLens'i tercih etmesinin sebebi , sağlık çalışanlarının etkin bir şekilde korunmadığı için zarar görmeye başlaması. Bu noktada salgın boyunca Birlieşik Krallık'ın, Ulusal Sağlık Hizmetleri kapsamında hizmet veren sağlık çalışanlarına Kişisel Koruyucu Ekipman vermekte zorlandığını hatırlatalım. 

 

HoloLens, Microsoft Teams üzerinden çalışan Remote Assist isimli yazılımı sayesinde viziteye giden doktorların ve sağlık çalışanlarının sayısını azaltıyor. Muayene esnasında çekilen holografik görseller, tek bir muyene ile birçok doktorun hastayı değerlendirmesini sağlıyor. 

 

Örnek vermek gerekirse bir muayene ya da cerrahi işlem esnasında doktorlar, muayeneyi yapan doktora uzaktan bağlanarak holografik görseller yansıtabiliyor. Gönüllü doktorlardan biri Covid pozitif hastayla muhattab olurken, diğerleri işlemi uzaktan izleyebiliyor. Böylece  sağlık çalışanları güvenli bir şekilde hastayı tedavi edebiliyor. 

HoloLens'in test edildiği 4 hafta içinde, doktorların Covid pozitif hastalarla temasının yüzde 80 oranında azaldığını söylemekte fayda var. Bu nokta aşı bulunana kadar karma gerçeklik gözlüklerinin hastanelerde yaygın bir şekilde yer almaya başlayacağını söylemek mümkün. 

 

 

 


Tags
81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Omuz Dirsek Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Uzaktan Destek Yaralanma Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Vegan Vejeteryan Farkı Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Results Manyetik Rezonans Görüntüleme Methods Balık Tüketimi Artroskopik Cerrahi Kolera Adventitia Hemiartroplasti Skafoid Kırıkları Shaver Aleti 1.5 m. Sosyal Mesafe Ultrasonografi (US) Rekonstrüktif Cerrahi HCoV-NL63 Donuk Omuz Aspirasyon Motor Aktivite Periferik Sinir Sistemi Eklemlerde Kireçlenme Konasana Saçların Çok Fazla Dökülmesi Üşüme Sinovya Dokusu Süt ve Süt Ürünleri Adial Sinir Felci Postoperatif Ağrı Glenoidin K Vitamini İnsizyon MERS-CoV Sıkışma Melatonin İdeopatik Fraktür Başparmak Tendonunun Sıkışması Diyabet Yapışıcı Kapsülit Gastrointestinal Semptomlar Köprücük Kemiği Labrum Yırtığı Aktivite Tendonu Yardımlı Kırık Redüksiyonu Ters Omuz Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi Agnozi SARS-CoV-2 Fizik Muayene Flavonoidler Sorunlu Bir Omuz Göz Altlarında Morarma Daha Az Kavrama Gücü Yoğurt Lokal Anestezi Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Subacromial Impingement Syndrome Tendon Ayak Bileği Eklemi Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Somon Hastanelerde Normale Dönüş Planı İmplant Online Randevu Bakteriyel Translokasyon Afferent Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Uzaktan Muayene HKU1 Kumanya Menü Tendon Uçları Aritmi Biyolojik Ajan Dr. Mustafa Özkan İspanyol Gribi (Spanish Flu) Asana Semi Fowler Pozisyonu NL63 Utkatasana Sindaktili Rotator Manşet Yırtığı Uskumru COVID - 19 Dünya Haritası Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi Mortalite Oranları Hafif-Orta Atrofi Shoulder Pain Akciğer Kanseri Tanısı Covid - 19 Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? First COVID-19 Vaccine Tested Dupuytren Kontraktürü