img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kopan Ayağı Dikildi Askerlik Hayali Yıkılmadı

Kopan Ayağı Dikildi Askerlik Hayali Yıkılmadı
03Haz

Kopan Ayağı Dikildi Askerlik Hayali Yıkılmadı

Kopan Ayağı Dikildi Askerlik Hayali Yıkılmadı

Aydın’da geçirdiği talihsiz kazayla sağ ayağını kaybeden 19 yaşındaki Murat Deniz, kopan ayağı ile birlikte ameliyat için İzmir’e getirildi.
Aydın'da geçirdiği talihsiz kazayla sağ ayağını kaybeden 19 yaşındaki Murat Deniz, kopan ayağı ile birlikte ameliyat için İzmir'e getirildi. Dakikalarla yarışılan operasyonda koltuk değnekleri ve protez bacak kullanımından son anda kurtulan Deniz'in kopan ayağı yerine dikildi.Aydın'da çiftçilik yaparak ailesine katkıda bulunan 19 yaşındaki Murat Deniz, geçen Ağustos ayında tarladan evine dönmek için yola koyuldu. Buharkent Savcılık Köyü güzergahında kullandığı traktöre arkadan çarpan aracın neden olduğu kazada ölümden dönen gencin sağ ayağı bilekten koptu, vücudunun çeşitli yerlerinden ağır yaralandı. Deniz'e ilk müdahale olay yerinde yapıldı.
 
 Ardından kopan ayağı ile birlikte İzmir'e özel bir hastaneye getirildi. Deniz, Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite, El ve Mikrocerrahi Prof. Dr. Mustafa Özkan tarafından doğru ve hızlı müdahale ile ne koltuk değneklerine ne de protez bacağa gerek kalınmayan başarılı bir ameliyatla ikinci kez hayata tutundu.
 
 
"KOŞABİLİR, ARABA KULLANABİLİR"
 
Bu tür vakalarda zamanlamanın önemli bir aktör olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Özkan; şunları söyledi: "Uygun koşullarda ve hızlı bir şekilde hasta ve kopan esktremite hastaneye getirildi. Burada en önemlisi vakanın genç olması. Çünkü önünde daha uzun yıllar var, çalışacak, askere gidecek ve evlenecek. Baba olacak. Protez olmadan orijinal ayağı ile hayatına kaldığı yerden devam edebilmesi bu ameliyatın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarıyor. Çünkü bizim için burada saatler dakikalar önemli. Ne kadar erken ameliyat yapılırsa başarı şansı o kadar artar. Artık kendisi hiçbir yardımcı alet kullanmadan yürüyecek pozisyonda. Çok kısa süre olmak kaydıyla bress kullanacak. Bu da onun yürüme alışkanlığını kazanabilmesi açısından önemli. İki ay içerisinde de artık yaşantısına kaldığı yerden devam edecek. Artık koşabilir, araba kullanabilir yani günlük ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü aktiviteyi yerine getirebilir. Elinde de aynı şekilde çok belirgin yaralanması mevcuttu. Hem kırık, tendomlarda kopukluk ve sinirlerde kesik vardı. Bunların hepsi mikrocerrahi yöntemle tek teke dikildi ve elini de kullanabilir hale geldi.
 
"KAZA ASKER OLMA HAYALİMİ YIKAMADI"
 
Geçirdiği başarılı operasyonun ardından iki ay sonra hayatına eskisinden çok daha iyi bir şekilde kaldığı yerden devam edeceğini söyleyen Murat Deniz de en büyük hayalinin asker olmak olduğunu ve ne yaşadığı kazanın ne de kopan ayağının hayalinin önüne geçebildiğini anlattı. Kazanın çok ani olduğunu anlatan Deniz, şunları söyledi: "Ayağımın koptuğunu gördüm ancak gerisini hatırlamıyorum. İlk olay anını gördüm ve bayıldım. Çok kötü bir durum. Benim en büyük hayalim asker olmaktır. İnşallah bir yıl sonra bu hayalimi gerçekleştireceğim. Yani bu kaza bile hayalimin önüne geçemedi."
 
"HASTANEDEN TOP OYNAYARAK ÇIKACAĞIZ"
 
Tedavi süresince oğlunu bir an olsun yalnız bırakmadığını aktaran baba Mustafa Deniz de duygularını şu sözlerle aktardı: "Bizim için yeniden doğmuş gibi oldu. Protez bacak olsaydı çocuğum işe giremeyecekti. Bizler için ve kendisi için zor olacaktı. Büyük bir acı aslında yaşadığımız ama mutluyuz. Hocamız bize, 'ben ona topa vurdurup öyle göndereceğim' dedi. Allah'ın izniyle biz de buradan öyle çıkacağız."


 

Tags
Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Revaskülarizasyon Pranayama Shoulder Fractures Selenyum Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Tuzak Rotator Manşet Yırtığı SLAP Onarımı SARS-CoV-2 İspanyol Gribi (Spanish Flu) Dünya Diyetisyenler Günü Statik Stabilizör Trapezius Kası Adinamik İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Motor Aktivite İdeopatik Covid-19 Sağlık Krizi Melatonin Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Rotator Kılıf Hasarı Konservatif Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Vegan Adial Sinir Felci Sıkışma Agonist Abrazyon Halsizlik Serbest Radikaller Hastalık Travmatoloji Fonksiyonel Constant Testi First COVID-19 Vaccine Tested Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Omuz Sıkışması Sendromu Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları El Bileği Menisküsü Deltopektoral Girişim Skafoid Kırıkları Clinical Relevance Artritin Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Rotator Cuff Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Dislokasyon Sindaktili Medial Epikondil Kontraendikasyonlar Subskapularis Kası Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Bhadrasana Siddhasana Artrit (Kireçlenme) SARS-CoV-1 Shaver Aleti Kuru Baklagiller Akkiz Dikiş Materyallari Dirsek Cerrahisi Absorbe Adolesan Balık Yağı Diz Protez Termal Enerji Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Covid 19 Aşı Saçların Çok Fazla Dökülmesi Genel Beslenme Önerileri Parmak Yokluğu Glenoidin 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Antioksidan Yiyecekler Dizlerde Kireçlenme Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Artiküler PRP Enjeksiyonu Yapışıcı Kapsülit Ovo vejeteryanlar Karmayoga Lokal Anestezi 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü HCoV-229E Genel Vücut Ağrısı Karpal Tünel Sendromu Influenza A H7N9 Nöropati Pasif Maruziyetine Önlem Dupuytren Kontraktürü Uzaktan Destek Kırım Bölgesi Kubital Asana Fonksiyonel Kan Transfüzyonu Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Sendrom Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Akromegali Adjuvan