img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti
31May

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti

 

Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi başarı ile gerçekleştirildi.

 

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ve California merkezli SpaceX firması tarafından uygulamaya konulan tarihi fırlatılış, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden ABD doğu saati ile 15.22'de (TSİ 22.22) yapıldı.

 

İlk insanlı test uzay yolculuğu, NASA ve SpaceX'in sosyal medya hesapları başta olmak üzere birçok Amerikan televizyon kanalı tarafından canlı yayınlandı.

 

25 Mayıs'ta yapılması planlanan fırlatılışın, dakikalar kala hava şartlarının elverişsiz olduğu gerekçesi ile ertelendiğini duyuran NASA yetkilileri, bir sonraki fırlatılışın bugün gerçekleşeceğini bildirmişti.

 

Başarı ile gerçekleşen tarihi insanlı fırlatılış ve yeniden kullanılır roketle yapılan uzaya yolculuk neticesinde, NASA'nın dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot göndermek için her seferinde Rusya'ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan kurtulmasının da yolu açılmış oldu.

 

NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya almasından dolayı astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya'ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

 

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/spacexin-ilk-insanli-uzay-mekigi-denemesi-basariyla-gerceklesti/1859289

 

 


Tags
Milenyum Viral Salgınları Kara Veba (Black Death) 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Değişken Ruh Hali Ortopedi ve Travmatoloji Risk Ebola Kronik Ağrılar Kardiyovasküler Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Shoulder Pain Köprücük Kemiği Dirsek Artroskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır ? Travmatoloji Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım El Kırıkları Nasıl oluşur? MR - Rontgen HDL Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Hemarojik Şok Göz Altlarında Morarma Beta karoten Hafif-Orta Atrofi Osteoporotic Bone The Evaluation of the Rotator Cuff Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Arter Anastomozu Clinical Relevance Kene External Fiksatör Kas Kaybı Koenzim Q10 nedir? Protez Açık Kırıklar Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Yaralanma Amputasyon Radius ve Ulna Doktorla Canlı Görüşme El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Vejetaryen Artroskopik Bankart Rehabilitasyon nedir? Revaskülarizasyon Çözülme Evresi Yumurta Hızlı Kemik Kaybı İlaca Dirençli Sıtma Riskler ve Komplikosyonlar Sağlıklı Beslenme Oksidasyon nedir? Osteoartrit (Kireçlenme) Glenohumeral Eklem Sıvısı COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri Clinical Parameters Replante Dizlerde Kireçlenme Brakial Pleksus Alo 184 Hipertansiyon Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Antebrachial Fizik Tedavi Trapezius Kası Opioid Analjezikler Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? COVID - 19 Dünya Haritası Donuk Omuz Artroskop Influenza A H7N9 Doğru Nefes Alma Uzaktan Muayene Birleşmiş Milletler (BM) SLAP Lezyonu Evde Kal Dupuytren Kontraktürü Omzunuz Nasıl Çalışır? Ulnar Siniri Spor Yaralanmaları Semi Fowler Pozisyonu Kalça Protezi Kardiyomiyopati First COVID-19 Vaccine Tested Başparmak Amputasyonları İzmir Alsancak Kontamine EuroVelo Omuzdaki Kas Yırtıkları 2019-nCoV Epidemic Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Kemik Yapısında Bozukluk Rotator Manşet Kaplıca Tedavisi Donuk Evre Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Angiotensin Converting Enzyme 2 Fonksiyonel