img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

D Vitamini ve Eksikliği / Hangi Gıdalar

D Vitamini ve Eksikliği / Hangi Gıdalar
28May

D Vitamini ve Eksikliği / Hangi Gıdalar

D vitamini nedir?

 

Güneş ve yiyecekler sayesinde alınan D vitamini vücudumuz için oldukça önemli eksiklikleri gideren bir vitamindir. Kalsiyumun kemiklerde tutunmasını ve kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Sinir sisteminin ve bağışıklığın devam edebilmesi için D vitamini gereklidir. Bunların yanında solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etki göstermektedir.
 

D vitamini eksikliği nedir?
 

D vitamini güneş ışınları sayesinde doğal olarak sentezlenir. Ancak güneşsiz kış günlerinde ve yetersiz beslenmenin de etkisiyle D vitamini eksikliği görülmektedir. Bu nedenle besinler ve ilaçlarla takviye alınır. D vitamini eksikliği birçok hastalığı tetiklemekte ve vücuttaki tüm sistemleri etkilemektedir.
 

D vitamini eksikliğinin belirtileri
 

D vitamini eksikliği dolaylı ya da dolaysız olarak vücudu olumsuz etkilemektedir. Belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. D vitamini eksikliği belirtileri olan kişilerin kan tahlili yaptırması gerekmektedir. En çok görülen belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
 

-Sürekli yorgunluk hissi,
-Üşüme, ısınamama,
-Genel vücut ağrısı,
-Kemik yapısında bozukluk,
-Kasların güçsüzleşmesi,
-Saçların çok fazla dökülmesi,
-Depresyon,
-Değişken ruh hali,
-Göz altlarında morarma,
-Halsizlik,
-Uykusuzluk,
-Denge problemleri,
-Eklem ağrıları

 

Güneşten faydalanamamak D vitamini eksikliğine neden oluyor
 

D vitamini eksikliği birçok farklı nedenden ortaya çıkmaktadır. Bunların başında güneş ışığından yeteri kadar faydalanamama gelmektedir. Aynı zamanda yetersiz beslenme ve takviye olarak D vitamini almamak da eksikliğe yol açmaktadır. Obezite, kronik hastalıklar ve genetik faktörler de D vitamini eksikliğinin görülmesinde etkin rol oynamaktadır.
 

D vitamini eksikliği zaman içerinde osteoporoz görülmesine neden olur. Uykusuzluk ve sürekli yorgunluk hissi psikolojik tabanlı hastalıkların ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Bunların dışında bazı kanserler, kalp damar hastalıkları, diyabet ve tansiyon gibi hastalıkların ortaya çıkmasında da D vitamini eksikliğinin etkisi görülmektedir.
 

D vitamini eksikliğinde beslenmenin rolü
 

Vücudumuz için gerekli olan D vitamininin yüzde 95’i güneşten karşılanmakta geri kalan kısmı ise besinlerle tamamlanmaktadır. Güneşin az bulunduğu aylarda beslenme programına D vitamini içeren yiyecekler eklemek gerekmektedir. D vitamini açısından zengin olan besinler şu şekilde sıralanabilir;

*Yumurta,
*Süt ve süt ürünleri,
*Tahıllar,
*Maydanoz,
*Isırgan otu,
*Portakal suyu,
*Somon,
*Uskumru
*Balık yağı.

Kaynak:https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/d-vitamini-eksikligi-ve-tedavisi-d-vitamini-nelerde-bulunur-41401236


Tags
Clinical Parameters Adventitia Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Shoulder Pain Koenzim Q10 nedir? Karantina Üst Ekstremite Solunum Güçlüğü İnsizyon MR - Rontgen SLAP Onarımı 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Omuz İnstabilitesi Yoğurt Yardımlı Kırık Redüksiyonu Ortopedik Cerrah HCoV-NL63 Osteoartrit Phalen Testi Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Uzuv Akromegali Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri HDL Diz Artroplastisi Diyabet Siddhasana Adenovirüs Salgını Solunum Komplikasyonları Glenoidin Ultrasonography (US) Rotator Manşet Sert Dirsek Dinamik Stabilizör Antioksidan hangi besinlerde bulunur? İzmir El Mikrocerrahi Adeziv Toksinler El Kırıkları Bulguları nelerdir? COVID - 19 Dünya Haritası Aks Lateral Epikondilit Nedir ? Transport Donma Evresi Omuz Eklem Oyuğu Kırık Sabitlenmesi İdeopatik Kontrolsüz Spor İzmir Ortopedi Cerrahı Vajrasana Rotator Manşet Tendinopatisi Online Randevu Süt Ürünleri Online Doktor Vegan Vejeteryan Farkı Kara Veba (Black Death) Balık Yağı Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Dirsek Artroskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır ? Total Omuz Protezi Sınırlı Girişimsel Cerrahi Korona Virus Akkiz Şiddetli Pnömoni Omuzdaki Kas Yırtıkları Lokal Anestezi Artiküler Steroid Mortalite Oranları Enfeksiyon Spor Yaralanmaları Methods Cilt Kaybı Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Kapsul Esnemesi Açık Kırığın Kapatılması Matsyasana Influenza A H1N1 Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Ters Omuz Protezi Nedir? Osteoartrit (Kireçlenme) SLAP Lezyonu Brakial Pleksus Kök Hücre Enjeksiyonu Dr. Mustafa OZKAN Antioksidan nedir COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri Arthroplasty Ovo vejeteryanlar Akademik Agonist Kırık tanısı nasıl konulur? Psychological Alignment Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri UV-C Ampul Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir ? Eklem Kıkırdaği Amputasyon Osteoporotik Hastalar Radius ve Ulna