img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

D Vitamini ve Eksikliği / Hangi Gıdalar

D Vitamini ve Eksikliği / Hangi Gıdalar
28May

D Vitamini ve Eksikliği / Hangi Gıdalar

D vitamini nedir?

 

Güneş ve yiyecekler sayesinde alınan D vitamini vücudumuz için oldukça önemli eksiklikleri gideren bir vitamindir. Kalsiyumun kemiklerde tutunmasını ve kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Sinir sisteminin ve bağışıklığın devam edebilmesi için D vitamini gereklidir. Bunların yanında solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etki göstermektedir.
 

D vitamini eksikliği nedir?
 

D vitamini güneş ışınları sayesinde doğal olarak sentezlenir. Ancak güneşsiz kış günlerinde ve yetersiz beslenmenin de etkisiyle D vitamini eksikliği görülmektedir. Bu nedenle besinler ve ilaçlarla takviye alınır. D vitamini eksikliği birçok hastalığı tetiklemekte ve vücuttaki tüm sistemleri etkilemektedir.
 

D vitamini eksikliğinin belirtileri
 

D vitamini eksikliği dolaylı ya da dolaysız olarak vücudu olumsuz etkilemektedir. Belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. D vitamini eksikliği belirtileri olan kişilerin kan tahlili yaptırması gerekmektedir. En çok görülen belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
 

-Sürekli yorgunluk hissi,
-Üşüme, ısınamama,
-Genel vücut ağrısı,
-Kemik yapısında bozukluk,
-Kasların güçsüzleşmesi,
-Saçların çok fazla dökülmesi,
-Depresyon,
-Değişken ruh hali,
-Göz altlarında morarma,
-Halsizlik,
-Uykusuzluk,
-Denge problemleri,
-Eklem ağrıları

 

Güneşten faydalanamamak D vitamini eksikliğine neden oluyor
 

D vitamini eksikliği birçok farklı nedenden ortaya çıkmaktadır. Bunların başında güneş ışığından yeteri kadar faydalanamama gelmektedir. Aynı zamanda yetersiz beslenme ve takviye olarak D vitamini almamak da eksikliğe yol açmaktadır. Obezite, kronik hastalıklar ve genetik faktörler de D vitamini eksikliğinin görülmesinde etkin rol oynamaktadır.
 

D vitamini eksikliği zaman içerinde osteoporoz görülmesine neden olur. Uykusuzluk ve sürekli yorgunluk hissi psikolojik tabanlı hastalıkların ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Bunların dışında bazı kanserler, kalp damar hastalıkları, diyabet ve tansiyon gibi hastalıkların ortaya çıkmasında da D vitamini eksikliğinin etkisi görülmektedir.
 

D vitamini eksikliğinde beslenmenin rolü
 

Vücudumuz için gerekli olan D vitamininin yüzde 95’i güneşten karşılanmakta geri kalan kısmı ise besinlerle tamamlanmaktadır. Güneşin az bulunduğu aylarda beslenme programına D vitamini içeren yiyecekler eklemek gerekmektedir. D vitamini açısından zengin olan besinler şu şekilde sıralanabilir;

*Yumurta,
*Süt ve süt ürünleri,
*Tahıllar,
*Maydanoz,
*Isırgan otu,
*Portakal suyu,
*Somon,
*Uskumru
*Balık yağı.

Kaynak:https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/d-vitamini-eksikligi-ve-tedavisi-d-vitamini-nelerde-bulunur-41401236


Tags
Klavikula Kırıkları Covid 19 Aşı Akut Yaralanma Açık Kırıklar Ayak Bileği Eklemi DSÖ Abrazyon Kan Transfüzyonu Antagonist Topikal Non-Steroid Antiinflamatuvar Kara Veba (Black Death) Uzaktan Muayene Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Parmak Yokluğu Riskler ve Komplikosyonlar Sublukasyon Uskumru Radius kırıkları Kumanya Menü Karpapometakarpal Eklem Artrozu Tedavi edici egzersiz uygulamaları Zeka Geriliği Agnozi Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Aspirasyon Beta karoten Sıkışma Neden bisiklet? Proteinli Gıdalar Revaskülarizasyon Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Kalsifiye Tendinit Tenis,golf,yüzme Akciğer Kanseri Tanısı Tendon Uçları Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Üşüme Abdominal Kavite SARS-CoV-1 Osteoporotik Üst Ekstremite Dinamik Stabilizör Absorbe Clinical Parameters Kemik Yapısında Bozukluk Omzunuz Nasıl Çalışır? Sağlık Krizinin İktisadi Etkileri Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Kongo Virüs Skafoid Kırıkları Açık Kırığın Kapatılması Genel Beslenme Önerileri SLAP Onarımı Ağır Travma Adial Sinir Felci Doğumsal El Bozuklukları Adenovirüs Salgını Dirsek Artroskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır ? Epidemi Adinamik Atravmatik Utkatasana Artroskopik Bankart SARS-CoV-2 İmplant Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Rotator Manşet Tendinopatisi Omuz İnstabilitesi Ulnar Siniri Üst Ekstremite Replantasyonu Toplu Beslenme Sistemleri Eklem Cerrahisi Flavonoidler Sendrom İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Medial Epikondil Diyabet Methods Çökkün Duygudurum Trapezius Kası Sendrom Yardımlı Kırık Redüksiyonu Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış El Kırıkları Nasıl oluşur? Absorbsiyon Sinovya Dokusu Matsyasana Bhadrasana Total Omuz Protezi Subacromial Impingement Syndrome Sekonder Enfeksiyonu HCoV-NL63 Sinir İletim Testi Uyku Düzeni Artrit (Kireçlenme) Vegan Likopen Trilunat Fibrokartilaj (TFCC) Süt Ürünleri Kontraendikasyonlar