img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 Haziran Dünya Çevre Günü
06Haz

5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ NEDİR? TARİHÇESİ NE?

 

Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yayınlanan yazıda, "Dünya Çevre Günü, İsveç'in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla kutlanmaktadır.

 

2018 Dünya Çevre Gününün sloganı "Plastik Kirliliğiyle Mücadele Et (Beat Plastic Pollution)" olarak belirlenmiştir. Plastik atıkların doğa ve yaban hayatı ile insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması doğrultusunda insanların günlük hayatlarında değişiklikler yapması çağrısında bulunulmaktadır.

 

Dünyada bir dakikada 1 milyon plastik su şişesi satın alınmakta ve her yıl 5 trilyon tek kullanımlık poşet tüketilmektedir. Kullandığımız plastik ürünlerin %50'sini tek kullanımlık ürünler oluşturmaktadır.

 

Okyanuslarda bir yılda biriken plastik dünyanın etrafını dört kez dönebilecek miktarda olup, tamamen çözülene dek 1000 yıl boyunca varlığını sürdürmektedir. Plastikler insan bedenine de doğrudan zarar vermekte olup, olumsuz etkiler mikro plastikler aracılığıyla insanların su ve gıdalarına kadar ulaşabilmektedir." ifadeleri kullanılmıştır.

 

.


Tags
Artroskopik Bankart Adjuvan Önlemler İltihabi (Romatoid) Artrit Epidemi Somon Portakal Suyu Akut Respiratuar Distres Sendromu (ARDS) Artiküler Steroid Akademik Donuk Omuzun Belirtileri Kök Hücre Enjeksiyonu Akromegali Yoğurt Absorban SARS-CoV-1 İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Nöropati Kaplıca Tedavisi Asemptomatik Hafif-Orta Atrofi Ultrasonography (US) DSÖ Açık Kırıklar Antimikrobiyal Dirençli Tehditler El Cerrahi İzmir Antebrachial Oksidasyon nedir? Eklem Cerrahisi Coronavirus Outbreak Phalen Testi HCoV-229E Adezyon Ortopedik Cerrah Karantinanın Ruhsal Etkileri Adenovirüs Salgını Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Karantina Antioksidan Yiyecekler Prof. Dr. Mustafa Hulisi Özkan Lateral Epikondilit Nedir ? Hidroterapi (Su ile tedavi) Korona Virus Psychological Zeka Geriliği Silah Yaralanmaları Kongo Virüs Yaralanma Deltopektoral Girişim Grafi K Vitamini El Bileği Artroskopi Osteoartrit (Kireçlenme) Glenohumeral Eklem Sıvısı Eklem Kıkırdağının Dejeneratif Lezyonların Tedavisi Omuz Eklem Oyuğu Tenis,golf,yüzme Racture Fixation HIV/AIDS Uyku Düzeni Ovo vejeteryanlar Yoga ve Stres Rotator Manşet Tendinopatisi Shoulder Proprioception Mental Health Hızlı Kemik Kaybı Tütün Ve Akciğer Sağlığı Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Eklem Kapsül izmir ortopedi travmatoloji Kapalı Olarak Kırığı Yerine Oturtma ve Tel ile Sabitleme UV-C Ampul Amputasyon Artroskop Kumanya Menü Pranayama Çiçek Saçların Çok Fazla Dökülmesi Isırgan Otu Beat Plastic Pollution Shoulder Pain Clinical Parameters Dr. Mustafa Özkan Total Omuz Protezi Skafoid Kırıkları Obezite Cilt Kaybı El Kırıkları Nasıl oluşur? Dünya Diyetisyenler Günü Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Başka Bölgeden Serbest Doku Nakli Uykusuzluk 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü SLAP Onarımı Covid 19 Aşı Konservatif Riskler ve Komplikosyonlar MR - Rontgen Zika Proteinli Gıdalar