img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Avrupa Komisyonu, Kentsel Hareketlilik Konusunda COVID-19 ile İlgili Rehber Yayınladı

Avrupa Komisyonu, Kentsel Hareketlilik Konusunda COVID-19 ile İlgili Rehber Yayınladı
27May

Avrupa Komisyonu, Kentsel Hareketlilik Konusunda COVID-19 ile İlgili Rehber Yayınladı

18 Mayıs 2020

Avrupa Komisyonu, COVID-19 kısıtlamaları yumuşamaya başladığında seyahat ve turizme nasıl güvenli bir şekilde devam edileceği konusunda bir rehber yayınladı. Bunun bir parçası olarak Komisyon, kaldırımların ve bisiklet yollarının uzatılması, hatta zaman çizelgelerinin uyarlanması gibi yeni kentsel hareketlilik çözümlerinin ilerlemesini teşvik ediyor ve destekliyor.

Birçok şehirde toplu taşıma çalışmaları devam etmesine rağmen, yolcu sayısı artmaya başladıkça güvenliğin sağlanmasına yönelik tedbirler gerekli olacaktır. Bunlar:

  • Güvenli asgari mesafeyi korumak;

  • Sürücüler ve yolcular arasındaki teması en aza indirmek;

  • Operasyonel frekansın arttırılması ve uyarlanması;

  • Yolcuların kapı kollarına dokunmasını önlemek için otomatik veya sürücü ile çalışan kapılar kullanma;

  • Aşırı kalabalıklaşmayı önlemek için yolcu akışlarını optimize etme.

    Düzgün bir uygulama ve vatandaşlara güvence verebilmek için alınan tedbirlerin iletilmesi esastır. “Çıkartmalar üzerinde dur” gibi kampanyaların başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Bu önlemler toplu taşımacılığın kapsamı dışında kalabilir, bu nedenle sağlık yetkilileri ve paydaşlarla istişare yapılması gerekecektir. Maliyetler kamu hizmeti sözleşmelerinde birleştirilebilir.

 

Paylaşılan hareketlilik şirketleri kullanıcıları enfeksiyondan korumaya yardımcı olmalıdır. Kiralık araçlar iade edildiğinde iyice temizlenmeli, paylaşılan araçlar ise kullanımda en az günde bir kez temizlenmelidir. Paylaşılan bisikletler gibi istasyon bazlı hizmetler daha düzenli olarak temizlenmelidir. E-scooter’lar ve e-bisikletler en azından her pil şarjından sonra temiz olmalıdır.

Kaldırımların ve bisiklet yollarının geçici olarak büyütülmesi, aktif hareketlilik kullanıcılarının güvenli kalmasına yardımcı olacaktır. Yoğun trafik alanlarındaki araçların h hız sınırlarının düşürülmesi de yardımcı olacaktır.

En iyi uygulamaları paylaşmak için platformlar mevcuttur, ancak yine de daha fazla geliştirilmelidir. Komisyon, COVID-19’un etkilerini analiz etmek ve AB’deki gelecekteki sürdürülebilir mobilite çözümlerine rehberlik etmek için Üye Devletleri, yerel yönetimleri ve kentsel hareketlilik paydaşlarını bir araya getirmeyi planlamaktadır.

Burada “COVID-19: Taşımacılık hizmetlerinin ve bağlantılarının aşamalı olarak geri yüklenmesi hakkında yönergeler” bölümünü okuyun.

Kaynak: https://mobilityweek.eu/news/?c=search&uid=TFOlicen

http://www.bugep.org/avrupa-komisyonu-kentsel-hareketlilik-konusunda-covid-19-ile-ilgili-rehberlik-yayinladi/

 


Tags
İspanyol Gribi (Spanish Flu) Renk Değişikliği Donuk Omuzda Konservatif Tedavi Hemiartroplasti Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Anterior Interossöz Sendrom Avesküler Nekroz Osteoartrit (Kireçlenme) Dizlerde Kireçlenme Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Mikroekolojiler Abondan Topuktan Kan Likopen Halsizlik Omuz İnstabilitesi Eklem Ağrıları Agonist Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Kardiyovasküler Sistem 2019-nCoV Epidemic İdeal uyku Skafoid Kemik Abduktor Vajrasana Donma Evresi Shaver Aleti DEÜ El Cerrahisi Revaskülarizasyon TFCC Yırtığı Sürekli Yorgunluk Hissi Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Ovo vejeteryanlar Parçalı Omuz Kırıkları Ters Omuz Protezi Nedir? Labrum Yırtığı Osteoartrit Dirsek Cerrahisi Opioid Analjezikler Alçılı Tedavi Beat Plastic Pollution Nairovirüs Grubu Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Sebze ve Meyve Tüketimi Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları MR - Rontgen Sonuç Absorbe Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi SLAP Onarımı Şiddetli Pnömoni MDR/XDR Tüberkülozu Zeka Geriliği Artiküler Steroid Saçların Çok Fazla Dökülmesi Adolesan Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Tütün Ve Akciğer Sağlığı Sağlıklı Bir Omuz DEU Ortopedi ve Travmatoloji Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? SARS-CoV-2 Lateral Epikondilit Nedir ? Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Baseline Nörolojik Semptomlar Influenza A H7N9 Ultrasonografi (US) 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Dupuytren Kontraktürü 14 gün izolasyon Kardiyovasküler Rehabilitasyon nedir? Hemartroz Travmatoloji Osteoporotik MERS-CoV Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar Sitokinler Skalen Blok Fonksiyonel Constant Testi Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi HCoV-229E Tendon Uçları Evde Kal HCoV-NL63 Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Donuk Evre Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Eklemlerde Kireçlenme Üşüme EuroVelo Results Adventitia Mental Health Kol Sinir