img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

COVID-19 Kapsamında Semt Pazarları ve Pazar Yerlerinde Alınması Gereken Önlemler

COVID-19 Kapsamında Semt Pazarları ve Pazar Yerlerinde Alınması Gereken Önlemler
27May

COVID-19 Kapsamında Semt Pazarları ve Pazar Yerlerinde Alınması Gereken Önlemler

Pazar yerleri toplu bulunulan yerlerden olduğu için COVID-19 bulaşma açısından risklidir.

COVID-19 bulaşma riskini en aza indirmek için aşağıdaki önlemlere uyulmalıdır.

Pazar Yerlerinde Alınacak Önlemler

» Barındırdıkları risk açısından pazar yerlerinde kurallara uyum çok sıkı denetlenmelidir.

» Pazar yerlerinin tüm giriş ve çıkışları kontrol altına alınmalıdır

» Pazar yerlerinin girişlerinde ve pazar içerisinde uygun yerlere kurallar, sosyal mesafe, maske kullanımı ve el temizliğiyle ilgili afişler asılmalıdır.

» Pazar yerlerine girişte maske zorunlu olmalıdır. Pazar yerinde kesinlikle maskesiz çalışan esnaf veya müşteri bulunmamalıdır. Maskelerin doğru şekilde kullanılması (çene ve burunu kapatacak şekilde) sağlanmalıdır.

» Pazar yerleri/alanında, sergi, tezgâh ve/veya tahtalar araları en az 3 metre olacak şekilde yerleştirilmelidir.

» Pazar yerlerindeki satıcılar ve müşteriler dâhil kişi sayısı her 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde veya tezgah sayısının iki katı kadar müşteriyle sınırlandırılmalıdır. Hesaplama yapılarak pazar yerinin kapasitesi girişlere asılarak ilan edilmelidir.

» Pazar yerine giren müşteri sayısı belirlenerek (görevlinin sayması veya turnike benzeri sistemler konulması) müşteri kapasitesine ulaşıldığında yeni müşteriler alınmamalı, sosyal mesafe (en az 1 metre) kurallarına göre bekletilmelidir.

» Pazar yerlerinin tüm girişlerinde ve her tezgâhta el antiseptiği (kolonya vb.) bulundurulmalıdır.

» Tezgâh olmadan yerde satış yapılmamalıdır.

» Tezgâhtarlar sık sık ellerini antiseptik ile temizlemelidir.

» Tezgâh aralarındaki geçiş yerlerinde sıkışıklığa neden olacak kasa ve ambalajlar bulundurulmamalıdır.

» Pazar tezgahlarının önünde zemine sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak işaretler konulmalıdır.

» Pazar/satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek satışının yapılması sağlanmalıdır. Müşteri tarafından ürün seçimine izin verilmemelidir.

» Kapalı pazar yerlerinin havalandırılması sağlanmalıdır.

» Pazar yerlerinde çöpler açıkta bırakılmamalı, kapalı poşetlerle uygun şekilde toplanmalıdır.

» Satışlar sona erdikten sonra pazar alanının temizliği toplu yaşam alanlarında yer temizliğinde kullanılan esaslar çevresinde su ve deterjanla yapılmalıdır. Pazar Yerlerinde Müşterilere Yönelik Önlemler

» Pazar yerine maskesiz girişlere izin verilmemelidir. Maske pazar yerinde bulunulduğu sürece çıkarılmamalıdır. Ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske takmalıdır.

» Pazar yerlerinde sosyal mesafeye (en az 1 metre) uymaları konusunda uyarılmalıdır. Pazarcı

 

Esnafına Yönelik Önlemler

» Pazar yerlerinde çalışan ve görev yapan herkes COVID-19, sosyal mesafe, maske kullanımı ve el temizliği konusunda bilgilendirilmelidir.

» Pazar yerlerine girişte pazarcı esnafının ateşi ölçülmeli, ateşi 38 oC üzerinde olanlara tıbbi maske takılmalı, pazar yerine girişine izin verilmemeli ve sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.

» Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı olan pazarcı esnafının pazar yerine girişine izin verilmemelidir.

» Pazarcı esnafı ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske takmalıdır. Nemlendikçe ya da kirlendiğinde maske değiştirilmeli, maskenin dış yüzüne dokunulmamalıdır. Maske değiştirmeden önce ve sonrasında el antiseptiği kullanılmalıdır.

» Tezgâh arkasında satış yaparken diğer pazarcılarla arasındaki mesafenin en az 1 metre, 3-4 adım olmasına dikkat etmelidir.

» Pazarcı esnafı ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelere tüketicilerin temas etmesini önlemeli, doğrudan kendileri hijyen koşullarına dikkat ederek poşetlemeli ve satışını yapmalıdır.

» Pazar esnafı bağırarak satış yapmamalıdır.

» Pazar esnafı yemek yerken sosyal mesafe kurallarına dikkat etmelidir.

 

Lavabo ve Tuvaletler

» Tuvaletlerde %70 alkollü el antiseptiği bulundurulmalıdır.

» Tuvalet alanlarına giriş kapıları otomatik kapı sistemine çevrilmelidir. Bu imkân yoksa tuvalet alanına giriş kapılarını kolları çok sık dezenfekte edilmelidir.

» Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenir, dezenfekte edilmelidir.

» Tuvalet ve lavaboların temizlik saatleri kayıt edilmelidir ve görünür şekilde asılmalıdır.

» Tuvaletlerde eksik malzeme olmamalı, devamlı sıvı sabun, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu bulundurulmalıdır.

» El kurutma fanları kullanıma kapatılmalıdır. Tek kullanımlık kağıt havlular kullanılmalıdır.

» Tuvalet temizliği yapacak personel eldiven, maske ve gözlük/siperlik kullanmalıdır.

» Tuvaletlerde hijyen bilgilendirme ve uyarı afişleri olmalıdır.

Kaynak:
https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/depo/toplumda-salgin-yonetimi/COVID19-KapsamindaSemtPazarlarivePazarYerlerindeAlinmasiGerekenOnlemler-21052020.pdf

 


Tags
Proteinli Gıdalar Osteoporotic Ovine Model Halsizlik Tendon Alçılı Tedavi Önlemler Süt Ürünleri Uskumru Dizlerde Kireçlenme Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? 2019-nCoV Epidemic Shoulder Proprioception Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Akut Yaralanma Sağlıklı Beslenme Aritmi Ortopedi ve Travmatoloji Klavikula Kırıkları Risk Kol Sinir Uyku Düzeni Fleksör Sekonder Enfeksiyonu Yapışıcı Kapsülit Cerrahi Kombinasyon Başparmak Amputasyonları 14 gün izolasyon Osteoartrit Ultrasonography (US) Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Bunyaviridae Ailesi Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Flavonoidler Nairovirüs Grubu EuroVelo Psychological Vejetaryen Adial Sinir Felci Abondan El Bileği Kırıkları Semptomları TFCC Yırtığı Rotator Manşet Patolojisi Kopmuş Uzuv Manyetik Rezonans Görüntüleme Kireçlenme Süt ve Süt Ürünleri Osteoporotik Hastalar Hipertansiyon Artiküler Steroid Yenidoğan SLAP Onarımı Osteoporotik Kırım Bölgesi SARS-CoV-2 Kırığın Havayla Teması Omuz Eklem Oyuğu Adenovirüs Salgını Genel Beslenme Önerileri Komik Kemik Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Kaplıca Tedavisi Purdue Pegboard Test (PPT) Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Baseline Şiddetli Omuz Ağrısı Hemiartroplasti El Bileği Artroskopi Üşüme Zika Öksürük Lakto-Ovo Vejeteryanlar Brakial Pleksus İspanyol Gribi (Spanish Flu) Termal Enerji KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) HCoV-229E Trombositten Zengin Plazma (PRP) Artrit (Kireçlenme) Klinik Beslenme Tedavi İltihabi (Romatoid) Artrit Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Kasların Güçsüzleşmesi İnsizyon Osteoartrit (Kireçlenme) Rotator Cuff Kosta Kırıkları Covid - 19 DEU Ortopedi ve Travmatoloji Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi NL63 Saçların Çok Fazla Dökülmesi Tendon Uçları Revaskülarizasyon Hücre Yenilenmesi Uyku Kalitesi Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Kırık tanısı nasıl konulur? Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ? Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Nörolojik Semptomlar