img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kontrolsüz Spor ve Obezite

Kontrolsüz Spor ve Obezite
29May

Kontrolsüz Spor ve Obezite

Kontrolsüz spor ve obezite dizlerde kireçlenmeyi tetikliyor!

 

Önce merdiven inip çıkmayla başlayan, hareketle belirginleşen ağrı giderek istirahat halinde de gelişiyor. Ağrıya zamanla diz çevresinde şişlik, takılma ve kilitlenme gibi sorunlar da eşlik ediyor. Tüm bunların sonucunda hastayı her gün ağrı kesici ilaç kullanmaya zorlayan, ilerleyen zamanda sosyal yaşamdan koparabilecek kadar şiddetli hareket kısıtlılığı yaratabilen hastalığın adı: Diz ekleminde kireçlenme! Eklem kıkırdağının aşınması anlamına gelen dizde kireçlenmenin sadece ileri yaş sorunu olmadığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Alper Kaya hastalığın son yıllarda artık genç yaştaki kişileri de etkilemeye başladığına dikkat çekerek önemli uyarılarda bulundu:
 

Diz ekleminde kıkırdağın aşınması eskiden 35 yaşın altındaki kişilerde en fazla yüzde 2 oranında görülürken, yapılan bazı araştırmalar bu oranın günümüzde yüzde 8’lere ulaştığını gösteriyor. Bu artışın en önemli nedenleri ise bilinçsizce yapılan spor ve obezite. Diz ekleminde kıkırdağın aşınmasına ait belirtiler ortaya çıkmaya başladığında ise zaman kaybetmeden hekime başvurmak gerekir. Çünkü hastalık ilerledikçe tedavi hem daha zorlaşıyor hem de ameliyat gibi daha girişimsel işlemlere ihtiyaç duyulabiliyor.

 

En temel belirtisi ağrı
 

Dizdeki kireçlenmenin en temel belirtisi ağrıdır. Ağrıyı zamanla hareket kısıtlılığı takip ediyor. Diz çevresinde şişlik, ses gelmesi, takılma, kilitlenme gibi şikayetler de görülebiliyor. Daha da ileri aşamalarda diz eğrilme başlayabiliyor. Oluşan bu tablo sonucunda hasta her gün ağrı kesici ilaçlar kullanmak zorunda kalabiliyor, hareket kısıtlılığı nedeniyle evden dışarıya çıkamaz noktaya gelebiliyor
 

Bu etkenler diz kireçlenmesini tetikliyor

 

Dizde kireçlenmenin nedeni bilinen ve bilinmeyen olmak üzere iki gruba ayrılır. Özellikle romatoid artrite bağlı gelişen romatizmal hastalıklar, eklemi ilgilendiren kırıklar sonrası gelişen kireçlenmeler nedeni bilinen kireçlenmeler arasında bulunuyor. Nedeni tam olarak bilinmeyen” kireçlenmenin ise en sık görülen tiptir. Bu tip kireçlenmede genetik etkenlerin rol aldığı ve ileri yaş, kadın olmak, fazla kilo, kontrolsüz sporlar ile diğer nedenlerle dize yapılan aşırı yüklenmelerin etkilediği, kasların zayıf olması ile diz travmaları gibi bazı etkenlerin de kıkırdağın bozulmasını hızlandırdığı düşünülüyor.

 

Kontrolsüz spor ve obezite dizlerin düşmanı

 

Diz kireçlenmesi eskiden 35 yaşın altındaki kişilerde sadece %1-2 oranında görülürken yapılan bazı araştırmalar bu oranın günümüzde %8’e yükseldiğini gösteriyor. Diz kireçlenmesinin artık genç yaştaki kişileri de etkilemesindeki en önemli etkenlerden biri bilinçsizce yapılan spordur. Spora olan eğilim günümüzde gittikçe artıyor. Spor bilinçli yapıldığında çok önemli faydalar sağlıyor.

Ancak kontrolsüz, aşırı yüklenme içeren ve yeterli ısınma yapılmadan uygulanan spor diz eklemlerinde kireçlenmeye neden olabiliyor. Bunun yanı sıra günümüzün önemli problemlerinden biri olan obezite, dizde bağ ve menisküs yaralanmalarının zamanında tedavi edilmemesi gibi nedenler de genetik yatkınlığı olan kişilerde hem hastalığın daha erken görülmesine yol açıyor, hem de özellikle tedavi edilmeyen diz yaralanmaları doğrudan kıkırdağın aşınmasına neden olabiliyor.

 

Tek bir tedavisi yok

 

Dizlerde kireçlenmenin pek çok tedavisi vardır. Hangi tedavinin uygulanacağı hastanın yaşı, ağrısının şiddeti, günlük aktivitelerinin etkilenme durumu, diğer hastalıkları ve sosyal durumu göz önüne alınarak veriliyor.

 

  • Hastalığın başlangıç aşamasında egzersizler, kilo verilmesi ve ağrı kesiciler yararlı olabiliyor. Kıkırdak destekleyici ilaçlar da hastaların bir kısmında ağrıyı azaltabiliyor.

  • Fizik tedavi uygulamaları ve eklem içi enjeksiyonlar yapılabiliyor. Bu enjeksiyonlar kıkırdak yüzeylerin kayganlığını arttıran, sürtünmeyi azaltan ve kıkırdağı bir miktar besleyen ilaçlar, kortizon, hastanın kendisinden alınan kandan hazırlanan trombositten zengin plazma (PRP) veya daha kompleks bir işlem olan kök hücre enjeksiyonları oluyor. Uygun hastalarda başvurulan kök hücre enjeksiyonlarıyla sorun tümüyle ortadan kalkmasa da, yapılan araştırmalar hastaların şikayetlerinde azalma ve fonksiyonlarında iyileşme olduğunu gösteriyor.

  • Daha ileri aşamadaki veya önceki tedavilerin yetersiz kaldığı hastalarda eklem içinde bir miktar temizlik ve kıkırdak yüzeylerdeki bozukluğun kısmen düzeltildiği kapalı yöntemle yapılan artroskopi ameliyatı, kemik yük taşıma ekseninin bozulduğu durumlarda bu ekseni düzelten kemik ameliyatları yapılabiliyor. Kireçlenmenin daha fazla olduğu ve kemik yüzeyinde hiç kıkırdak dokusu kalmadığı durumlarda ise kısmi veya tam diz protezi ameliyatıyla hastanın ağrısının giderilerek normal aktivitesini kazanması amaçlanıyor.

 

 

Kaynak:https://www.medikalakademi.com.tr/bu-etkenler-diz-kireclenmesini-tetikliyor/
 


Tags
Uykusuzluk Debridman Ultrasonography (US) Yüksek Aspirasyon Subacromial Impingement Syndrome Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Korona Virus Omuz Ağrısı El Bileği Menisküsü Antebrachial Instabilite Eklem Kıkırdaği Akinezi Kardiyomiyopati Yapışıcı Kapsülit Parmak Ucu Deformiteleri Antioksidan nedir Tendinit Sert Dirsek Agonist Covid - 19 Asana Halsizlik Balık Yağı Replantasyon Hücre Yenilenmesi El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Beat Plastic Pollution Deltoid Kaslar UV-C Ampul Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Asemptomatik Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Trombositten Zengin Plazma (PRP) Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Göz Altlarında Morarma Proteinli Gıdalar Kapsül Humeral Başı Konasana MDR/XDR Tüberkülozu Eklem Cerrahisi Akromegali Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar İltihabi (Romatoid) Artrit Değişken Ruh Hali Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Rehabilitasyon nedir? Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri HCoV-NL63 Tuzak Nöropati Abdominal Kavite Açık Kırığın Kapatılması K Vitamini Aktivite Tendonu Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Kırım Bölgesi Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Osteoartrit Yardımlı Kırık Redüksiyonu Metobolize DEÜ El Cerrahisi Radius kırıkları Alo 184 Kemik Mineral Yoğunluğu Alçılı Tedavi Enfeksiyon İlaca Dirençli Sıtma Ultrasonografi (US) İdeal uyku Karpal Tünel Tanısı Nasıl Konur ? Somon İzmir Alsancak Omuz Artroskopisi Labrum Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları UV-C Ampullerin Kullanımı Hemiartroplasti DEXA Labrum Yırtığı Karpapometakarpal Eklem Artrozu Parmak Uyuşması Yoga ve Stres Influenza A H1N1 Yoga ve Kalp Sağlığı Online Muayene Bakteriyel Translokasyon Eklem Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Covid 19 Aşı EuroVelo Kaplıca Tedavisi Sinir İletim Testi Kemik Yapısında Bozukluk Toplu Beslenme Sistemleri Dünya Tütünsüz Günü El Cerrahi İzmir Absorbsiyon Kan Transfüzyonu