img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kopan Ayağı Dikildi Askerlik Hayali Yıkılmadı

Kopan Ayağı Dikildi Askerlik Hayali Yıkılmadı
03Haz

Kopan Ayağı Dikildi Askerlik Hayali Yıkılmadı

Kopan Ayağı Dikildi Askerlik Hayali Yıkılmadı

Aydın’da geçirdiği talihsiz kazayla sağ ayağını kaybeden 19 yaşındaki Murat Deniz, kopan ayağı ile birlikte ameliyat için İzmir’e getirildi.
Aydın'da geçirdiği talihsiz kazayla sağ ayağını kaybeden 19 yaşındaki Murat Deniz, kopan ayağı ile birlikte ameliyat için İzmir'e getirildi. Dakikalarla yarışılan operasyonda koltuk değnekleri ve protez bacak kullanımından son anda kurtulan Deniz'in kopan ayağı yerine dikildi.Aydın'da çiftçilik yaparak ailesine katkıda bulunan 19 yaşındaki Murat Deniz, geçen Ağustos ayında tarladan evine dönmek için yola koyuldu. Buharkent Savcılık Köyü güzergahında kullandığı traktöre arkadan çarpan aracın neden olduğu kazada ölümden dönen gencin sağ ayağı bilekten koptu, vücudunun çeşitli yerlerinden ağır yaralandı. Deniz'e ilk müdahale olay yerinde yapıldı.
 
 Ardından kopan ayağı ile birlikte İzmir'e özel bir hastaneye getirildi. Deniz, Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite, El ve Mikrocerrahi Prof. Dr. Mustafa Özkan tarafından doğru ve hızlı müdahale ile ne koltuk değneklerine ne de protez bacağa gerek kalınmayan başarılı bir ameliyatla ikinci kez hayata tutundu.
 
 
"KOŞABİLİR, ARABA KULLANABİLİR"
 
Bu tür vakalarda zamanlamanın önemli bir aktör olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Özkan; şunları söyledi: "Uygun koşullarda ve hızlı bir şekilde hasta ve kopan esktremite hastaneye getirildi. Burada en önemlisi vakanın genç olması. Çünkü önünde daha uzun yıllar var, çalışacak, askere gidecek ve evlenecek. Baba olacak. Protez olmadan orijinal ayağı ile hayatına kaldığı yerden devam edebilmesi bu ameliyatın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarıyor. Çünkü bizim için burada saatler dakikalar önemli. Ne kadar erken ameliyat yapılırsa başarı şansı o kadar artar. Artık kendisi hiçbir yardımcı alet kullanmadan yürüyecek pozisyonda. Çok kısa süre olmak kaydıyla bress kullanacak. Bu da onun yürüme alışkanlığını kazanabilmesi açısından önemli. İki ay içerisinde de artık yaşantısına kaldığı yerden devam edecek. Artık koşabilir, araba kullanabilir yani günlük ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü aktiviteyi yerine getirebilir. Elinde de aynı şekilde çok belirgin yaralanması mevcuttu. Hem kırık, tendomlarda kopukluk ve sinirlerde kesik vardı. Bunların hepsi mikrocerrahi yöntemle tek teke dikildi ve elini de kullanabilir hale geldi.
 
"KAZA ASKER OLMA HAYALİMİ YIKAMADI"
 
Geçirdiği başarılı operasyonun ardından iki ay sonra hayatına eskisinden çok daha iyi bir şekilde kaldığı yerden devam edeceğini söyleyen Murat Deniz de en büyük hayalinin asker olmak olduğunu ve ne yaşadığı kazanın ne de kopan ayağının hayalinin önüne geçebildiğini anlattı. Kazanın çok ani olduğunu anlatan Deniz, şunları söyledi: "Ayağımın koptuğunu gördüm ancak gerisini hatırlamıyorum. İlk olay anını gördüm ve bayıldım. Çok kötü bir durum. Benim en büyük hayalim asker olmaktır. İnşallah bir yıl sonra bu hayalimi gerçekleştireceğim. Yani bu kaza bile hayalimin önüne geçemedi."
 
"HASTANEDEN TOP OYNAYARAK ÇIKACAĞIZ"
 
Tedavi süresince oğlunu bir an olsun yalnız bırakmadığını aktaran baba Mustafa Deniz de duygularını şu sözlerle aktardı: "Bizim için yeniden doğmuş gibi oldu. Protez bacak olsaydı çocuğum işe giremeyecekti. Bizler için ve kendisi için zor olacaktı. Büyük bir acı aslında yaşadığımız ama mutluyuz. Hocamız bize, 'ben ona topa vurdurup öyle göndereceğim' dedi. Allah'ın izniyle biz de buradan öyle çıkacağız."


 

Tags
Milenyum Viral Salgınları İzmir Alsancak The Evaluation of the Rotator Cuff Rotator Manşet Patolojisi Tenisçi Dirseği Abrazyon Lateral Epikondilit Nedir ? Deltopektoral Girişim Flavonoidler Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Fleksör Vegan Yaşam Skafoid Kırıkları 2019-nCoV Epidemic Basis Akut Yaralanma Nörolojik Semptomlar Artroskop İdeopatik Psikoloji Abduktor Kolera Balık Yağı Osteonekroz Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Influenza A H1N5 Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Çiçek External Fiksatör Kan Transfüzyonu Replante Süt ve Süt Ürünleri Kırığın Havayla Teması Labrum Isırgan Otu Kırım Bölgesi Antioksidan nedir Yüksek Ateş Göz Altlarında Morarma Silah Yaralanmaları Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Pranayama SARS-CoV-1 Mikrocerrahi Önlemler Evaluate Hücre Yenilenmesi Radius kırıkları 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Afferent Skafoid Kemik Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Dupuytren Kontraktürü Patognomonik Aritmi Melatonin Shaver Aleti Selenyum Sendrom Trombositten Zengin Plazma (PRP) Kas Kaybı Online Doktor Kök Hücre Enjeksiyonu Relatif Endikasyonlar Anterior Interossöz Sendrom Artroz Asana Yaralanma Tıbbi Maske Kullanımı İmplant Eklemlerde Kireçlenme Yüksek Mortalite Fizik Tedavi EuroVelo Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Vegan Vejeteryan Farkı Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri Koenzim Q10 nedir? Ebola Epidemi Daha Az Kavrama Gücü Artritin Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Şiddetli Omuz Ağrısı Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Psychological Yapışıcı Kapsülit Mustafa Özkan Travmatoloji HCoV-229E Bunyaviridae Ailesi 2019-nCoV Enfeksiyonu Asemptomatik Kardiyovasküler Sistem Utkatasana Kronik Ağrılar Dizlerde Kireçlenme Fizik Tedavi Toksinler