img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

SARS-CoV-2 Epidemiyolojisi

SARS-CoV-2 Epidemiyolojisi
22May

SARS-CoV-2 Epidemiyolojisi

SARS-CoV-2 epidemiyolojisi arayüzü virüs yayılımının gerçek zamanlı anlık görüntüsünü sunmaktadır. Dizilenen genomların filogenetik analizini takip eden zaman ve konum çözümlemeleri ile olası virüs geçişkenlikleri haritada gösterilir. Nextstrain platformunun kullandığı Auspice ön yüzünü kullanmakla beraber, arka planda Augur kullanılmıştır. Tüm veriler GISAID veritabanından çekilmiştir. 
 
Özellikle Türkiye'ye yönelik analizler yapılması açısından, Türkiye şehirlerinin konumları veri setine eklenmiştir. Türkiye'den GISAID veritabanına eklenecek genomlar ile uygulamanın güncel tutulması planlanmıştır. 
 
Virüsün (i) genom dizisi, genomunu elde edildiği (ii) tarih ve (iii) şehir bilgileri algoritmanın girdilerini oluşturmaktadır. Sonuç olarak genomların ülke içi ve dışındaki evrimsel ilişkileri ortaya çıkarılmıştır. Yayılım örüntüleri virüsün takibini kolaylaştıracak ve karar vericilerin gerekli önlemleri almalarını sağlayacaktır.
 
Tüm genom çoklu hizalanmasında MAFFT algoritması kullanılmıştır. Çoklu hiza ile IQTREE kullanılarak filogenetik ağaç oluşturulmuştur. Augur ile filogenetik ağaç zaman-çözümlü olarak yenden oluşturulmuştur. Türkiye GISAID'den edinilen tablodan çekilmiştir. Türkiye şehirlerin harita konumları veri setine eklenmiştir. Görselleştirme için Auspice kullanılmıştır.

 Kaynak: http://sarscov2.adebalilab.org/latest

YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 

Tags
Kürek Kemiği Kalça Protezi Kas Kaybı Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Kırık tanısı nasıl konulur? Kol Sinir Absorbsiyon El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Beat Plastic Pollution Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Adale Komponenti Balık Tüketimi Rekonstrüktif Cerrahi Romatoit Artrit nedir? Absorbe Tendon Uçları Replante Koenzim Q10 nedir? 14 gün izolasyon Kardiyomiyopati Minival İnvaziv Girişim Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Kırım Bölgesi Adeziv SARS-CoV-2 Clinical Parameters Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Omuz Sıkışması Dead Arm Sendromu Hipertansiyon Kubital Anti-inflamatuar Tedavi Uskumru Kosta Kırıkları Anestezi Kolaylıkları DEXA Parçalı kırıklar Brakial Pleksus Konasana Ultrasonografi (US) Afferent Toplu Beslenme Sistemleri Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Omuz İnstabilitesi Korona Virus Mekanik Ventilasyon Fizik Tedavi Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Psikoloji Instabilite Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Influenza A H1N1 Dupuytren Kontraktürü Göz Altlarında Morarma Revaskülarizasyon HIV/AIDS Basis SARS Vejetaryen Kireçlenme Elektromiyografi (EMG) Menisküs Yırtıkları Artroskop Uykusuzluk Sınırlı Girişimsel Cerrahi Patoloji Gastrointestinal Semptomlar Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Dizlerde Kireçlenme Parmak Ucu Deformiteleri Omzunuz Nasıl Çalışır? Trapezius Kası Eklemlerde Aşınma İmplant Angiotensin Converting Enzyme 2 Shaver Aleti Dirsek Cerrahisi Rehabilitasyon nedir? Sosyal Mesafe Vegan Vejeteryan Farkı Eklem Ağrıları COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri Relatif Endikasyonlar Covid-19 Sağlık Krizi İdeal uyku Metobolize Kumanya Menü Fizik tedavi nedir? El Cerrahi İzmir Mikroekolojiler Atravmatik Rotator Kılıf Hasarı Kemik Mineral Yoğunluğu Radius ve Ulna Omuz Artroskopisi