img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 Haziran Dünya Çevre Günü
06Haz

5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ NEDİR? TARİHÇESİ NE?

 

Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yayınlanan yazıda, "Dünya Çevre Günü, İsveç'in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla kutlanmaktadır.

 

2018 Dünya Çevre Gününün sloganı "Plastik Kirliliğiyle Mücadele Et (Beat Plastic Pollution)" olarak belirlenmiştir. Plastik atıkların doğa ve yaban hayatı ile insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması doğrultusunda insanların günlük hayatlarında değişiklikler yapması çağrısında bulunulmaktadır.

 

Dünyada bir dakikada 1 milyon plastik su şişesi satın alınmakta ve her yıl 5 trilyon tek kullanımlık poşet tüketilmektedir. Kullandığımız plastik ürünlerin %50'sini tek kullanımlık ürünler oluşturmaktadır.

 

Okyanuslarda bir yılda biriken plastik dünyanın etrafını dört kez dönebilecek miktarda olup, tamamen çözülene dek 1000 yıl boyunca varlığını sürdürmektedir. Plastikler insan bedenine de doğrudan zarar vermekte olup, olumsuz etkiler mikro plastikler aracılığıyla insanların su ve gıdalarına kadar ulaşabilmektedir." ifadeleri kullanılmıştır.

 

.


Tags
Sekonder Enfeksiyonu Anamnez Eklem Ağrıları Balık Yağı Üst Ekstremite Replantasyonu Deltoid Kaslar Magnetic Resonance Imaging (MRI) Biseps Kirişi Sorunları Çözülme Evresi Alignment Hemartroz Akciğer Kanseri Tanısı Fonksiyonel Gastrointestinal Semptomlar Melatonin Absorbsiyon Uzaktan Muayene Mikrocerrahi HCoV-229E Omzunuzun Tekrar Esnekliğine Kavuşması Yüksek Aspirasyon Avesküler Nekroz Tendinit Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan El ve El Bileği Bölgesi Rahatsızlıklarında Mikrocerrahinin Önemi Nedir ? Göz Altlarında Morarma Pasif Maruziyetine Önlem Parçalı Omuz Kırıkları Omuz Artroskopisi Cilt Kaybı Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Brakial Pleksus Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Alçılı Tedavi Zika Eklemlerde Aşınma Fizik tedavi nedir? Beat Plastic Pollution Yaralanma Karantinanın Ruhsal Etkileri Relatif Endikasyonlar Sorunlu Bir Omuz Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi) Dr. Mustafa Özkan Yüksek Ateş Yumurta İzmir El Mikrocerrahi Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Omuz İnstabilitesi Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Rotator Manşet Yırtığı Karpapometakarpal Eklem Artrozu Debridman Renk Değişikliği Kardiyovasküler Sistem Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Kronik Ağrılar Revaskülarizasyon SLAP Lezyonu Dequervian Tenosinoviti Yenidoğan Amputasyon Eklem Kıkırdaği vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme Doğumsal El Bozuklukları Silah Yaralanmaları Başparmak Amputasyonları Postoperatif Ağrı Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? HKU1 Afferent Abduktor Omzunuz Nasıl Çalışır? Sindaktili Minival İnvaziv Girişim Vegan Omuz Dirsek Ortopedi ve Travmatoloji Vajrasana Atrofi Korona Virus Beta karoten Rehabilitasyon nedir? Omuz İnstabilitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Skafoid Kemik Tenisçi Dirseği Rotator Manşet Diz Protez İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Nöropati Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar Vegan Yaşam Hemiartroplasti Adhesive Capsulitis Kısmi Artroskopi Omuz Protezi Ameliyatları Nasıl Yapılır ? Siddhasana COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri