img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Avrupa Komisyonu, Kentsel Hareketlilik Konusunda COVID-19 ile İlgili Rehber Yayınladı

Avrupa Komisyonu, Kentsel Hareketlilik Konusunda COVID-19 ile İlgili Rehber Yayınladı
27May

Avrupa Komisyonu, Kentsel Hareketlilik Konusunda COVID-19 ile İlgili Rehber Yayınladı

18 Mayıs 2020

Avrupa Komisyonu, COVID-19 kısıtlamaları yumuşamaya başladığında seyahat ve turizme nasıl güvenli bir şekilde devam edileceği konusunda bir rehber yayınladı. Bunun bir parçası olarak Komisyon, kaldırımların ve bisiklet yollarının uzatılması, hatta zaman çizelgelerinin uyarlanması gibi yeni kentsel hareketlilik çözümlerinin ilerlemesini teşvik ediyor ve destekliyor.

Birçok şehirde toplu taşıma çalışmaları devam etmesine rağmen, yolcu sayısı artmaya başladıkça güvenliğin sağlanmasına yönelik tedbirler gerekli olacaktır. Bunlar:

  • Güvenli asgari mesafeyi korumak;

  • Sürücüler ve yolcular arasındaki teması en aza indirmek;

  • Operasyonel frekansın arttırılması ve uyarlanması;

  • Yolcuların kapı kollarına dokunmasını önlemek için otomatik veya sürücü ile çalışan kapılar kullanma;

  • Aşırı kalabalıklaşmayı önlemek için yolcu akışlarını optimize etme.

    Düzgün bir uygulama ve vatandaşlara güvence verebilmek için alınan tedbirlerin iletilmesi esastır. “Çıkartmalar üzerinde dur” gibi kampanyaların başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Bu önlemler toplu taşımacılığın kapsamı dışında kalabilir, bu nedenle sağlık yetkilileri ve paydaşlarla istişare yapılması gerekecektir. Maliyetler kamu hizmeti sözleşmelerinde birleştirilebilir.

 

Paylaşılan hareketlilik şirketleri kullanıcıları enfeksiyondan korumaya yardımcı olmalıdır. Kiralık araçlar iade edildiğinde iyice temizlenmeli, paylaşılan araçlar ise kullanımda en az günde bir kez temizlenmelidir. Paylaşılan bisikletler gibi istasyon bazlı hizmetler daha düzenli olarak temizlenmelidir. E-scooter’lar ve e-bisikletler en azından her pil şarjından sonra temiz olmalıdır.

Kaldırımların ve bisiklet yollarının geçici olarak büyütülmesi, aktif hareketlilik kullanıcılarının güvenli kalmasına yardımcı olacaktır. Yoğun trafik alanlarındaki araçların h hız sınırlarının düşürülmesi de yardımcı olacaktır.

En iyi uygulamaları paylaşmak için platformlar mevcuttur, ancak yine de daha fazla geliştirilmelidir. Komisyon, COVID-19’un etkilerini analiz etmek ve AB’deki gelecekteki sürdürülebilir mobilite çözümlerine rehberlik etmek için Üye Devletleri, yerel yönetimleri ve kentsel hareketlilik paydaşlarını bir araya getirmeyi planlamaktadır.

Burada “COVID-19: Taşımacılık hizmetlerinin ve bağlantılarının aşamalı olarak geri yüklenmesi hakkında yönergeler” bölümünü okuyun.

Kaynak: https://mobilityweek.eu/news/?c=search&uid=TFOlicen

http://www.bugep.org/avrupa-komisyonu-kentsel-hareketlilik-konusunda-covid-19-ile-ilgili-rehberlik-yayinladi/

 


Tags
Patognomonik Sendrom Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Sonuç Agonist Deltopektoral Girişim Absorban Basis Osteoartrit Solunum Komplikasyonları Bunyaviridae Ailesi Adventitia Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme 2019-nCoV Epidemic Alçılı Tedavi Dizlerde Kireçlenme El Bileği Artroskopi Çay Kahve Tüketimi Dirsek Konasana Parmak Ucu Deformiteleri Hafif-Orta Atrofi Milenyum Viral Salgınları Fizik Tedavi Donuk Omuz Tanısı UV-C Ampullerin Kullanımı Osteoartrit (Kireçlenme) Diz Protezleri Abondan Kapsül Humeral Başı Mental Health Shoulder Proprioception 1.5 m. Sosyal Mesafe Diyabet Süt Ürünleri Mustafa Özkan SLAP Onarımı Konservatif Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Mikrocerrahi Arthroplasty Parmaklarda His Kaybı Omuz Artroskopisi Sıkışma Tendon Uçları Racture Fixation Açık Kırıklar SARS-CoV-2 Bakteriyel Translokasyon Saçların Çok Fazla Dökülmesi Evcil hayvanlar Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar Metobolize Nairovirüs Grubu Coronavirus Outbreak Padmasana SARS Mikroekolojiler Risk Koenzim Q10 nedir? Agnozi 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Menisküs Yırtıkları Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Mekanik Ventilasyon Nöropati Ortopedi Kopmuş Uzuv Toplu Beslenme Sistemleri Omuz Dirsek Skalen Blok Absorbsiyon Minival İnvaziv Girişim Fizik tedavi nedir? Shaver Aleti Avesküler Nekroz Başparmak Amputasyonları Antioksidanın faydaları nelerdir? Kardiyovasküler Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Çökkün Duygudurum İlaca Dirençli Sıtma Komik Kemik TFCC Yırtığı Lateral Epikondilit Nedir ? Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Eklem Cerrahisi DEXA 2019-nCoV Enfeksiyonu Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Yenidoğan Kalsifiye Tendinit Hipertansiyon Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları Diz Protez Ayak Bileği Eklemi Skafoid Kırıkları Nasıl Oluşur? Tanı ve Tedavisinde Neler Yapılır? Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları