img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Evcil Hayvanlar ve Covid - 19

Evcil Hayvanlar ve Covid - 19
07May

Evcil Hayvanlar ve Covid - 19

Sağlık Bakanlığı, evcil hayvanı olan vatandaşları uyardı.

Bakanlık, “COVID-19 olan bir kişiyle temas ettikten sonra, hastalığa yakalandığı bildirilen az sayıda hayvan var. COVID-19 hastalığınız varsa, evde beslenen hayvanlarınızı öpmekten uzak durun, yiyecek ve içeceklerinizi onlarla paylaşmaktan kaçının, mümkün olduğunca evcil hayvanınızla temastan kaçının. Yaklaşmaya mecbursanız maske kullanın. COVID-19 pozitif saptanan kedi veya köpekleri 14 gün izole edin” uyarısı yaptı. Bakanlığın pandemi döneminde evcil hayvanların bakımı ile ilgili uyarıları şöyle:

DİĞER İNSANLARDAN 2 METRE UZAKTA TUTUN  

* Yeni koronavirüs esas olarak insandan insana bulaşıyor, ancak yine de evcil hayvanların ev dışındaki insanlarla veya diğer hayvanlarla yakın temasta bulunmaması öneriliyor.
* Köpekleri bir tasma kullanarak gezdirin, diğer insanlardan ve hayvanlardan en az iki metre uzakta tutun.
* Çok sayıda insanın ve köpeğin toplandığı halka açık park ve yerlerden kaçının.
* Evcil hayvanınız ile temas sonrası ellerinizi yıkayın veya dezenfekte edin.

HASTAYSANIZ HAYVANLARA YAKLAŞIRKEN MASKE KULLANIN

* COVID-19 olan bir kişiyle temas ettikten sonra, COVID-19’a neden olan virüsle enfekte olduğu bildirilen az sayıda hayvan var. Ancak, COVID-19 hastalığınız varsa, evde beslenen hayvanlarınızı öpmekten uzak durun, yiyecek ve içeceklerinizi onlarla paylaşmaktan kaçının, mümkün olduğunca evcil hayvanınızla temastan kaçının.

* COVID-19 hastalığınız varsa, tedavi süresince mümkünse evcil hayvanlarınız için başka bir evde bakımını sağlayın.
* COVID-19 hastalığınız varsa ve evcil hayvanınıza bakmanız veya hayvanların etrafında olmanız gerekiyorsa, maske kullanın ve onlarla etkileşime girmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın veya dezenfekte edin.

HAYVANDA HASTALIK BULGUSU VARSA

* Evcil hayvanınız hastalanırsa veya evcil hayvanınızın sağlığı hakkında endişeleriniz varsa veteriner hekiminizle konuşun.
* Evcil hayvanınızda hastalık bulguları varsa, veteriner hekimin uygun görmesi halinde, evcil hayvanınızın testleri Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Veteriner Kontrol Enstitülerinde yapılır.
* COVID-19 pozitif saptanan kedi veya köpeklerin 14 gün izolasyonunu sağlayın.

” Kaynak :http:www.hurriyet.com.tr / Meltem ÖZGENÇ / ANKARA 05.05.2020


YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 

Tags
Asana Dizlerde Kireçlenme Anestezi Kolaylıkları Artiküler Steroid SARS-CoV-2 Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Nörolojik Semptomlar Şiddetli Omuz Ağrısı Sebze ve Meyve Tüketimi Parçalı Omuz Kırıkları Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Pranayama Kontraendikasyonlar Lakto Vejeteryanlar Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Brakial Pleksus Sekonder Enfeksiyonu Subskapularis Kası Akut Yaralanma Tendon Omuz İnstabilitesi Semi Fowler Pozisyonu Kosta Kırıkları Angiotensin Converting Enzyme 2 Joint Capsule; tissue adhesions 2019-nCoV Enfeksiyonu Sosyal Mesafe Replante Osteoporotic Ovine Model Abduksiyon Kara Veba (Black Death) Kapsül Humeral Başı Serbest Radikaller Covid-19 Sağlık Krizi Kürek Kemiği Akciğer Kanseri Tanısı Kalsifiye Tendinit 14 gün izolasyon Ağır Travma Doktorla Canlı Görüşme Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri izmir ortopedi travmatoloji Fizik Muayene Ultrasonografi (US) PRP ve Kemik İliği Üst Ekstremite Agonist Baseline Kardiyomiyopati Evaluate Purpose Sinovya Dokusu Bakteriyel Translokasyon Adduktor Omuz Adezif Kapsüliti Kısmi Artroskopi Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım Uskumru Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan El Cerrahi İzmir Selenyum Balık Yağı Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? First COVID-19 Vaccine Tested Dr. Mustafa Özkan Omuz Artroskopisi Akademik Bhadrasana Basis Kronik Ağrılar Siddhasana SARS Tuzak Nöropati Rotator Manşet Yırtığı Fonksiyonel Constant Testi Eklem Cerrahisi Antioksidan nedir Glenohumeral Eklem Sıvısı Konservatif Yüksek Mortalite Dequervian Tenosinoviti Fraktür Artroz Artiküler PRP Enjeksiyonu Yaralanma Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Artroskopik Cerrahi Hafif-Orta Atrofi Skafoid Kırıkları Nasıl Oluşur? Tanı ve Tedavisinde Neler Yapılır? Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Artrit Korona Virus Grafi Shaver Aleti Fizik Tedavi Vejetaryen Omzunuz Nasıl Çalışır? Arthroplasty