img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

SARS-CoV-2 Epidemiyolojisi

SARS-CoV-2 Epidemiyolojisi
22May

SARS-CoV-2 Epidemiyolojisi

SARS-CoV-2 epidemiyolojisi arayüzü virüs yayılımının gerçek zamanlı anlık görüntüsünü sunmaktadır. Dizilenen genomların filogenetik analizini takip eden zaman ve konum çözümlemeleri ile olası virüs geçişkenlikleri haritada gösterilir. Nextstrain platformunun kullandığı Auspice ön yüzünü kullanmakla beraber, arka planda Augur kullanılmıştır. Tüm veriler GISAID veritabanından çekilmiştir. 
 
Özellikle Türkiye'ye yönelik analizler yapılması açısından, Türkiye şehirlerinin konumları veri setine eklenmiştir. Türkiye'den GISAID veritabanına eklenecek genomlar ile uygulamanın güncel tutulması planlanmıştır. 
 
Virüsün (i) genom dizisi, genomunu elde edildiği (ii) tarih ve (iii) şehir bilgileri algoritmanın girdilerini oluşturmaktadır. Sonuç olarak genomların ülke içi ve dışındaki evrimsel ilişkileri ortaya çıkarılmıştır. Yayılım örüntüleri virüsün takibini kolaylaştıracak ve karar vericilerin gerekli önlemleri almalarını sağlayacaktır.
 
Tüm genom çoklu hizalanmasında MAFFT algoritması kullanılmıştır. Çoklu hiza ile IQTREE kullanılarak filogenetik ağaç oluşturulmuştur. Augur ile filogenetik ağaç zaman-çözümlü olarak yenden oluşturulmuştur. Türkiye GISAID'den edinilen tablodan çekilmiştir. Türkiye şehirlerin harita konumları veri setine eklenmiştir. Görselleştirme için Auspice kullanılmıştır.

 Kaynak: http://sarscov2.adebalilab.org/latest

YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 

Tags
Relatif Endikasyonlar Donuk Omuzun Belirtileri Fenilalanin Shoulder Fractures Hemiartroplasti Minival İnvaziv Girişim Ters Omuz Sitokinler Online Muayene Ateroskleroz Dikiş Materyallari Parmak Ucu Deformiteleri DEXA Adinamik Dünya Diyetisyenler Günü Glenohumeral Eklem Artrit Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Kopmuş Uzuv Uzaktan Muayene K Vitamini Skalen Blok Pranayama İspanyol Gribi (Spanish Flu) Motor Aktivite Üst Sol Kemiği Uykusuzluk Uyku Düzeni Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Anjiyoplasti Vejetaryen Risk Yüksek Mortalite Rehabilitasyon nedir? Mikrocerrahi Akinezi Artroskopik Yöntem Renk Değişikliği Üst Ekstremite Replantasyonu Kürek Kemiği Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Deltopektoral Girişim SARS-CoV-1 Abdominal Kavite Kalça Protezi 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Tedavi edici egzersiz uygulamaları Sinovya Dokusu Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Göz Altlarında Morarma Vajrasana Brakial Pleksus Abduksiyon Purpose Fizik Tedavi Uygulamaları Ovo vejeteryanlar HIV/AIDS Antimikrobiyal Dirençli Tehditler Kol Sinir Atelleme Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Utkatasana Sonuç Sağlıklı Bir Omuz SARS Başparmak Tendonunun Sıkışması Kardiyovasküler Sistem Afferent Çay Kahve Tüketimi The Evaluation of the Rotator Cuff Omuz Dirsek Tuzak Nöropati Evaluate Adduktor HCoV-NL63 Açık Kırığın Kapatılması Kök Hücre Enjeksiyonu Uzaktan Destek Habütüel Omuz Çıkığı Rotator Manşet DEÜ El Cerrahisi Arthroplasty Aktivite Tendonu Eklem El Bileği Artroskopi Anestezi Kolaylıkları Pasif Maruziyetine Önlem Subacromial Impingement Syndrome Bursit Rotator Manşet Yırtığı Artroskopik Bankart Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Ağır Travma Dizlerde Kireçlenme İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Siddhasana Online Doktor Daha Az Kavrama Gücü SARS-CoV-2 Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar