img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı
31May

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı

Öncelikle sigara bırakmaya karar vermek ve kendinizi buna hazırlamaktır.

 

Kendinizi fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak sigara bırakmaya hazırlayın ve sigarayı nasıl ve ne zaman bırakacağınızı planlayın. Sigarayı bırakma sebeplerinizi ve bırakmakla kazanacaklarınızı yazın. Örneğin: Daha uzun yaşamak, kendinizi daha iyi hissetmek, para biriktirmek, daha iyi kokmak… Sigara içen herkes bunun zararlarını bilir ve bırakmak ister, siz bunu yazılı hale getirin ve her gün okuyun.

 

Sigara bırakma planınızı kesinleştirmek için bir-iki hafta içerisinde sizin için önemli olan bir günü sigara bırakma tarihi olarak kesinleştirin ve belirlediğiniz bu tarihi arkadaşlarınıza, dostlarınıza söyleyin.

 

Sigarayı bırakma kararınızı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın. Onlardan destek ve anlayış isteyin. Eğer eşiniz de sigara içiyorsa birlikte bırakmayı teklif edin. Birbirinize destek olarak zorlukların üstesinden daha kolay gelebileceğinizi unutmayın.

 

Bırakmak için bir tarih belirleyin ve o gün geldiğinde bırakın. Bu kararınızı ailenizle, arkadaşlarınızla paylaşın. Çevrenizde olabildiğince çok kişiye sigarayı tespit ettiğiniz günde bırakacağınızı duyurun. Önceden kararlaştırılan bir bırakma tarihi, ani bir kararla bırakmaya kalkmaktan daha iyi sonuç verir.

 

Gün içerisinde arkadaş ortamları veya stres altında kalma gibi sigara içme isteği doğurabilecek durumlarla nasıl başa çıkacağınızı önceden düşünün. Ayrıca, sigara içme isteğinin şiddetlendiği anlarda öncelikle sigara bırakma konusunda kendinize verdiğiniz kararı hatırlayın ve bedeninizde oluşan olumlu değişiklikleri düşünün. Bunların yanı sıra destek almak için hekiminize danışabilirsiniz.

 

Sigara Bırakma günü geldiğinde eviniz ve işyerinizde bütün sigaralarınızı, çakmaklarınızı, kül tablalarını ve size sigarayı hatırlatacak her şeyi atın. Asla ve hiçbir nedenle sigara satın almayın. Özellikle ilk günler sigara içilen ya da içme isteği uyandıran ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun. Ayrıca bir süreliğine sigara isteğini tetikleyecek olan alkol ve kahveden uzak durun.

 

Size sigarayı hatırlatacak alışkanlıklarınızdan vazgeçiniz. Televizyon karşısındaki yerinizi değiştiriniz. Yemekten sonra kahve içiyorsanız bırakın ya da başka bir şey için. Kısaca daha önce ne yaparken sizde sigara içme isteği uyanıyorsa o eylemi yapmayın. Arabanızı iyice temizleyiniz. Kül tablalarını kolonya ile ıslatılmış pamuk vs. ile doldurunuz. Arabanıza sigara kokusunu unutturacak güzel bir koku yerleştirin.

 

Kaynak : http://alo171.saglik.gov.tr/?/sss

 


Tags
Omuz İnstabilitesi Akciğer Kanseri Tanısı Yüksek Aspirasyon Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Osteoporotik Hastalar Atrofi Influenza A H1N5 Yaralanma Üst Ekstremite Kefir Beat Plastic Pollution Mental Health Artrit (Kireçlenme) Agoni First COVID-19 Vaccine Tested Omuzdaki Kas Yırtıkları Öksürük Birleşmiş Milletler (BM) Sindaktili Karantinanın Ruhsal Etkileri Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları SLAP Lezyonu Sinir İletim Testi Aktivite Tendonu Alçılı Tedavi Yardımlı Kırık Redüksiyonu Tuzak Nöropati Padmasana Karpal Tünel Sendromu Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır NL63 Uzuv Hastanelerde Normale Dönüş Planı Çökkün Duygudurum Ayak Bileği Eklemi Hücre Yenilenmesi Sendrom Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? İdeopatik Aspirasyon Utkatasana Konservatif İspanyol Gribi (Spanish Flu) Menisküs Yırtıkları Labrum Yırtığı Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Kopmuş Uzuv Covid - 19 Adventitia El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Yaralanma Evcil hayvanlar Abduktor Koordinasyon Zorluğu Hemartroz Flavonoidler Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Silah Yaralanmaları El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? SLAP Onarımı Rotator Manşet Yırtığı Önkol HCoV-NL63 Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Kongo Virüs Osteoporotic Bone Vegan Vejeteryan Farkı Kan Transfüzyonu Lokal Anestezi Kontrolsüz Spor Bursit Oksidasyon nedir? Sağlıklı Beslenme Labrum Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? DSÖ Kırık Sabitlenmesi İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Absorbsiyon Afferent Glenohumeral Eklem Artrit Sublukasyon Patoloji Omuz Adezif Kapsüliti Abdominal Kavite Üst Sol Kemiği Akademik Osteoartrit Pandemi Semi Fowler Pozisyonu Biyolojik Ajan Covid 19 Aşı Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme İdeal uyku Cilt Kaybı Anterior Interossöz Sendrom Opioid Analjezikler Yüksek Ateş Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Parmak Ucu Deformiteleri