img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor
26May

İngiltere'deki doktorlar, hasta temasını azaltmak için HoloLens kullanıyor

HoloLens'in test edildiği 4 hafta içinde doktorların, Covid pozitif hastalarla teması yüzde 80 oranında azaldı. 

 

Londra'da az sayıda hastanede karma gerçeklik gözlüğü kullanılmaya başlandı. Covid-19 hastalarıyla teması azaltmak için kullanılan karma gerçeklik gözlükleri hastane çalışanlarını ve doktorları korumayı amaçlıyor.
 

Microsoft tarafından üretilen HoloLens karma gerçeklik gözlükleri sayesinde doktorlar görüşlerini meslektaşlarıyla uzaktan paylaşabiliyor. Aynı şekilde gözlük sayesinde doktorlar holografik çıktıları görebiliyor. 
 

Vizör görünümüne sahip gözlük, başın etrafını çevrelerken kullandığı sensör ve kameralar ile doktorların holografik görüntüler elde etmesini sağlıyor. HoloLens'i son üç yıldır kullanan cerrah ve eğitimci Dr. James Kinross gözlükle çalışmanın yararlarını şöyle aktarıyor: 

Yapabileceğiniz şeylerden biri, bir röntgen filminden alınan bir tarama veya görüntüyü kullanabilmektir. Bu materyali üç boyutlu olarak yeniden yapılandırabilirsiniz ve bunu bir holograf olarak çalışma alanına yansıtabilirsiniz.

 

HoloLens'in geçmişte kol ve bacakları yeninden yapılandırmak amacıyla yapılan ameliyatlar sonrasında kan damarlarını tanımlamak için kullanıldığını söyleyelim. Aynı şekilde pelvik kanseri tedavisinde de HoloLens'ten faydalanılıyordu. Covid-19 ile birlikte doktorlar gözlüklerin kullanılabileceği yeni bir alanla tanışmış oldu. 
 

Kinross'un söylediklerin göre; doktorların HoloLens'i tercih etmesinin sebebi , sağlık çalışanlarının etkin bir şekilde korunmadığı için zarar görmeye başlaması. Bu noktada salgın boyunca Birlieşik Krallık'ın, Ulusal Sağlık Hizmetleri kapsamında hizmet veren sağlık çalışanlarına Kişisel Koruyucu Ekipman vermekte zorlandığını hatırlatalım. 

 

HoloLens, Microsoft Teams üzerinden çalışan Remote Assist isimli yazılımı sayesinde viziteye giden doktorların ve sağlık çalışanlarının sayısını azaltıyor. Muayene esnasında çekilen holografik görseller, tek bir muyene ile birçok doktorun hastayı değerlendirmesini sağlıyor. 

 

Örnek vermek gerekirse bir muayene ya da cerrahi işlem esnasında doktorlar, muayeneyi yapan doktora uzaktan bağlanarak holografik görseller yansıtabiliyor. Gönüllü doktorlardan biri Covid pozitif hastayla muhattab olurken, diğerleri işlemi uzaktan izleyebiliyor. Böylece  sağlık çalışanları güvenli bir şekilde hastayı tedavi edebiliyor. 

HoloLens'in test edildiği 4 hafta içinde, doktorların Covid pozitif hastalarla temasının yüzde 80 oranında azaldığını söylemekte fayda var. Bu nokta aşı bulunana kadar karma gerçeklik gözlüklerinin hastanelerde yaygın bir şekilde yer almaya başlayacağını söylemek mümkün. 

 

 

 


Tags
Ağır Travma Atelleme Skafoid Kırıkları Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Tenis,golf,yüzme Mental Health Minival İnvaziv Girişim Clinical Parameters Kas Kaybı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Sınırlı Girişimsel Cerrahi The Evaluation of the Rotator Cuff Pasif Maruziyetine Önlem Parmak Yokluğu Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Skafoid Kırıkları EuroVelo Uzaktan Destek Çökkün Duygudurum izmir ortopedi travmatoloji Fizik Tedavi Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Agonist Travmatoloji El Bileği Artroskopi Diz Artroplastisi Osteoporotic Ovine Model Kara Veba (Black Death) Isırgan Otu Hastanelerde Normale Dönüş Planı Üşüme Nairovirüs Grubu Eklem Kapsül İnsizyon Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Kapsül Humeral Başı Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Avesküler Nekroz Osteoporotik Boyun Fıtığı Artroz Ters Omuz Tenisçi Dirseği Kemik Yapısında Bozukluk Dirsek Cerrahisi Polidaktili Diyabet Psikoloji Sekonder Enfeksiyonu Renk Değişikliği Osteonekroz Epidemi Eklemlerde Aşınma Uzuv Bhadrasana Omuz Eklem Oyuğu Mikrocerrahi Kongo Virüs Parmaklarda His Kaybı HDL Ortopedi Vejetaryen Ters Omuz Protezi Nedir? Artroskopik Cerrahi Deltopektoral Girişim Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? UV-C Ampullerin Kullanımı Omuz Ağrısı Aks Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Osteoporotik Hastalar Dünya Sağlık Örgütü Adezyon Karantinanın Ruhsal Etkileri Akut Yaralanma Adhesive Capsulitis Covid 19 Aşı Mikroekolojiler ACE2 Sinovya Dokusu PRP ve Kemik İliği Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Eklem Ağrıları Antioksidan Yiyecekler Çiçek Kırık Sabitlenmesi Klavikula Kırıkları Motor Aktivite Glenoidin Oksidasyon nedir? Replante Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Akademik Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Vajrasana Yüksek Aspirasyon Omuz Sıkışması Grafi Dizlerde Kireçlenme HKU1