img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti
31May

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti

 

Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi başarı ile gerçekleştirildi.

 

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ve California merkezli SpaceX firması tarafından uygulamaya konulan tarihi fırlatılış, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden ABD doğu saati ile 15.22'de (TSİ 22.22) yapıldı.

 

İlk insanlı test uzay yolculuğu, NASA ve SpaceX'in sosyal medya hesapları başta olmak üzere birçok Amerikan televizyon kanalı tarafından canlı yayınlandı.

 

25 Mayıs'ta yapılması planlanan fırlatılışın, dakikalar kala hava şartlarının elverişsiz olduğu gerekçesi ile ertelendiğini duyuran NASA yetkilileri, bir sonraki fırlatılışın bugün gerçekleşeceğini bildirmişti.

 

Başarı ile gerçekleşen tarihi insanlı fırlatılış ve yeniden kullanılır roketle yapılan uzaya yolculuk neticesinde, NASA'nın dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot göndermek için her seferinde Rusya'ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan kurtulmasının da yolu açılmış oldu.

 

NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya almasından dolayı astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya'ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

 

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/spacexin-ilk-insanli-uzay-mekigi-denemesi-basariyla-gerceklesti/1859289

 

 


Tags
Kaplıca Tedavisi Risk Periferik Sinir Sistemi Skafoid Kemik HDL Yapışıcı Kapsülit KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Adale Komponenti Purdue Pegboard Test (PPT) Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Solunum Güçlüğü Kardiyovasküler Sistem Polidaktili Beat Plastic Pollution Lakto-Ovo Vejeteryanlar Saçların Çok Fazla Dökülmesi Kontraendikasyonlar Donuk Omuzda Konservatif Tedavi Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Eklemlerde Kireçlenme Opioid Analjezikler Spor Yaralanmaları Kalsifiye Tendinit Fenilalanin Absorban Artiküler Steroid Instabilite Fraktür Hızlı Kemik Kaybı Adduktor Uyku Kalitesi Mustafa Özkan Artroskopik Cerrahi Donuk Omuzun Belirtileri Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım Obezite Plak Romatoit Artrit nedir? Toplu Beslenme Sistemleri Yoğurt Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Ovo vejeteryanlar Termal Enerji Covid - 19 Koordinasyon Zorluğu Kırık Sabitlenmesi Parmak Yokluğu Sublukasyon Akromegali Agonist Adhesive Capsulitis Sindaktili Uskumru Halsizlik Atrofi Süt ve Süt Ürünleri El Kırıkları Nasıl oluşur? Antioksidan nedir Dizlerde Kireçlenme Anestezi Kolaylıkları PRP ve Kemik İliği Değişken Ruh Hali Basis Nörolojik Semptomlar Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Kontrolsüz Spor Renk Değişikliği Sosyal Mesafe Skafoid Kırıkları Nasıl Oluşur? Tanı ve Tedavisinde Neler Yapılır? Ortopedist Cerrahi Kombinasyon Shoulder Proprioception Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Replante Topuktan Kan Tuzak Elektromiyografi (EMG) Dinamik Stabilizör Halsizlik Adolesan Mortalite Oranları Ortopedik Cerrah Dirsek Agonist Üst Ekstremite Replantasyonu Omuz Sıkışması Sendromu Subacromial Impingement Syndrome Çözülme Evresi HCoV-NL63 Enfeksiyon Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Rotator Manşet Fizik Tedavi Isırgan Otu Statik Stabilizör Eklemlerde Aşınma İdeal uyku Revaskülarizasyon Gastrointestinal Semptomlar Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi)