img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?
02May

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir. 
 
Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.
Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:
 
60 yaş üstü olanlar
Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:
Kalp hastalığı
Hipertansiyon
Diyabet
Kronik Solunum yolu hastalığı
Kanser gibi
Sağlık Çalışanları
 
Çocuklar Risk Altında Mı?
 
Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir. 
 
Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.
 
Hamileler Risk Altında Mı?
 
COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır. 
 
Bununla birlikte mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir. 
 
Şu ana kadar COVID-19'un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

Kaynak: https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid19-kimler-risk-altinda


YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 
 
 

Tags
Pasif Maruziyetine Önlem Kontrolsüz Spor Adjuvan İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri Karpapometakarpal Eklem Artrozu Hücre Yenilenmesi Beat Plastic Pollution Dead Arm Sendromu Klavikula Kırıkları HIV/AIDS Kardiyovasküler Sistem UV-C Ampul Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Değişken Ruh Hali Kırık tanısı nasıl konulur? Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Total Omuz Protezi Antioksidan Yiyecekler Solunum Güçlüğü Minival İnvaziv Girişim Mustafa Özkan Parmaklarda His Kaybı Covid 19 Vaka Sorgulama Kılavuzu Doğru Nefes Alma PRP ve Kemik İliği Periferik Sinir Sistemi Brakial Pleksus Yüksek Proteinli Gıdalar Dislokasyon Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Çay Kahve Tüketimi Hemarojik Şok Kapsul Esnemesi Silah Yaralanmaları Tahıllar Kolera Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Omuz Sıkışması Kasların Güçsüzleşmesi Sosyal Mesafe Ters Omuz Kırım Bölgesi Yüksek Mortalite 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Diyabet Biseps Kirişi Sorunları Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Results Mortalite Oranları Anjiyoplasti Karantinanın Ruhsal Etkileri Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri Genel Beslenme Önerileri Neden bisiklet? Sebze ve Meyve Tüketimi Artroskopik Bankart Rotator Manşet Tendinopatisi Online Doktor Treatmant of Proximal Humeral Fractures Purpose 1.5 m. Sosyal Mesafe Shoulder Proprioception Sert Dirsek Diz Artroplastisi Motor Aktivite Dequervian Tenosinoviti Vegan Yaşam İspanyol Gribi (Spanish Flu) Hidroterapi (Su ile tedavi) Proteinli Gıdalar 14 gün izolasyon Daha Az Kavrama Gücü Aspirasyon Adeziv Ortopedi Grafi Üst Ekstremite Eklem Kıkırdaği Açık Kırığın Kapatılması Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Covid 19 Aşı Dr. Mustafa OZKAN Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Nöropati Artrit (Kireçlenme) Antioksidanın faydaları nelerdir? Polidaktili Melatonin HKU1 Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri Osteoporotic Bone Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler El Bileği Artroskopi Adinamik Hastanelerde Normale Dönüş Planı SLAP Onarımı