img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti

Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti
28May

Bilim insanları açıkladı: Güneş kilitlenmesi gerçekleşti

2020 yılında yaşadığımız doğa üstü olaylara bir yenisi eklendi. Bilim insanları güneşin dondurucu hava, deprem ve kıtlığa neden olabilecek şekilde kilitlendiğini açıkladı. Peki Güneş kilitlenmesi tam olarak ne anlama geliyor?

 

Gökbilimci Dr. Tony Phillips solar enerjinin derinlerde, minimum seviyede devam ettiğini dile getirirdi. Açıklamasında ayrıca Güneş lekesi sayısının, geçen yüzyılın en düşük seviyelerinden biri olduğunu belirtti. Manyetik alanının zayıflaması, Güneş sistemine ekstra kozmik ışınların yayılmasına neden oluyor.

 

Oluşan aşırı kozmik ışınlar astronotlar ve hava yolcuları için sağlık tehlikesi oluşturuyor. Direkt olarak Dünya’nın üst atmosferinin elektro-kimyasını etkiliyor ve yıldırımın tetiklenmesine de neden oluyor.

 

NASA bilim adamları 1790-1830 yılları arasında gerçekleşen Dalton Minimum’un tekrarlanabileceğinden korkuyor. Dalton Minimum dondurucu hava, mahsul kaybı, kıtlık ve güçlü volkanik patlama dönemlerine yol açıyor.

 

Dalton Minimum döneminde sıcaklıklar 20 yıl boyunca 2 santigrat dereceye düşmüş, dünya gıda üretimini harap etmişti. 10 Nisan 1815’te 2 bin yılın ikinci en büyük volkanik patlaması Endonezya’daki Tambora Dağı‘nda gerçekleşti ve en az 71 bin insan hayatını kaybetti. Ayrıca 1816 yılı Temmuz ayında kar yağması bu yılın “Yazsız Yıl” (Eighteen Hundred and Froze To Death) olarak adlandırılmasına neden oldu.

 

Güneş kilitlenmesi olayının ne kadar süreceği henüz tahmin edilemiyor ancak bilim insanları bu kilitlenmenin uzun sürmesinden endişe ediyor

 

 

Kaynak:https://shiftdelete.net/bilim-adamlari-acikladi-gunes-kilitlenmesi-gerceklesti

 

Tags
Selenyum Proteinli Gıdalar Termal Enerji Tahıllar Yoga ve Kalp Sağlığı Kürek Kemiği Dirsek Artroskopisi Instabilite Parmaklarda His Kaybı Mikroekolojiler Önkol El Cerrahi İzmir Yüksek Aspirasyon Isırgan Otu Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli El Bileği Menisküsü Replante 2019-nCoV Epidemic Eklem Cerrahisi Arter Anastomozu Aritmi Halsizlik SLAP Lezyonu SARS-CoV-1 İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Kırık tanısı nasıl konulur? El Bileği Artroskopi Sekonder Enfeksiyonu Grafi Eklemlerde Aşınma Steroid Enjeksiyonu 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri External Fiksatör El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Açık Kırığın Kapatılması Phalen Testi Online Muayene Antioksidanın faydaları nelerdir? Artroskop Tenisçi Dirseği Shaver Aleti Zoonotik Hastalık Ortopedi ve Travmatoloji Halsizlik Kaplıca Tedavisi Obezite Covid - 19 Artiküler PRP Enjeksiyonu Epidemi Dupuytren Kontraktürü DEU Ortopedi ve Travmatoloji The Evaluation of the Rotator Cuff Treatmant of Proximal Humeral Fractures Uyku Hijyeni MR - Rontgen Kırığın Havayla Teması Shoulder Pain Uykusuzluk Beat Plastic Pollution Omuz İnstabilitesi Coronavirus Outbreak Sağlıklı Beslenme Hipertansiyon Dirsek Artroskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır ? Glenohumeral Eklem Sıvısı Öksürük Medial Epikondil Vejetaryen Rotator Manşet Tendinopatisi Influenza A H1N5 Yüksek Proteinli Gıdalar Relatif Endikasyonlar K Vitamini Eklem Kapsül Likopen Mustafa Özkan Parçalı kırıklar Sendrom HCoV-229E izmir ortopedi travmatoloji Lateral Epikondilit Nedir ? Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Milenyum Viral Salgınları Dünya Sağlık Örgütü İzmir Ortopedi Cerrahı PRP ve Kemik İliği Dinamik Stabilizör Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım TFCC Yırtığı Adolesan Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Kardiyovasküler Kırım Bölgesi Ters Omuz Osteoporotik Hastalar Manyetik Rezonans Görüntüleme Labrum Yırtığı Riskler ve Komplikosyonlar Neden bisiklet? Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ?