img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü
03Haz

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

BM Genel Kurulu, daha temiz bir dünya için bisikletin önemine dikkat çekmek için 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü olarak ilan etti.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, dünyada iki yüzyıldır kullanılmakta olan ve uzun ömürlü oluşu ve çok yönlü kullanılabilmesiyle benzersiz kabul edilen aynı zamanda basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz, çevreye uygun, sürdürülebilir ve sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisikletin önemine dikkat çekmek amacıyla 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü ilan etti.

 

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

 

BM bu kararıyla sürdürülebilir kalkınmayı, hem çocuklar hem de gençler için beden eğitimi de dahil olmak üzere eğitimi güçlendirme aracı olarak; aynı zamanda kullanımı sağlıklı, hastalıkları önleyici, hoşgörü ve karşılıklı anlayış ve saygı sağlayan, toplumsal kapsamayı ve barış kültürünü destekleyen bisikletin önemine dikkat çekmek isterken, bisiklet kullanımının artırılmasını teşvik ediyor.

 

BM ayrıca fiziksel ve ruhsal sağlığın güçlendirilmesi, refah ve toplumda bisiklete binme kültürünün gelişmesini destekleyecek ulusal ve yerel düzeylerde bisikletli etkinliklerin düzenlenmesini de memnunlukla karşılıyor.

 

Neden bisiklet?

 

Çünkü bisiklet basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz, çevreye uygun bir sürdürülebilir ulaşım aracıdır.

Çünkü bisiklet bir kalkınma aracı olarak hizmet verebilir, eğitim, sağlık hizmetleri ve spora erişimi sağlar.

 

Çünkü bisiklet ve bisikleti kullanan arasındaki sinerji yaratıcılığı, toplumsal etkileşimi güçlendirir, bisikletli yerel çevresinde neler olduğunun anında farkına varır.

 

Çünkü bisiklet sürdürülebilir ulaşımın bir sembolüdür, sürdürülebilir tüketim ve üretim adına olumlu bir mesaj verir ve iklim üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

 

BM üyesi devletlerden beklentiler

 

3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü ilan ederek Üye Devletleri birbiriyle kesişen kalkınma stratejilerinde bisiklete özel önem vermeye, bisikleti uluslararası, bölgesel, ulusal ve yerel kalkınma politika ve programlarına dahil etmeye teşvik eden BM Genel Kurulu, aynı kararıyla Üye Devletleri yol güvenliğini iyileştirmeye, yaya ve bisikletlilerin güvenliğini sağlayacak önlemler alınması da dahil olmak üzere yol güvenliğini ulaşım altyapılarının planlama ve tasarlanması aşamalarına entegre etmeye teşvik ediyor.

 


Tags
Yüksek Mortalite Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Dislokasyon Dünya Diyetisyenler Günü Donuk Evre Debridman Uzaktan Destek Hafif-Orta Atrofi Mikroekolojiler Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri Abduktor Adial Sinir Felci Antebrachial Online Doktor Mortalite Oranları Üşüme Sıkışma İdeal uyku Joint Capsule; tissue adhesions Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi) Tahıllar Kemik Yapısında Bozukluk Kara Veba (Black Death) Evcil hayvanlar El Kırıkları Nasıl oluşur? Somon Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Kırık tanısı nasıl konulur? Donuk Omuzun Belirtileri Yumurta Manyetik Rezonans Görüntüleme Polidaktili COVID - 19 Dünya Haritası Osteoartrit (Kireçlenme) Influenza A H1N5 Kontraendikasyonlar Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları Solunum Komplikasyonları Clinical Relevance Aks HCoV-229E Tendon Uçları Artrit Kırık Sabitlenmesi Romatoit Artrit nedir? Adeziv Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Fenilketonüri Hastalığı Tedavisi Sindaktili Metobolize Adolesan Ultrasonografi (US) Atelleme Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi UV-C Ampul Basis ACE2 Serbest Radikaller Osteonekroz Rekonstrüktif Cerrahi Habütüel Omuz Çıkığı Abdominal Kavite Adduktor Cerrahi Kombinasyon Elektromiyografi (EMG) Lateral Epikondilit Nedir ? Artroskopik Bankart Absorban Değişken Ruh Hali 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri Fenilalanin Ultrasonography (US) Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Pasif Maruziyetine Önlem Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Radius ve Ulna Spor Yaralanmaları Dead Arm Sendromu Üst Ekstremite El ve Mikrocerrahi Transport Bakteriyel Translokasyon HDL Adezyon Gastrointestinal Semptomlar Ateroskleroz Milenyum Viral Salgınları Eklemlerde Aşınma ve Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir? Artroskopik Tenisçi Dirseği Cerrahisi Deltopektoral Girişim Diz Protez Göz Altlarında Morarma Skafoid Kemik Toksinler Omuz Ağrısı Dirsek Lökositten zengin PRP (LR-PRP) HCoV-NL63 Omuz Dirsek Plak Lokal Anestezi