img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti
31May

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti

 

Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi başarı ile gerçekleştirildi.

 

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ve California merkezli SpaceX firması tarafından uygulamaya konulan tarihi fırlatılış, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden ABD doğu saati ile 15.22'de (TSİ 22.22) yapıldı.

 

İlk insanlı test uzay yolculuğu, NASA ve SpaceX'in sosyal medya hesapları başta olmak üzere birçok Amerikan televizyon kanalı tarafından canlı yayınlandı.

 

25 Mayıs'ta yapılması planlanan fırlatılışın, dakikalar kala hava şartlarının elverişsiz olduğu gerekçesi ile ertelendiğini duyuran NASA yetkilileri, bir sonraki fırlatılışın bugün gerçekleşeceğini bildirmişti.

 

Başarı ile gerçekleşen tarihi insanlı fırlatılış ve yeniden kullanılır roketle yapılan uzaya yolculuk neticesinde, NASA'nın dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot göndermek için her seferinde Rusya'ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan kurtulmasının da yolu açılmış oldu.

 

NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya almasından dolayı astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya'ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

 

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/spacexin-ilk-insanli-uzay-mekigi-denemesi-basariyla-gerceklesti/1859289

 

 


Tags
El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Uzaktan Muayene Manyetik Rezonans Görüntüleme Absorbe Karpapometakarpal Eklem Artrozu Solunum Komplikasyonları ACE2 Süt Ürünleri TFCC Yırtığı Beta karoten Kara Veba (Black Death) Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Aktivite Tendonu Antagonist Toplu Beslenme Sistemleri Ateroskleroz Flora Kırık Sabitlenmesi Covid - 19 Shoulder Fractures Bursit Transport Vegan Vejeteryan Farkı Kontraendikasyonlar Racture Fixation Hemiartroplasti Replantasyon Medial Epikondil Zika Amputasyon Methods Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Karmayoga Steroid Enjeksiyonu Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Atelleme Ebola Nöropati Habütüel Omuz Çıkığı Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Konservatif Doğumsal El Bozuklukları Parçalı Omuz Kırıkları Ters Omuz Protezi Nedir? Instabilite Periferik Sinir Sistemi Mental Health Fizik Tedavi Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Diz Protezleri Dirsek Artroskopisi Rotator Cuff Kardiyovasküler Sistem Biyolojik Ajan Omuz Sıkışması Solunum Güçlüğü Sebze ve Meyve Tüketimi Adezyon Başparmak Tendonunun Sıkışması Hemartroz Artiküler Steroid Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Skafoid Kırıkları Nasıl Oluşur? Tanı ve Tedavisinde Neler Yapılır? Cilt Kaybı Pranayama Trapezius Kası Adinamik Sınırlı Girişimsel Cerrahi Omuz Dirsek Abduktor Kosta Kırıkları Adeziv Cerrahi Kombinasyon Utkatasana Relatif Endikasyonlar DEU Ortopedi ve Travmatoloji Absorban Abrazyon Halsizlik Kemik Yapısında Bozukluk Sinovya Dokusu Oksidasyon nedir? Sekonder Enfeksiyonu Abdominal Kavite Rehabilitasyon nedir? Vegan Yaşam SARS-CoV-2 Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Kapsül Humeral Başı Kırım Bölgesi Rotator Manşet Yırtığı Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Grafi Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Sendrom 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Kardiyovasküler