img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Veganlık Nedir? Vegan - Vejeteryan

Veganlık Nedir? Vegan - Vejeteryan
30May

Veganlık Nedir? Vegan - Vejeteryan

Veganlık nedir?

 

Veganlık, hayvansal hiçbir gıdanın tüketilmediği, bunun yanında hayvanlardan elde edilen ürünlerin mümkün olduğunca kullanılmadığı bir beslenme ve yaşam biçimidir. Veganlar hayvanların insan için değil, kendileri için var olduklarına ve insanların kullanımından bağımsız olarak değerli olduklarına inanırlar. Ayrıca, hayvansal gıda ve ürünlerin elde edilmesi ve işlenmesi sırasında ortaya çıkan atıkların, enerji ve su tüketiminin de doğaya ve doğal döngülere zarar verdiğini, veganlığın ekolojik ve biyolojik anlamda da etik bi duruş olduğunu belirtirler.

 

Vegan yaşam nedir?

 

Veganlık, her türlü hayvan sömürüsüne karşı canlı eşitliği ve canlı yaşamına saygıyı savunan bir hayat görüşüdür. Bu nedenle, bir vegan diyeti sadece hayvan etini değil, hayvan kaynaklı tüm ürünleri dışlar. Bunlara süt ve süt ürünleri, jelatin, bal, karmin, pepsin, albümin, peynir altı suyu, kazein ve bazı D3 vitaminleri de dahildir. İpek, yün, deri, kürk veya süet içeren giyim eşyalarını satın almaktan kaçınırlar. Ayrıca sirkler, hayvanat bahçeleri, rodeo, at yarışları, horoz dövüşleri, boğa ve deve güreşleri ve eğlence için hayvanların kullanımını içeren diğer etkinliklerden uzak durmaya çalışırlar.

 

Vejeteryanlık nedir?

 

Vejeteryanlar, kırmızı et, kümes hayvanları, balık, diğer deniz hayvanları ve kabuklu deniz ürünleri, böcekler dahil canlı ya da ölü hiçbir hayvanı tüketmezler. Tahıllar, bakliyatlar, kabuklu yemişler, tohumlar, sebzeler, meyveler, mantar ve hayvan içermeyen diğer ürünler ve seçtikleri vejeteryan beslenme tipine göre süt ürünleri, bal ve / veya yumurta tüketirler.

 

  • Lakto-Ovo vejeteryanlar: Et yemezler, ancak süt ürünleri ve yumurta tüketirler.

  • Lakto vejeteryanlar: Et, balık ve yumurta yemezler. Süt ürünlerini kullanırlar.

  • Ovo vejeteryanlar: Et, balık ve süt ürünlerini yemezler. Yumurta tüketirler.

  • Veganlar: Hayvansal hiçbir gıda yemezler. Beslenmelerini tahıl, sebze ya da meyve türü gıdalarla yaparlar.


Vegan ve vejetaryen farkı

 

Vejetaryenler ve veganlar, benzer amaçlarla hayvansal ürünlerden uzak durmayı tercih etseler de, bu seçenek genellikle veganlar için diyetin ötesine uzanır. Vejeteryanlar hayvanların yiyecek için öldürülmesine karşıdır, ancak süt ve yumurta gibi hayvansal yan ürünleri tüketebilirler. Veganlar ise hayvanların yetiştirildiği veya barındırıldığı koşullardan bağımsız olarak, tüm hayvansal temel ve yan ürünleri yaşamlarının dışında tutmayı tercih ederler. Birçok çevreci de, dünya kaynakları ve iklim değişikliğine karşı sağladığı faydalar üzerine vegan diyet uygulamaya geçmiştir.


Veganların yemedikleri gıdalar

 

  • Et ve kümes hayvanları: Sığır eti, kuzu eti, domuz eti, dana eti, at, av eti, yabani et, tavuk, hindi, kaz, ördek, bıldırcın vb.

  • Balık ve deniz ürünleri: Her türlü balık, ahtapot, karides, midye, yengeç, ıstakoz vb.

  • Süt ürünleri: Süt, yoğurt, peynir, tereyağı, krema, dondurma vb.

  • Yumurta: Tavuk, bıldırcın, devekuşu, balık vb yumurtası.

  • Arı ürünleri: Bal, arı poleni, arı sütü vb.

  • Hayvansal kökenli maddeler: Peynir, kazein, laktoz, jelatin, karmin, L-sistein, hayvandan elde edilen D3 vitamini ve balık kaynaklı omega-3 yağ asitleri.

 

 

Kaynak :https://www.medikalakademi.com.tr/vegan-nedir-veganlik-saglik-icin-riskli-midir-beslenme-onerileri/


 


Tags
Joint Capsule; tissue adhesions Hızlı Kemik Kaybı Agonist Parçalı kırıklar Kürek Kemiği Relatif Endikasyonlar Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Tıbbi Maske Kullanımı El Bileği Menisküsü Oksidasyon nedir? Zeka Geriliği Balık Yağı Adenovirüs Salgını MDR/XDR Tüberkülozu Tuzak Nöropati Mikrocerrahi SARS-CoV-2 Karantinanın Ruhsal Etkileri Tendon Uçları İzmir El Mikrocerrahi Deltopektoral Girişim Uyku Kalitesi Karpal Tünel Sendromu El Bileği Artroskopi Shoulder Proprioception Cerrahi Kombinasyon Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ? Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Matsyasana Lateral Epikondilit Nedir ? Influenza A H1N1 Vegan Yaşam İdeal uyku EuroVelo Abondan Kapsul Esnemesi Subskapularis Kası Afferent Atravmatik Artroskopik Yöntem Kongo Virüs Üst Ekstremite Diz Artroplastisi Adial Sinir Felci Evcil hayvanlar Rekonstrüktif Cerrahi Omuz Eklem Oyuğu Ters Omuz İdeopatik Fizik Tedavi Uygulamaları Shoulder Fractures Replantasyon DEÜ El Cerrahisi Mikroekolojiler Aritmi Rotator Manşet Yırtığı Klavikula Kırıkları Eklem Kıkırdaği Göz Altlarında Morarma Agoni Dizlerde Kireçlenme Glenohumeral Eklem Artrit Ortopedik Cerrah K Vitamini Zika Obezite Donuk Omuz Coronavirus Outbreak Postoperatif Ağrı Kontamine Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan HCoV-229E Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı Silah Yaralanmaları Öksürük Adinamik Değişken Ruh Hali SARS Artritin Genel Vücut Ağrısı Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Yenidoğan Treatmant of Proximal Humeral Fractures Termal Enerji Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Artroskop Rotator Kılıf Hasarı Kas Kaybı Methods Vitamin ve Mineral Alımı Boyun Fıtığı Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Serbest Radikaller Üst Ekstremite Replantasyonu Tenisçi Dirseği El Cerrahi İzmir Başparmak Tendonunun Sıkışması Shaver Aleti