img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

SARS-CoV-2 Epidemiyolojisi

SARS-CoV-2 Epidemiyolojisi
22May

SARS-CoV-2 Epidemiyolojisi

SARS-CoV-2 epidemiyolojisi arayüzü virüs yayılımının gerçek zamanlı anlık görüntüsünü sunmaktadır. Dizilenen genomların filogenetik analizini takip eden zaman ve konum çözümlemeleri ile olası virüs geçişkenlikleri haritada gösterilir. Nextstrain platformunun kullandığı Auspice ön yüzünü kullanmakla beraber, arka planda Augur kullanılmıştır. Tüm veriler GISAID veritabanından çekilmiştir. 
 
Özellikle Türkiye'ye yönelik analizler yapılması açısından, Türkiye şehirlerinin konumları veri setine eklenmiştir. Türkiye'den GISAID veritabanına eklenecek genomlar ile uygulamanın güncel tutulması planlanmıştır. 
 
Virüsün (i) genom dizisi, genomunu elde edildiği (ii) tarih ve (iii) şehir bilgileri algoritmanın girdilerini oluşturmaktadır. Sonuç olarak genomların ülke içi ve dışındaki evrimsel ilişkileri ortaya çıkarılmıştır. Yayılım örüntüleri virüsün takibini kolaylaştıracak ve karar vericilerin gerekli önlemleri almalarını sağlayacaktır.
 
Tüm genom çoklu hizalanmasında MAFFT algoritması kullanılmıştır. Çoklu hiza ile IQTREE kullanılarak filogenetik ağaç oluşturulmuştur. Augur ile filogenetik ağaç zaman-çözümlü olarak yenden oluşturulmuştur. Türkiye GISAID'den edinilen tablodan çekilmiştir. Türkiye şehirlerin harita konumları veri setine eklenmiştir. Görselleştirme için Auspice kullanılmıştır.

 Kaynak: http://sarscov2.adebalilab.org/latest

YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 

Tags
Pasif Maruziyetine Önlem Afferent Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Asana Adezyon Subskapularis Kası Balık Yağı Trapezius Kası Fizik Muayene Süt Ürünleri Koenzim Q10 nedir? Risk Kırık tanısı nasıl konulur? Hidroterapi (Su ile tedavi) Phalen Testi Yumurta Eklem Ağrıları SARS-CoV-1 El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Yoğurt HKU1 Bhadrasana External Fiksatör Kardiyovasküler Sistem Total Omuz Protezi Atelleme Joint Capsule; tissue adhesions Fenilalanin Ateroskleroz Trombositten Zengin Plazma (PRP) Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ? Topuktan Kan Online Muayene HIV/AIDS Shoulder Fractures Adinamik Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Serbest Radikaller Clinical Parameters Dislokasyon Hafif-Orta Atrofi Plak Solunum Güçlüğü Rotator Manşet Tendinopatisi Beat Plastic Pollution Clinical Relevance Sublukasyon Omuz Sıkışması Kalsifiye Tendinit Fizik Tedavi Radius kırıkları Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Statik Stabilizör Akinezi Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Korona Virus Alignment Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Kara Veba (Black Death) Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Omuz Eklem Oyuğu Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Diyabet Daha Az Kavrama Gücü Elektromiyografi (EMG) Kene Eklem Adventitia TFCC Yırtığı Replante Influenza A H1N1 Cilt Kaybı 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Şiddetli Pnömoni Parmaklarda His Kaybı Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Vegan Vejeteryan Farkı Karpapometakarpal Eklem Artrozu Karmayoga Tütün Ve Akciğer Sağlığı Uyku Hijyeni Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Angiotensin Converting Enzyme 2 DEU Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Beslenme Tedavi Bursit Flavonoidler Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Menisküs Yırtıkları Romatoit Artrit nedir? Diz Artroplastisi Nörolojik Semptomlar Artiküler PRP Enjeksiyonu Sıkışma Donma Evresi Lateral Epikondilit Nedir ? Proteinli Gıdalar Travmatoloji Alo 184 Influenza A H1N5