img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü
03Haz

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

BM Genel Kurulu, daha temiz bir dünya için bisikletin önemine dikkat çekmek için 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü olarak ilan etti.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, dünyada iki yüzyıldır kullanılmakta olan ve uzun ömürlü oluşu ve çok yönlü kullanılabilmesiyle benzersiz kabul edilen aynı zamanda basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz, çevreye uygun, sürdürülebilir ve sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisikletin önemine dikkat çekmek amacıyla 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü ilan etti.

 

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

 

BM bu kararıyla sürdürülebilir kalkınmayı, hem çocuklar hem de gençler için beden eğitimi de dahil olmak üzere eğitimi güçlendirme aracı olarak; aynı zamanda kullanımı sağlıklı, hastalıkları önleyici, hoşgörü ve karşılıklı anlayış ve saygı sağlayan, toplumsal kapsamayı ve barış kültürünü destekleyen bisikletin önemine dikkat çekmek isterken, bisiklet kullanımının artırılmasını teşvik ediyor.

 

BM ayrıca fiziksel ve ruhsal sağlığın güçlendirilmesi, refah ve toplumda bisiklete binme kültürünün gelişmesini destekleyecek ulusal ve yerel düzeylerde bisikletli etkinliklerin düzenlenmesini de memnunlukla karşılıyor.

 

Neden bisiklet?

 

Çünkü bisiklet basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz, çevreye uygun bir sürdürülebilir ulaşım aracıdır.

Çünkü bisiklet bir kalkınma aracı olarak hizmet verebilir, eğitim, sağlık hizmetleri ve spora erişimi sağlar.

 

Çünkü bisiklet ve bisikleti kullanan arasındaki sinerji yaratıcılığı, toplumsal etkileşimi güçlendirir, bisikletli yerel çevresinde neler olduğunun anında farkına varır.

 

Çünkü bisiklet sürdürülebilir ulaşımın bir sembolüdür, sürdürülebilir tüketim ve üretim adına olumlu bir mesaj verir ve iklim üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

 

BM üyesi devletlerden beklentiler

 

3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü ilan ederek Üye Devletleri birbiriyle kesişen kalkınma stratejilerinde bisiklete özel önem vermeye, bisikleti uluslararası, bölgesel, ulusal ve yerel kalkınma politika ve programlarına dahil etmeye teşvik eden BM Genel Kurulu, aynı kararıyla Üye Devletleri yol güvenliğini iyileştirmeye, yaya ve bisikletlilerin güvenliğini sağlayacak önlemler alınması da dahil olmak üzere yol güvenliğini ulaşım altyapılarının planlama ve tasarlanması aşamalarına entegre etmeye teşvik ediyor.

 


Tags
Baseline Influenza A H7N9 NL63 Antebrachial izmir ortopedi travmatoloji Üşüme Karantina Uygulamalarında Sağlıklı Beslenme Adenovirüs Salgını Bakteriyel Translokasyon Hastalık Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Koenzim Q10 nedir? Sebze ve Meyve Tüketimi Dünya Diyetisyenler Günü Periferik Sinir Sistemi Parçalı kırıklar Evaluate Üst Ekstremite 11. Ulusal Omuz ve Dirsek Cerrahisi Kongresi Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Toplu Beslenme Sistemleri Milenyum Viral Salgınları Sonuç Eklem Kapsül Vitamin ve Mineral Alımı Subskapularis Kası Kumanya Menü Pranayama Ortopedist Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Şiddetli Omuz Ağrısı Kemik Yapısında Bozukluk Parmak Uyuşması Eklem Hangi Hastalıklarda, Hangi Tür Protezler Kullanılır, Bu Protezler Ne Kadar Dayanır ? El Bileği Artroskopi Parmak Yokluğu Başparmak Amputasyonları Parmak Ucu Deformiteleri Ortopedi ve Travmatoloji Uyku Kalitesi Purpose SARS-CoV-2 Melatonin KMY Radyografik Absorbsiyometri (ALARA) Replante Dizlerde Kireçlenme Clinical Relevance Ultrasonografi (US) Minival İnvaziv Girişim Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi Kosta Kırıkları Kemik Kaybı MERS-CoV Evde Kal Tuzak Nöropati HCoV-229E Kronik Ağrılar Omuz Artroskopisi Revaskülarizasyon Artroskop Plak Eklemlerde Aşınma Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma Ortopedi ve Travmatoloji Üst Ekstremite El ve Mikro Cerrahi Covid - 19 Üst Sol Kemiği Dirsek Dead Arm Sendromu Abduktor Kıvırıcı Tendon Yaralanmaları Renk Değişikliği MR - Rontgen Sindaktili Kardiyovasküler Sistem Fleksör Yardımlı Kırık Redüksiyonu Riskler ve Komplikosyonlar Yüksek Aspirasyon Vajrasana Donuk Omuz Tanısı 2019-nCoV Epidemic Agonist Eklem Cerrahisi Balık Yağı Bhadrasana Alignment Donuk Evre Parmaklarda His Kaybı Kapsül Humeral Başı Adolesan Avesküler Nekroz Kemik Mineral Yoğunluğu Anjiyoplasti Osteoartrit (Kireçlenme) Fenilketonüri Belirtileri Lökositten zengin PRP (LR-PRP) Yanığa Bağlı El ve Ayak Bozuklukları 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri