img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı
31May

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı

Öncelikle sigara bırakmaya karar vermek ve kendinizi buna hazırlamaktır.

 

Kendinizi fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak sigara bırakmaya hazırlayın ve sigarayı nasıl ve ne zaman bırakacağınızı planlayın. Sigarayı bırakma sebeplerinizi ve bırakmakla kazanacaklarınızı yazın. Örneğin: Daha uzun yaşamak, kendinizi daha iyi hissetmek, para biriktirmek, daha iyi kokmak… Sigara içen herkes bunun zararlarını bilir ve bırakmak ister, siz bunu yazılı hale getirin ve her gün okuyun.

 

Sigara bırakma planınızı kesinleştirmek için bir-iki hafta içerisinde sizin için önemli olan bir günü sigara bırakma tarihi olarak kesinleştirin ve belirlediğiniz bu tarihi arkadaşlarınıza, dostlarınıza söyleyin.

 

Sigarayı bırakma kararınızı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın. Onlardan destek ve anlayış isteyin. Eğer eşiniz de sigara içiyorsa birlikte bırakmayı teklif edin. Birbirinize destek olarak zorlukların üstesinden daha kolay gelebileceğinizi unutmayın.

 

Bırakmak için bir tarih belirleyin ve o gün geldiğinde bırakın. Bu kararınızı ailenizle, arkadaşlarınızla paylaşın. Çevrenizde olabildiğince çok kişiye sigarayı tespit ettiğiniz günde bırakacağınızı duyurun. Önceden kararlaştırılan bir bırakma tarihi, ani bir kararla bırakmaya kalkmaktan daha iyi sonuç verir.

 

Gün içerisinde arkadaş ortamları veya stres altında kalma gibi sigara içme isteği doğurabilecek durumlarla nasıl başa çıkacağınızı önceden düşünün. Ayrıca, sigara içme isteğinin şiddetlendiği anlarda öncelikle sigara bırakma konusunda kendinize verdiğiniz kararı hatırlayın ve bedeninizde oluşan olumlu değişiklikleri düşünün. Bunların yanı sıra destek almak için hekiminize danışabilirsiniz.

 

Sigara Bırakma günü geldiğinde eviniz ve işyerinizde bütün sigaralarınızı, çakmaklarınızı, kül tablalarını ve size sigarayı hatırlatacak her şeyi atın. Asla ve hiçbir nedenle sigara satın almayın. Özellikle ilk günler sigara içilen ya da içme isteği uyandıran ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun. Ayrıca bir süreliğine sigara isteğini tetikleyecek olan alkol ve kahveden uzak durun.

 

Size sigarayı hatırlatacak alışkanlıklarınızdan vazgeçiniz. Televizyon karşısındaki yerinizi değiştiriniz. Yemekten sonra kahve içiyorsanız bırakın ya da başka bir şey için. Kısaca daha önce ne yaparken sizde sigara içme isteği uyanıyorsa o eylemi yapmayın. Arabanızı iyice temizleyiniz. Kül tablalarını kolonya ile ıslatılmış pamuk vs. ile doldurunuz. Arabanıza sigara kokusunu unutturacak güzel bir koku yerleştirin.

 

Kaynak : http://alo171.saglik.gov.tr/?/sss

 


Tags
Coronavirus Outbreak Yoğurt Kemik Mineral Yoğunluğu İltihabi (Romatoid) Artrit Influenza A H7N9 Kontraendikasyonlar Enfeksiyon Tuzak Romatoit Artrit nedir? SARS-CoV-2 Rotator Kılıf Hasarı Anamnez Eklemlerde Aşınma Flora Şiddetli Omuz Ağrısı Vitamin ve Mineral Alımı İzmir Ortopedi Cerrahı Eklem Spor Yaralanmaları 14 gün izolasyon Kolera SARS Çözülme Evresi Mikrocerrahi Doktorla Canlı Görüşme Daha Az Kavrama Gücü Konservatif Shaver Aleti Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Replante Akinezi Evde Kal SLAP Lezyonu Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Milenyum Viral Salgınları Solunum Komplikasyonları Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Uzaktan Muayene Anti-inflamatuar Tedavi Purdue Pegboard Test (PPT) Saçların Çok Fazla Dökülmesi Bakteriyel Translokasyon Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Dinamik Stabilizör Fizik Tedavi Parmak Uyuşması Deltopektoral Girişim Dr. Mustafa OZKAN Pasif Maruziyetine Önlem Antimikrobiyal Dirençli Tehditler El ve Mikrocerrahi Dirsek Cerrahisi Portakal Suyu Dünya Tütünsüz Günü Shoulder Fractures Yüksek Ateş Abduktor Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Sınırlı Girişimsel Cerrahi Statik Stabilizör Mekanik Ventilasyon Kene 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi İlaca Dirençli Sıtma Distal Radioulnar Eklem(DRUJ Fizik Tedavi Uygulamaları Minival İnvaziv Girişim Cilt Kaybı Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Açık Kırıklar Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Tendinit Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Risk Alignment Adezyon Phalen Testi Yapışıcı Kapsülit Agnozi Çay Kahve Tüketimi Zoonotik Hastalık Atelleme Mustafa Özkan Kubital Polidaktili Influenza A H1N5 Kemik Kaybı Parmak Yokluğu Prof. Dr. Mustafa Özkan Solunum Güçlüğü Rotator Cuff Parçalı Omuz Kırıkları Koenzim Q10 nedir? MERS-CoV Kontamine Termal Enerji Hızlı Kemik Kaybı Covid-19 Sağlık Krizi