img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 Haziran Dünya Çevre Günü
06Haz

5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ NEDİR? TARİHÇESİ NE?

 

Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yayınlanan yazıda, "Dünya Çevre Günü, İsveç'in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla kutlanmaktadır.

 

2018 Dünya Çevre Gününün sloganı "Plastik Kirliliğiyle Mücadele Et (Beat Plastic Pollution)" olarak belirlenmiştir. Plastik atıkların doğa ve yaban hayatı ile insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması doğrultusunda insanların günlük hayatlarında değişiklikler yapması çağrısında bulunulmaktadır.

 

Dünyada bir dakikada 1 milyon plastik su şişesi satın alınmakta ve her yıl 5 trilyon tek kullanımlık poşet tüketilmektedir. Kullandığımız plastik ürünlerin %50'sini tek kullanımlık ürünler oluşturmaktadır.

 

Okyanuslarda bir yılda biriken plastik dünyanın etrafını dört kez dönebilecek miktarda olup, tamamen çözülene dek 1000 yıl boyunca varlığını sürdürmektedir. Plastikler insan bedenine de doğrudan zarar vermekte olup, olumsuz etkiler mikro plastikler aracılığıyla insanların su ve gıdalarına kadar ulaşabilmektedir." ifadeleri kullanılmıştır.

 

.


Tags
Asemptomatik Köprücük Kemiği 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Kasların Güçsüzleşmesi K Vitamini Anti-inflamatuar Tedavi Omuz Eklem Oyuğu Bhadrasana Önlemler Mustafa Özkan Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları Arthroplasty Dünya Sağlık Örgütü Değişken Ruh Hali Kongo Virüs Fizik tedavi nedir? Dislokasyon Yüksek Ateş Sublukasyon Dr. Mustafa Özkan Omuz Sıkışması Eklem Kıkırdaği 2019-nCoV Epidemic Rotator Manşet Patolojisi Klinik Beslenme Tedavi Patognomonik Zoonotik Hastalık Abdominal Kavite Nörolojik Semptomlar İzmir Alsancak Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) COVID-19 Yetkilendirilmiş Tanı Merkezleri Osteoporotik El Bileği Menisküsü Abduksiyon Siddhasana Yüksek Aspirasyon Flora Omuz Sıkışması Sendromu HKU1 Skafoid Kırıkları Kardiyovasküler Sistem Aks Skafoid Kırıkları Nasıl Oluşur? Tanı ve Tedavisinde Neler Yapılır? Artrit (Kireçlenme) Akciğer Kanseri Tanısı Eklem Cerrahisi Pandemi Kontamine Agonist MERS-CoV Minival İnvaziv Girişim Anestezi Kolaylıkları DEU Ortopedi ve Travmatoloji UV-C Ampul Artrit Aspirasyon Akkiz Atelleme Kopan Bir Uzuv Nasıl Taşınmalıdır Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Adduktor Karantinanın Ruhsal Etkileri Ortopedik Cerrah Önkol Menisküs Yırtıkları Mekanik Ventilasyon SLAP Onarımı İmplant Sinovya Dokusu Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Nairovirüs Grubu vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme Travmatoloji Şiddetli Omuz Ağrısı Antagonist Sorunlu Bir Omuz Fonksiyonel Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar Osteoporotic Bone Antebrachial Osteoporotik Üst Ekstremite Artroskopik Bankart Gastrointestinal Semptomlar Süt ve Süt Ürünleri Skafoid Kemik Radius ve Ulna Coronavirüsler Özelinde Salgınlara Tarihsel Bakış Sitokinler HIV/AIDS Ortopedi ve Travmatoloji Çiçek Sonuç Artroz Kolera Online Doktor Sosyal Mesafe Denge Problemleri Yardımlı Kırık Redüksiyonu