img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı 2020

İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı 2020
28May

İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı 2020

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bisiklet ve Yaya Eylem Planı’nı tamamladı. İlk etapta 58 kilometre uzunluğunda yeni yol yapılacak.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bisiklet ve Yaya Eylem Planı’nı tamamladı. 2030 İzmir Ana Ulaşım Planı (UPİ 2030) kapsamında hazırlanan acil eylem planı, ulaşımda bisiklet kullanım oranının artırılmasını hedefliyor.

İzmir’de 63 kilometre uzunluğunda kent içi bisiklet yolu bulunuyor. Acil eylem planı 103 kilometrelik bisiklet yolunu hızla bitirmeyi öngörüyor. İlk etapta bisiklet yollarının 58 kilometrelik kısmının ön projesi yapıldı. Bir sonraki adımda bu kısmın uygulama projesi için ihaleye çıkılacak. 58 kilometrelik yolun bitirilmesiyle İzmir’deki bisiklet yolu 121 kilometreye ulaşacak. İkinci etapta ise kalan 45 kilometrelik yol için çalışmalara başlanacak.

Hedef her yere bisikletle ulaşım

Kent içinde her yere bisikletle ulaşımı sağlamak için öncelikle Karşıyaka, Bayraklı, Bornova ve Konak ilçelerinin iç kesimleri sahildeki mevcut bisiklet yollarına bağlanacak. Bayraklı’da Ankara Caddesi, Manas Bulvarı, Sakarya Caddesi; Karşıyaka’da Girne Bulvarı, Atatürk Bulvarı; Konak’ta Fevzipaşa Bulvarı, Gazi Bulvarı ve Şair Eşref Bulvarı gibi ana arterlere bisiklet yoluyla erişilecek.

Bayraklı’daki İzmir Adliyesi ile Meles Rekreasyon Alanı’nı bağlayacak bir bisiklet köprüsü de inşa edilecek. Köprüde çift şeritli bisiklet yolunun yanı sıra yaya yürüyüş yolları ve seyir terası olacak.

7 Nisan’da tanıtılacak

Hazırlıkları tamamlanan İzmir Bisiklet ve Yaya Eylem Planı, 7 Nisan 2020’de İzmirlilere tanıtılacak. 2030 yılında İzmir’deki bisiklet yollarının  uzunluğunun 411 kilometreyi bulması öngörülüyor.

İzmir aynı zamanda EuroVelo üyesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım 2019’da Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na (EuroVelo) dahil edildi. Böylece İzmir, yılda yaklaşık 7 milyar avroluk ekonomik büyüklüğe sahip EuroVelo’ya Türkiye'den katılan ilk kent oldu. Bergama ve Efes antik kentlerini birbirine bağlayan 500 kilometre uzunluğundaki bisiklet rotasının, kent turizmine ve ulaşıma da katkı sağlaması öngörülüyor.


https://www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/izmir-in-bisiklet-ve-yaya-eylem-plani-hazir/41385/156


Tags
Toplu Beslenme Sistemleri El Kırıkları Nasıl oluşur? Eklem Kıkırdaği Koordinasyon Zorluğu Parçalı kırıklar Zoonotik Hastalık Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Parçalı Omuz Kırıkları Karpapometakarpal Eklem Artrozu Agonist Aritmi Hipertansiyon Vejetaryen Adale Komponenti 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Tuzak Nöropati Joint Capsule; tissue adhesions El Bileği Artroskopi Ultrasonografi (US) Abduktor Kara Veba (Black Death) Sonuç Ulnar Siniri Aspirasyon Ağır Travma Kefir Pranayama Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi Vegan Vejeteryan Farkı Plak Agoni Debridman Enfeksiyon Ultrasonography (US) Diyabet Önlemler Kalça Protezi Kapsul Esnemesi Shoulder Pain Diz Artroplastisi Pandemi Sorunlu Bir Omuz Ortopedi ve Travmatoloji Milenyum Viral Salgınları Kaplıca Tedavisi Kırık Sabitlenmesi Fenilalanin Medial Epikondil Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Diz Protez Mustafa Özkan Omuz İnstabilitesi Abrazyon İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Kontamine Eklemlerde Kireçlenme Uyku Kalitesi Dünya Tütünsüz Günü Tendon Uçları Serbest Radikaller Statik Stabilizör Tütün Ve Akciğer Sağlığı Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Likopen Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Değişken Ruh Hali Revaskülarizasyon Romatoit Artrit nedir? Kas Kaybı Dizlerde Kireçlenme Kuru Baklagiller Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Kan Transfüzyonu Online Randevu Labrum Yırtığı Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları Glenohumeral Eklem Artrit Fonksiyonel Constant Testi Fizik Tedavi Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi 1.5 m. Sosyal Mesafe Rotator Kılıf Hasarı Osteoporotic Bone Abdominal Kavite Üst Ekstremite Replantasyonu Yoga ve Stres Donuk Omuz Menisküs Yırtıkları Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Çay Kahve Tüketimi Periferik Sinir Sistemi Deltoid Kaslar Asemptomatik Fizik tedavi nedir? Skalen Blok SARS Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Lokal Anestezi