img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

Dünya Süt Günü

Dünya Süt Günü
03Haz

Dünya Süt Günü

Süt ve süt grubu besinler başta çeşitli memeli hayvanlardan (inek, koyun, keçi, manda) sağlanan süt ile yoğurt, peynir, kefir, dondurma vb. sütlü tatlılar ve süttozu gibi sütten yapılan ürünlerdir. Süt ve ürünleri yüksek kalitede protein, kalsiyum, fosfor, çinko, B1(tiamin), B2 (riboflavin), B6, B12 ve niasin olmak üzere birçok besin ögesi için önemli kaynaktır. A, D, E ve K vitaminleri süt yağında bulunur. Süt yağına sarımsı rengi veren içerisindeki karotenoidler ve floresan rengini veren riboflavindir. Süt yağı azaldıkça yağda çözünen vitamin içeriği de azalır. Zenginleştirilmemiş sütte D vitamin çok düşük düzeydedir. Başta çocuklar ve gençler, doğurganlık çağındaki kadınlar ve yaşlılar olmak üzere tüm yaş grubundaki bireylerin süt ve ürünlerini hergün tüketmesi gerekmektedir.

 

Süt ve ürünleri grubunda yer alan yiyecekler, kalsiyumundan zengin olmaları nedeniyle özellikle çocuk ve adolesanlarda kemiklerin ve dişlerin sağlıklı gelişmesi, yetişkinlerde ise kalp-damar hastalıkları, inme, yüksek tansiyon, Tip II diyabet, osteoporoz, kolon kanserinden korunmada ve vücut ağırlığının yönetiminde önemlidir. Süt ve ürünlerinin yanı sıra balıklar (özellikle kılçığı ile beraber yenilenler), koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıl ürünleri, pekmez, zenginleştirilmiş bazı yiyecekler, badem ve kuru baklagiller de belirli bir miktar kalsiyum içerir, ancak bunlardan sağlanan kalsiyumun vücutta kullanımı süte göre daha sınırlıdır.

 

Süt ve süt ürünleri doymuş yağ asitleri ve kolesterol içerir. Yağ ve kolesterol alımının diyette sınırlandırılması gereken kişilerin; yağ miktarı azaltılmış veya yağsız süt, yoğurt ve peynirleri tercih etmeleri gerekir. Yağsız veya az yağlı süt ve ürünlerinin tercih edilmesi, tam süt ve ürünlerindeki aynı besin ögelerini sağlar, daha az doymuş yağ asitleri içerir, bu nedenle de daha az enerji sağlar. Süt ürünlerinden peynirin tuz içeriği yüksek olduğundan tuz tüketiminin azaltılması amacıyla az tuzlu veya tuzsuz peynirlerin tüketimi tercih edilmelidir. Çiğ süt ve pastörize edilmemiş sütlerden yapılan peynir ve benzeri besinler Brusellozis hastalığına neden olacağından sokakta satılan kaynağı bilinmeyen sütler tüketilmemeli, pastörize veya UHT (uzun ömürlü) süt tercih edilmelidir.

Bazı bireyler, alerji, süt şekeri olan laktoza karşı duyarlılık (laktoz intoleransı) nedeniyle veya yanlış inançlarından dolayı süt tüketmezler. Laktoz duyarlılığı olan bireyler için, düşük laktoz içeren süt veya laktozsuz süt ürünleri bulunmaktadır. Alerji veya duyarlılık durumunda hekim ve diyetisyen ile görüşülmelidir.

 

Her gün, çocukların, adölesan dönemi gençlerin, gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası kadınların 2–4 porsiyon, yetişkin bireylerin 2,5-3 porsiyon süt ve ürünlerini tüketmeleri gerekmektedir. Bunun anlamı günde bir porsiyon süt, bir porsiyon yoğurt ve bir porsiyon peynir olabildiği gibi tolerans durumuna göre eşdeğeri tüketimler olabilmektedir. (Bir kupa (240 ml) süt veya yoğurt ile iki kibrit kutusu büyüklüğünde (60 gr) peynir bir porsiyondur).

 

 Her yaştan insanın, ama özellikle çocukların sağlığı için vazgeçilmez temel besin kaynağı süt ve süt ürünleri (yoğurt, peynir) tüketimi, ülkemizde düşük düzeylerde seyretmektedir.

 Türkiye Çocukluk Çağı (ilkokul 2.sınıf öğrencileri) Şişmanlık Araştırması –COSİ-TUR 2016 ‘ya göre çocukların süt tüketimi ise aşağıdaki tabloda verilmiştir. Buna göre ilkokul 2. Sınıf çocukların %38’i her gün az yağlı ve veya tam yağlı, yağlı süt içmektedir. %31i ise haftada 4-6 gün az yağlı ve veya tam yağlı, yağlı süt içmektedir. Dolayısı ile 2/3ü yetersiz süt tüketmektedir. (Tablo 1)

 

 2010 Türkiye Beslenme Sağlık Araştırması analizlerine göre 18 yaş altı çocuk ve adolesanların %74’i (her 4 kişiden 3’ü)  “Süt Yoğurt Peynir Grubu” besinleri önerilerin altında tüketmektedir. Aynı yaş grubunun sadece %26’si (dörtte 1’i ) yeterli düzeyde tüketmektedir.  2010 yılında kişilerin %75’i Süt-Yoğurt-Peynir Grubu Besinleri önerilerin altında tüketmekte olup, bu grupta kişi başı yıllık süt tüketimi 6,2 lt dir. Toplumun % 25’i ise Süt-Yoğurt-Peynir Grubu Besinleri önerilen düzeyde tüketirken bu grup içerisinde yıllık süt tüketimi, kişi başı 34 lt dir.

 

 

Tablo 1: Türkiye Çocukluk Çağı (ilkokul 2.sınıf öğrencileri) Şişmanlık Araştırması –süt tüketim sıklığı (COSİ-TUR )2016

 

 

Her gün

Haftada 4-6 defa

Haftada 1-3

defa(nadiren)

Haftada 1 kereden az

Hiç

Az yağlı/yarım yağlı süt

 

%14.7

 

%13.2

 

%21.6

 

%13.5

 

% 37

Tam yağlı/yağlı süt

 

% 23

 

%17.8

 

% 23.5

 

%12.8

 

% 23 

 


Tags
Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Hangi Durumlarda Yapılır ? Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Hastalık Tıbbi Maske Kullanımı Ateroskleroz Kubital Deltoid Kaslar Obezite İdeopatik Uzaktan Muayene Akut Yaralanma Yüksek Ateş Karpal Tünel Sendromu Başparmak Tendonunun Sıkışması Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Nörolojik Semptomlar Kopmuş Uzuv Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Clinical Parameters Karmayoga Silah Yaralanmaları Skafoid Kırıkları Basis Serbest Radikaller Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Ortopedik Cerrah Tenis,golf,yüzme Dizlerde Kireçlenme Balık Yağı Skafoid Kemik Covid 19 Aşı Osteoporotik Kene Avesküler Nekroz Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Kuru Baklagiller Flora Beta karoten Konasana Akromegali Artroskopik Cerrahi Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi Eklem Ağrıları Shoulder Fractures Sinovya Dokusu Rotator Cuff Donuk Omuzun Belirtileri Tedavi edici egzersiz uygulamaları İmplant Kalsifiye Tendinit Transport Postoperatif Ağrı Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Kumanya Menü Evcil hayvanlar SARS-CoV-2 Elektromiyografi (EMG) Manyetik Rezonans Görüntüleme Sindaktili Online Randevu Kırık Sabitlenmesi Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? MERS-CoV Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı Kireçlenme MDR/XDR Tüberkülozu Likopen Hafif-Orta Atrofi Relatif Endikasyonlar Koenzim Q10 nedir? Alo 184 Radius ve Ulna Birleşmiş Milletler (BM) Abduksiyon Dupuytren Kontraktürü COVID - 19 Dünya Haritası Omuz Sıkışması Sıkışma Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Eklem Topuktan Kan Kırık tanısı nasıl konulur? Yapışıcı Kapsülit Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Diz Protezleri Ovo vejeteryanlar Pandemi Korona Virus İzmir Alsancak Skafoid Kırıkları Afferent Alçılı Tedavi HIV/AIDS Romatoit Artrit nedir? Sendrom Oksidasyon nedir? Abondan Kontrolsüz Spor Evde Kal