img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Evcil Hayvanlar ve Covid - 19

Evcil Hayvanlar ve Covid - 19
07May

Evcil Hayvanlar ve Covid - 19

Sağlık Bakanlığı, evcil hayvanı olan vatandaşları uyardı.

Bakanlık, “COVID-19 olan bir kişiyle temas ettikten sonra, hastalığa yakalandığı bildirilen az sayıda hayvan var. COVID-19 hastalığınız varsa, evde beslenen hayvanlarınızı öpmekten uzak durun, yiyecek ve içeceklerinizi onlarla paylaşmaktan kaçının, mümkün olduğunca evcil hayvanınızla temastan kaçının. Yaklaşmaya mecbursanız maske kullanın. COVID-19 pozitif saptanan kedi veya köpekleri 14 gün izole edin” uyarısı yaptı. Bakanlığın pandemi döneminde evcil hayvanların bakımı ile ilgili uyarıları şöyle:

DİĞER İNSANLARDAN 2 METRE UZAKTA TUTUN  

* Yeni koronavirüs esas olarak insandan insana bulaşıyor, ancak yine de evcil hayvanların ev dışındaki insanlarla veya diğer hayvanlarla yakın temasta bulunmaması öneriliyor.
* Köpekleri bir tasma kullanarak gezdirin, diğer insanlardan ve hayvanlardan en az iki metre uzakta tutun.
* Çok sayıda insanın ve köpeğin toplandığı halka açık park ve yerlerden kaçının.
* Evcil hayvanınız ile temas sonrası ellerinizi yıkayın veya dezenfekte edin.

HASTAYSANIZ HAYVANLARA YAKLAŞIRKEN MASKE KULLANIN

* COVID-19 olan bir kişiyle temas ettikten sonra, COVID-19’a neden olan virüsle enfekte olduğu bildirilen az sayıda hayvan var. Ancak, COVID-19 hastalığınız varsa, evde beslenen hayvanlarınızı öpmekten uzak durun, yiyecek ve içeceklerinizi onlarla paylaşmaktan kaçının, mümkün olduğunca evcil hayvanınızla temastan kaçının.

* COVID-19 hastalığınız varsa, tedavi süresince mümkünse evcil hayvanlarınız için başka bir evde bakımını sağlayın.
* COVID-19 hastalığınız varsa ve evcil hayvanınıza bakmanız veya hayvanların etrafında olmanız gerekiyorsa, maske kullanın ve onlarla etkileşime girmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın veya dezenfekte edin.

HAYVANDA HASTALIK BULGUSU VARSA

* Evcil hayvanınız hastalanırsa veya evcil hayvanınızın sağlığı hakkında endişeleriniz varsa veteriner hekiminizle konuşun.
* Evcil hayvanınızda hastalık bulguları varsa, veteriner hekimin uygun görmesi halinde, evcil hayvanınızın testleri Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Veteriner Kontrol Enstitülerinde yapılır.
* COVID-19 pozitif saptanan kedi veya köpeklerin 14 gün izolasyonunu sağlayın.

” Kaynak :http:www.hurriyet.com.tr / Meltem ÖZGENÇ / ANKARA 05.05.2020


YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 

Tags
vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme Ağır Travma Dirsek Çözülme Evresi Baseline Cerrahi Kombinasyon Yaralanma Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi Proteinli Gıdalar Şiddetli Omuz Ağrısı Kasların Güçsüzleşmesi Donuk Omuzun Belirtileri Pandemi Menisküs Yırtıkları 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Artroz Trapezius Kası İlaca Dirençli Sıtma Tendinit Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hücre Yenilenmesi Topuktan Kan Agonist Genel Beslenme Önerileri Yumurta Tenis,golf,yüzme 14 gün izolasyon El Bileği Menisküsü Omuz Sıkışması Sendromu Aktivite Tendonu Karmayoga Halsizlik Risk Replantasyon Grafi Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Konasana İdeal uyku Kireçlenme Artroskopik Yöntem Evde Kal Adezyon Yaralanma Doğumsal El Bozuklukları SARS Angiotensin Converting Enzyme 2 Süt Ürünleri Statik Stabilizör Osteoporotik Hastalar Phalen Testi Alignment Zoonotik Hastalık Basis Clinical Relevance Treatmant of Proximal Humeral Fractures Kardiyovasküler Hemiartroplasti Antimikrobiyal Dirençli Tehditler Tuzak Dizlerde Kireçlenme Portakal Suyu 1.5 m. Sosyal Mesafe Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Dünya Tütünsüz Günü HCoV-229E Artritin DEXA Artroskop Ortopedik Cerrah ACE2 Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Çay Kahve Tüketimi Genel Vücut Ağrısı Parmaklarda His Kaybı Önlemler Dünya Diyetisyenler Günü Kosta Kırıkları Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Atravmatik Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Influenza A H7N9 Amputasyon Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Anterior Interossöz Sendrom Kırım Bölgesi Alçılı Tedavi Relatif Endikasyonlar Adjuvan Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Ortopedi UV-C Ampul Sert Dirsek Agnozi Fraktür Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Isırgan Otu Akut Yaralanma Donuk Evre Psychological