img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü
03Haz

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

BM Genel Kurulu, daha temiz bir dünya için bisikletin önemine dikkat çekmek için 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü olarak ilan etti.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, dünyada iki yüzyıldır kullanılmakta olan ve uzun ömürlü oluşu ve çok yönlü kullanılabilmesiyle benzersiz kabul edilen aynı zamanda basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz, çevreye uygun, sürdürülebilir ve sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisikletin önemine dikkat çekmek amacıyla 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü ilan etti.

 

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

 

BM bu kararıyla sürdürülebilir kalkınmayı, hem çocuklar hem de gençler için beden eğitimi de dahil olmak üzere eğitimi güçlendirme aracı olarak; aynı zamanda kullanımı sağlıklı, hastalıkları önleyici, hoşgörü ve karşılıklı anlayış ve saygı sağlayan, toplumsal kapsamayı ve barış kültürünü destekleyen bisikletin önemine dikkat çekmek isterken, bisiklet kullanımının artırılmasını teşvik ediyor.

 

BM ayrıca fiziksel ve ruhsal sağlığın güçlendirilmesi, refah ve toplumda bisiklete binme kültürünün gelişmesini destekleyecek ulusal ve yerel düzeylerde bisikletli etkinliklerin düzenlenmesini de memnunlukla karşılıyor.

 

Neden bisiklet?

 

Çünkü bisiklet basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz, çevreye uygun bir sürdürülebilir ulaşım aracıdır.

Çünkü bisiklet bir kalkınma aracı olarak hizmet verebilir, eğitim, sağlık hizmetleri ve spora erişimi sağlar.

 

Çünkü bisiklet ve bisikleti kullanan arasındaki sinerji yaratıcılığı, toplumsal etkileşimi güçlendirir, bisikletli yerel çevresinde neler olduğunun anında farkına varır.

 

Çünkü bisiklet sürdürülebilir ulaşımın bir sembolüdür, sürdürülebilir tüketim ve üretim adına olumlu bir mesaj verir ve iklim üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

 

BM üyesi devletlerden beklentiler

 

3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü ilan ederek Üye Devletleri birbiriyle kesişen kalkınma stratejilerinde bisiklete özel önem vermeye, bisikleti uluslararası, bölgesel, ulusal ve yerel kalkınma politika ve programlarına dahil etmeye teşvik eden BM Genel Kurulu, aynı kararıyla Üye Devletleri yol güvenliğini iyileştirmeye, yaya ve bisikletlilerin güvenliğini sağlayacak önlemler alınması da dahil olmak üzere yol güvenliğini ulaşım altyapılarının planlama ve tasarlanması aşamalarına entegre etmeye teşvik ediyor.

 


Tags
External Fiksatör Kosta Kırıkları Kumanya Menü Asemptomatik Deltoid Kaslar HCoV-229E First COVID-19 Vaccine Tested Kontrolsüz Spor Osteoporotik Üst Ekstremite Kol Sinir Revaskülarizasyon Omuz Ağrısı Tedavi edici egzersiz uygulamaları İmplant Hastanelerde Normale Dönüş Planı Hızlı Kemik Kaybı Artroskopik Cerrahi Dr. Mustafa OZKAN Göz Altlarında Morarma Subakromiyal Kortikosteroid Enjeksiyonları Influenza A H1N5 Karpal Tünel Sendromu Hücre Yenilenmesi Ortopedi Travmatoloji Doktoru İzmir Brakial Pleksus Öksürük Biyolojik Ajanların Omuz Sorunlarının Tedavisindeki Yeri 2019-nCoV Epidemic Kapsul Esnemesi Adale Komponenti Konasana Dikiş Materyallari Abondan Lateral Epikondilit Nedir ? Grafi Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Osteoporotic Bone Treatmant of Proximal Humeral Fractures El Kırıkları Bulguları nelerdir? Abduktor Yardımlı Kırık Redüksiyonu Vegan Vejeteryan Farkı Kalça Protezi Minival İnvaziv Girişim Adventitia Motor Aktivite Tahıllar Dirsek Cerrahisi Kan Transfüzyonu MR - Rontgen Instabilite Fizik yöntemlerle ilaç tedavisi HDL Patognomonik Flora Osteonekroz Risk SLAP Onarımı Fenilketonüri Hastalığı Nedir ? Pranayama EuroVelo Artrit (Kireçlenme) Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Eklem Kıkırdaği Sonuç Anamnez K Vitamini Yaralanma Omuz Adezif Kapsüliti Kök Hücre Enjeksiyonu Komik Kemik Metobolize Köprücük Kemiği Joint Capsule; tissue adhesions Statik Stabilizör Replantasyon Nedir ? Hangi Durumlarda Uygulanır ? Ters Omuz Protezi Nedir? Klavikula Kırıkları Akademik Osteoporotik Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Skafoid Kırıkları Tekrarlayan Omuz Çıkıklarına Uygulanan Cerrahi Tedavileri Çiçek Saçların Çok Fazla Dökülmesi Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? Elektromiyografi (EMG) İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Donuk Omuzun Belirtileri SARS-CoV-2 Dünya Kaosu Pandeminin Dünü ve Bugünü Beta karoten Anjiyoplasti Donuk Evre Omuz Sıkışması Subacromial Impingement Syndrome Açık Kırığın Kapatılması Selenyum Yoğurt Üşüme