img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı 2020

İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı 2020
28May

İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı 2020

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bisiklet ve Yaya Eylem Planı’nı tamamladı. İlk etapta 58 kilometre uzunluğunda yeni yol yapılacak.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bisiklet ve Yaya Eylem Planı’nı tamamladı. 2030 İzmir Ana Ulaşım Planı (UPİ 2030) kapsamında hazırlanan acil eylem planı, ulaşımda bisiklet kullanım oranının artırılmasını hedefliyor.

İzmir’de 63 kilometre uzunluğunda kent içi bisiklet yolu bulunuyor. Acil eylem planı 103 kilometrelik bisiklet yolunu hızla bitirmeyi öngörüyor. İlk etapta bisiklet yollarının 58 kilometrelik kısmının ön projesi yapıldı. Bir sonraki adımda bu kısmın uygulama projesi için ihaleye çıkılacak. 58 kilometrelik yolun bitirilmesiyle İzmir’deki bisiklet yolu 121 kilometreye ulaşacak. İkinci etapta ise kalan 45 kilometrelik yol için çalışmalara başlanacak.

Hedef her yere bisikletle ulaşım

Kent içinde her yere bisikletle ulaşımı sağlamak için öncelikle Karşıyaka, Bayraklı, Bornova ve Konak ilçelerinin iç kesimleri sahildeki mevcut bisiklet yollarına bağlanacak. Bayraklı’da Ankara Caddesi, Manas Bulvarı, Sakarya Caddesi; Karşıyaka’da Girne Bulvarı, Atatürk Bulvarı; Konak’ta Fevzipaşa Bulvarı, Gazi Bulvarı ve Şair Eşref Bulvarı gibi ana arterlere bisiklet yoluyla erişilecek.

Bayraklı’daki İzmir Adliyesi ile Meles Rekreasyon Alanı’nı bağlayacak bir bisiklet köprüsü de inşa edilecek. Köprüde çift şeritli bisiklet yolunun yanı sıra yaya yürüyüş yolları ve seyir terası olacak.

7 Nisan’da tanıtılacak

Hazırlıkları tamamlanan İzmir Bisiklet ve Yaya Eylem Planı, 7 Nisan 2020’de İzmirlilere tanıtılacak. 2030 yılında İzmir’deki bisiklet yollarının  uzunluğunun 411 kilometreyi bulması öngörülüyor.

İzmir aynı zamanda EuroVelo üyesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım 2019’da Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na (EuroVelo) dahil edildi. Böylece İzmir, yılda yaklaşık 7 milyar avroluk ekonomik büyüklüğe sahip EuroVelo’ya Türkiye'den katılan ilk kent oldu. Bergama ve Efes antik kentlerini birbirine bağlayan 500 kilometre uzunluğundaki bisiklet rotasının, kent turizmine ve ulaşıma da katkı sağlaması öngörülüyor.


https://www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/izmir-in-bisiklet-ve-yaya-eylem-plani-hazir/41385/156


Tags
Kireçlenme Replante Angiotensin Converting Enzyme 2 Kırığın Havayla Teması Antioksidan hangi besinlerde bulunur? 2019-nCoV Enfeksiyonu Skafoid Kırıkları Dizlerde Kireçlenme Antioksidan Yiyecekler Trapezius Kası Kosta Kırıkları El ve Mikrocerrahi Aks Prof. Dr. Mustafa Özkan Cilt Kaybı Romatoit Artrit nedir? Daha Az Kavrama Gücü El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Protez Adenovirüs Salgını Antioksidan nedir Padmasana El Cerrahi İzmir Yoga ve Stres Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Kırık tanısı nasıl konulur? Fleksör Parmak Uyuşması Ortopedik Cerrah Arter Anastomozu İnsizyon Methods SLAP Lezyonu Adial Sinir Felci İzmir Ortopedi Cerrahı Motor Aktivite Vegan Yaşam Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Kontamine Opioid Analjezikler Hemartroz Tendinit Distal Radioulnar Eklem(DRUJ Fizik Tedavi Atrofi Öksürük First COVID-19 Vaccine Tested Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Kırık Sabitlenmesi SLAP Onarımı Uzaktan Destek Skafoid Kemik Adinamik Somon Medial Epikondil Osteoporotik Hastalar Asemptomatik Koordinasyon Zorluğu Bursit İzmir El Mikrocerrahi Artroskopik Yöntem İdeopatik Uyku Hijyeni Evcil hayvanlar Donuk Omuz Tanısı Flavonoidler Dünya Diyetisyenler Günü Tendon Dünya Sağlık Örgütü Radius ve Ulna Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Agnozi Maydanoz MR - Rontgen EuroVelo Atelleme Zeka Geriliği Debridman Radius kırıkları Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Bhadrasana Uzaktan Muayene Komik Kemik Dinamik Stabilizör Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Covid - 19 Uyku Düzeni Influenza A H7N9 HCoV-NL63 El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Omuz Ağrısı Omuz Artroskopisi Yapışıcı Kapsülit Sinovya Dokusu Ovo vejeteryanlar Ortopedist Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi Konasana Osteoporotic Bone