img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs'e karşı kullanılan sıtma ilacının klinik araştırmalarını durdurdu

Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs'e karşı kullanılan sıtma ilacının klinik araştırmalarını durdurdu
27May

Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs'e karşı kullanılan sıtma ilacının klinik araştırmalarını durdurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip Koronavirüs'e (Covid-19) karşı sıtma ilacı hidroksiklorokin üzerine yapılan klinik araştırmaları geçici süreliğine durdurma kararı aldı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bugün düzenlediği sanal basın toplantısında, örgütün birçok ülkedeki ortaklarıyla yürüttüğü hidroksiklorokin klinik araştırmalarını güvenlik endişeleri nedeniyle askıya aldığını söyledi.
 

Ghebreyesus açıklamasında, bu kararın cuma günü The Lancet tıp dergisinde yayımlanan bir araştırma nedeniyle alındığını ifade etti.
 

Söz konusu araştırma, klorokin ilacı ve hidroksiklorokin gibi türevlerinin Covid-19'a karşı etkisiz, hatta zararlı olabileceğini öne sürüyordu. Çalışmada, sıtma ilacını tek başına ya da makrolid ile kullanan Covid-19 hastaları arasında ölüm oranının daha yüksek olduğu belirtiliyordu.


DSÖ Genel Direktör, klinik araştırmaların duraklatıldığı süre içerisinde ilacın potansiyel yarar ve zararlarının yeniden değerlendirileceğini bildirdi.
 

ABD Başkanı Donald Trump daha önce önlem amaçlı hidroksiklorokin ilacı kullandığını açıklamıştı.

 

Kaynak:https://t24.com.tr/haber/dunya-saglik-orgutu-koronavirus-e-karsi-kullanilan-sitma-ilacinin-klinik-arastirmalarini-durdurdu,880559

Tags
Kırığın Havayla Teması Omuz Ağrısı Eklem Cerrahisi Renk Değişikliği Phalen Testi Abrazyon Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım Kopmuş Uzuv Radyolojik Yapışıcı Kapsülit Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri 1.5 m. Sosyal Mesafe Başparmak Tendonunun Sıkışması Alignment Doğumsal El Bozuklukları Adial Sinir Felci Kırım Bölgesi Covid 19 Aşı Gastrointestinal Semptomlar Süt ve Süt Ürünleri Adezyon Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Parmak Yokluğu Hücre Yenilenmesi Rekonstrüktif Cerrahi Tuzak Nöropati Sitokinler SLAP Onarımı Omuz Eklem Oyuğu Korona Virus Mortalite Oranları Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Kas Kaybı Kürek Kemiği Fraktür Deltoid Kaslar Tuzak Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Çökkün Duygudurum Karantinanın Ruhsal Etkileri Eklem Kapsül Diyabet First COVID-19 Vaccine Tested Donuk Omuz Hemiartroplasti İlaca Dirençli Sıtma Isırgan Otu Kolera Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Bursit Lokal Anestezi Balık Tüketimi Prof. Dr. Mustafa Özkan Sosyal Mesafe Sublukasyon Online Doktor Abduktor Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Replante Ters Omuz Rotator Manşet Tendinopatisi Sınırlı Girişimsel Cerrahi Grafi İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Atelleme Tendon Karmayoga Artroskopik Bankart Adinamik Tütün Ve Akciğer Sağlığı Glenoidin Fizik Muayene Adenovirüs Salgını Antimikrobiyal Dirençli Tehditler Akciğer Kanseri Tanısı The Evaluation of the Rotator Cuff Artroskopik Cerrahi İnsizyon Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Dikiş Materyallari Üşüme Çözülme Evresi Artritin Dequervian Tenosinoviti Ortopedi Kasların Güçsüzleşmesi 2019-nCoV Enfeksiyonu Eklem Kıkırdaği Sürekli Yorgunluk Hissi Kemik Yapısında Bozukluk Kontraendikasyonlar Donma Evresi Ultrasonography (US) İdeal uyku Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Mustafa Özkan Saçların Çok Fazla Dökülmesi Osteoporotik Hastalar Nairovirüs Grubu Koordinasyon Zorluğu