img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

SARS-CoV-2 Epidemiyolojisi

SARS-CoV-2 Epidemiyolojisi
22May

SARS-CoV-2 Epidemiyolojisi

SARS-CoV-2 epidemiyolojisi arayüzü virüs yayılımının gerçek zamanlı anlık görüntüsünü sunmaktadır. Dizilenen genomların filogenetik analizini takip eden zaman ve konum çözümlemeleri ile olası virüs geçişkenlikleri haritada gösterilir. Nextstrain platformunun kullandığı Auspice ön yüzünü kullanmakla beraber, arka planda Augur kullanılmıştır. Tüm veriler GISAID veritabanından çekilmiştir. 
 
Özellikle Türkiye'ye yönelik analizler yapılması açısından, Türkiye şehirlerinin konumları veri setine eklenmiştir. Türkiye'den GISAID veritabanına eklenecek genomlar ile uygulamanın güncel tutulması planlanmıştır. 
 
Virüsün (i) genom dizisi, genomunu elde edildiği (ii) tarih ve (iii) şehir bilgileri algoritmanın girdilerini oluşturmaktadır. Sonuç olarak genomların ülke içi ve dışındaki evrimsel ilişkileri ortaya çıkarılmıştır. Yayılım örüntüleri virüsün takibini kolaylaştıracak ve karar vericilerin gerekli önlemleri almalarını sağlayacaktır.
 
Tüm genom çoklu hizalanmasında MAFFT algoritması kullanılmıştır. Çoklu hiza ile IQTREE kullanılarak filogenetik ağaç oluşturulmuştur. Augur ile filogenetik ağaç zaman-çözümlü olarak yenden oluşturulmuştur. Türkiye GISAID'den edinilen tablodan çekilmiştir. Türkiye şehirlerin harita konumları veri setine eklenmiştir. Görselleştirme için Auspice kullanılmıştır.

 Kaynak: http://sarscov2.adebalilab.org/latest

YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 

Tags
İdeal uyku Fonksiyonel Artroskop Hastanelerde Normale Dönüş Planı Dünya Diyetisyenler Günü Önkol Beta karoten Menisküs Yırtıkları Süt Ürünleri Polidaktili Opioid Analjezikler Deltopektoral Girişim Fizik tedavi nedir? Mustafa Özkan Oksidasyon nedir? Üst Ekstremite Replantasyonu El Bileği Artroskopi Sinir İletim Testi Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Spor Yaralanmaları Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma DEÜ El Cerrahisi Zika Omuz İnstabilitesi Mikroekolojiler Risk Tuzak Nöropati Hızlı Kemik Kaybı Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Topuktan Kan Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Uskumru Kemik Mineral Yoğunluğu Ortopedi ve Travmatoloji Trapezius Kası Relatif Endikasyonlar Aks Eklem Cerrahisi Dr. Mustafa Özkan Abondan Yüksek Ateş Biyolojik Ajan Hemartroz Arthroplasty Kan Transfüzyonu El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Adenovirüs Salgını Klinik Beslenme Tedavi Yüksek Mortalite Adolesan Genel Vücut Ağrısı Evaluate Osteoporotik Nörolojik Semptomlar Açık Kırığın Kapatılması El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Transport Çay Kahve Tüketimi izmir ortopedi travmatoloji External Fiksatör Aritmi Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Alignment El ve Mikrocerrahi Yenidoğan Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi DEU Ortopedi ve Travmatoloji Uyku Düzeni Tütün Ve Akciğer Sağlığı HCoV-229E Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? El Kırıkları Nasıl oluşur? First COVID-19 Vaccine Tested Brakial Pleksus Antagonist Açık Kırıklar UV-C Ampul Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi İzmir Ortopedi Cerrahı Alçılı Tedavi Toksinler Parmak Ucu Deformiteleri Replantasyon Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Hücre Yenilenmesi Fonksiyonel Constant Testi Sendrom Donma Evresi Antimikrobiyal Dirençli Tehditler Asana Ovo vejeteryanlar Influenza A H1N1 Minival İnvaziv Girişim Artiküler Steroid Donuk Omuz SARS-CoV-1 Sendrom