img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Veganlık Nedir? Vegan - Vejeteryan

Veganlık Nedir? Vegan - Vejeteryan
30May

Veganlık Nedir? Vegan - Vejeteryan

Veganlık nedir?

 

Veganlık, hayvansal hiçbir gıdanın tüketilmediği, bunun yanında hayvanlardan elde edilen ürünlerin mümkün olduğunca kullanılmadığı bir beslenme ve yaşam biçimidir. Veganlar hayvanların insan için değil, kendileri için var olduklarına ve insanların kullanımından bağımsız olarak değerli olduklarına inanırlar. Ayrıca, hayvansal gıda ve ürünlerin elde edilmesi ve işlenmesi sırasında ortaya çıkan atıkların, enerji ve su tüketiminin de doğaya ve doğal döngülere zarar verdiğini, veganlığın ekolojik ve biyolojik anlamda da etik bi duruş olduğunu belirtirler.

 

Vegan yaşam nedir?

 

Veganlık, her türlü hayvan sömürüsüne karşı canlı eşitliği ve canlı yaşamına saygıyı savunan bir hayat görüşüdür. Bu nedenle, bir vegan diyeti sadece hayvan etini değil, hayvan kaynaklı tüm ürünleri dışlar. Bunlara süt ve süt ürünleri, jelatin, bal, karmin, pepsin, albümin, peynir altı suyu, kazein ve bazı D3 vitaminleri de dahildir. İpek, yün, deri, kürk veya süet içeren giyim eşyalarını satın almaktan kaçınırlar. Ayrıca sirkler, hayvanat bahçeleri, rodeo, at yarışları, horoz dövüşleri, boğa ve deve güreşleri ve eğlence için hayvanların kullanımını içeren diğer etkinliklerden uzak durmaya çalışırlar.

 

Vejeteryanlık nedir?

 

Vejeteryanlar, kırmızı et, kümes hayvanları, balık, diğer deniz hayvanları ve kabuklu deniz ürünleri, böcekler dahil canlı ya da ölü hiçbir hayvanı tüketmezler. Tahıllar, bakliyatlar, kabuklu yemişler, tohumlar, sebzeler, meyveler, mantar ve hayvan içermeyen diğer ürünler ve seçtikleri vejeteryan beslenme tipine göre süt ürünleri, bal ve / veya yumurta tüketirler.

 

  • Lakto-Ovo vejeteryanlar: Et yemezler, ancak süt ürünleri ve yumurta tüketirler.

  • Lakto vejeteryanlar: Et, balık ve yumurta yemezler. Süt ürünlerini kullanırlar.

  • Ovo vejeteryanlar: Et, balık ve süt ürünlerini yemezler. Yumurta tüketirler.

  • Veganlar: Hayvansal hiçbir gıda yemezler. Beslenmelerini tahıl, sebze ya da meyve türü gıdalarla yaparlar.


Vegan ve vejetaryen farkı

 

Vejetaryenler ve veganlar, benzer amaçlarla hayvansal ürünlerden uzak durmayı tercih etseler de, bu seçenek genellikle veganlar için diyetin ötesine uzanır. Vejeteryanlar hayvanların yiyecek için öldürülmesine karşıdır, ancak süt ve yumurta gibi hayvansal yan ürünleri tüketebilirler. Veganlar ise hayvanların yetiştirildiği veya barındırıldığı koşullardan bağımsız olarak, tüm hayvansal temel ve yan ürünleri yaşamlarının dışında tutmayı tercih ederler. Birçok çevreci de, dünya kaynakları ve iklim değişikliğine karşı sağladığı faydalar üzerine vegan diyet uygulamaya geçmiştir.


Veganların yemedikleri gıdalar

 

  • Et ve kümes hayvanları: Sığır eti, kuzu eti, domuz eti, dana eti, at, av eti, yabani et, tavuk, hindi, kaz, ördek, bıldırcın vb.

  • Balık ve deniz ürünleri: Her türlü balık, ahtapot, karides, midye, yengeç, ıstakoz vb.

  • Süt ürünleri: Süt, yoğurt, peynir, tereyağı, krema, dondurma vb.

  • Yumurta: Tavuk, bıldırcın, devekuşu, balık vb yumurtası.

  • Arı ürünleri: Bal, arı poleni, arı sütü vb.

  • Hayvansal kökenli maddeler: Peynir, kazein, laktoz, jelatin, karmin, L-sistein, hayvandan elde edilen D3 vitamini ve balık kaynaklı omega-3 yağ asitleri.

 

 

Kaynak :https://www.medikalakademi.com.tr/vegan-nedir-veganlik-saglik-icin-riskli-midir-beslenme-onerileri/


 


Tags
Polidaktili Kol Sinir Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Kas Kaybı Artroskopik Cerrahi MERS-CoV Abrazyon Abondan Kalsifiye Tendinit Rotator Manşet Patolojisi Yaralanma Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? COVID - 19 Dünya Haritası Amputasyon Kalça Protezi Uskumru K Vitamini Genel Vücut Ağrısı Açık Kırığın Kapatılması Akromegali Yoğurt Çözülme Evresi Absorbe Saçların Çok Fazla Dökülmesi Fizik Tedavi Uygulamaları Sınırlı Girişimsel Cerrahi Ters Omuz Kan Transfüzyonu Antebrachial Kırık Sabitlenmesi Kırık tanısı nasıl konulur? İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Tedavi edici egzersiz uygulamaları Antimikrobiyal Dirençli Tehditler Dünya Diyetisyenler Günü Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Ortopedi Dr. Mustafa Özkan Magnetic Resonance Imaging (MRI) Arthroplasty Kontraendikasyonlar Obezite Klavikula Kırıkları Medial Epikondil Kene DEXA Prof. Dr. Mustafa Özkan Osteoporotik Hemiartroplasti Adeziv Anjiyoplasti Clinical Parameters Glenohumeral Eklem Artrit Yenidoğan Abdominal Kavite Göz Altlarında Morarma Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Influenza A H1N5 Grafi Racture Fixation Enflamasyon MR - Rontgen SARS-CoV-1 Şiddetli Pnömoni Flavonoidler İltihabi (Romatoid) Artrit Klinik Beslenme Tedavi Sağlıklı Beslenme Adinamik Doktorla Canlı Görüşme Patoloji Yaralanma Akinezi Vajrasana İzmir Ortopedi Cerrahı Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Köprücük Kemiği Omuz Sıkışması Sendromu Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Kubital Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Artrit (Kireçlenme) Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Online Randevu İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Sitokinler Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Rotator Kılıf Hasarı Antioksidan Yiyecekler Donuk Omuzda Konservatif Tedavi Nöropati Sağlıklı Bir Omuz Agoni Uzaktan Muayene Doğumsal El Bozuklukları Purpose Adjuvan Absorban Hızlı Kemik Kaybı Selenyum