img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kopan Ayağı Dikildi Askerlik Hayali Yıkılmadı

Kopan Ayağı Dikildi Askerlik Hayali Yıkılmadı
03Haz

Kopan Ayağı Dikildi Askerlik Hayali Yıkılmadı

Kopan Ayağı Dikildi Askerlik Hayali Yıkılmadı

Aydın’da geçirdiği talihsiz kazayla sağ ayağını kaybeden 19 yaşındaki Murat Deniz, kopan ayağı ile birlikte ameliyat için İzmir’e getirildi.
Aydın'da geçirdiği talihsiz kazayla sağ ayağını kaybeden 19 yaşındaki Murat Deniz, kopan ayağı ile birlikte ameliyat için İzmir'e getirildi. Dakikalarla yarışılan operasyonda koltuk değnekleri ve protez bacak kullanımından son anda kurtulan Deniz'in kopan ayağı yerine dikildi.Aydın'da çiftçilik yaparak ailesine katkıda bulunan 19 yaşındaki Murat Deniz, geçen Ağustos ayında tarladan evine dönmek için yola koyuldu. Buharkent Savcılık Köyü güzergahında kullandığı traktöre arkadan çarpan aracın neden olduğu kazada ölümden dönen gencin sağ ayağı bilekten koptu, vücudunun çeşitli yerlerinden ağır yaralandı. Deniz'e ilk müdahale olay yerinde yapıldı.
 
 Ardından kopan ayağı ile birlikte İzmir'e özel bir hastaneye getirildi. Deniz, Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite, El ve Mikrocerrahi Prof. Dr. Mustafa Özkan tarafından doğru ve hızlı müdahale ile ne koltuk değneklerine ne de protez bacağa gerek kalınmayan başarılı bir ameliyatla ikinci kez hayata tutundu.
 
 
"KOŞABİLİR, ARABA KULLANABİLİR"
 
Bu tür vakalarda zamanlamanın önemli bir aktör olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Özkan; şunları söyledi: "Uygun koşullarda ve hızlı bir şekilde hasta ve kopan esktremite hastaneye getirildi. Burada en önemlisi vakanın genç olması. Çünkü önünde daha uzun yıllar var, çalışacak, askere gidecek ve evlenecek. Baba olacak. Protez olmadan orijinal ayağı ile hayatına kaldığı yerden devam edebilmesi bu ameliyatın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarıyor. Çünkü bizim için burada saatler dakikalar önemli. Ne kadar erken ameliyat yapılırsa başarı şansı o kadar artar. Artık kendisi hiçbir yardımcı alet kullanmadan yürüyecek pozisyonda. Çok kısa süre olmak kaydıyla bress kullanacak. Bu da onun yürüme alışkanlığını kazanabilmesi açısından önemli. İki ay içerisinde de artık yaşantısına kaldığı yerden devam edecek. Artık koşabilir, araba kullanabilir yani günlük ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü aktiviteyi yerine getirebilir. Elinde de aynı şekilde çok belirgin yaralanması mevcuttu. Hem kırık, tendomlarda kopukluk ve sinirlerde kesik vardı. Bunların hepsi mikrocerrahi yöntemle tek teke dikildi ve elini de kullanabilir hale geldi.
 
"KAZA ASKER OLMA HAYALİMİ YIKAMADI"
 
Geçirdiği başarılı operasyonun ardından iki ay sonra hayatına eskisinden çok daha iyi bir şekilde kaldığı yerden devam edeceğini söyleyen Murat Deniz de en büyük hayalinin asker olmak olduğunu ve ne yaşadığı kazanın ne de kopan ayağının hayalinin önüne geçebildiğini anlattı. Kazanın çok ani olduğunu anlatan Deniz, şunları söyledi: "Ayağımın koptuğunu gördüm ancak gerisini hatırlamıyorum. İlk olay anını gördüm ve bayıldım. Çok kötü bir durum. Benim en büyük hayalim asker olmaktır. İnşallah bir yıl sonra bu hayalimi gerçekleştireceğim. Yani bu kaza bile hayalimin önüne geçemedi."
 
"HASTANEDEN TOP OYNAYARAK ÇIKACAĞIZ"
 
Tedavi süresince oğlunu bir an olsun yalnız bırakmadığını aktaran baba Mustafa Deniz de duygularını şu sözlerle aktardı: "Bizim için yeniden doğmuş gibi oldu. Protez bacak olsaydı çocuğum işe giremeyecekti. Bizler için ve kendisi için zor olacaktı. Büyük bir acı aslında yaşadığımız ama mutluyuz. Hocamız bize, 'ben ona topa vurdurup öyle göndereceğim' dedi. Allah'ın izniyle biz de buradan öyle çıkacağız."


 

Tags
Kısmi Artroskopi Angiotensin Converting Enzyme 2 Kırığın Havayla Teması Mikroekolojiler Halsizlik Abdominal Kavite DEXA Ovo vejeteryanlar Kardiyovasküler Sistem Omuz Artroskopisi Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Ulnar Siniri Nairovirüs Grubu Akut Yaralanma Yoga ve Stres Atravmatik Proteinli Gıdalar Purpose Semi Fowler Pozisyonu Denge Problemleri Koordinasyon Zorluğu Rekonstrüktif Cerrahi 2019-nCoV Epidemic Asemptomatik Çözülme Evresi Kolera 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Shaver Aleti Fonksiyonel Constant Testi Artrit Donuk Omuzda Konservatif Tedavi El Bileği Kırıkları Semptomları Birleşmiş Milletler (BM) Grafi Uzuv Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları Diyabet Üst Sol Kemiği Basis Kalça Protezi Dr. Mustafa Özkan Dequervian Tenosinoviti Ultrasonography (US) Artritin El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması External Fiksatör Tütün Ve Akciğer Sağlığı First COVID-19 Vaccine Tested Influenza A H1N5 Vejetaryen Enfeksiyon Hücre Yenilenmesi Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır SARS-CoV-2 Akinezi Arter Anastomozu Omuz Adezif Kapsüliti Deltopektoral Girişim Pandemi Sublukasyon Debridman Yumurta COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri Parmak Ucu Deformiteleri El ve Mikrocerrahi Solunum Güçlüğü Osteoartrit Parçalı Omuz Kırıkları Osteoartrit (Kireçlenme) Adolesan Değişken Ruh Hali Dizlerde Kireçlenme Hastalık El Kırıkları Bulguları nelerdir? Polidaktili Matsyasana Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Ateroskleroz Sendrom Melatonin Donma Evresi Magnetic Resonance Imaging (MRI) Selenyum Aktivite Tendonu Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Sekonder Enfeksiyonu Fenilketonüri Belirtileri Labrum Yırtığı Psychological Komik Kemik Tenis,golf,yüzme El Cerrahi İzmir Rotator Cuff Flora Eklem Kapsül Vitamin ve Mineral Alımı Osteoporotic Bone Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi)