img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

D Vitamini ve Eksikliği / Hangi Gıdalar

D Vitamini ve Eksikliği / Hangi Gıdalar
28May

D Vitamini ve Eksikliği / Hangi Gıdalar

D vitamini nedir?

 

Güneş ve yiyecekler sayesinde alınan D vitamini vücudumuz için oldukça önemli eksiklikleri gideren bir vitamindir. Kalsiyumun kemiklerde tutunmasını ve kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Sinir sisteminin ve bağışıklığın devam edebilmesi için D vitamini gereklidir. Bunların yanında solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etki göstermektedir.
 

D vitamini eksikliği nedir?
 

D vitamini güneş ışınları sayesinde doğal olarak sentezlenir. Ancak güneşsiz kış günlerinde ve yetersiz beslenmenin de etkisiyle D vitamini eksikliği görülmektedir. Bu nedenle besinler ve ilaçlarla takviye alınır. D vitamini eksikliği birçok hastalığı tetiklemekte ve vücuttaki tüm sistemleri etkilemektedir.
 

D vitamini eksikliğinin belirtileri
 

D vitamini eksikliği dolaylı ya da dolaysız olarak vücudu olumsuz etkilemektedir. Belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. D vitamini eksikliği belirtileri olan kişilerin kan tahlili yaptırması gerekmektedir. En çok görülen belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
 

-Sürekli yorgunluk hissi,
-Üşüme, ısınamama,
-Genel vücut ağrısı,
-Kemik yapısında bozukluk,
-Kasların güçsüzleşmesi,
-Saçların çok fazla dökülmesi,
-Depresyon,
-Değişken ruh hali,
-Göz altlarında morarma,
-Halsizlik,
-Uykusuzluk,
-Denge problemleri,
-Eklem ağrıları

 

Güneşten faydalanamamak D vitamini eksikliğine neden oluyor
 

D vitamini eksikliği birçok farklı nedenden ortaya çıkmaktadır. Bunların başında güneş ışığından yeteri kadar faydalanamama gelmektedir. Aynı zamanda yetersiz beslenme ve takviye olarak D vitamini almamak da eksikliğe yol açmaktadır. Obezite, kronik hastalıklar ve genetik faktörler de D vitamini eksikliğinin görülmesinde etkin rol oynamaktadır.
 

D vitamini eksikliği zaman içerinde osteoporoz görülmesine neden olur. Uykusuzluk ve sürekli yorgunluk hissi psikolojik tabanlı hastalıkların ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Bunların dışında bazı kanserler, kalp damar hastalıkları, diyabet ve tansiyon gibi hastalıkların ortaya çıkmasında da D vitamini eksikliğinin etkisi görülmektedir.
 

D vitamini eksikliğinde beslenmenin rolü
 

Vücudumuz için gerekli olan D vitamininin yüzde 95’i güneşten karşılanmakta geri kalan kısmı ise besinlerle tamamlanmaktadır. Güneşin az bulunduğu aylarda beslenme programına D vitamini içeren yiyecekler eklemek gerekmektedir. D vitamini açısından zengin olan besinler şu şekilde sıralanabilir;

*Yumurta,
*Süt ve süt ürünleri,
*Tahıllar,
*Maydanoz,
*Isırgan otu,
*Portakal suyu,
*Somon,
*Uskumru
*Balık yağı.

Kaynak:https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/d-vitamini-eksikligi-ve-tedavisi-d-vitamini-nelerde-bulunur-41401236


Tags
Covid-19 Sağlık Krizi Eklem Ağrıları Trombositten Zengin Plazma (PRP) Başparmak Tendonunun Sıkışması Abrazyon Eklem Cerrahisi Fonksiyonel Constant Testi Elektromiyografi (EMG) Nörolojik Semptomlar DEXA Agnozi Amputasyon 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Artroskopik Bankart Hemiartroplasti Glenohumeral Eklem Artrit Melatonin Mekanik Ventilasyon Antimikrobiyal Dirençli Tehditler Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Ortopedi ve Travmatoloji Shoulder Fractures Kan Transfüzyonu Karpapometakarpal Eklem Artrozu Tahıllar Flavonoidler Rehabilitasyon nedir? Konservatif Karmayoga Önkol MDR/XDR Tüberkülozu Mustafa Özkan Adenovirüs Salgını Labrum ACE2 Milenyum Viral Salgınları Manyetik Rezonans Görüntüleme Fizik Tedavi Süt ve Süt Ürünleri Influenza A H1N1 Kol Sinir İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Genel Vücut Ağrısı Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Fizik Tedavi Adezyon 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Tendinit Kardiyovasküler Sistem Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları MERS-CoV Nairovirüs Grubu Dr. Mustafa Özkan Skalen Blok Donuk Omuzun Belirtileri Yaralanma Kireçlenme Obezite Zeka Geriliği Tedavi edici egzersiz uygulamaları Minival İnvaziv Girişim Utkatasana Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Artroskopik Cerrahi Hücre Yenilenmesi COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri Coronavirus Outbreak Absorbsiyon Mikrocerrahi Sublukasyon Zika HCoV-229E Racture Fixation Pandemi Dupuytren Kontraktürü Kopmuş Uzuv Boyun Fıtığı Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Travmatoloji İspanyol Gribi (Spanish Flu) Sert Dirsek Prof. Dr. Mustafa Özkan Sinir İletim Testi Glenoidin Doğru Nefes Alma Rotator Manşet Tendinopatisi Aktivite Tendonu Medial Epikondil Abduksiyon Vejetaryen Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Afferent Fonksiyonel Ortopedik Cerrah Akciğer Kanseri Tanısı Çiçek Omuz Sıkışması Sendromu Ters Omuz Protezi Nedir?