img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Gerginliklerle Başa Çıkmak İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Gerginliklerle Başa Çıkmak İçin Uygulanabilecek Yöntemler
26May

Gerginliklerle Başa Çıkmak İçin Uygulanabilecek Yöntemler

GERGİNLİKLE BAŞA ÇIKMAK İÇİN UYGULANABİLECEK YÖNTEMLER

 

Yaşanılan zorlayıcı döneme bağlı olarak ortaya çıkan stres belirtilerini önlemeyi ya da azaltmayı hedefleyen yöntemler, sanılanın aksine, bir takım olumsuz duygulardan (korku, üzüntü, öfke gibi) kurtulmayı hedeflemez; bu olumsuz duyguları fark etmeye ve anlamaya çalışmakla başlar.

 

Stres yönetiminde göz önünde bulundurulması gereken fiziksel aktivite ve beslenmenin yanı sıra, çeşitli gevşeme teknikleri de travmatik stresle başa çıkmada kullanılması önerilen kanıta dayalı yöntemlerdir (WHO 2013).

 

Diyafram Nefesi

 

Gün içinde birkaç kez ve her seferinde en az beş tam nefes şeklinde alınan diyafram nefeslerinin vücuda alınan oksijenin kan ve hücreleri güçlendirdiği; stres sırasında hücrelerde sıkışıp kalan kirli havayı temizlediği; astım, uykusuzluk, enerji düşüklüğü, yüksek tansiyon, kaygı, kalp hastalıkları ve migren gibi sorunlara iyi gelebildiği aktarılmaktadır. Stres yönetiminde etkili olduğu kanıtlanan bu egzersizlerin, bilimsel dayanağı olmayan “nefes terapisi” gibi isimlerle anılan uygulamalarla karıştırılmaması önemlidir.

 

Travma ansızın gelen ve kontrol edemediğimiz kontrolümüz dışında bir durumdur. Pasif göz kapalı gevşeme dış uyaranları kontrol etmemizi engelleyeceği için tersine kaygı uyandırabilir. Göz açık ve varsa kapı çıkış noktasını görebileceği bir konumda, yatarak değil rahat bir koltukta gevşeme hareketlerinin yapılması önerilir.

 

 • Rahat ettiğiniz bir şekilde oturun ya da yatağa uzanın.

 • Burnunuzdan, dört saniyeye yayarak nefes alın.

 • İçinize çektiğiniz havayı iki saniye tutun.

 • Yine burnunuzdan, altı saniyeye yayarak nefesinizi bırakın.

 • Kısa bir an ara verin ve yine burnunuzdan dört saniyeye yayarak nefes alın, iki saniye tutun ve altı saniyeye yayarak geri verin.

 • Denemeye devam edin.

 

Dengeleme (Grounding)

 

Zihne istem dışı giren düşünceleri kontrol altına almayı sağlayan bu teknikte amaç, duyularımız aracılığıyla çevre ve bedenimizle ilgili farkındalığı sağlamak ve içinde bulunulan ana geri getirmektedir. Ellerinizi ve ayaklarınızı serbest bırakacak şekilde, rahat bir pozisyonda oturun.

 

 • Nefesinizi yavaş ve derin şekilde alıp vermeye başlayın.

 • Etrafınıza bakın ve sizde herhangi bir rahatsızlık veya stres hissi uyandırmayan beş objenin adını zihninizde tekrarlayın.

 • Yavaş ve derin nefes alıp vermeye devam edin.

 • Şimdi etrafınızda duyduğunuz seslere kulak verin ve sizde herhangi bir rahatsızlık ya da stres hissi uyandırmayan beş sesi zihninizden geçirin.

 • Yavaş ve derin nefes alıp vermeye devam edin.

 • Ve şimdi bedensel duyumlarınıza ve nasıl hissettiğinize dikkat etmeye çalışın ve sizde herhangi bir rahatsızlık ya da stres hissi uyandırmayan beş hissin ne olduğunu zihninizden geçirin.

 • Nefesinizi yavaş ve derin şekilde alıp verin.

 

Aşamalı Kas Gevşetme

Rahatça oturun, ancak uyumanıza yol açacak bir pozisyondan kaçının. Nefes alıp verme hızınızı yavaşlatın. Hazır olduğunuzda, ilk kasınızı gereceksiniz. Her bir kas grubunu, gerginliği iyice hissedene kadar (ancak ağrı duymayacak şekilde) gerdiğinizden emin olup, beş saniye boyunca germeyi sürdürmeniz; ardından aynı kas grubunu gevşetip on saniye boyunca bu gevşeme halini hissetmeniz gerekiyor. Bunu aynı kas için iki kez tekrarlayacaksınız.

 

Kasınızın gergin ve gevşemiş hali arasındaki farkı hissetmeye çalışın.

 

İlk olarak sağ elinizi ve kolunuzun alt kısmını gerecek şekilde yumruğunuzu sıkın, beş saniye bekleyin, bırakın, bırakın, on saniye bu gevşemiş hali duyun. Şimdi aynı şekilde yine sağ elinizi yumruk yapın ve kolunuzun alt kısmındaki gerginliği de hissedin, bekleyin ve bırakın.

 

Şimdi, sağ üst kolunuzu germek için, kasınız ortaya çıkacak şekilde alt ön kolunuzu omzunuza yanaştırın. Gerginliği beş saniye boyunca hissedin ve bırakın, gevşemiş hali on saniye sürdürün. Germe ve gevşetmeyi aynı şekilde tekrarlayın.

 

Germe ve gevşetmeye şu kas gruplarıyla devam edin:

 

 • Sol el ve alt ön kol

 • Sol üst kol

 • Alın (Kaşlarınızı, şaşırmışsınız gibi bir ifade alacak şekilde, mümkün olduğunca yukarı kaldırın)

 • Gözler ve yanaklar (İyice sıkın)

 • Ağız ve çene (Ağzınızı, esnediğiniz zamanki gibi geniş bir şekilde açın)

 • Boyun (Buradaki kasları gererken yavaş ve dikkatli olun. Mümkünse yüz üstü yatın ve tavanda bir noktaya bakacakmışsınız gibi başınızı kaldırın)

 • Omuzlar (Omuzlarınızı kulaklarınıza yaklaştırırken kaslarınızı gerin)

 • Sırt (Omuzlarınızı birbirine yanaştırmaya çalışırmışçasına arkaya doğru itin)

 • Göğüs ve mide (Göğsünüz ve mideniz şişecek şekilde derin nefes alın)

 • Kalçalar (Kalçanızdaki kasları sıkın)

 • Sağ üst bacak - Sağ alt bacak (Kramp girmesini önlemek için bunu yavaşça ve dikkatli bir biçimde yapın. Ayak parmaklarınızı kendinize doğru gererek bacağınızı kasın)

 • Sağ ayak: Ayak parmaklarınızı diğer yöne doğru gerin)

 • Sol üst bacak

 • Sol alt bacak

 • Sol ayak

 

 

Kaynak:https://www.psikiyatri.org.tr/uploadFiles/2132020115258-gevsemebrosur.pdf


Tags
Üst Ekstremite Bakteriyel Translokasyon Sendrom Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Tıbbi Maske Kullanımı Subskapularis Kası Dislokasyon Dinamik Stabilizör Uzaktan Muayene MR - Rontgen Kapsul Esnemesi Influenza A H1N1 Ovo vejeteryanlar Silah Yaralanmaları Yardımlı Kırık Redüksiyonu K Vitamini Kuru Baklagiller Ayak Bileği Eklemi Kara Veba (Black Death) Uykusuzluk Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Yüksek Mortalite Covid 19 Aşı El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Adhesive Capsulitis Aritmi Transport Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Antagonist Doktorla Canlı Görüşme Vitamin ve Mineral Alımı Yoga ve Kalp Sağlığı Ulnar Siniri Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Abdominal Kavite Osteoporotik Hastalar 2019-nCoV Epidemic Başparmak Amputasyonları Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ? Skalen Blok Karantinanın Ruhsal Etkileri Kol Sinir Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Solunum Komplikasyonları Pandemi Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Koenzim Q10 nedir? Sıkışma Donuk Omuzun Belirtileri Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Online Doktor Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Utkatasana vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme El Bileği Artroskopi Habütüel Omuz Çıkığı Genel Vücut Ağrısı Birleşmiş Milletler (BM) İdeopatik Rekonstrüktif Cerrahi Sorunlu Bir Omuz Karpapometakarpal Eklem Artrozu İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Glenohumeral Eklem Sıvısı 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Balık Yağı Melatonin Kene Sağlıklı Beslenme Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Revaskülarizasyon Toplu Beslenme Sistemleri Afferent İzmir El Mikrocerrahi Cerrahi Kombinasyon Köprücük Kemiği Komik Kemik Akciğer Kanseri Tanısı Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Osteoporotic Ovine Model Anjiyoplasti Fenilalanin Shoulder Fractures Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi The Evaluation of the Rotator Cuff Matsyasana El ve Mikrocerrahi Artroskopik Cerrahi Omuzdaki Kas Yırtıkları Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Brakial Pleksus Eklemlerde Aşınma Osteoporotik Lakto Vejeteryanlar Shoulder Pain Antioksidan nedir 1.5 m. Sosyal Mesafe Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi)