img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Türkiye, ilaç alanında dünyadaki kuralları belirleyen Uluslararası Uyum Konseyine tam üye oldu.

Türkiye, ilaç alanında dünyadaki kuralları belirleyen Uluslararası Uyum Konseyine tam üye oldu.
03Haz

Türkiye, ilaç alanında dünyadaki kuralları belirleyen Uluslararası Uyum Konseyine tam üye oldu.

Türkiye, ilaç alanında dünyadaki kuralları belirleyen Uluslararası Uyum Konseyine tam üye oldu.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlığa bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun (TİTCK) tam üyelik başvurusu, Uluslararası Uyum Konseyinin 27 Mayıs'taki toplantısında oy birliğiyle kabul edildi.

 

Bu sayede Türkiye'de ruhsatlandırılan beşeri tıbbi ürünlerin, yapılan klinik çalışmaların, yürütülen farmakovijilans faaliyetlerinin uluslararası standartları karşıladığı tescil edildi.

Konseye, Kasım 2017'den beri gözlemci statüsünde katılan TİTCK, üyelik kriterlerinin tamamını yerine getirerek ABD (FDA), Avrupa Birliği (EMA), Japonya (PMDA), İsviçre (Swissmedic), Kanada (Health Canada), Singapur (HSA), Güney Kore (MFDS), Çin (MNPA), Tayvan (TFDA), Brezilya (Anvisa) gibi ilaç otoritelerinin yanında tam üye olarak yerini aldı.

 

Türkiye, bundan sonraki süreçte dünyadaki ilaç geliştirme ve üretim süreçlerinde aktif rol oynayacak, küresel ilaç endüstrisinde söz sahibi olacak.

 

İlaç konusunda sayılı otoriteler arasında yerini alan TİTCK, Uluslararası Uyum Konseyinin teknik kılavuzlarına uyum sağlamakla kalmayacak, bunların oluşturulmasına da katkı verecek.

Tam üyelik, Türk ilaç sektörüne uluslararası alanda itibar ve saygınlık katmanın yanı sıra uluslararası ticarete olumlu yansıyacak.

 

TİTCK, 2018'de de Uluslararası İlaç Denetim Birliğine (PIC-s) tam üye olarak denetim alanındaki standartlarını uluslarası alanda tescil ettirmişti.

 

Uluslararası Uyum Konseyi

ABD, Avrupa Birliği ve Japonya ilaç otoritelerince 1990'da kurulan Uluslararası Uyum Konseyi (The International Council for Harmonisation of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use-ICH), yayınladığı kılavuzlarla, ilaçların etkili, güvenli ve yüksek kalitede olduğunu garanti etmek için dünya çapında regülasyonların uyumlaştırılmasını amaçlıyor.

Konsey, halihazırda tüm dünyada ilaç regülasyonlarını yayımlayan, düzenleyen ve yönlendiren temel kuruluş olma özelliği taşıyor.

 

 

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/saglik/turkiye-uluslararasi-uyum-konseyine-tam-uye-oldu/1861697#:~:text=Ankara,Uyum%20Konseyine%20tam%20%C3%BCye%20oldu.&text=Bu%20sayede%20T%C3%BCrkiye'de%20ruhsatland%C4%B1r%C4%B1lan,uluslararas%C4%B1%20standartlar%C4%B1%20kar%C5%9F%C4%B1lad%C4%B1%C4%9F%C4%B1%20tescil%20edildi.
 


Tags
Aspirasyon İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Kalsifiye Tendinit Skafoid Kırıkları Nasıl Oluşur? Tanı ve Tedavisinde Neler Yapılır? Rotator Manşet Tendinopatisi Angiotensin Converting Enzyme 2 Süt ve Süt Ürünleri HCoV-NL63 Asemptomatik Adventitia Şiddetli Pnömoni Atravmatik Osteoartrit Zoonotik Hastalık Arter Anastomozu Hidroterapi (Su ile tedavi) Oksidasyon nedir? Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi Anjiyoplasti First COVID-19 Vaccine Tested Clinical Relevance Sınırlı Girişimsel Cerrahi Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Konasana Nairovirüs Grubu Yumurta Eklemlerde Aşınma İnsizyon Omuz İnstabilitesi Semi Fowler Pozisyonu Artroz Koenzim Q10 nedir? İzmir Alsancak Koordinasyon Zorluğu Adolesan Parmak Ucu Deformiteleri NL63 Antagonist Alignment KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Radyolojik Önlemler Artroskopik Yöntem Coronavirus Outbreak Vejetaryen Bhadrasana Kan Transfüzyonu Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Protez Tenisçi Dirseği Konservatif Anterior Interossöz Sendrom Anti-inflamatuar Tedavi Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Bunyaviridae Ailesi Sağlıklı Bir Omuz Sitokinler Antioksidan nedir Üst Ekstremite Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme 2019-nCoV Epidemic Çökkün Duygudurum 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Joint Capsule; tissue adhesions Omuz Sıkışması Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Uzaktan Muayene Yardımlı Kırık Redüksiyonu Shoulder Proprioception Online Muayene Pranayama Fizik tedavi nedir? Menisküs Yırtıkları Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Atelleme Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Kol Sinir UV-C Ampullerin Kullanımı HCoV-229E Ayak Bileği Eklemi Dequervian Tenosinoviti vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme Selenyum Ovo vejeteryanlar Eklem Kıkırdaği Artrit Distal Radioulnar Eklem(DRUJ Arthroplasty Parmak Yokluğu Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Zika Donuk Omuz Adial Sinir Felci Skafoid Kırıkları Akkiz Halsizlik Kasların Güçsüzleşmesi Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Eklem Kapsül