img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Evcil Hayvanlar ve Covid - 19

Evcil Hayvanlar ve Covid - 19
07May

Evcil Hayvanlar ve Covid - 19

Sağlık Bakanlığı, evcil hayvanı olan vatandaşları uyardı.

Bakanlık, “COVID-19 olan bir kişiyle temas ettikten sonra, hastalığa yakalandığı bildirilen az sayıda hayvan var. COVID-19 hastalığınız varsa, evde beslenen hayvanlarınızı öpmekten uzak durun, yiyecek ve içeceklerinizi onlarla paylaşmaktan kaçının, mümkün olduğunca evcil hayvanınızla temastan kaçının. Yaklaşmaya mecbursanız maske kullanın. COVID-19 pozitif saptanan kedi veya köpekleri 14 gün izole edin” uyarısı yaptı. Bakanlığın pandemi döneminde evcil hayvanların bakımı ile ilgili uyarıları şöyle:

DİĞER İNSANLARDAN 2 METRE UZAKTA TUTUN  

* Yeni koronavirüs esas olarak insandan insana bulaşıyor, ancak yine de evcil hayvanların ev dışındaki insanlarla veya diğer hayvanlarla yakın temasta bulunmaması öneriliyor.
* Köpekleri bir tasma kullanarak gezdirin, diğer insanlardan ve hayvanlardan en az iki metre uzakta tutun.
* Çok sayıda insanın ve köpeğin toplandığı halka açık park ve yerlerden kaçının.
* Evcil hayvanınız ile temas sonrası ellerinizi yıkayın veya dezenfekte edin.

HASTAYSANIZ HAYVANLARA YAKLAŞIRKEN MASKE KULLANIN

* COVID-19 olan bir kişiyle temas ettikten sonra, COVID-19’a neden olan virüsle enfekte olduğu bildirilen az sayıda hayvan var. Ancak, COVID-19 hastalığınız varsa, evde beslenen hayvanlarınızı öpmekten uzak durun, yiyecek ve içeceklerinizi onlarla paylaşmaktan kaçının, mümkün olduğunca evcil hayvanınızla temastan kaçının.

* COVID-19 hastalığınız varsa, tedavi süresince mümkünse evcil hayvanlarınız için başka bir evde bakımını sağlayın.
* COVID-19 hastalığınız varsa ve evcil hayvanınıza bakmanız veya hayvanların etrafında olmanız gerekiyorsa, maske kullanın ve onlarla etkileşime girmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın veya dezenfekte edin.

HAYVANDA HASTALIK BULGUSU VARSA

* Evcil hayvanınız hastalanırsa veya evcil hayvanınızın sağlığı hakkında endişeleriniz varsa veteriner hekiminizle konuşun.
* Evcil hayvanınızda hastalık bulguları varsa, veteriner hekimin uygun görmesi halinde, evcil hayvanınızın testleri Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Veteriner Kontrol Enstitülerinde yapılır.
* COVID-19 pozitif saptanan kedi veya köpeklerin 14 gün izolasyonunu sağlayın.

” Kaynak :http:www.hurriyet.com.tr / Meltem ÖZGENÇ / ANKARA 05.05.2020


YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 

Tags
Motor Aktivite Methods Fonksiyonel Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı İzmir Ortopedi Cerrahı Adezyon Koenzim Q10 nedir? Clinical Relevance Donuk Omuz El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Mikrocerrahi Nairovirüs Grubu Replantasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir ? Covid - 19 Kısmi Artroskopi Artroskopik Bankart İlaca Dirençli Sıtma Evde Kal Dizlerde Kireçlenme Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Rotator Manşet Yırtığı Tendon Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hidroterapi (Su ile tedavi) Ortopedi ve Travmatoloji Rekonstrüktif Cerrahi Birleşmiş Milletler (BM) Habütüel Omuz Çıkığı Anjiyoplasti Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Uyku Kalitesi Uzuv Dirsek Kan Transfüzyonu Donuk Omuzun Belirtileri Basis Ultrasonography (US) Aspirasyon Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi HCoV-NL63 Postoperatif Ağrı Adale Komponenti İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Sorunlu Bir Omuz Oksidasyon nedir? Tahıllar Serbest Radikaller Eklem Cerrahisi Tendinit Hipertansiyon Agonist Fleksör Dr. Mustafa OZKAN Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Subskapularis Kası Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Ortopedist Siddhasana Sebze ve Meyve Tüketimi Manyetik Rezonans Görüntüleme Antagonist Üst Ekstremite Replantasyonu Kol Sinir Tenisçi Dirseği Semi Fowler Pozisyonu Yaralanma Fenilketonüri Belirtileri UV-C Ampullerin Kullanımı Ortopedik Cerrah Artritin Omuz Artroskopisi Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Topuktan Kan Şiddetli Omuz Ağrısı Rotator Manşet Tendinopatisi İnsizyon Abdominal Kavite Fraktür Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir? Likopen Karpal Tünel Sendromu Proteinli Gıdalar Isırgan Otu Mental Health Donuk Evre Milenyum Viral Salgınları Sağlıklı Bir Omuz Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi DSÖ Sonuç Skafoid Kırıkları Coronavirus Outbreak Kapsül Humeral Başı HDL Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Ebola Osteoporotic Bone Adezyon Renk Değişikliği MR - Rontgen