img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı 2020

İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı 2020
28May

İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı 2020

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bisiklet ve Yaya Eylem Planı’nı tamamladı. İlk etapta 58 kilometre uzunluğunda yeni yol yapılacak.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bisiklet ve Yaya Eylem Planı’nı tamamladı. 2030 İzmir Ana Ulaşım Planı (UPİ 2030) kapsamında hazırlanan acil eylem planı, ulaşımda bisiklet kullanım oranının artırılmasını hedefliyor.

İzmir’de 63 kilometre uzunluğunda kent içi bisiklet yolu bulunuyor. Acil eylem planı 103 kilometrelik bisiklet yolunu hızla bitirmeyi öngörüyor. İlk etapta bisiklet yollarının 58 kilometrelik kısmının ön projesi yapıldı. Bir sonraki adımda bu kısmın uygulama projesi için ihaleye çıkılacak. 58 kilometrelik yolun bitirilmesiyle İzmir’deki bisiklet yolu 121 kilometreye ulaşacak. İkinci etapta ise kalan 45 kilometrelik yol için çalışmalara başlanacak.

Hedef her yere bisikletle ulaşım

Kent içinde her yere bisikletle ulaşımı sağlamak için öncelikle Karşıyaka, Bayraklı, Bornova ve Konak ilçelerinin iç kesimleri sahildeki mevcut bisiklet yollarına bağlanacak. Bayraklı’da Ankara Caddesi, Manas Bulvarı, Sakarya Caddesi; Karşıyaka’da Girne Bulvarı, Atatürk Bulvarı; Konak’ta Fevzipaşa Bulvarı, Gazi Bulvarı ve Şair Eşref Bulvarı gibi ana arterlere bisiklet yoluyla erişilecek.

Bayraklı’daki İzmir Adliyesi ile Meles Rekreasyon Alanı’nı bağlayacak bir bisiklet köprüsü de inşa edilecek. Köprüde çift şeritli bisiklet yolunun yanı sıra yaya yürüyüş yolları ve seyir terası olacak.

7 Nisan’da tanıtılacak

Hazırlıkları tamamlanan İzmir Bisiklet ve Yaya Eylem Planı, 7 Nisan 2020’de İzmirlilere tanıtılacak. 2030 yılında İzmir’deki bisiklet yollarının  uzunluğunun 411 kilometreyi bulması öngörülüyor.

İzmir aynı zamanda EuroVelo üyesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım 2019’da Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na (EuroVelo) dahil edildi. Böylece İzmir, yılda yaklaşık 7 milyar avroluk ekonomik büyüklüğe sahip EuroVelo’ya Türkiye'den katılan ilk kent oldu. Bergama ve Efes antik kentlerini birbirine bağlayan 500 kilometre uzunluğundaki bisiklet rotasının, kent turizmine ve ulaşıma da katkı sağlaması öngörülüyor.


https://www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/izmir-in-bisiklet-ve-yaya-eylem-plani-hazir/41385/156


Tags
Donuk Omuz Tanısı Kontraendikasyonlar Kaplıca Tedavisi Fizik Tedavi Uygulamaları SLAP Onarımı Tütün Ve Akciğer Sağlığı Deltopektoral Girişim Ters Omuz Protezi Nedir? Treatmant of Proximal Humeral Fractures Periferik Sinir Sistemi Çökkün Duygudurum Vajrasana Isırgan Otu DSÖ Adjuvan Anjiyoplasti Eklem Kıkırdaği İnsizyon Omzunuz Nasıl Çalışır? Baseline Başparmak Amputasyonları Utkatasana Abdominal Kavite Flora Adventitia Değişken Ruh Hali Anterior Interossöz Sendrom Anamnez Başparmak Tendonunun Sıkışması Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Kök Hücre Enjeksiyonu 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Önlemler 2019-nCoV Enfeksiyonu El Bileği Menisküsü Omuz Sıkışması Sendromu Absorbe Artroskopik Yöntem Trombositten Zengin Plazma (PRP) SARS-CoV-2 Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme İltihabi (Romatoid) Artrit Angiotensin Converting Enzyme 2 Online Doktor Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Akut Yaralanma Hemarojik Şok Koenzim Q10 nedir? Şiddetli Pnömoni Donuk Evre Üst Sol Kemiği Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar Adhesive Capsulitis Kol Sinir Radius ve Ulna Komik Kemik Radyolojik Skafoid Kırıkları Sağlıklı Bir Omuz Shaver Aleti Aktivite Tendonu Arter Anastomozu Travmatoloji İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Daha Az Kavrama Gücü Lateral Epikondilit Nedir ? Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Dünya Sağlık Örgütü Dead Arm Sendromu Üst Ekstremite Replantasyonu Diyabet Matsyasana Atravmatik Abduktor Parmak Yokluğu Osteoartrit (Kireçlenme) Parçalı kırıklar Ortopedist Ortopedi Fizik Tedavi Aritmi Abrazyon Radius kırıkları Ateroskleroz Dr. Mustafa Özkan Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Akkiz Uskumru Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Renk Değişikliği Hücre Yenilenmesi Alignment Antioksidanın faydaları nelerdir? Saçların Çok Fazla Dökülmesi Transport Uzaktan Destek Hemiartroplasti Toksinler Artrit