img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı
31May

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı

Öncelikle sigara bırakmaya karar vermek ve kendinizi buna hazırlamaktır.

 

Kendinizi fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak sigara bırakmaya hazırlayın ve sigarayı nasıl ve ne zaman bırakacağınızı planlayın. Sigarayı bırakma sebeplerinizi ve bırakmakla kazanacaklarınızı yazın. Örneğin: Daha uzun yaşamak, kendinizi daha iyi hissetmek, para biriktirmek, daha iyi kokmak… Sigara içen herkes bunun zararlarını bilir ve bırakmak ister, siz bunu yazılı hale getirin ve her gün okuyun.

 

Sigara bırakma planınızı kesinleştirmek için bir-iki hafta içerisinde sizin için önemli olan bir günü sigara bırakma tarihi olarak kesinleştirin ve belirlediğiniz bu tarihi arkadaşlarınıza, dostlarınıza söyleyin.

 

Sigarayı bırakma kararınızı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın. Onlardan destek ve anlayış isteyin. Eğer eşiniz de sigara içiyorsa birlikte bırakmayı teklif edin. Birbirinize destek olarak zorlukların üstesinden daha kolay gelebileceğinizi unutmayın.

 

Bırakmak için bir tarih belirleyin ve o gün geldiğinde bırakın. Bu kararınızı ailenizle, arkadaşlarınızla paylaşın. Çevrenizde olabildiğince çok kişiye sigarayı tespit ettiğiniz günde bırakacağınızı duyurun. Önceden kararlaştırılan bir bırakma tarihi, ani bir kararla bırakmaya kalkmaktan daha iyi sonuç verir.

 

Gün içerisinde arkadaş ortamları veya stres altında kalma gibi sigara içme isteği doğurabilecek durumlarla nasıl başa çıkacağınızı önceden düşünün. Ayrıca, sigara içme isteğinin şiddetlendiği anlarda öncelikle sigara bırakma konusunda kendinize verdiğiniz kararı hatırlayın ve bedeninizde oluşan olumlu değişiklikleri düşünün. Bunların yanı sıra destek almak için hekiminize danışabilirsiniz.

 

Sigara Bırakma günü geldiğinde eviniz ve işyerinizde bütün sigaralarınızı, çakmaklarınızı, kül tablalarını ve size sigarayı hatırlatacak her şeyi atın. Asla ve hiçbir nedenle sigara satın almayın. Özellikle ilk günler sigara içilen ya da içme isteği uyandıran ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun. Ayrıca bir süreliğine sigara isteğini tetikleyecek olan alkol ve kahveden uzak durun.

 

Size sigarayı hatırlatacak alışkanlıklarınızdan vazgeçiniz. Televizyon karşısındaki yerinizi değiştiriniz. Yemekten sonra kahve içiyorsanız bırakın ya da başka bir şey için. Kısaca daha önce ne yaparken sizde sigara içme isteği uyanıyorsa o eylemi yapmayın. Arabanızı iyice temizleyiniz. Kül tablalarını kolonya ile ıslatılmış pamuk vs. ile doldurunuz. Arabanıza sigara kokusunu unutturacak güzel bir koku yerleştirin.

 

Kaynak : http://alo171.saglik.gov.tr/?/sss

 


Tags
Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Konasana Antioksidan Yiyecekler Klavikula Kırıkları Agoni Kosta Kırıkları Kubital Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Komik Kemik Topuktan Kan İltihabi (Romatoid) Artrit Brakial Pleksus Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Adduktor Ayak Bileği Eklemi Çözülme Evresi Boyun Fıtığı Afferent Başparmak Amputasyonları Omzunuz Nasıl Çalışır? Osteoporotik Habütüel Omuz Çıkığı Dislokasyon izmir ortopedi travmatoloji Akut Yaralanma Ateroskleroz Plak Adolesan Sosyal Mesafe Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Siddhasana Omuz Dirsek Fonksiyonel Constant Testi Hidroterapi (Su ile tedavi) Yüksek Aspirasyon Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi Dizlerde Kireçlenme Yüksek Ateş Karpal Tünel Sendromu Fizik Tedavi Lakto Vejeteryanlar Abondan HCoV-NL63 Vejetaryen HIV/AIDS Hemartroz Yapışıcı Kapsülit Subskapularis Kası Adeziv Osteoporotic Bone Beta karoten Fizik tedavi nedir? Dirsek Cerrahisi Eklemlerde Aşınma Çay Kahve Tüketimi Melatonin Alo 184 Vajrasana Kaplıca Tedavisi Klinik Beslenme Tedavi Akromegali Total Omuz Protezi Pandemi Sağlıklı Beslenme Tekrarlayan Omuz Çıkıkları SARS-CoV-2 Sürekli Yorgunluk Hissi Tenis,golf,yüzme Solunum Komplikasyonları Skafoid Kırıkları Fleksör Diz Protez Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Artritin Kara Veba (Black Death) Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Şiddetli Pnömoni Periferik Sinir Sistemi Kontrolsüz Spor Bunyaviridae Ailesi Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Omuzdaki Kas Yırtıkları Sitokinler Milenyum Viral Salgınları Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Kasların Güçsüzleşmesi Artrit (Kireçlenme) Shoulder Pain Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Hipertansiyon Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Antimikrobiyal Dirençli Tehditler El Cerrahi İzmir Postoperatif Ağrı Ultrasonografi (US) Sendrom Kırık Sabitlenmesi Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Covid-19 Sağlık Krizi Uzaktan Destek