img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

D Vitamini ve Eksikliği / Hangi Gıdalar

D Vitamini ve Eksikliği / Hangi Gıdalar
28May

D Vitamini ve Eksikliği / Hangi Gıdalar

D vitamini nedir?

 

Güneş ve yiyecekler sayesinde alınan D vitamini vücudumuz için oldukça önemli eksiklikleri gideren bir vitamindir. Kalsiyumun kemiklerde tutunmasını ve kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Sinir sisteminin ve bağışıklığın devam edebilmesi için D vitamini gereklidir. Bunların yanında solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etki göstermektedir.
 

D vitamini eksikliği nedir?
 

D vitamini güneş ışınları sayesinde doğal olarak sentezlenir. Ancak güneşsiz kış günlerinde ve yetersiz beslenmenin de etkisiyle D vitamini eksikliği görülmektedir. Bu nedenle besinler ve ilaçlarla takviye alınır. D vitamini eksikliği birçok hastalığı tetiklemekte ve vücuttaki tüm sistemleri etkilemektedir.
 

D vitamini eksikliğinin belirtileri
 

D vitamini eksikliği dolaylı ya da dolaysız olarak vücudu olumsuz etkilemektedir. Belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. D vitamini eksikliği belirtileri olan kişilerin kan tahlili yaptırması gerekmektedir. En çok görülen belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
 

-Sürekli yorgunluk hissi,
-Üşüme, ısınamama,
-Genel vücut ağrısı,
-Kemik yapısında bozukluk,
-Kasların güçsüzleşmesi,
-Saçların çok fazla dökülmesi,
-Depresyon,
-Değişken ruh hali,
-Göz altlarında morarma,
-Halsizlik,
-Uykusuzluk,
-Denge problemleri,
-Eklem ağrıları

 

Güneşten faydalanamamak D vitamini eksikliğine neden oluyor
 

D vitamini eksikliği birçok farklı nedenden ortaya çıkmaktadır. Bunların başında güneş ışığından yeteri kadar faydalanamama gelmektedir. Aynı zamanda yetersiz beslenme ve takviye olarak D vitamini almamak da eksikliğe yol açmaktadır. Obezite, kronik hastalıklar ve genetik faktörler de D vitamini eksikliğinin görülmesinde etkin rol oynamaktadır.
 

D vitamini eksikliği zaman içerinde osteoporoz görülmesine neden olur. Uykusuzluk ve sürekli yorgunluk hissi psikolojik tabanlı hastalıkların ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Bunların dışında bazı kanserler, kalp damar hastalıkları, diyabet ve tansiyon gibi hastalıkların ortaya çıkmasında da D vitamini eksikliğinin etkisi görülmektedir.
 

D vitamini eksikliğinde beslenmenin rolü
 

Vücudumuz için gerekli olan D vitamininin yüzde 95’i güneşten karşılanmakta geri kalan kısmı ise besinlerle tamamlanmaktadır. Güneşin az bulunduğu aylarda beslenme programına D vitamini içeren yiyecekler eklemek gerekmektedir. D vitamini açısından zengin olan besinler şu şekilde sıralanabilir;

*Yumurta,
*Süt ve süt ürünleri,
*Tahıllar,
*Maydanoz,
*Isırgan otu,
*Portakal suyu,
*Somon,
*Uskumru
*Balık yağı.

Kaynak:https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/d-vitamini-eksikligi-ve-tedavisi-d-vitamini-nelerde-bulunur-41401236


Tags
Labrum Yırtığı Akkiz Karpapometakarpal Eklem Artrozu K Vitamini Travmatoloji Eklem Cerrahisi COVID - 19 Dünya Haritası Lateral Epikondilit Nedir ? Toksinler Alignment Artroskopik Bankart Joint Capsule; tissue adhesions Artroskopik Yöntem Shaver Aleti izmir ortopedi travmatoloji Adeziv Glenohumeral Eklem Sıvısı Enfeksiyon Karpal Tünel Sendromu Beat Plastic Pollution Medial Epikondil Uyku Kalitesi Başparmak Kök Eklemi Kireçlenmesi Elektromiyografi (EMG) Kolera Skafoid Kırıkları Nasıl Oluşur? Tanı ve Tedavisinde Neler Yapılır? Angiotensin Converting Enzyme 2 Kubital PRP ve Kemik İliği Abondan Dr. Mustafa Özkan Artrit (Kireçlenme) Sekonder Enfeksiyonu Yüksek Proteinli Gıdalar Vajrasana 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Parçalı Omuz Kırıkları Atravmatik Pranayama Adale Komponenti Aspirasyon Dupuytren Kontraktürü Maydanoz Omuz Artroskopisi İmplant SARS-CoV-2 Steroid Enjeksiyonu Motor Aktivite Yoga ve Stres Hemartroz Yüksek Ateş Covid 19 Aşı Yenidoğan Abduksiyon Kasların Güçsüzleşmesi Omuz Adezif Kapsüliti Zeka Geriliği Absorbsiyon Mikrocerrahi Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Mekanik Ventilasyon Rehabilitasyon nedir? Pandemi Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması İltihabi (Romatoid) Artrit Asana Obezite Dünya Diyetisyenler Günü Vegan Yaşam Sınırlı Girişimsel Cerrahi Risk Biseps Kirişi Sorunları Kan Transfüzyonu TFCC Yırtığı Sağlıklı Beslenme Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Epidemi Kapsül Humeral Başı Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Diz Protez Rotator Manşet Tendinopatisi Opioid Analjezikler Dünya Tütünsüz Günü Kırık Sabitlenmesi Tahıllar El ve Mikrocerrahi Çökkün Duygudurum Kısmi Artroskopi Manyetik Rezonans Görüntüleme Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Kuru Baklagiller Kemik Mineral Yoğunluğu Yaralanma Dirsek Artroskopisi Dirsek Artroskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır ? Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör) Parmak Uyuşması Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Parçalı kırıklar