img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?
02May

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir. 
 
Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.
Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:
 
60 yaş üstü olanlar
Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:
Kalp hastalığı
Hipertansiyon
Diyabet
Kronik Solunum yolu hastalığı
Kanser gibi
Sağlık Çalışanları
 
Çocuklar Risk Altında Mı?
 
Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir. 
 
Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.
 
Hamileler Risk Altında Mı?
 
COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır. 
 
Bununla birlikte mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir. 
 
Şu ana kadar COVID-19'un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

Kaynak: https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid19-kimler-risk-altinda


YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 
 
 

Tags
Abdominal Kavite Dünya Diyetisyenler Günü Sınırlı Girişimsel Cerrahi Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Çiçek Tendon Uçları El Bileği Kırıkları Semptomları Kuru Baklagiller EuroVelo Beat Plastic Pollution Clinical Parameters Uskumru Sebze ve Meyve Tüketimi Rotator Manşet Yırtığı Antioksidan nedir MR - Rontgen Siddhasana Portakal Suyu Phalen Testi Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Eklem Kıkırdağının Travmatik Lezyonların Tedavisi Artritin Mikrocerrahi ile Serbest Flep Doku Nakilleri 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Hemarojik Şok Şiddetli Pnömoni Kalsifiye Tendinit Arter Anastomozu Anti-inflamatuar Tedavi Osteoporotic Ovine Model Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı Kontamine Donuk Omuz Tanısı El ve Mikrocerrahi Agonist Menisküs Yırtıkları Yenidoğan Renk Değişikliği Akromegali Obezite vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme ACE2 Fizik Tedavi Uygulamaları El Kırıkları Nasıl oluşur? Shoulder Fractures Adolesan Skafoid Kırıkları SARS İzmir Ortopedi Cerrahı Rotator Manşet Adjuvan Vitamin ve Mineral Alımı Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Asana Ovo vejeteryanlar Tahıllar Flavonoidler Hafif-Orta Atrofi İntrensek Ligament Yarlanmaları ve Karpal İnstabilite Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Aspirasyon Sorunlu Bir Omuz Biseps Kirişi Sorunları Hastalık Akinezi Dizlerde Kireçlenme Kontrolsüz Spor Maydanoz Fizik Muayene Pasif Maruziyetine Önlem Neden bisiklet? 2019-nCoV Epidemic Anestezi Kolaylıkları Kardiyovasküler Coronavirus Outbreak Tenis,golf,yüzme İltihabi (Romatoid) Artrit Dupuytren Kontraktürü Tendinit Adhesive Capsulitis Koordinasyon Zorluğu Balık Tüketimi Ultrasonografi (US) Koenzim Q10 nedir? Pandemi Kapsul Esnemesi Diz Protezleri Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları PRP ve Kemik İliği Agoni Diyabet Yardımlı Kırık Redüksiyonu Hipertansiyon Diz Artroplastisi Ortopedi ve Travmatoloji Yoğurt Afferent Üşüme Alçılı Tedavi Omuz Sıkışması Sendromu