img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Evcil Hayvanlar ve Covid - 19

Evcil Hayvanlar ve Covid - 19
07May

Evcil Hayvanlar ve Covid - 19

Sağlık Bakanlığı, evcil hayvanı olan vatandaşları uyardı.

Bakanlık, “COVID-19 olan bir kişiyle temas ettikten sonra, hastalığa yakalandığı bildirilen az sayıda hayvan var. COVID-19 hastalığınız varsa, evde beslenen hayvanlarınızı öpmekten uzak durun, yiyecek ve içeceklerinizi onlarla paylaşmaktan kaçının, mümkün olduğunca evcil hayvanınızla temastan kaçının. Yaklaşmaya mecbursanız maske kullanın. COVID-19 pozitif saptanan kedi veya köpekleri 14 gün izole edin” uyarısı yaptı. Bakanlığın pandemi döneminde evcil hayvanların bakımı ile ilgili uyarıları şöyle:

DİĞER İNSANLARDAN 2 METRE UZAKTA TUTUN  

* Yeni koronavirüs esas olarak insandan insana bulaşıyor, ancak yine de evcil hayvanların ev dışındaki insanlarla veya diğer hayvanlarla yakın temasta bulunmaması öneriliyor.
* Köpekleri bir tasma kullanarak gezdirin, diğer insanlardan ve hayvanlardan en az iki metre uzakta tutun.
* Çok sayıda insanın ve köpeğin toplandığı halka açık park ve yerlerden kaçının.
* Evcil hayvanınız ile temas sonrası ellerinizi yıkayın veya dezenfekte edin.

HASTAYSANIZ HAYVANLARA YAKLAŞIRKEN MASKE KULLANIN

* COVID-19 olan bir kişiyle temas ettikten sonra, COVID-19’a neden olan virüsle enfekte olduğu bildirilen az sayıda hayvan var. Ancak, COVID-19 hastalığınız varsa, evde beslenen hayvanlarınızı öpmekten uzak durun, yiyecek ve içeceklerinizi onlarla paylaşmaktan kaçının, mümkün olduğunca evcil hayvanınızla temastan kaçının.

* COVID-19 hastalığınız varsa, tedavi süresince mümkünse evcil hayvanlarınız için başka bir evde bakımını sağlayın.
* COVID-19 hastalığınız varsa ve evcil hayvanınıza bakmanız veya hayvanların etrafında olmanız gerekiyorsa, maske kullanın ve onlarla etkileşime girmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın veya dezenfekte edin.

HAYVANDA HASTALIK BULGUSU VARSA

* Evcil hayvanınız hastalanırsa veya evcil hayvanınızın sağlığı hakkında endişeleriniz varsa veteriner hekiminizle konuşun.
* Evcil hayvanınızda hastalık bulguları varsa, veteriner hekimin uygun görmesi halinde, evcil hayvanınızın testleri Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Veteriner Kontrol Enstitülerinde yapılır.
* COVID-19 pozitif saptanan kedi veya köpeklerin 14 gün izolasyonunu sağlayın.

” Kaynak :http:www.hurriyet.com.tr / Meltem ÖZGENÇ / ANKARA 05.05.2020


YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 

Tags
Doktorla Canlı Görüşme Kontrolsüz Spor Eklem Kıkırdaği Fonksiyonel Constant Testi Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Yoga ve Kalp Sağlığı Angiotensin Converting Enzyme 2 Eklem Kapsül Yüksek Aspirasyon Adduktor Hipertansiyon Protez Hemiartroplasti Omuzdaki Kas Yırtıkları Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Adinamik Kontraendikasyonlar Brakial Pleksus Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Yoga ve Stres Lakto-Ovo Vejeteryanlar Artroskopik Yöntem Osteoporotic Ovine Model Sınırlı Girişimsel Cerrahi Diz Protezleri Uyku Kalitesi Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Radyolojik Yaralanma Omzunuz Nasıl Çalışır? Tekrarlayan Omuz Çıkıkları izmir ortopedi travmatoloji Ortopedi Akut Yaralanma Clinical Parameters Denge Problemleri Başparmak Tendonunun Sıkışması El Kırıkları Nasıl oluşur? Kol Sinir Sekonder Enfeksiyonu Covid 19 Aşı Tıbbi Maske Kullanımı İmplant Rotator Manşet Uzaktan Muayene Menisküs Yırtıkları Lokal Anestezi Isırgan Otu Parmak Ucu Deformiteleri Karmayoga Alo 184 Dünya Tütünsüz Günü Toksinler Gastrointestinal Semptomlar UV-C Ampul Phalen Testi Donuk Omuzda Konservatif Tedavi Adezyon Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Dünya Diyetisyenler Günü Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) DEXA Bakteriyel Translokasyon Balık Yağı Omuz Ağrısı İzmir Alsancak Prof. Dr. Mustafa Özkan Tuzak Nöropati Magnetic Resonance Imaging (MRI) Kemik Yapısında Bozukluk Debridman Mikroekolojiler Statik Stabilizör Sağlıklı Beslenme İdeal uyku Evaluate Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları Adeziv Agonist Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar Çözülme Evresi Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? EuroVelo Aks SARS-CoV-1 Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Covid-19 Sağlık Krizi Subacromial Impingement Syndrome Artrit (Kireçlenme) Shoulder Fractures Serbest Radikaller Aktivite Tendonu 2019-nCoV Enfeksiyonu Proteinli Gıdalar Influenza A H7N9 Riskler ve Komplikosyonlar Kapsül Humeral Başı Medial Epikondil Adenovirüs Salgını