img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor
26May

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor

HoloLens'in test edildiği 4 hafta içinde doktorların, Covid pozitif hastalarla teması yüzde 80 oranında azaldı. 

 

Londra'da az sayıda hastanede karma gerçeklik gözlüğü kullanılmaya başlandı. Covid-19 hastalarıyla teması azaltmak için kullanılan karma gerçeklik gözlükleri hastane çalışanlarını ve doktorları korumayı amaçlıyor.
 

Microsoft tarafından üretilen HoloLens karma gerçeklik gözlükleri sayesinde doktorlar görüşlerini meslektaşlarıyla uzaktan paylaşabiliyor. Aynı şekilde gözlük sayesinde doktorlar holografik çıktıları görebiliyor. 
 

Vizör görünümüne sahip gözlük, başın etrafını çevrelerken kullandığı sensör ve kameralar ile doktorların holografik görüntüler elde etmesini sağlıyor. HoloLens'i son üç yıldır kullanan cerrah ve eğitimci Dr. James Kinross gözlükle çalışmanın yararlarını şöyle aktarıyor: 

Yapabileceğiniz şeylerden biri, bir röntgen filminden alınan bir tarama veya görüntüyü kullanabilmektir. Bu materyali üç boyutlu olarak yeniden yapılandırabilirsiniz ve bunu bir holograf olarak çalışma alanına yansıtabilirsiniz.

 

HoloLens'in geçmişte kol ve bacakları yeninden yapılandırmak amacıyla yapılan ameliyatlar sonrasında kan damarlarını tanımlamak için kullanıldığını söyleyelim. Aynı şekilde pelvik kanseri tedavisinde de HoloLens'ten faydalanılıyordu. Covid-19 ile birlikte doktorlar gözlüklerin kullanılabileceği yeni bir alanla tanışmış oldu. 
 

Kinross'un söylediklerin göre; doktorların HoloLens'i tercih etmesinin sebebi , sağlık çalışanlarının etkin bir şekilde korunmadığı için zarar görmeye başlaması. Bu noktada salgın boyunca Birlieşik Krallık'ın, Ulusal Sağlık Hizmetleri kapsamında hizmet veren sağlık çalışanlarına Kişisel Koruyucu Ekipman vermekte zorlandığını hatırlatalım. 

 

HoloLens, Microsoft Teams üzerinden çalışan Remote Assist isimli yazılımı sayesinde viziteye giden doktorların ve sağlık çalışanlarının sayısını azaltıyor. Muayene esnasında çekilen holografik görseller, tek bir muyene ile birçok doktorun hastayı değerlendirmesini sağlıyor. 

 

Örnek vermek gerekirse bir muayene ya da cerrahi işlem esnasında doktorlar, muayeneyi yapan doktora uzaktan bağlanarak holografik görseller yansıtabiliyor. Gönüllü doktorlardan biri Covid pozitif hastayla muhattab olurken, diğerleri işlemi uzaktan izleyebiliyor. Böylece  sağlık çalışanları güvenli bir şekilde hastayı tedavi edebiliyor. 

HoloLens'in test edildiği 4 hafta içinde, doktorların Covid pozitif hastalarla temasının yüzde 80 oranında azaldığını söylemekte fayda var. Bu nokta aşı bulunana kadar karma gerçeklik gözlüklerinin hastanelerde yaygın bir şekilde yer almaya başlayacağını söylemek mümkün. 

 

 

 


Tags
Sitokinler Skalen Blok Utkatasana Omuz Adezif Kapsüliti Rotator Manşet Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Fonksiyonel Constant Testi SARS-CoV-2 Donma Evresi El Bileği Menisküsü Kırık tanısı nasıl konulur? Bakteriyel Translokasyon K Vitamini Yapışıcı Kapsülit Halsizlik Subskapularis Kası Lateral Epikondilit Nedir ? Anjiyoplasti Covid 19 Aşı 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Sosyal Mesafe Vejetaryen Spor Yaralanmaları Hemiartroplasti Artiküler PRP Enjeksiyonu Enflamasyon Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Angiotensin Converting Enzyme 2 Adventitia İltihabi (Romatoid) Artrit Süt Ürünleri Uskumru Üşüme Kapsul Esnemesi Vegan Vejeteryan Farkı Opioid Analjezikler Tendon Akut Yaralanma Antioksidan nedir Glenohumeral Eklem Artrit Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Serbest Radikaller Eklem Kıkırdaği Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Konservatif Kara Veba (Black Death) Cerrahi Kombinasyon Pasif Maruziyetine Önlem Balık Tüketimi Sekonder Enfeksiyonu Antagonist Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri Beat Plastic Pollution İmplant Sağlıklı Bir Omuz Cilt Kaybı Atrofi Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Mikrocerrahi Bhadrasana Yaralanma Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Üst Ekstremite Replantasyonu Abondan Prof. Dr. Mustafa Özkan Omuz Ağrısı Artritin Covid-19 Sağlık Krizi Aktivite Tendonu SLAP Lezyonu Dequervian Tenosinoviti Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi El Bileği Kırıkları Semptomları Kapsül Humeral Başı Maydanoz Radyolojik Postoperatif Ağrı Omuzdaki Kas Yırtıkları Fizik tedavi nedir? Tenis,golf,yüzme Fizik Muayene Polidaktili Dirsek Atravmatik Racture Fixation Mustafa Özkan Dr. Mustafa OZKAN Dirsek Cerrahisi Adial Sinir Felci Mental Health Subacromial Impingement Syndrome Yoğurt Milenyum Viral Salgınları Kırığın Havayla Teması Kas Kaybı