img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı
31May

Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı

Öncelikle sigara bırakmaya karar vermek ve kendinizi buna hazırlamaktır.

 

Kendinizi fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak sigara bırakmaya hazırlayın ve sigarayı nasıl ve ne zaman bırakacağınızı planlayın. Sigarayı bırakma sebeplerinizi ve bırakmakla kazanacaklarınızı yazın. Örneğin: Daha uzun yaşamak, kendinizi daha iyi hissetmek, para biriktirmek, daha iyi kokmak… Sigara içen herkes bunun zararlarını bilir ve bırakmak ister, siz bunu yazılı hale getirin ve her gün okuyun.

 

Sigara bırakma planınızı kesinleştirmek için bir-iki hafta içerisinde sizin için önemli olan bir günü sigara bırakma tarihi olarak kesinleştirin ve belirlediğiniz bu tarihi arkadaşlarınıza, dostlarınıza söyleyin.

 

Sigarayı bırakma kararınızı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın. Onlardan destek ve anlayış isteyin. Eğer eşiniz de sigara içiyorsa birlikte bırakmayı teklif edin. Birbirinize destek olarak zorlukların üstesinden daha kolay gelebileceğinizi unutmayın.

 

Bırakmak için bir tarih belirleyin ve o gün geldiğinde bırakın. Bu kararınızı ailenizle, arkadaşlarınızla paylaşın. Çevrenizde olabildiğince çok kişiye sigarayı tespit ettiğiniz günde bırakacağınızı duyurun. Önceden kararlaştırılan bir bırakma tarihi, ani bir kararla bırakmaya kalkmaktan daha iyi sonuç verir.

 

Gün içerisinde arkadaş ortamları veya stres altında kalma gibi sigara içme isteği doğurabilecek durumlarla nasıl başa çıkacağınızı önceden düşünün. Ayrıca, sigara içme isteğinin şiddetlendiği anlarda öncelikle sigara bırakma konusunda kendinize verdiğiniz kararı hatırlayın ve bedeninizde oluşan olumlu değişiklikleri düşünün. Bunların yanı sıra destek almak için hekiminize danışabilirsiniz.

 

Sigara Bırakma günü geldiğinde eviniz ve işyerinizde bütün sigaralarınızı, çakmaklarınızı, kül tablalarını ve size sigarayı hatırlatacak her şeyi atın. Asla ve hiçbir nedenle sigara satın almayın. Özellikle ilk günler sigara içilen ya da içme isteği uyandıran ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun. Ayrıca bir süreliğine sigara isteğini tetikleyecek olan alkol ve kahveden uzak durun.

 

Size sigarayı hatırlatacak alışkanlıklarınızdan vazgeçiniz. Televizyon karşısındaki yerinizi değiştiriniz. Yemekten sonra kahve içiyorsanız bırakın ya da başka bir şey için. Kısaca daha önce ne yaparken sizde sigara içme isteği uyanıyorsa o eylemi yapmayın. Arabanızı iyice temizleyiniz. Kül tablalarını kolonya ile ıslatılmış pamuk vs. ile doldurunuz. Arabanıza sigara kokusunu unutturacak güzel bir koku yerleştirin.

 

Kaynak : http://alo171.saglik.gov.tr/?/sss

 


Tags
Kemik Mineral Yoğunluğu Skafoid Kırıkları Değişken Ruh Hali Menisküs Yırtıkları Sendrom DEU Ortopedi ve Travmatoloji Biseps Kirişi Sorunları El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Süt Ürünleri Rotator Kılıf Hasarı Kırığın Havayla Teması Shoulder Fractures Çözülme Evresi Deltoid Kaslar İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Steroid Enjeksiyonu HCoV-229E Tedavi edici egzersiz uygulamaları Öksürük Uskumru Avesküler Nekroz Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Shaver Aleti Racture Fixation Eklem Kıkırdaği 2019-nCoV Enfeksiyonu Rotator Manşet Yırtığı Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Ultrasonografi (US) Asemptomatik Mustafa Özkan Ters Omuz UV-C Ampullerin Kullanımı Milenyum Viral Salgınları Omuz Adezif Kapsüliti Lokal Anestezi Protez Göz Altlarında Morarma Hidroterapi (Su ile tedavi) Anti-inflamatuar Tedavi Rehabilitasyon nedir? Klavikula Kırıkları Kronik Ağrılar Nöropati Cerrahi Kombinasyon Instabilite Kuru Baklagiller Artroskop Eklem Kapsül Uykusuzluk Adduktor Rekonstrüktif Cerrahi Spor Yaralanmaları Anamnez SLAP Onarımı Dislokasyon Artrit (Kireçlenme) Evaluate Omuz Sıkışması Romatoit Artrit nedir? Artiküler PRP Enjeksiyonu Adjuvan Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Kol Sinir Donuk Omuz Ortopedi Bakteriyel Translokasyon Agoni Statik Stabilizör El Kırıkları Nasıl oluşur? Ovo vejeteryanlar Yüksek Mortalite TFCC Yırtığı Ağır Travma Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Utkatasana Beta karoten Omuz Artroskopisi Nörolojik Semptomlar Glenoidin Labrum Yırtığı HCoV-NL63 Total Omuz Protezi Çökkün Duygudurum Pandemi Kara Veba (Black Death) Artroskopik Bankart 2019-nCoV Epidemic Dupuytren Kontraktürü Akkiz Purpose Omuz Sıkışması Sendromu Kan Transfüzyonu Başparmak Tendonunun Sıkışması Tendon Radius kırıkları Koenzim Q10 nedir? Online Randevu MERS-CoV