img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Veganlık Nedir? Vegan - Vejeteryan

Veganlık Nedir? Vegan - Vejeteryan
30May

Veganlık Nedir? Vegan - Vejeteryan

Veganlık nedir?

 

Veganlık, hayvansal hiçbir gıdanın tüketilmediği, bunun yanında hayvanlardan elde edilen ürünlerin mümkün olduğunca kullanılmadığı bir beslenme ve yaşam biçimidir. Veganlar hayvanların insan için değil, kendileri için var olduklarına ve insanların kullanımından bağımsız olarak değerli olduklarına inanırlar. Ayrıca, hayvansal gıda ve ürünlerin elde edilmesi ve işlenmesi sırasında ortaya çıkan atıkların, enerji ve su tüketiminin de doğaya ve doğal döngülere zarar verdiğini, veganlığın ekolojik ve biyolojik anlamda da etik bi duruş olduğunu belirtirler.

 

Vegan yaşam nedir?

 

Veganlık, her türlü hayvan sömürüsüne karşı canlı eşitliği ve canlı yaşamına saygıyı savunan bir hayat görüşüdür. Bu nedenle, bir vegan diyeti sadece hayvan etini değil, hayvan kaynaklı tüm ürünleri dışlar. Bunlara süt ve süt ürünleri, jelatin, bal, karmin, pepsin, albümin, peynir altı suyu, kazein ve bazı D3 vitaminleri de dahildir. İpek, yün, deri, kürk veya süet içeren giyim eşyalarını satın almaktan kaçınırlar. Ayrıca sirkler, hayvanat bahçeleri, rodeo, at yarışları, horoz dövüşleri, boğa ve deve güreşleri ve eğlence için hayvanların kullanımını içeren diğer etkinliklerden uzak durmaya çalışırlar.

 

Vejeteryanlık nedir?

 

Vejeteryanlar, kırmızı et, kümes hayvanları, balık, diğer deniz hayvanları ve kabuklu deniz ürünleri, böcekler dahil canlı ya da ölü hiçbir hayvanı tüketmezler. Tahıllar, bakliyatlar, kabuklu yemişler, tohumlar, sebzeler, meyveler, mantar ve hayvan içermeyen diğer ürünler ve seçtikleri vejeteryan beslenme tipine göre süt ürünleri, bal ve / veya yumurta tüketirler.

 

  • Lakto-Ovo vejeteryanlar: Et yemezler, ancak süt ürünleri ve yumurta tüketirler.

  • Lakto vejeteryanlar: Et, balık ve yumurta yemezler. Süt ürünlerini kullanırlar.

  • Ovo vejeteryanlar: Et, balık ve süt ürünlerini yemezler. Yumurta tüketirler.

  • Veganlar: Hayvansal hiçbir gıda yemezler. Beslenmelerini tahıl, sebze ya da meyve türü gıdalarla yaparlar.


Vegan ve vejetaryen farkı

 

Vejetaryenler ve veganlar, benzer amaçlarla hayvansal ürünlerden uzak durmayı tercih etseler de, bu seçenek genellikle veganlar için diyetin ötesine uzanır. Vejeteryanlar hayvanların yiyecek için öldürülmesine karşıdır, ancak süt ve yumurta gibi hayvansal yan ürünleri tüketebilirler. Veganlar ise hayvanların yetiştirildiği veya barındırıldığı koşullardan bağımsız olarak, tüm hayvansal temel ve yan ürünleri yaşamlarının dışında tutmayı tercih ederler. Birçok çevreci de, dünya kaynakları ve iklim değişikliğine karşı sağladığı faydalar üzerine vegan diyet uygulamaya geçmiştir.


Veganların yemedikleri gıdalar

 

  • Et ve kümes hayvanları: Sığır eti, kuzu eti, domuz eti, dana eti, at, av eti, yabani et, tavuk, hindi, kaz, ördek, bıldırcın vb.

  • Balık ve deniz ürünleri: Her türlü balık, ahtapot, karides, midye, yengeç, ıstakoz vb.

  • Süt ürünleri: Süt, yoğurt, peynir, tereyağı, krema, dondurma vb.

  • Yumurta: Tavuk, bıldırcın, devekuşu, balık vb yumurtası.

  • Arı ürünleri: Bal, arı poleni, arı sütü vb.

  • Hayvansal kökenli maddeler: Peynir, kazein, laktoz, jelatin, karmin, L-sistein, hayvandan elde edilen D3 vitamini ve balık kaynaklı omega-3 yağ asitleri.

 

 

Kaynak :https://www.medikalakademi.com.tr/vegan-nedir-veganlik-saglik-icin-riskli-midir-beslenme-onerileri/


 


Tags
Koenzim Q10 nedir? 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Mental Health Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Ağır Travma Parmaklarda His Kaybı Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Kasların Güçsüzleşmesi Diz Protezleri Oksidasyon nedir? Protez Cilt Kaybı Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi Trapezius Kası Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Debridman Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ? İdeal uyku Ortopedist Total Omuz Protezi Influenza A H7N9 Riskler ve Komplikosyonlar Rotator Kılıf Hasarı Akkiz Eklem Cerrahisi 14 gün izolasyon Absorbe Saçların Çok Fazla Dökülmesi Fizik Tedavi Uzuv Dirsek Cerrahisi Kireçlenme Hemartroz Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Yüksek Aspirasyon Köprücük Kemiği Clinical Relevance Radyolojik 1.5 m. Sosyal Mesafe Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Avesküler Nekroz Dünya Tütünsüz Günü Dirsek Artroskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır ? Alo 184 Treatmant of Proximal Humeral Fractures Biyolojik Ajan Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Osteoporotic Ovine Model Donuk Omuz Hidroterapi (Su ile tedavi) Renk Değişikliği Balık Yağı İzmir Alsancak Tedavi edici egzersiz uygulamaları Hastanelerde Normale Dönüş Planı Açık Kırıklar Kumanya Menü Tenisçi Dirseği Flora Halsizlik Kuru Baklagiller Omuz Eklem Oyuğu Asemptomatik Korona Virus Influenza A H1N5 Ortopedi Online Doktor Donuk Omuzun Belirtileri Elektromiyografi (EMG) Yoga ve Stres Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Fizik Tedavi Abondan Toplu Beslenme Sistemleri Mekanik Ventilasyon Antagonist Daha Az Kavrama Gücü Psychological Skafoid Kemik Arter Anastomozu Akut Yaralanma Agonist Uskumru HKU1 Sosyal Mesafe Online Randevu Kök Hücre Enjeksiyonu Konservatif El Cerrahi İzmir Clinical Parameters Dizlerde Kireçlenme Nöropati Absorbsiyon Labrum Yırtığı Padmasana SARS izmir ortopedi travmatoloji Boyun Fıtığı Aritmi Anti-inflamatuar Tedavi