img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Veganlık Nedir? Vegan - Vejeteryan

Veganlık Nedir? Vegan - Vejeteryan
30May

Veganlık Nedir? Vegan - Vejeteryan

Veganlık nedir?

 

Veganlık, hayvansal hiçbir gıdanın tüketilmediği, bunun yanında hayvanlardan elde edilen ürünlerin mümkün olduğunca kullanılmadığı bir beslenme ve yaşam biçimidir. Veganlar hayvanların insan için değil, kendileri için var olduklarına ve insanların kullanımından bağımsız olarak değerli olduklarına inanırlar. Ayrıca, hayvansal gıda ve ürünlerin elde edilmesi ve işlenmesi sırasında ortaya çıkan atıkların, enerji ve su tüketiminin de doğaya ve doğal döngülere zarar verdiğini, veganlığın ekolojik ve biyolojik anlamda da etik bi duruş olduğunu belirtirler.

 

Vegan yaşam nedir?

 

Veganlık, her türlü hayvan sömürüsüne karşı canlı eşitliği ve canlı yaşamına saygıyı savunan bir hayat görüşüdür. Bu nedenle, bir vegan diyeti sadece hayvan etini değil, hayvan kaynaklı tüm ürünleri dışlar. Bunlara süt ve süt ürünleri, jelatin, bal, karmin, pepsin, albümin, peynir altı suyu, kazein ve bazı D3 vitaminleri de dahildir. İpek, yün, deri, kürk veya süet içeren giyim eşyalarını satın almaktan kaçınırlar. Ayrıca sirkler, hayvanat bahçeleri, rodeo, at yarışları, horoz dövüşleri, boğa ve deve güreşleri ve eğlence için hayvanların kullanımını içeren diğer etkinliklerden uzak durmaya çalışırlar.

 

Vejeteryanlık nedir?

 

Vejeteryanlar, kırmızı et, kümes hayvanları, balık, diğer deniz hayvanları ve kabuklu deniz ürünleri, böcekler dahil canlı ya da ölü hiçbir hayvanı tüketmezler. Tahıllar, bakliyatlar, kabuklu yemişler, tohumlar, sebzeler, meyveler, mantar ve hayvan içermeyen diğer ürünler ve seçtikleri vejeteryan beslenme tipine göre süt ürünleri, bal ve / veya yumurta tüketirler.

 

  • Lakto-Ovo vejeteryanlar: Et yemezler, ancak süt ürünleri ve yumurta tüketirler.

  • Lakto vejeteryanlar: Et, balık ve yumurta yemezler. Süt ürünlerini kullanırlar.

  • Ovo vejeteryanlar: Et, balık ve süt ürünlerini yemezler. Yumurta tüketirler.

  • Veganlar: Hayvansal hiçbir gıda yemezler. Beslenmelerini tahıl, sebze ya da meyve türü gıdalarla yaparlar.


Vegan ve vejetaryen farkı

 

Vejetaryenler ve veganlar, benzer amaçlarla hayvansal ürünlerden uzak durmayı tercih etseler de, bu seçenek genellikle veganlar için diyetin ötesine uzanır. Vejeteryanlar hayvanların yiyecek için öldürülmesine karşıdır, ancak süt ve yumurta gibi hayvansal yan ürünleri tüketebilirler. Veganlar ise hayvanların yetiştirildiği veya barındırıldığı koşullardan bağımsız olarak, tüm hayvansal temel ve yan ürünleri yaşamlarının dışında tutmayı tercih ederler. Birçok çevreci de, dünya kaynakları ve iklim değişikliğine karşı sağladığı faydalar üzerine vegan diyet uygulamaya geçmiştir.


Veganların yemedikleri gıdalar

 

  • Et ve kümes hayvanları: Sığır eti, kuzu eti, domuz eti, dana eti, at, av eti, yabani et, tavuk, hindi, kaz, ördek, bıldırcın vb.

  • Balık ve deniz ürünleri: Her türlü balık, ahtapot, karides, midye, yengeç, ıstakoz vb.

  • Süt ürünleri: Süt, yoğurt, peynir, tereyağı, krema, dondurma vb.

  • Yumurta: Tavuk, bıldırcın, devekuşu, balık vb yumurtası.

  • Arı ürünleri: Bal, arı poleni, arı sütü vb.

  • Hayvansal kökenli maddeler: Peynir, kazein, laktoz, jelatin, karmin, L-sistein, hayvandan elde edilen D3 vitamini ve balık kaynaklı omega-3 yağ asitleri.

 

 

Kaynak :https://www.medikalakademi.com.tr/vegan-nedir-veganlik-saglik-icin-riskli-midir-beslenme-onerileri/


 


Tags
Sınırlı Girişimsel Cerrahi Donuk Omuzun Belirtileri Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Kuru Baklagiller Kol Sinir Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Antimikrobiyal Dirençli Tehditler Subskapularis Kası Dünya Diyetisyenler Günü Kemik Mineral Yoğunluğu Rekonstrüktif Cerrahi Halsizlik Kapsül Humeral Başı Abondan Akinezi Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Üst Ekstremite Travmatoloji Eklem Ağrıları Kas Kaybı Kefir Glenohumeral Eklem Sıvısı Akut Yaralanma Ortopedi ve Travmatoloji Abduktor Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Yenidoğan Ters Omuz Uyku Kalitesi Transport Influenza A H1N5 Kırığın Havayla Teması Aktivite Tendonu Anterior Interossöz Sendrom Skafoid Kırıkları Sebze ve Meyve Tüketimi Ovo vejeteryanlar Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Zoonotik Hastalık Artritin Doğumsal El Bozuklukları El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? The Evaluation of the Rotator Cuff Riskler ve Komplikosyonlar Dirsek Ultrasonografi (US) Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Omuz Dirsek Eklem Cerrahisi Parmak Uyuşması Omuz Adezif Kapsüliti Parmak Yokluğu Fenilketonüri Belirtileri Osteoporotic Ovine Model Tenis,golf,yüzme Prof. Dr. Mustafa Özkan Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Agoni Fizik tedavi nedir? Sosyal Mesafe Ağır Travma Uzaktan Muayene Afferent Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Kaplıca Tedavisi Ortopedist İspanyol Gribi (Spanish Flu) Donma Evresi Purdue Pegboard Test (PPT) Omuz Eklem Oyuğu Solunum Güçlüğü Eklemlerde Aşınma Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ? TFCC Yırtığı Medial Epikondil HIV/AIDS Skafoid Kırıkları Kara Veba (Black Death) Osteoartrit Atrofi Tendinit Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Sitokinler Osteoartrit (Kireçlenme) Diyabet İnsizyon Biyolojik Ajan Rotator Kılıf Hasarı Mustafa Özkan Proteinli Gıdalar Hızlı Kemik Kaybı Total Omuz Protezi Değişken Ruh Hali Yapışıcı Kapsülit Tahıllar External Fiksatör İzmir Ortopedi Cerrahı Uyku Hijyeni Mental Health