img
Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü
03Haz

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

BM Genel Kurulu, daha temiz bir dünya için bisikletin önemine dikkat çekmek için 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü olarak ilan etti.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, dünyada iki yüzyıldır kullanılmakta olan ve uzun ömürlü oluşu ve çok yönlü kullanılabilmesiyle benzersiz kabul edilen aynı zamanda basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz, çevreye uygun, sürdürülebilir ve sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisikletin önemine dikkat çekmek amacıyla 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü ilan etti.

 

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

 

BM bu kararıyla sürdürülebilir kalkınmayı, hem çocuklar hem de gençler için beden eğitimi de dahil olmak üzere eğitimi güçlendirme aracı olarak; aynı zamanda kullanımı sağlıklı, hastalıkları önleyici, hoşgörü ve karşılıklı anlayış ve saygı sağlayan, toplumsal kapsamayı ve barış kültürünü destekleyen bisikletin önemine dikkat çekmek isterken, bisiklet kullanımının artırılmasını teşvik ediyor.

 

BM ayrıca fiziksel ve ruhsal sağlığın güçlendirilmesi, refah ve toplumda bisiklete binme kültürünün gelişmesini destekleyecek ulusal ve yerel düzeylerde bisikletli etkinliklerin düzenlenmesini de memnunlukla karşılıyor.

 

Neden bisiklet?

 

Çünkü bisiklet basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz, çevreye uygun bir sürdürülebilir ulaşım aracıdır.

Çünkü bisiklet bir kalkınma aracı olarak hizmet verebilir, eğitim, sağlık hizmetleri ve spora erişimi sağlar.

 

Çünkü bisiklet ve bisikleti kullanan arasındaki sinerji yaratıcılığı, toplumsal etkileşimi güçlendirir, bisikletli yerel çevresinde neler olduğunun anında farkına varır.

 

Çünkü bisiklet sürdürülebilir ulaşımın bir sembolüdür, sürdürülebilir tüketim ve üretim adına olumlu bir mesaj verir ve iklim üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

 

BM üyesi devletlerden beklentiler

 

3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü ilan ederek Üye Devletleri birbiriyle kesişen kalkınma stratejilerinde bisiklete özel önem vermeye, bisikleti uluslararası, bölgesel, ulusal ve yerel kalkınma politika ve programlarına dahil etmeye teşvik eden BM Genel Kurulu, aynı kararıyla Üye Devletleri yol güvenliğini iyileştirmeye, yaya ve bisikletlilerin güvenliğini sağlayacak önlemler alınması da dahil olmak üzere yol güvenliğini ulaşım altyapılarının planlama ve tasarlanması aşamalarına entegre etmeye teşvik ediyor.

 


Tags
Absorbe Adinamik Başparmak Tendonunun Sıkışması Solunum Komplikasyonları İzmir Ortopedi Cerrahı Tahıllar Lakto Vejeteryanlar El Bileği Artroskopi HKU1 Dikkat Çeken COVID-19 Makaleleri Prof. Dr. Mustafa Özkan Dünya Tütünsüz Günü Beta karoten Tekrarlayan Omuz Çıkıkları El Kırıkları Bulguları nelerdir? COVID - 19 Dünya Haritası Omuz Adezif Kapsüliti Mekanik Ventilasyon Hidroterapi (Su ile tedavi) Enflamasyon Karantinanın Ruhsal Etkileri ve Koruyucu Önlemler Rotator Cuff Doğumsal El Bozuklukları Genel Beslenme Önerileri Karantinanın Ruhsal Etkileri Artroskopik Cerrahinin Ortopedik Rahatsızlıklarda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ? Somon Donuk Omuz Artiküler Steroid Kireçlenme Anterior Interossöz Sendrom İnflamatuar Artritlerin Tedavisi Vitamin ve Mineral Alımı Antebrachial Omuz Eklem Oyuğu Rotator Kılıf Onarım Cerrahisi Ters Omuz Osteoporotic Bone Mavi ışıklı ampullerle dezenfeksiyon bizi corona‘dan korur mu? Fizik Tedavi Uygulamaları Utkatasana Kas Kaybı Artroskopik Bankart Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) Çökkün Duygudurum Kök Hücre Enjeksiyonu Rotator Manşet Yırtığı Online Doktor Küçük Parmak ve Yüzük Parmakta Karıncalanma MERS-CoV Konasana Radius kırıkları Protez Agoni Angiotensin Converting Enzyme 2 Üst Sol Kemiği Kontraendikasyonlar Çay Kahve Tüketimi Kasların Güçsüzleşmesi Fraktür Arter Anastomozu Skalen Blok Deltoid Kaslar Melatonin Skafoid Kırıkları Koordinasyon Zorluğu DEU Ortopedi ve Travmatoloji Kalça Protezi Kopmuş Uzuv Travmatoloji Kemik Kaybı Proteinli Gıdalar Menisküs Yırtıkları Karmayoga Kol Sinir Omuz Artroskopisi İnsizyon Ovo vejeteryanlar Rotator Manşet Tendinit Yüksek Aspirasyon Cerrahi Kombinasyon DEXA Beat Plastic Pollution Tütün Ve Akciğer Sağlığı Total Omuz Protezi El Bileği Kırığı Nasıl Tedavi Edilir? Debridman Rotator Kılıf Hasarı Anjiyoplasti Omuz Sıkışması Sendromu Sendrom Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Online Randevu Halsizlik Vegan Vejeteryan Farkı Sigarayı Bırakmanın İlk Adımı Uskumru Skafoid Kemik Klinik Beslenme Tedavi