img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı 2020

İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı 2020
28May

İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı 2020

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bisiklet ve Yaya Eylem Planı’nı tamamladı. İlk etapta 58 kilometre uzunluğunda yeni yol yapılacak.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bisiklet ve Yaya Eylem Planı’nı tamamladı. 2030 İzmir Ana Ulaşım Planı (UPİ 2030) kapsamında hazırlanan acil eylem planı, ulaşımda bisiklet kullanım oranının artırılmasını hedefliyor.

İzmir’de 63 kilometre uzunluğunda kent içi bisiklet yolu bulunuyor. Acil eylem planı 103 kilometrelik bisiklet yolunu hızla bitirmeyi öngörüyor. İlk etapta bisiklet yollarının 58 kilometrelik kısmının ön projesi yapıldı. Bir sonraki adımda bu kısmın uygulama projesi için ihaleye çıkılacak. 58 kilometrelik yolun bitirilmesiyle İzmir’deki bisiklet yolu 121 kilometreye ulaşacak. İkinci etapta ise kalan 45 kilometrelik yol için çalışmalara başlanacak.

Hedef her yere bisikletle ulaşım

Kent içinde her yere bisikletle ulaşımı sağlamak için öncelikle Karşıyaka, Bayraklı, Bornova ve Konak ilçelerinin iç kesimleri sahildeki mevcut bisiklet yollarına bağlanacak. Bayraklı’da Ankara Caddesi, Manas Bulvarı, Sakarya Caddesi; Karşıyaka’da Girne Bulvarı, Atatürk Bulvarı; Konak’ta Fevzipaşa Bulvarı, Gazi Bulvarı ve Şair Eşref Bulvarı gibi ana arterlere bisiklet yoluyla erişilecek.

Bayraklı’daki İzmir Adliyesi ile Meles Rekreasyon Alanı’nı bağlayacak bir bisiklet köprüsü de inşa edilecek. Köprüde çift şeritli bisiklet yolunun yanı sıra yaya yürüyüş yolları ve seyir terası olacak.

7 Nisan’da tanıtılacak

Hazırlıkları tamamlanan İzmir Bisiklet ve Yaya Eylem Planı, 7 Nisan 2020’de İzmirlilere tanıtılacak. 2030 yılında İzmir’deki bisiklet yollarının  uzunluğunun 411 kilometreyi bulması öngörülüyor.

İzmir aynı zamanda EuroVelo üyesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım 2019’da Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na (EuroVelo) dahil edildi. Böylece İzmir, yılda yaklaşık 7 milyar avroluk ekonomik büyüklüğe sahip EuroVelo’ya Türkiye'den katılan ilk kent oldu. Bergama ve Efes antik kentlerini birbirine bağlayan 500 kilometre uzunluğundaki bisiklet rotasının, kent turizmine ve ulaşıma da katkı sağlaması öngörülüyor.


https://www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/izmir-in-bisiklet-ve-yaya-eylem-plani-hazir/41385/156


Tags
izmir ortopedi travmatoloji Fraktür Glenohumeral Eklem Sıvısı Koordinasyon Zorluğu Utkatasana Fonksiyonel Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Parmak Ucu Deformiteleri Shoulder Proprioception Değişken Ruh Hali Şiddetli Pnömoni Omuz Dirsek Purpose Flora Atravmatik Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Sağlıklı Bir Omuz Kürek Kemiği Zika Hastanelerde Normale Dönüş Planı Purdue Pegboard Test (PPT) Topuktan Kan Vegan Vejeteryan Farkı Kronik Ağrılar Agnozi HIV/AIDS Karantina Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Trapezius Kası Aspirasyon Açık Kırıklar Obezite Afferent Yumurta Antebrachial Adinamik Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme Avesküler Nekroz Artroskopik Cerrahi Donuk Omuz Tanısı Kas Kaybı Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Debridman Clinical Relevance İspanyol Gribi (Spanish Flu) 2019-nCoV Epidemic Melatonin Kopmuş Uzuv Kene Sınırlı Girişimsel Cerrahi Çiçek NL63 Üst Sol Kemiği Gastrointestinal Semptomlar Kara Veba (Black Death) Anamnez Yoga ve Kalp Sağlığı Osteoporotic Ovine Model Adjuvan Doktorla Canlı Görüşme Sonuç Subacromial Impingement Syndrome Covid-19 Sağlık Krizi Üşüme Tenisçi Dirseği Sağlıklı Beslenme Antioksidan Yiyecekler Çözülme Evresi Clinical Parameters Omzunuz Nasıl Çalışır? Kumanya Menü Genel Vücut Ağrısı Prof. Dr. Mustafa Özkan Uyku Düzeni Habütüel Omuz Çıkığı Ayak Bileği Eklemi Ortopedi ve Travmatoloji Hastalık Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Tütün Ve Akciğer Sağlığı Çay Kahve Tüketimi Labrum Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Asemptomatik El Bileği Kırıkları Semptomları Online Doktor SARS Omuz Eklem Oyuğu Parmak Yokluğu Mikroekolojiler Toplu Beslenme Sistemleri Transport Kefir Antioksidanın faydaları nelerdir? Total Omuz Protezi 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Vejetaryen Deltoid Kaslar Fonksiyonel Constant Testi Yüksek Mortalite