img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Avrupa Komisyonu, Kentsel Hareketlilik Konusunda COVID-19 ile İlgili Rehber Yayınladı

Avrupa Komisyonu, Kentsel Hareketlilik Konusunda COVID-19 ile İlgili Rehber Yayınladı
27May

Avrupa Komisyonu, Kentsel Hareketlilik Konusunda COVID-19 ile İlgili Rehber Yayınladı

18 Mayıs 2020

Avrupa Komisyonu, COVID-19 kısıtlamaları yumuşamaya başladığında seyahat ve turizme nasıl güvenli bir şekilde devam edileceği konusunda bir rehber yayınladı. Bunun bir parçası olarak Komisyon, kaldırımların ve bisiklet yollarının uzatılması, hatta zaman çizelgelerinin uyarlanması gibi yeni kentsel hareketlilik çözümlerinin ilerlemesini teşvik ediyor ve destekliyor.

Birçok şehirde toplu taşıma çalışmaları devam etmesine rağmen, yolcu sayısı artmaya başladıkça güvenliğin sağlanmasına yönelik tedbirler gerekli olacaktır. Bunlar:

  • Güvenli asgari mesafeyi korumak;

  • Sürücüler ve yolcular arasındaki teması en aza indirmek;

  • Operasyonel frekansın arttırılması ve uyarlanması;

  • Yolcuların kapı kollarına dokunmasını önlemek için otomatik veya sürücü ile çalışan kapılar kullanma;

  • Aşırı kalabalıklaşmayı önlemek için yolcu akışlarını optimize etme.

    Düzgün bir uygulama ve vatandaşlara güvence verebilmek için alınan tedbirlerin iletilmesi esastır. “Çıkartmalar üzerinde dur” gibi kampanyaların başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Bu önlemler toplu taşımacılığın kapsamı dışında kalabilir, bu nedenle sağlık yetkilileri ve paydaşlarla istişare yapılması gerekecektir. Maliyetler kamu hizmeti sözleşmelerinde birleştirilebilir.

 

Paylaşılan hareketlilik şirketleri kullanıcıları enfeksiyondan korumaya yardımcı olmalıdır. Kiralık araçlar iade edildiğinde iyice temizlenmeli, paylaşılan araçlar ise kullanımda en az günde bir kez temizlenmelidir. Paylaşılan bisikletler gibi istasyon bazlı hizmetler daha düzenli olarak temizlenmelidir. E-scooter’lar ve e-bisikletler en azından her pil şarjından sonra temiz olmalıdır.

Kaldırımların ve bisiklet yollarının geçici olarak büyütülmesi, aktif hareketlilik kullanıcılarının güvenli kalmasına yardımcı olacaktır. Yoğun trafik alanlarındaki araçların h hız sınırlarının düşürülmesi de yardımcı olacaktır.

En iyi uygulamaları paylaşmak için platformlar mevcuttur, ancak yine de daha fazla geliştirilmelidir. Komisyon, COVID-19’un etkilerini analiz etmek ve AB’deki gelecekteki sürdürülebilir mobilite çözümlerine rehberlik etmek için Üye Devletleri, yerel yönetimleri ve kentsel hareketlilik paydaşlarını bir araya getirmeyi planlamaktadır.

Burada “COVID-19: Taşımacılık hizmetlerinin ve bağlantılarının aşamalı olarak geri yüklenmesi hakkında yönergeler” bölümünü okuyun.

Kaynak: https://mobilityweek.eu/news/?c=search&uid=TFOlicen

http://www.bugep.org/avrupa-komisyonu-kentsel-hareketlilik-konusunda-covid-19-ile-ilgili-rehberlik-yayinladi/

 


Tags
Eklem Ağrıları Evaluate Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Flavonoidler Zeka Geriliği Distal Radioulnar Eklem(DRUJ Diz Protezleri Artrit Donuk Evre Çözülme Evresi Omuz Sıkışması Labrum Yırtığı Artiküler PRP Enjeksiyonu Koenzim Q10 nedir? Omuz Adezif Kapsüliti Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi EuroVelo Ultrasonografi (US) Agonist Donuk Omuz Tanısı Genel Beslenme Önerileri Romatoit Artrit nedir? Donuk Omuzun Belirtileri Yüksek Aspirasyon Obezite Manyetik Rezonans Görüntüleme Debridman Angiotensin Converting Enzyme 2 Beta karoten 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Anti-inflamatuar Tedavi Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan HDL Artritin Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Göz Altlarında Morarma Yaralanma Kalsifiye Tendinit Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Glenohumeral Eklem Sıvısı Açık Kırıklar Purpose Üst Sol Kemiği Online Randevu Nörolojik Semptomlar Toksinler Anterior Interossöz Sendrom Kalça Protezi Melatonin Shoulder Pain Sinovya Dokusu Clinical Parameters Kırık tanısı nasıl konulur? Kemik Mineral Yoğunluğu Nairovirüs Grubu Fonksiyonel Constant Testi Pasif Maruziyetine Önlem Cilt Kaybı Donuk Omuzda Konservatif Tedavi Maydanoz HCoV-229E Subacromial Impingement Syndrome Kardiyovasküler Sistem Gastrointestinal Semptomlar Dizlerde Kireçlenme Evcil hayvanlar Osteoporotic Ovine Model Patognomonik Absorbe Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları DEU Ortopedi ve Travmatoloji Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Kemik Yapısında Bozukluk Termal Enerji Replante Halsizlik Kontraendikasyonlar Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Skafoid Kırıkları Arter Anastomozu Osteoartrit (Kireçlenme) Akinezi Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Akkiz Ulnar Siniri Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Denge Problemleri Uskumru Kan Transfüzyonu Alçılı Tedavi Uzaktan Destek Başparmak Amputasyonları İdeopatik Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Shoulder Proprioception Eklem Cerrahisi Açık Kırığın Kapatılması