img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Kontrolsüz Spor ve Obezite

Kontrolsüz Spor ve Obezite
29May

Kontrolsüz Spor ve Obezite

Kontrolsüz spor ve obezite dizlerde kireçlenmeyi tetikliyor!

 

Önce merdiven inip çıkmayla başlayan, hareketle belirginleşen ağrı giderek istirahat halinde de gelişiyor. Ağrıya zamanla diz çevresinde şişlik, takılma ve kilitlenme gibi sorunlar da eşlik ediyor. Tüm bunların sonucunda hastayı her gün ağrı kesici ilaç kullanmaya zorlayan, ilerleyen zamanda sosyal yaşamdan koparabilecek kadar şiddetli hareket kısıtlılığı yaratabilen hastalığın adı: Diz ekleminde kireçlenme! Eklem kıkırdağının aşınması anlamına gelen dizde kireçlenmenin sadece ileri yaş sorunu olmadığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Alper Kaya hastalığın son yıllarda artık genç yaştaki kişileri de etkilemeye başladığına dikkat çekerek önemli uyarılarda bulundu:
 

Diz ekleminde kıkırdağın aşınması eskiden 35 yaşın altındaki kişilerde en fazla yüzde 2 oranında görülürken, yapılan bazı araştırmalar bu oranın günümüzde yüzde 8’lere ulaştığını gösteriyor. Bu artışın en önemli nedenleri ise bilinçsizce yapılan spor ve obezite. Diz ekleminde kıkırdağın aşınmasına ait belirtiler ortaya çıkmaya başladığında ise zaman kaybetmeden hekime başvurmak gerekir. Çünkü hastalık ilerledikçe tedavi hem daha zorlaşıyor hem de ameliyat gibi daha girişimsel işlemlere ihtiyaç duyulabiliyor.

 

En temel belirtisi ağrı
 

Dizdeki kireçlenmenin en temel belirtisi ağrıdır. Ağrıyı zamanla hareket kısıtlılığı takip ediyor. Diz çevresinde şişlik, ses gelmesi, takılma, kilitlenme gibi şikayetler de görülebiliyor. Daha da ileri aşamalarda diz eğrilme başlayabiliyor. Oluşan bu tablo sonucunda hasta her gün ağrı kesici ilaçlar kullanmak zorunda kalabiliyor, hareket kısıtlılığı nedeniyle evden dışarıya çıkamaz noktaya gelebiliyor
 

Bu etkenler diz kireçlenmesini tetikliyor

 

Dizde kireçlenmenin nedeni bilinen ve bilinmeyen olmak üzere iki gruba ayrılır. Özellikle romatoid artrite bağlı gelişen romatizmal hastalıklar, eklemi ilgilendiren kırıklar sonrası gelişen kireçlenmeler nedeni bilinen kireçlenmeler arasında bulunuyor. Nedeni tam olarak bilinmeyen” kireçlenmenin ise en sık görülen tiptir. Bu tip kireçlenmede genetik etkenlerin rol aldığı ve ileri yaş, kadın olmak, fazla kilo, kontrolsüz sporlar ile diğer nedenlerle dize yapılan aşırı yüklenmelerin etkilediği, kasların zayıf olması ile diz travmaları gibi bazı etkenlerin de kıkırdağın bozulmasını hızlandırdığı düşünülüyor.

 

Kontrolsüz spor ve obezite dizlerin düşmanı

 

Diz kireçlenmesi eskiden 35 yaşın altındaki kişilerde sadece %1-2 oranında görülürken yapılan bazı araştırmalar bu oranın günümüzde %8’e yükseldiğini gösteriyor. Diz kireçlenmesinin artık genç yaştaki kişileri de etkilemesindeki en önemli etkenlerden biri bilinçsizce yapılan spordur. Spora olan eğilim günümüzde gittikçe artıyor. Spor bilinçli yapıldığında çok önemli faydalar sağlıyor.

Ancak kontrolsüz, aşırı yüklenme içeren ve yeterli ısınma yapılmadan uygulanan spor diz eklemlerinde kireçlenmeye neden olabiliyor. Bunun yanı sıra günümüzün önemli problemlerinden biri olan obezite, dizde bağ ve menisküs yaralanmalarının zamanında tedavi edilmemesi gibi nedenler de genetik yatkınlığı olan kişilerde hem hastalığın daha erken görülmesine yol açıyor, hem de özellikle tedavi edilmeyen diz yaralanmaları doğrudan kıkırdağın aşınmasına neden olabiliyor.

 

Tek bir tedavisi yok

 

Dizlerde kireçlenmenin pek çok tedavisi vardır. Hangi tedavinin uygulanacağı hastanın yaşı, ağrısının şiddeti, günlük aktivitelerinin etkilenme durumu, diğer hastalıkları ve sosyal durumu göz önüne alınarak veriliyor.

 

  • Hastalığın başlangıç aşamasında egzersizler, kilo verilmesi ve ağrı kesiciler yararlı olabiliyor. Kıkırdak destekleyici ilaçlar da hastaların bir kısmında ağrıyı azaltabiliyor.

  • Fizik tedavi uygulamaları ve eklem içi enjeksiyonlar yapılabiliyor. Bu enjeksiyonlar kıkırdak yüzeylerin kayganlığını arttıran, sürtünmeyi azaltan ve kıkırdağı bir miktar besleyen ilaçlar, kortizon, hastanın kendisinden alınan kandan hazırlanan trombositten zengin plazma (PRP) veya daha kompleks bir işlem olan kök hücre enjeksiyonları oluyor. Uygun hastalarda başvurulan kök hücre enjeksiyonlarıyla sorun tümüyle ortadan kalkmasa da, yapılan araştırmalar hastaların şikayetlerinde azalma ve fonksiyonlarında iyileşme olduğunu gösteriyor.

  • Daha ileri aşamadaki veya önceki tedavilerin yetersiz kaldığı hastalarda eklem içinde bir miktar temizlik ve kıkırdak yüzeylerdeki bozukluğun kısmen düzeltildiği kapalı yöntemle yapılan artroskopi ameliyatı, kemik yük taşıma ekseninin bozulduğu durumlarda bu ekseni düzelten kemik ameliyatları yapılabiliyor. Kireçlenmenin daha fazla olduğu ve kemik yüzeyinde hiç kıkırdak dokusu kalmadığı durumlarda ise kısmi veya tam diz protezi ameliyatıyla hastanın ağrısının giderilerek normal aktivitesini kazanması amaçlanıyor.

 

 

Kaynak:https://www.medikalakademi.com.tr/bu-etkenler-diz-kireclenmesini-tetikliyor/
 


Tags
Adale Komponenti Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Eklem Kapsül Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Abrazyon Donma Evresi Grafi Periferik Sinir Sistemi Menisküs Yırtıkları Çözülme Evresi Çiçek Somon Ultrasonography (US) Zika Ortopedi ve Travmatoloji Fenilalanin Doğumsal El Bozuklukları Ters Omuz El Bileği Kırıkları Semptomları Fonksiyonel Purdue Pegboard Test (PPT) Ultrasonografi (US) Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Tendon Anjiyoplasti Adjuvan Osteonekroz Karmayoga Anamnez Radyolojik Sendrom Fizik Tedavi Karpapometakarpal Eklem Artrozu Aspirasyon Artritin Bhadrasana Medial Epikondil Lateral Epikondilit Nedir ? Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Artroskopik Yöntem Kapsul Esnemesi Başparmak Tendonunun Sıkışması Tenisçi Dirseği Sağlıklı Beslenme COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri Uyku Düzeni Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Kas Kaybı Trapezius Kası Karantinanın Ruhsal Etkileri Karantina Racture Fixation EuroVelo Kalça Protezi Koordinasyon Zorluğu Flavonoidler Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Flora İltihabi (Romatoid) Artrit Ortopedi Absorbsiyon Romatoit Artrit nedir? Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Omuzdaki Kas Yırtıkları Yüksek Aspirasyon Kardiyomiyopati Aks Daha Az Kavrama Gücü Toplu Beslenme Sistemleri Rekonstrüktif Cerrahi Ebola Shoulder Pain Proteinli Gıdalar El Bileği Menisküsü Fizik Tedavi Uygulamaları Afferent Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar First COVID-19 Vaccine Tested Manyetik Rezonans Görüntüleme Akromegali Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Kuru Baklagiller Sert Dirsek Fizik Tedavi Deltoid Kaslar Treatmant of Proximal Humeral Fractures İspanyol Gribi (Spanish Flu) Topuktan Kan Ortopedist Dünya Tütünsüz Günü Kırık tanısı nasıl konulur? SARS-CoV-2 Atravmatik Şiddetli Pnömoni Kene Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Antebrachial İdeal uyku Göz Altlarında Morarma SLAP Onarımı