img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?
02May

COVID-19 Kimler Daha Fazla Risk Altında?

COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir. 
 
Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.
Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:
 
60 yaş üstü olanlar
Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:
Kalp hastalığı
Hipertansiyon
Diyabet
Kronik Solunum yolu hastalığı
Kanser gibi
Sağlık Çalışanları
 
Çocuklar Risk Altında Mı?
 
Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir. 
 
Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.
 
Hamileler Risk Altında Mı?
 
COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır. 
 
Bununla birlikte mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir. 
 
Şu ana kadar COVID-19'un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

Kaynak: https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/covid19-kimler-risk-altinda


YASAL UYARI :
www.drmustafaozkan.net sitesi herhangi bir ticari kaygı taşımadan, hastalıklar konusunda kişileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.Sadece site ziyaretçilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, hastaların yönlendirilmesi amacını taşımaz.
Bu site üzerinden gerçek bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek herhangi bir sağlık hizmeti verilmemektedir.Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisi amacı ile kullanılamaz. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

 
 
 

Tags
Lateral Epikondilit Nedir ? Afferent Replante Rotator Kılıf Hasarı Konservatif Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar HKU1 Sorunlu Bir Omuz Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Fizik Tedavi El Kırıkları Bulguları nelerdir? Kefir Ultrasonografi (US) Yenidoğan Relatif Endikasyonlar Uyku Kalitesi Adhesive Capsulitis Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Proteinli Gıdalar Vegan Vejeteryan Farkı El Bileği Kırıkları Semptomları Balık Tüketimi El Bileği Artroskopi Eklemlerde Aşınma Aktivite Tendonu Adolesan Açık Kırıklar Yüksek Proteinli Gıdalar Spor Yaralanmaları Postoperatif Ağrı Kardiyovasküler Grafi MR - Rontgen Parmak Ucu Deformiteleri Sinovya Dokusu Diz Protez K Vitamini Labrum Yırtığı 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Phalen Testi Avesküler Nekroz Kol Sinir Rotator Cuff Absorbsiyon Shoulder Fractures Deltoid Kaslar Mortalite Oranları Ortopedi Topuktan Kan Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Angiotensin Converting Enzyme 2 Coronavirus Outbreak Rehabilitasyon nedir? Racture Fixation Radius kırıkları Fizik Muayene SARS Süt ve Süt Ürünleri Başparmak Amputasyonları Cerrahi Kombinasyon Opioid Analjezikler Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Üst Sol Kemiği Kontamine Arthroplasty Melatonin Adezyon Deltopektoral Girişim Replantasyon Osteonekroz Tuzak Purpose Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Artroskopik Yöntem Semi Fowler Pozisyonu Donma Evresi Rotator Manşet Tendinopatisi Mikrocerrahi Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Adial Sinir Felci Hastanelerde Normale Dönüş Planı Osteoporotic Ovine Model Artroskop Üşüme Omuz Dirsek Akinezi Antagonist MDR/XDR Tüberkülozu Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Omuz Adezif Kapsüliti Omuz İnstabilitesi Ortopedi ve Travmatoloji Pasif Maruziyetine Önlem Sosyal Mesafe Donuk Omuzda Konservatif Tedavi Amputasyon 14 gün izolasyon Artiküler PRP Enjeksiyonu Risk