img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Avrupa Komisyonu, Kentsel Hareketlilik Konusunda COVID-19 ile İlgili Rehber Yayınladı

Avrupa Komisyonu, Kentsel Hareketlilik Konusunda COVID-19 ile İlgili Rehber Yayınladı
27May

Avrupa Komisyonu, Kentsel Hareketlilik Konusunda COVID-19 ile İlgili Rehber Yayınladı

18 Mayıs 2020

Avrupa Komisyonu, COVID-19 kısıtlamaları yumuşamaya başladığında seyahat ve turizme nasıl güvenli bir şekilde devam edileceği konusunda bir rehber yayınladı. Bunun bir parçası olarak Komisyon, kaldırımların ve bisiklet yollarının uzatılması, hatta zaman çizelgelerinin uyarlanması gibi yeni kentsel hareketlilik çözümlerinin ilerlemesini teşvik ediyor ve destekliyor.

Birçok şehirde toplu taşıma çalışmaları devam etmesine rağmen, yolcu sayısı artmaya başladıkça güvenliğin sağlanmasına yönelik tedbirler gerekli olacaktır. Bunlar:

  • Güvenli asgari mesafeyi korumak;

  • Sürücüler ve yolcular arasındaki teması en aza indirmek;

  • Operasyonel frekansın arttırılması ve uyarlanması;

  • Yolcuların kapı kollarına dokunmasını önlemek için otomatik veya sürücü ile çalışan kapılar kullanma;

  • Aşırı kalabalıklaşmayı önlemek için yolcu akışlarını optimize etme.

    Düzgün bir uygulama ve vatandaşlara güvence verebilmek için alınan tedbirlerin iletilmesi esastır. “Çıkartmalar üzerinde dur” gibi kampanyaların başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Bu önlemler toplu taşımacılığın kapsamı dışında kalabilir, bu nedenle sağlık yetkilileri ve paydaşlarla istişare yapılması gerekecektir. Maliyetler kamu hizmeti sözleşmelerinde birleştirilebilir.

 

Paylaşılan hareketlilik şirketleri kullanıcıları enfeksiyondan korumaya yardımcı olmalıdır. Kiralık araçlar iade edildiğinde iyice temizlenmeli, paylaşılan araçlar ise kullanımda en az günde bir kez temizlenmelidir. Paylaşılan bisikletler gibi istasyon bazlı hizmetler daha düzenli olarak temizlenmelidir. E-scooter’lar ve e-bisikletler en azından her pil şarjından sonra temiz olmalıdır.

Kaldırımların ve bisiklet yollarının geçici olarak büyütülmesi, aktif hareketlilik kullanıcılarının güvenli kalmasına yardımcı olacaktır. Yoğun trafik alanlarındaki araçların h hız sınırlarının düşürülmesi de yardımcı olacaktır.

En iyi uygulamaları paylaşmak için platformlar mevcuttur, ancak yine de daha fazla geliştirilmelidir. Komisyon, COVID-19’un etkilerini analiz etmek ve AB’deki gelecekteki sürdürülebilir mobilite çözümlerine rehberlik etmek için Üye Devletleri, yerel yönetimleri ve kentsel hareketlilik paydaşlarını bir araya getirmeyi planlamaktadır.

Burada “COVID-19: Taşımacılık hizmetlerinin ve bağlantılarının aşamalı olarak geri yüklenmesi hakkında yönergeler” bölümünü okuyun.

Kaynak: https://mobilityweek.eu/news/?c=search&uid=TFOlicen

http://www.bugep.org/avrupa-komisyonu-kentsel-hareketlilik-konusunda-covid-19-ile-ilgili-rehberlik-yayinladi/

 


Tags
Shoulder Pain İzmir Alsancak Clinical Relevance Radius ve Ulna Yenidoğan Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Labrum Yırtığı Kireçlenme Çökkün Duygudurum Manyetik Rezonans Görüntüleme Solunum Güçlüğü Enflamasyon Influenza A H7N9 Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Psychological Abrazyon 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Klinik Beslenme Tedavi PRP ve Kemik İliği Uyku Kalitesi Atrofi Eklem Kıkırdaği Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Bakteriyel Translokasyon Fizik Tedavi Kontamine Akademik Rotator Cuff Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Kongo Virüs Eklem Ağrıları Alignment Kefir Artroskop Ters Omuz Agnozi Plak KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Sağlıklı Beslenme Enfeksiyon Coronavirus Outbreak Kalça Protezi Artiküler Steroid Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Yüksek Mortalite Tendon İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Diz Protezleri Denge Problemleri Kırığın Havayla Teması Alo 184 Pranayama Tendon Uçları Vitamin ve Mineral Alımı Ters Omuz Protezi Nedir? Zeka Geriliği Purdue Pegboard Test (PPT) Mikroekolojiler Aspirasyon Ateroskleroz Anamnez Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Kronik Ağrılar Ortopedist Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Karpapometakarpal Eklem Artrozu SARS-CoV-1 Parmaklarda His Kaybı Süt ve Süt Ürünleri TFCC Yırtığı El Bileği Menisküsü Online Muayene İdeopatik Influenza A H1N5 DEÜ El Cerrahisi Absorbe Racture Fixation Silah Yaralanmaları Akinezi Dead Arm Sendromu Sublukasyon Doğumsal El Bozuklukları Melatonin Kumanya Menü Debridman Abdominal Kavite Hipertansiyon Aktivite Tendonu Balık Tüketimi Hızlı Kemik Kaybı Karmayoga Parmak Yokluğu Donuk Omuz Tanısı Kırık Sabitlenmesi Adventitia Skafoid Kırıkları Nasıl Oluşur? Tanı ve Tedavisinde Neler Yapılır? Proteinli Gıdalar Hidroterapi (Su ile tedavi)