img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti
31May

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti

SpaceX'in ilk insanlı uzay mekiği denemesi başarıyla gerçekleşti

 

Olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi başarı ile gerçekleştirildi.

 

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ve California merkezli SpaceX firması tarafından uygulamaya konulan tarihi fırlatılış, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden ABD doğu saati ile 15.22'de (TSİ 22.22) yapıldı.

 

İlk insanlı test uzay yolculuğu, NASA ve SpaceX'in sosyal medya hesapları başta olmak üzere birçok Amerikan televizyon kanalı tarafından canlı yayınlandı.

 

25 Mayıs'ta yapılması planlanan fırlatılışın, dakikalar kala hava şartlarının elverişsiz olduğu gerekçesi ile ertelendiğini duyuran NASA yetkilileri, bir sonraki fırlatılışın bugün gerçekleşeceğini bildirmişti.

 

Başarı ile gerçekleşen tarihi insanlı fırlatılış ve yeniden kullanılır roketle yapılan uzaya yolculuk neticesinde, NASA'nın dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot göndermek için her seferinde Rusya'ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan kurtulmasının da yolu açılmış oldu.

 

NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya almasından dolayı astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya'ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

 

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/spacexin-ilk-insanli-uzay-mekigi-denemesi-basariyla-gerceklesti/1859289

 

 


Tags
Kök Hücre Enjeksiyonu Omuz Artroskopisi Ortopedi ve Travmatoloji Alçılı Tedavi Toplu Beslenme Sistemleri Gastrointestinal Semptomlar Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Bhadrasana Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Magnetic Resonance Imaging (MRI) Alignment Purdue Pegboard Test (PPT) Likopen Shoulder Proprioception Boyun Fıtığı 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Rotator Manşet Patolojisi Anestezi Kolaylıkları Vegan Yaşam 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Kopmuş Uzuv Beta karoten Fizik Tedavi Uygulamaları Genel Beslenme Önerileri Yumurta İdeal uyku Alo 184 Omuz İnstabilitesi Sağlıklı Bir Omuz Covid - 19 El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Online Randevu Proteinli Gıdalar Sitokinler El Bileği Artroskopi Racture Fixation Başparmak Amputasyonları Treatmant of Proximal Humeral Fractures Sınırlı Girişimsel Cerrahi Atelleme Joint Capsule; tissue adhesions Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları Replantasyon Akkiz Omuz Dirsek Ovo vejeteryanlar Halsizlik Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı İzmir Ortopedi Cerrahı Denge Problemleri Klinik Beslenme Tedavi Radius kırıkları Kas Kaybı Donma Evresi SARS-CoV-1 Travmatoloji Parmak Yokluğu Sosyal Mesafe Periferik Sinir Sistemi Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Fonksiyonel Psikoloji Mortalite Oranları Transport Çiçek Rotator Kılıf Hasarı Deltoid Kaslar Ultrasonography (US) Kumanya Menü Osteoporotik Vejetaryen Hızlı Kemik Kaybı Tenis,golf,yüzme Coronavirus Outbreak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi 2019-nCoV Enfeksiyonu Doğru Nefes Alma Revaskülarizasyon Artroskop Kol Sinir Methods Kontamine Eklemlerde Kireçlenme El Kırıkları Nasıl oluşur? Enflamasyon Sürekli Yorgunluk Hissi Elektromiyografi (EMG) Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım Nörolojik Semptomlar Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Zika Ayak Bileği Eklemi Kardiyomiyopati Padmasana Artrit Mustafa Özkan Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Balık Tüketimi Yoğurt