img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti

Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti
28May

Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti

2020 yılında yaşadığımız doğa üstü olaylara bir yenisi eklendi. Bilim insanları güneşin dondurucu hava, deprem ve kıtlığa neden olabilecek şekilde kilitlendiğini açıkladı. Peki Güneş kilitlenmesi tam olarak ne anlama geliyor?

 

Gökbilimci Dr. Tony Phillips solar enerjinin derinlerde, minimum seviyede devam ettiğini dile getirirdi. Açıklamasında ayrıca Güneş lekesi sayısının, geçen yüzyılın en düşük seviyelerinden biri olduğunu belirtti. Manyetik alanının zayıflaması, Güneş sistemine ekstra kozmik ışınların yayılmasına neden oluyor.

 

Oluşan aşırı kozmik ışınlar astronotlar ve hava yolcuları için sağlık tehlikesi oluşturuyor. Direkt olarak Dünya’nın üst atmosferinin elektro-kimyasını etkiliyor ve yıldırımın tetiklenmesine de neden oluyor.

 

NASA bilim adamları 1790-1830 yılları arasında gerçekleşen Dalton Minimum’un tekrarlanabileceğinden korkuyor. Dalton Minimum dondurucu hava, mahsul kaybı, kıtlık ve güçlü volkanik patlama dönemlerine yol açıyor.

 

Dalton Minimum döneminde sıcaklıklar 20 yıl boyunca 2 santigrat dereceye düşmüş, dünya gıda üretimini harap etmişti. 10 Nisan 1815’te 2 bin yılın ikinci en büyük volkanik patlaması Endonezya’daki Tambora Dağı‘nda gerçekleşti ve en az 71 bin insan hayatını kaybetti. Ayrıca 1816 yılı Temmuz ayında kar yağması bu yılın “Yazsız Yıl” (Eighteen Hundred and Froze To Death) olarak adlandırılmasına neden oldu.

 

Güneş kilitlenmesi olayının ne kadar süreceği henüz tahmin edilemiyor ancak bilim insanları bu kilitlenmenin uzun sürmesinden endişe ediyor

 

 

Kaynak:https://shiftdelete.net/bilim-adamlari-acikladi-gunes-kilitlenmesi-gerceklesti

 

Tags
External Fiksatör Sürekli Yorgunluk Hissi Yaralanma Tuzak Replante Hipertansiyon Çay Kahve Tüketimi Kontrolsüz Spor Isırgan Otu İnsizyon Serbest Radikaller Artroskopik Yöntem Alignment DEXA Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi UV-C Ampul Lokal Anestezi Kırım Bölgesi Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Romatoit Artrit nedir? Dizlerde Kireçlenme Flora Afferent HIV/AIDS Shoulder Fractures Kireçlenme Atelleme Skalen Blok MERS-CoV Doğru Nefes Alma Omuz Ağrısı Çiçek Beat Plastic Pollution Renk Değişikliği İzmir Alsancak Mustafa Özkan Labrum Yırtığı Kök Hücre Enjeksiyonu Artiküler Steroid Rotator Manşet Yırtığı Akciğer Kanseri Tanısı Artroskop Kasların Güçsüzleşmesi Dirsek Cerrahisi Omuz Artroskopisi DEÜ El Cerrahisi Melatonin HCoV-NL63 Distal Radioulnar Eklem(DRUJ Fizik Tedavi Arter Anastomozu Üşüme Shoulder Pain Kumanya Menü Revaskülarizasyon Agoni Mikrocerrahi Kısmi Artroskopi Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Saçların Çok Fazla Dökülmesi Antioksidan nedir Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Artrit Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Ultrasonografi (US) Anestezi Kolaylıkları Silah Yaralanmaları Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Agnozi Online Muayene COVID - 19 Dünya Haritası Eklem Cerrahisi Ultrasonography (US) Biseps Kirişi Sorunları Omuz Sıkışması Sendromu Koordinasyon Zorluğu Parmak Ucu Deformiteleri Yardımlı Kırık Redüksiyonu Genel Beslenme Önerileri Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları ACE2 Ortopedik Cerrah Yüksek Mortalite Vajrasana İspanyol Gribi (Spanish Flu) Vitamin ve Mineral Alımı Purdue Pegboard Test (PPT) Sendrom Statik Stabilizör Biyolojik Ajan Sorunlu Bir Omuz Dr. Mustafa OZKAN Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Adenovirüs Salgını Sonuç Adale Komponenti Baseline Magnetic Resonance Imaging (MRI) Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi)