img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 Haziran Dünya Çevre Günü
06Haz

5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ NEDİR? TARİHÇESİ NE?

 

Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yayınlanan yazıda, "Dünya Çevre Günü, İsveç'in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla kutlanmaktadır.

 

2018 Dünya Çevre Gününün sloganı "Plastik Kirliliğiyle Mücadele Et (Beat Plastic Pollution)" olarak belirlenmiştir. Plastik atıkların doğa ve yaban hayatı ile insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması doğrultusunda insanların günlük hayatlarında değişiklikler yapması çağrısında bulunulmaktadır.

 

Dünyada bir dakikada 1 milyon plastik su şişesi satın alınmakta ve her yıl 5 trilyon tek kullanımlık poşet tüketilmektedir. Kullandığımız plastik ürünlerin %50'sini tek kullanımlık ürünler oluşturmaktadır.

 

Okyanuslarda bir yılda biriken plastik dünyanın etrafını dört kez dönebilecek miktarda olup, tamamen çözülene dek 1000 yıl boyunca varlığını sürdürmektedir. Plastikler insan bedenine de doğrudan zarar vermekte olup, olumsuz etkiler mikro plastikler aracılığıyla insanların su ve gıdalarına kadar ulaşabilmektedir." ifadeleri kullanılmıştır.

 

.


Tags
Eklem Cerrahisi Açık Kırıklar Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Relatif Endikasyonlar Daha Az Kavrama Gücü Proteinli Gıdalar Köprücük Kemiği Parmaklarda His Kaybı Başparmak Amputasyonları Nairovirüs Grubu Fleksör Koenzim Q10 nedir? Online Randevu Artroskopik Bankart Glenohumeral Eklem Sıvısı Absorban Üst Ekstremite Uzaktan Muayene Süt ve Süt Ürünleri Karantinanın Ruhsal Etkileri Korona Virus Sebze ve Meyve Tüketimi İdeopatik Aspirasyon KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları Replante Üşüme Somon Yaralanma Eklem Cerrahisi Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Akinezi Adale Komponenti Diz Protez Şiddetli Omuz Ağrısı Eklem Kapsül Fizik tedavi nedir? Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Şiddetli Pnömoni Balık Yağı El Kırıkları Nasıl oluşur? Kemik Mineral Yoğunluğu Dirsek Artroskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır ? Yenidoğan Dünya Tütünsüz Günü Omuz Artroskopisi Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır ? Rotator Manşet Tendinopatisi Skalen Blok Results Hızlı Kemik Kaybı Lateral Epikondilit Nedir ? Hedef Her yere Bisikletle Ulaşım Maydanoz Osteoartrit Artroskopik Omuz Cerrahisi Nedir ? Mekanik Ventilasyon El Kırıkları Bulguları nelerdir? Vejetaryen HCoV-NL63 Birleşmiş Milletler (BM) Glenohumeral Eklem Artrit İdeal uyku Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Artroskop Joint Capsule; tissue adhesions Omuzdaki Kas Yırtıkları Flora Postoperatif Ağrı Beat Plastic Pollution Hemarojik Şok Donuk Omuz Tanısı Absorbsiyon Revaskülarizasyon Skafoid Kırıkları Selenyum İzmir Alsancak Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Opioid Analjezikler Trombositten Zengin Plazma (PRP) Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi Pasif Maruziyetine Önlem Agonist Siddhasana Anamnez Başparmak Tendonunun Sıkışması Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Zika İspanyol Gribi (Spanish Flu) Tütün Ve Akciğer Sağlığı Denge Problemleri Diz Artroplastisi Rotator Cuff SARS-CoV-2 Sublukasyon Parmak Yokluğu Doğru Nefes Alma Adenovirüs Salgını